DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort No. 99. ZATERDAG 27 APRIL 1912. 9e JAARGANG. Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. STADSNIEUWS. Raadsstukken. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1). J. ran Schaardenburg.^ Abonnementspri js Per jaarf 4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f,1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: HI.KINK H Telet. Intere. 183. Prijs der Advertentie Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel fO.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-eu Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76*78 Amsterdam B. en W. bieden dan Raad een adres aan A. M. van Bommel, waarby hij in be roep gaat van oeue afwijzende beschikking tot hot bouwen van twee woningen aan den Arnhemscbenweg, alsmede het door inge wonnen advies van de commissie voor de fabricage. Deze commissie merkt op, dat op grond van de bepalingen van de woningwet en bouwverordening door den Raad niet an ders dan afwijzend op het adres beschikt zal kunnen worden. Nochtans zijn B. en W. bereid te over wegen of wy naar aanleiding van eene eventueel nieuw in te dienen bouwaanvrage termeu kuunen vinden ontheffing van het in art. 5, lid 1 der bouwverordening be paalde te verleeenen. Het is in den laatsten tijd eenige malen voorgekomen, dat armlastige ooglyders behandeld zijn door den hier ter stede ge- vestigden oogarts, zonder dat het Dag. Bestuur do bevoegdheid bezat, voor de diensten, door dezen geneesheer bewezen, een bezoldiging toe te konnen. Dit beeft B. en W. aanleiding gegeven met den arts Waghto overleg te plegen of eo, zoo ja, onder welke voorwaarden bij bereid is de behandeling van armlastige ooglyders op zich te nemen. Het gevolg hiervan is, dat de boven genoemde geneesheer zich te bereid verklaard heeft dergelijke lyders behandelen, met uitzondering van die patiënten, die eene operatie of een speciale behandeling in een ooglijdersgesticbt moeten ondergaan. Voor dergelijke diensten zou in rekening gebracht worden een bedrag van een gulden per maand en per patiëut. B. en W, achten het in 't belang van de armlastige patiënten dat zij zich voor de genezing vau oogziekten onder de be handeling van een specialiteit kunnen stel len, terwijl naar hun oordeel geen finan- ciaele bezwaren bestaan tegen de boven omschreven regeling. Het ligt in de bedoeling, dat allo patiën ten, die op kostco der Gemeente genees- of heelkundige hulp verlangen, zich, voor zien van het gebruikelijke, vanwege B. enW. afgegeven bewijs, zooals tot heden, blyven aanmelden bij een der vier Gemeente-ge- neerheeren en heel- en vroedmeesters.Mocht een dezer ambtenaren een oogziekte con- stateeren, dan zullen zy, bij aanneming van het voorstel, deze zenden naar den speciali teit. B. en W. stollen do Raad dus voor hen te machtigen een opdracht aao den oogarts Waghto te doen in don boven om schreven zin. B. en W. bieden den Raad een adres aan van den Vereeniging „Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool", waarbij ver zocht wordt wijziging te willen brengen in op 30 Juni 1911 gewijzigde voorwaarden, onder welke aan adressante gemeentelijke subsidie is verleend; bij genoemd besluit werd de gemoentelijke subsidie van f '2500 verhoogd tot 12875, o. a. onder de voor waarde, dat het Rijk eene subsidie van f 6900 zoude verleenen. Deze subsidie is echter op f 6500 bepaald, zoodat thans niet voldaan wordt aan de door den Raad aan het toekennen der gemeentelijke subsidie verbonden voorwaarden. Het Bestuur deelt mede, dat het goeden grond heeft te ver wachten, dat, ofschoon de Rijks subsidie niet in die mate verhoogd is als aangevraagd is, toch in de eorstvolgende jaren eene subsidie-verhooging niet noodzakelijk zal zijn. In dit verband vestigen B. en W. de aandacht op een schryveu van het Bestuur der school waarin medegedeeld wordt dat op de rekening over 1911 een bedrag van f 1000.gereserveerd kon worden. Het Bestuur heeft aan dit geld de bestemming gegeven voor een fonds tot dekking van eventueele tekorten. B. en W. achten dezen maatregel niet slechts in het belang van de school, maar ook in dat van de subsi- dieerendc lichamen. Waar nu de verwachting niet ongegrond is, dat ook bij de thans toegekende RijkB- sidie de exploitatie van do school mogelijk zal ziju zonder verhooging der gemeente lijke subsidie, hebben B. en W. geen be zwaren den Raad in overwoging te geveD, aan het verzoek te voldoen. Derhalve hebben wy do eer U voor te stellen, het Raadsbesluit van 30 Juni 1911 no. 236, in dien zin te wijziaen, dat in plaats van een Rijkssubsidie van f 6900, gelezen wordt: een Rijkssubsidie van f 6500. Onder aanbieding van het advies van de Fabricage-commissie naar aanleiding van het beroep van den heer J. Pothoven betref fende uitweg op den Berkonweg, heeft de meerderheid van het college van B. en W. de eer U mede te deelen, dat zij zich daarmede geheel kan vereenigeu. Ook zij acht een bruggetje of een klein stukje dam om aesthetische redenen alkeurenswaardig. Indien hot perceel, waarop, dit adres be trekking heeft, een uitweg op den Berken- weg zal krijgen, zal dit naar het oordeel van de meerderheid van het college van B. en W. alleen mogen geschieden indien de belanghebbende op zijne kosten de sloot, voorzoover deze langs zijn terrein ligt, dempt en van eene rioleering voor ziet. Mot nadruk zij er op gewezen, dat de gemeente geen enkel belang heeft bij het dempen eu rioleeren der sloot. Het werk wordt gewenscht uitsluitend te bate van een particulier, die aan dien weg gebouwd heeft. Do gemeente behoeft ter wille daar van noch een toestand goed te keuren, die de omgeving zal ontsieren, noch zichzelve financieele offors te getroosten. Indien par ticulieren een uitweg op een Rijksweg wen» sohen, moeten zij niet alleen de kosten beta len van do werken welke het Rijk voorschrijft maar bovendien eene jaarlijksche reiributie. Er bestaat naar do meoniug van do meer derheid geen enkele roden, waarom de ge meente ib dit geval hl werken zon toe staan, waardoor een weinig fraaie toestand zou ontstaan, óf gelden uit de gemeentekas zou beschikbaar stellen. De minderheid daarentegen is van oor deel, dat, aangezien adressant geen dienst van het riool zal hebben immers huis- houdwater mag er niet op afgevoerd wor den hem niot do kosten kuunen wor den opgelegd. Bovendien is zij van ooi- deel, dat het verkrijgen van een vcbeter- den toestand niet ten laste vau één persoon gebracht mag worden. Het bezwaar van den welstand acht zy gehoel subjectief; van bet leggen van ecu kleinen dam, n.l. alleen voorzoover deze voor den uitweg noodig is, vreest zij geen ontsiering; even min van het plaatsen van een bruggetjo. Zy weuscht derhalve een uitweg te ver leenen op één dozer wijzen. De meerderheid wenscht hiertegen nog op te merkeo, dat, bij den tegenwoordigen toestand, de afvoer van het hemelwater volkomen geschiedt door do open sloot. Slechts tcugevolge van de demping zal het riool noodig zijn. Zij meent derhalve dat de omstandigheid dat adressant geen dienst van het rilol zal hebben, van geen bolaDg is, aangezien het riool uitsluitend noodzakelijk is, tengevolge van de in adressant's belang voorgenomen demping van de sloot. Hot advies vaD de Fabr. comm. luid: Naar aanleiding van het in onze banden om bericht en raad gestelde adres van J. Pothoven Azn waarbij hij bij den Raad in beroep gaat van eon besluit van uw college, waarbij afwijzend beschikt wordt op zyn vorzoek als uitweg voor zijn villa, gelegeD aan den.Berkenweg en de v. Olden- barneveldlaan een bruggetje te mogen daar- stellen over de sloot loopende langs den Berkenweg, hebben wij de eer U het na volgende te berichten: Do toestand van den Berkenweg en de daarlangs loopende sloot voldoet in alle opzichten aan do eischen, welke men daar voor stollen kan. Indien te dien opzichte eene wijziging wordt aangebracht, geschiedt dit geheel in het belang en ten behoeve van don persoon, die dergelijke wijzigingen wil daarstellen. Er bestaat dus voor do ge meente niet do minste aanleiding kosten te maken teneinde eene wijziging in den ioostaud daar ter plaatse te verkrijgen. Wij deelen het gevoelen van B. on W. dat het daarstellen van een bruggetje voor het perceel van den heer Pothoven niet bevorderlijk zal zijn voor den wei-tand, to meer daar, wordt aan den heer Pothoven toogestaan een bruggetje te maken, het te verwachten is dat van meerdere personen een dergelijk verzoek zal inkomen, welke verzoeken alsdan niet geweigerd zullen kunnen worden. Aan andere bouwers langs dien weg is dan ook in latere jaren de eisch gesteld dat, willen zij zij hunne wo ningen op dien weg doen uitwegen, zij de sloot moesten dempen en er een rioolleiding moesten aanleggen. Naar het oordeel van onze commissie kan bij het maken van uitwegen de goede toestand die daar bestaat, slechts behouden worden, indieu aan hen, die aldaar uil- wegeu wenschen te maken de eisoh ge steld wordt dat zij, voorzoover hun per ceel strekt, de Bloot dempen en er een rioolleiding inleggen, in aansluiting aan de rioolleidingen, welke aldaar reeds lig gen. Het leggen van do rioolleiding, het dempenvan de sloot moot zooah boven wordt aangetoond, geheel bekostigd worden door den persoon, dioden uitweg wil daarstellen. IV ij adviseeren U mitsdien aan den Raad voor te stellen afwyzcnd op het verzoek te beschikkeo. Teu slotte merken wij nog op dat de werken, welke uw col lego van adressant eischt, ongeveer f 100 zullen kosten, en niet f 200, zooals adres sant opgeeft. Aan den Raad der gemeente Amersfoort. Geeft met verschuldigden oerbied te ken nen de ondergeteekecde J. Pothoven Azn., bouwkundige te Leusden, dat door hem dd 26 Eobruari bij hot dagelijkseh bestuur dezer gemeente is in gediend een terreinplan van de door hem gebouwde dubbele villa aan do Berkenweg, hoek Johau van Oldenbarneveldlaan, dat daarbij door hem is verzocht vergun ning om over de voor datperceel loopenden greppel een bruggetje te mogen leggen, teneinde toegang te krijgen tot een der beide woningen, dat by beschikkiog van 7 Maart 1912 hem door Burgemeester en Wethouders die vergunning is geweigerd, zonder dat daar voor, gewichtige argumenten weiden aan gevoerd, dat hem nu door Burgemeoster en Wet houders do zoer bezwareude verplichting werd opgelegd, den geheelou groppel, lang '24 M. te dempen en van rioleering te voorzien, waarvan de kosten ongeveer f 20O bedragen, dat bij dus genoodzaakt zou zijn in grond, toebehoorende aan den Staat en in beheer en exploitatie bij de gemeente eeDe riolee ring aan te leggen, die dient tot afwate ring van de hooger liggende gronden, en waarvan hijzelf hoegenaamd geen gebruik mag maken voor afwatering van eigen ter rein. Dat de onbillijkheid van dezen eisch zoo groot is. dat oodergeteekende zich met vertrouwen tot U. E. A. wondt met het verzoek: a. hem alsnog te willGn toestaan het, volgens hierbygaaudo teekening geprojec teerde, bruggetjo te mogen aanbrengen, dat zeker geen mistand, maar eerder eene versiering zal mogen genoemd worden, b. indien tegen bovenstaand plan by U. E. A. overwegende bezwaren mochton be staan, hem te willen toestaan do greppel zoover te mogen rioleeren en dempen als dit op de teekening is aangegeven. 't Welk doende eDZ. J. Pothoven Azn. Leusden 16 Maart 1912. Het drie-daagsche concours, dat de Kooinklijke Militaire Sportvcrceniging jaarlyks te Amerfoort uitschrijft, is giste ren met veel opgewektheid begonnen. De eerste dag was uitsluiteud gewijd aan de beide eerste proeven der Military. Togen 8 uur verzamelden zich do deel nemers aan de cantine van do Ryschool voor de eerste proef, een afstanderit van 40 K.M., af te leggen binnen 3 uur. De temperatuur van het paard mag 3 unr na aankomst niet hooger zyn dan 39." De 4 deelnemers loten om de volgorde van afmar8ch en te 8.02 vertrokken luit. H. De afdeellng „Broodfabriek" levert prima brood, beschuit eu koek tegen zeer billijke prijzen en geeft bovendien 10 pCt dividend. Bedraden tot ongeveer 150 per gezin werden als dividend uitgekeerd.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1