DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MAANDAG 29 APRIL 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Raadsstukken. DE LANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per poat id. fö,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLRISfR H vAtJf.. Telet. latere. 18». Prijs der AdvertentiCn Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iodercn regel meer 10.08. Guiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg Binnen- en Buiten landseh Advert.-bureau D. V. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Dk Oorlog. Het feit, dut Italië het terrein ran den oorlog heeft verplaatst naar de Egeïsche Zee, maakt den toestand voor den vrede in Europa uiterst gevaarlijk. Er is bijna geen land, dat geen belang heeft bij tie door vaart door do Dardanellen en allerwege rijzen reeds klachten over het achterblijven van graan. in Rusland schijnt men dan ook alles behalve tevreden te zijn over dit optreden van Italië. De Neue Freie Presse verneemt dan ook, dat er onderbandelingcu tusschen do mogendheden gaande zijn over pogingeu tot localisatie van deu oorlog. Deze onder handelingen worden vermoedelijk te Londen gevoerd en wel op aansporing van do Rus sische en Engelsche Regeeringen. Men zal trachten een overeenkomst tot stand te brengen tusschen de mogendheden, volgens welke Italië zijn actie niet tot de Egeïsche zee mag uitstrekken, maar zich tot Afrika moet beperken Daar in Afrika schijnt het den Italianen niet bijzonder voor den wind te gaan in de laatste tijden. De Tuiksche minister van Oorlog deelt mee. dat twee Italiaansche regimenten Touza hebben aangevalleu, doch dat zij voor den Turksch-Arabischen tegen stand hebben moeten zwichten en toen op de vlucht zijn geslagen, een aantal ge wonden achterlatende. De Italianen werden achterna gezet tot aan de verdedigings linie bij Bucbenez. Deze berichten worden van Frunsche zijde bevestigd, die tevens mel den dat de Italianen nu ook het fort Buchenez hebben verlaten Volgens dit bericht is Peti Bey uit Sidi opgetrokken en achtervolgde hij do Italianen met 1500 ruiters en 3500 man voetvolk en geschut. Zij violen de Italiaansche colonno onstuimig aan, die gedwogen werd zich tot de kust te retireeren. Hunne verliezen zijn zeer groot. Natuurlijk zullen de Italianen wel weer zeggen, dat zij van geen gevecht iets weten evenmin als zij nog hebben toegegeven dat do Italiaansche kruiser „Vaieze" is gezon ken, iets wat nu officieel uit Konstantinopel is gemeld. Het sohip is gezonken in de baai van Miudros, op het eiland Lemnos. Uit dkn Duitschkn Rijksdag. Bij de behandeling der leger- en vloot wetten is gebleken, dat er in den Duitscheu Rijksdag toch een linksche meerderheid, al is die dan ook zeer klein, bestaat. Voor de wet tot uitbreiding van leger en vloot is er een onaantastbare meerder heid, dat wist men; alleen de sociaal de mocraten zijn er tegen. Maar die meerder heid is er allerminst voor de wijze waarop de 60 millioen zullen worden verkregen, die dit maatregel zal kosten. De rechter zijde was tegen een successie beslasting en daarom wilde de Rijkskanselier de kosten halen uit de zoogenaamde „Liebes- gaben" op brandewijn. De minister van Finantien, die hiertoe niet wilde meewerken, moest heengaan. Er zullen nu twee com missies gevormd worden, één voor hetou- derzoek naar de noodzakelijkheid van uit breiding en één die onderzoekt op welke wijze de benoodigde gelden zullen worden gekregen. De Regeering wilde één com missie, die beide zake zou onderzoeken, hopende dat zoodoende het een met het andere „geslikt" zou worden Doch met een meerderheid van slechts twee stemmen is het voorstel tot twee j commissies van onderzoek aangenomen. De i linkerzijde zal nu ook wel uiet nalaten te trachten de successiebelasting nog in de wet te brengen. Dk JezuiEtkn Wkt. Iii Bcioren heeft het nieuwe ministerie een uitlegging aan do Jezuiëteu-wet gege ven, waardoor deze orde haar werkzaam heid feitelijk geheel kan uitoefenen, hoewel het de bedoeling was dat in het geheele Duitbche Rijk die uitoefing in zekere mate aan bauden zou worden gelegd. Ia deu Duitscheu Rijksdag is hierover geïnterpelleerd en de Rijkskansolior heeft hierop geantwoord, dat een zoo verschillende uitlegging van een rykswet niet aangaat; dat hy de Beiersche Rcgeering gevraagd heeft hem den woordelijken tekst vao het besluit te zenden en aau deze Regeeriug tevens beeft verzocht een voorstel te doen aan den Bondsraad omtrent de uitlegging der Wet. De Bondsraad zal dau de uitleg ging bebbcu vast te stellen en tot zoolang is het Beiersche besluit geschorst. Dk Methyl alcohol vergiftiging. Het Openbaar ministerie bij de rechtbank te Berlijn heeft togen den drogist Schai mach, wegens veroorzaking van dood door schuld, en veroorzaking van lichamelyk letsel, een gevangenisstraf van vijf jaar geëischi, be nevens tien jaar eerverlies. De Bloedige Botsing. De Regeering van een Russische was moeilijk anders te verwachten heeft het optreden der Russische milituiron tegen de stakers in hot Lena-gebied goedge keurd. Intusschen zijn thans in de bladen by- zonderbeden over hot gebeurde verschenen, die een kijk geven in de arbeiders-toestan den in het Lena-gebied. Daaruit blijkt, dat de Lena-maatschappij een onbeperkt gezag heeft over do arbeiders, die zij zelfs met een eigen soort papieren geld betaalde. De arbeid in zoo n goudwassckorij is niet van de aangenaamste. Dagenlang staan de arbeiders bij een bittere koude, tot aau do knieën in het water, waardoor zij spoe dig aan rheumatiek en andere kwalen lijden. Het loon is er laag en alles wat zij noodig hebben moeten de arbeiders bij de maatschappij koopen. De woningen der arbeiders zijn van de maatschappij, groote kazernes, waarin gehuwden en ongehuw- den met elkaar onder dak worden ge bracht. Het had lang geduurd voordat de goud wasschers om lotsverbetering begonuen te vragen. Maar eindelyk gingen zij er toe over. De maatschappy weigerde eeuvoudig elke bespreking. Zij zeide, dat zij, met het oog op den hoogen koers der aandcelen, het dividend niet kon verminderen, en dat zij daarom geen loonsverhooging kou toe staan. Zesduizend menschen legden toen het werk neer. De directie schreef deze staking toe aan revolutionnaire agitatie onder de arbeiders, en wist van den commandant der gendar merie te verkrygen, dat het stakingscomité gearresteerd werd. Nu volgden de gebeurtenissen elkaar snel op. De arbeiders eisebten de in vrijheid stellig van het comité. Zij schoolden samen en toen de ingenieur Taltschioiki met ken onderhandelde en hen poogde te overreden van dien eisch af te zien, liet ritmeester Trcechenko zyn gendarmes een j paar salvo's afgeven. Dit schieten kwam geheel onverwacht, en het resultaat wa» dan ook, dat het zelfs in Russische rogeeringskringen indruk maakte. Honderd vijftig arbeiders waren gedood; twee tot driehonderd gewoud zonder oenige reden, en zonder dat iemand do noodzakelijkheid er van in zag. Dk Toestand in Marokko. De toestand in Marokko wordt er Diet beter op. De Spaausche Iuiparcial publiceert een telegram uit Melilla, volgens hetwelk eenige stammen Mouley Mohammed de Eenoogige, de broeder van Mouley Hafid, tot Sultan hebben uitgeroepen. De Fianschc Ministerraad heeft generaal Lyautey benoemd tot resident-generaal in Marokko. De onlusten te Fkz. De verhalen over het groot aantal Joden, dat te Fez zou zijn vermoord, blyken gelukkig overdreven te zijn geweest' Ér zijn er op de 12000 inwoners slechts 51 gedood en 36 gewoDd. Dat is reeds meer dan erg, doch gelukkig niet zoo erg als de eerste berichten meldden. Maar talloos velen zijn er uitgeplunderd. Er zijn er 6 1 7000 duizend ondergebracht in de tuinen van het palcis van den Sultan. Taft en Roosevelt. De strijd tusschon Roosevelt en Talf be gint nu werkelijk fel te worden en per soonlijk ook. Eu wat dit laatste betreft, wint Taft het en gaat hy werkelyk do grenzen van het waaidige te buiten. Eens heeft hy Rooseveld een dictator genoemd, die „gelijk een bloedzuiger, tot aan zijn dood blijft vastkleven aan het Witte Huis" en „wiens denkbeelden de volkBvrijheden tot in den wortel vernielen." En verder heet het: „De belofte van Roosevelt en zijn handelingen daarna werpen een licht op de beteekenis, welke men hechten kan aan de beloften, die Roosevelt ook in de toe komst zal afleggen. Als hij in dezen veld tocht bucces heeft, dan kan hij wel levens lang president blijven", enz. enz. Verder beschuldigt Taft Roosevelt van schandelijke aanmatiging, opwekking van klassenhaat, een aanslagen op de eenheid der partij. Ten slotte publiceert Taft een aantal documenten, waaruit bewezen moet worden, dat Roosevelt in relatie staat met de landbouwwerktuigcntrust. Roosevelt heefr op dit alles geantwoord, dat dus Taft niet alleen in gedachte, in woord en in daal illoyaal is geweest ten opzichte van hun vroegere vriendschap, maar dat hij zich ook vergrepen heeft aau elk voorschrift van alledaagsch fatsoen en eerlijkheid. Men ziet het, de strijd wordt bitter en als zoo de hoofdpersonen doen, wat zal het dan worden by de kiezers! Congres S. D. P. Het derde Jaarcongres van de Sociaal- Democratische Partij zal gehouden worden op Zaterdag 18 en Zondag 19 Mei in Deu Haag. De Jaoobstoren te Vlissingen. De Vlissingsche gemeenteraad nam met 9 legen 3 stemmen aan het voorstel van B. en W., om aan dr. P. J. H. Cuypers op te dragen, samen met den gemeente bouwmeester, plannen te beoordeelen inzake den herbouw van den JacobstoreD ofdaaraan een nieuw plan toe te voegen. Schoolartsen te Haarlem. Naar aanleiding van een gohouden onder zoek, stellen B. W. van Haarlem voor, in bcgiusel de wonschelykheid uit te spreken voor de invoeriog van eeD geneeskundig toezicht van gemeentewege op de leerlin gen der O. L. scholen. NOTA VAN WIJZIGING. Art. 5 te lezen: Wanneer een leerling uit een gezin school A of school B bezoekt en eon andeie leerling uit hetzelfde gezin gelyktydig, hetzy school A, hetzij school B bezoekt, wordt voor dezen tweeden en eiken volgenden leerling uit dat gezin, on verschillig welke dezer scholen zy bezoe ken, een aftrek toegestaan van 20%. Wanneer meer dan een leerliDg uit een gezin gelijktijdig de klassen 7—10 van school C bezoeken, wordt voor den twee den en eiken volgenden leerling uit dat gezin, die een dezer klassen bezoekt, oen aftrek toegestaan van 20%- Art. 15. In art. 15 wordt „teruggebracht" ge schrapt en wordt aan het artikel toege voegd: „teruggebracht over die termijnen, waarop de onjuiste berekening van invloed is geweest". Voor deu dienst 1911 zijn de volgende uitgaven gedaan welke als van buiteDge- wonen aard beschouwd moeten worden: aflossing kasgeld 45000. verbouwing Birkhoven 22960.87 sproeiwagen(aankoop) 685. restauratie toren 1430.56 nitkceriDg gasfabriek voor uit breiding buizennet in den Socsterweg en de Barchman WHytierslaan. 6498.06 aankoop eigendommen van Nus 1058.73 onderzoek eventueel beschik baar stellen van gemeente wege van electriscbe energie. 3310.04 uitkcering van de gasfabriek voor aankoop van eigendom men. 1245.92 waterleiding 18781.316 uitbreiding reiniging 699.62' nieuwe begraafplaats 949.91 102620,03

De Eemlander | 1912 | | pagina 1