DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 103. DONDERDAG 2 MEI iö!2. 9» JAARGANG. Uit de Pers. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hooldredacteur: Mr. 1>. J. vim Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f,1.40. Afzonderlgke nummers f 0.05. Bureau: UI.KINK JHaA«,'«. Telet. luiere. IS». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (B;j abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluiteud" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bniteulandseh Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 74-78 Amsterdam Xeeinijnen in de Dardanelleu. Niettegenstaande de Turksche regeering de toegaDg tot de Dardaoellen had afge sloten door zeemijnen, wilden 2 schepen door de engten toch passeeren. De sloep-stoomer „Samson" stootte bij den ingang der DardanelleD op een mijn welke ontplofte. Het schip werd zwaar beschadigd. Het Engelsche stoomschip „Chariog Cross" bracht het er beter af ondanks de mijnen en de schoten welke vaD uit het Fort werden toegezonden Hot schip wist de Dardanellen ongedeerd te passeeren. Onze voorstelling toont duidelijk aan hoe die mijnen gelegd zijn, zoodat een schip die deze haven moot passeeren, de gevaren niot kan ontloopen. In den mijn zijn holten aangebracht die met dynamiet zijn gevuld en die onmiddellijk ontbranden wanneer zij in botsing komen met een of ander vaartuig. De ontbranding kan op tweeerlei wijzen ge schieden door electrische stroom van uit het vaste land of door de botsing van het schip zelf. Het eerste systeem zien wij in de bovenste afdeeling. Rechts het waarnemingsstation, waar een officier de bewegingen van de vijandelijke schepen waarneemt. Wanneer oen dezer schepen zich boven de mijnen bevindt, welke hij op een voor zich liggendo zoo- kaart, ziet, waar de mijnen op afgotoekend zgn, dan kan hij door het drukken op een electrische knop, de dyoamietlading doen ontploffen. No 1. Het schiet katoen. B. No. 2. Het Kruit. C. No. 3. Electrische geleiding. D. A. Observatiemijn. E. De zelfontbrandende miju. Ronde observatiemijn, Grondmijn. Hartvormige mijn. Vrijzinnige samenwerking. De N. Rott. Ct. is het niet eens met den schrijver in het Hbl., die op dit oogen blik eene poging tot het verkrijgen van samenwerking van alle vrijzinnige partgen bij de stembus van 1913 ontijdig acht. Niettegenstaande het aanvankelijk misluk ken van de daartoe in Haagscho kringen gedane pogingen, blijft zij van gevoelen, dat de tijd juist nu bij uitstek geschikt is om „de grondslagen te leggen van een accoord onder de vrijzinnigen, dat niet zou blijven bloot een noodgedrongen daad van verweer, doch waaruit na de verkiezing van 1913 ook handeling zal kunnen voort komen". „Men kan, zegt het blad ongeveer „op zien komen spelen" en eerst af wachten, welke vragen de rechterzijde aan de orde stelt, om dan tegenover die vra gen een gezamelijke beantwoording te ontwerpen. Maar, beter dan zich aldus te laten leiden acht het blad zelf de leiding op zich te nemen en zelf datgene op den voorgrond te plaatsen, wat naar onze mcening in de naaste toekomst de politiek en daarmede dus ook de verkiezingen heeft te beheerschen. Dan volgen wij niet, maar gaan wij voor. Met verwijzing naar vroegere artikelen uit October van het vorige jaar, betoogt de N. R. Ct. nogmaals, dat de Giondwetsher- zienig het wellicht eenige uitgangspunt zal kunnen zijn voor samenwerking tusschen do linkerpartijen. Maar daartoe is het noodig de overeenstemming niet tot het laatste oogenblik te verschuiven, maar reeds nu zicbzelven en elkander goed rekenschap te geven van hetgeen men wil en beoogt. Het zou de taak kuunun zijn der hoofd besturen van de drie vrijzinnige partijen welke reeds iu de Grondwetcommissie met elkaar voeling zullen hebben verkregen na te gaan of over de algemeene lijuen dier herziening geen overeenstemming te verkrijgen zou zijn. Dan zou men zich, bij het naderen der verkiezingen, niet belmo ren te vergenoegen met vage voorspiege- liugen, maar zou men komen met de posi tieve fiere verzekering: „Wij zijn klaar om ons woord gestand te doen." De Oorlog. Daar komt plotseling uit Constantinopel het bericht, dat de Dardanellen weer ge opend zijn. Stellig zal de aandrang van Russische zgde wat sterker zijn uitgeoefend. Reuter seint er echter bij, dat de Porte zich voorbehoudt de Dardenellen weder te sluiten, zoodra dit noodig geoordeeld wordt. De schepen hebben de aanwijzingen des landen strikt op te volgen. Een dure geschiedenis. Volgens don correspondent te Constanti nopol van do Time9 leggen er op het oogenblik 99 vreemde, met graau beladen schepen bij den ingang vuu de Bosporus op de heropeniDg der Dardanellen te wack ten; 32 Engelsche, 39 Grieksche, JlDuit- echc en 2 Nederlaudsche en een paar van niet genoemde nationaliteit. Zij hebben te zameu een lading ter waarde van onge veer 45 millioen gulden aan boord en elke dag oponthoud beteekend voor de reeders een schade van 375000 gulden. Duitschland's Weermacht. De begrootings commissie uit den Duit- schen Rijksdag heeft met alle stemmen, behalve die der sociaal-democraten, de nieuwe paragraaf van de legerwet goedge keurd, volgens welke de totale sterkte van het Duitschc leger uit 25 legercorpsen zal bestaan; dat is twee meer dan tegen woordig. Internationale scheepvaartconferentih'. De Dnitsche Regeering heeft, naar aan leiding van de Titamc catastrofe, tot alle lauden, welke zeevaartbelangen hebben, een voorstel gericht tot een internatiouale scheepvaart conferentie. Alle staten hebben toestemmend geantwoord. Russisch. De leden der rechterzijde vaD de Rus- sischen Senaat hebben op het ontwerp-ar- beidersverzekering een amendement inge- dien, waarin wordt bepaald, dal de arbeidors die verdacht worden van „vooruitstrevende ideeën" of van politieke, overtreding, niot aan de verzekering zullen- kunnen deel nemen- In de Doema had de Regeering zulks reeds voorgesteld, maar de Doema vond dit te kras en verwierp het. Wedstrijd in Bewapening In het Engelsche Lagerhuis heeft minis ter Lloyd George een rede gehouden, waar uit blijkt, dat de regeeriug niet van plan is do zes millioen pond sterling overschot op de jongste begrooting voor schulddelging te gebruiken, doch deze beschikbaar wil houden voor eventueele vlootversterking wanneer deze door de vloot-politiek van andere landen hiermede is natuurlijk Duitschland bedoeld noodig mocht blij ken. Het Parlement zou hieriu echter ge keurd wordeo. Het is dus vrij zeker, dat, wanneer de Duitsche militaire ontwerpen door den Rijksdag mochten worden goedgekeurd, de Engelsche Regeering zal voorstellen over te gaan tot het bouwen van zes Dread noughts voor het volgend jaar En zoo gaat men maar door! De Doodstraf Tusschen de beide organen der Wet gevende macht in Zweden is oen conflict uitgebroken. De Tweede Kamer had met 119 tegen 54 stemmen een ontwerp tot afschaffing van de doodstraf aangenomen, doch de Senaat heeft het ontwerp daarna verworpen. Tans zal in Yereenigde zitting beslist moeten worden. De Toestand in Marokko. Eenige buitcnlandsche consuls te Fez hebbentogcu den door den FranBchen ge neraal Moinier afgekonaigden staat van be leg bedenkingen geopperd. Under deze sonsub behooren die van Oostenrijk, Spanje en Duilpchland. Hun be denkingen gronden zich daarop, dat zij den Franschen gene raal niot de bevoegdheid toekennen voor het afkondigen van zoodanigen maatregel De Strijd om den Presidentszetel. De volledige uitslag der voorloopigc Presidentsverkiezingen in Massachusetts is, dat 18 gedelegeerden voor Roosevelt ge- gekozen zijn en een zelfde aantal voor Taft. Roosevelt heeft eehter van zijn aanspraak op 8 stemmen van republikeinsche gedele geerden afstand gedaan, daar deze last hadden hun 6tem op Taft uit to brengen, doch dio bij vergissiug hot vorkeerde biljet hadden ingeleverd. Roosevelt heeft aan deze gevolmachtigden geseind, dat hg onder dezo omstandigheden verwachtte, dat zij hunne stemmen op Taft zouden uitbrengen. Deze laatste handelswijze zal Roosevelt eerder goed dan kwaad doen en kan dus als reclame dienst doen. TWEEDE KAMER. De regeling der werkzaamheden heeft gisteren vrg ordelijk plaats gehad. Gelijk wij reeds meldden, zal begonnen worden met het Pantserschip terwijl volgende week vastgesteld zal worden de datum voor de behaudeling der Ziektewet. Indien er tus schen Pantserschip en Ziektewet Dog tgd overblijft, zal deze aan de Bakkerswet ge wijd worden. Gisteren in dan meteen begonnen met de behandeling van het Pantsersctip. Drie tegenstanders waren aan het woord: de heer van Wassenaer van C'atwijk (C.H.), die zich beriep op het ongunstig oordeel van autori teiten en twgfelde aan het nut van het lang zame Pantserschip, do heer Yerhey (U.L.) voorstander van torpedo-vloot, die van 's ministers artillerievlootgeon heil verwachtte voor Indië en de heer Hugenholtz, die als soc. dem. natuurlijk van geen vloot weten wil en die het voorgestelde schip mfenieur noemde, wat snelheid, bewapening en pant sering aangaat. De 1 Mei-dag. Yoor het eer6t had de gebruikelijke Mei-demonstratie, georganiseerd door de federatie Amsterdam der S. D. A. P. en den Amsterdamscheu Bestuurdersbond, op den dag plaats. Was het tot dusver de gewoonte de Meibetoogers groepsge wijze te schaten achter fantastisch verlichte transparanten en zoo met muziek en zang de straten door te trekken thans brak men deze gewoonte en traden de manifestanten in het volle daglicht. Onder de leuze: „Op voor het algemeen kiesrecht" voor mannen en vrouwen en den wettelijk vast- gestelden acht-urendag" waven zg te zamen gekomen aan de Westermarkt, waartegen half twee „verzamelen" werd geblazen. De honderden en honderden manifestanten schaarden zich in volmaakte orde achter hunne banieren en schilden.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1