WEERBERICHT. Thermometerstand INGEZONDEN. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.45 uur. De Bilt, 2 Mei 1912. Hoogste barometerstand 708.2 m.M. te Seijdisfjord, laagste 750.9 te Horta. Verwachting tot den avond van 3 Mei 1912. Zwakke tot matige Z. Westelijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Licht tot half bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Mogelijk nachtvorst. Over dag zacht weer. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 764 m M. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 53 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 60 's Avonds werd in het Paleis voor Volks vlijt het Meifeest gevierd met toespraken van uir. Troelstra, mr. Mendels en Pothuis. Kermis afgeschaft. De Gomeenteraad van Velsen heeft met 8 tegen 7 stemmen besloten, in 1913 do kermis af te schaffen. Maatschappelijke en Hygiëninche vraagstukken. Sport en Alcohol. Wie za! becijferen, welk een vermindering van drankgebruik er plaats vond, toen eenmaal ettelijke duizenden drinkers-uit- gewoontc-en verveling het rijwiel bestegen, en tot hun grenzenlooze verbazing bespeur den, dat de fiets en de drank twee gezworen vijanden zijn Zeker is het. dat geen sport den be oefenaar sneller den verlammenden invloed van den drank openbaart dan juist het wieliijdeu. De Rotterdamsche burgerman, die met z'n nieuwe karretje al eens gauw een kijkje aan 't strand te Scheveningen wou gaan nemen, zag al heel spoedig in, dat hij Delft niet 9ens kon halen, zoodra hij do reis met een hartsterking begonnen was. Die „hartsterking" verlamde namelijk z'u beenen, benam hem den adem, bedierf zijn pleizier. Zelfs een doodgewoon potje bier onderweg schoot hem dadelijk in de beenen, maakte hem onbekwaam, doodde zijn eenergie met een loodzware moeheid. Zoo gingen duizenden plotseling de ongen open voor den verderfelijken invloed van den alcohol. Wat de afschaffars al jarenlang hadden beweerd en tot vervelens toe hadden gespreekt, bleekt dan toch waar te zijn (De Kampioen) Buiten verantwoordelijkheid der redactieJ Tuinbouwvrreeniging „Amersfoort". Bijna in elk gezin wordt thans de moei lijkheid ondervonden om, tegen eenigszins billijken prijs, zich te voorzien van hetgeen allereerst noodig is voor het verzorgen van een gezonden, voedzamen middagmaaltijd, om te komen aan frissche, smakelijke voorjaarsgroenten. En geen wonder het meeste dat te Amers foort thans van den groentewagen wordt gekocht, i6 afkomstig van de groote afslag plaatsen, waarvan het, na soms eerst nog elders te zijn gemarkt, naar Amersfoort komt das in de derde hand om eindelek soms nog" door kleinere venters dus uit de vierde hand bjj de ge bruikers te worden gebracht. Slechts eokele tuinders uit deomgoving hebben iets van eigen teelt en beginnen nu huneerste spinazie te verkoopen. In de geheele Meimaand eet met echter nog geen salado, wortels en dergelijke artikelen, of zij zijn van elders aangevoerd en komen door vele handeo, soms „opgefrischt" in de beek, bij de verbruikers. Geen wonder du9, dat het zoo noodige volksvoedsel gedurende een groot gedeelte van hot jaar in zóo geringe mate te Amersfoort versch verkrijgbaar is en dat de prijzen zóo hoog zijn, dat het dage- lijksch gebruik van voldoende groenten (hetgeen regel moest zijn) voor velen slechts uitzondering is. Mot fruit is het niet beter aardbeziën en later andero fluitsoorten, komen óok als regel uit de derde of de vierde hand, on dan geprijsd per „glas vol", duur en niet frisch noch smakelijk b(j het betrek kelijk kleine gedeelte der bevolking, dat zich de luie kau veroorloven, een proefje te nemen. En toch, fruit, goed en veel fruit en volop vcr8che groenten is een behoefte, welke de volksgezondheid en niet het minst de gezondheid der kinderen raakt. In die behoefte kan worden voorzien, en er zal ook in worden voorzien, door het eenige daartoe aaogewezen middeldat is de ontwikkeling van den tuinbouw in deze omgeving. Duizenden guldens worden van Rijkswege jaarlijks voor dit doel bestemd. Yan die gelden kwam aan Amersfoort, tot voor kort geleden, weinig ol niets ten goede, omdat het eerst-noodige de samen werking, de organisatie van de belang hebbenden, ontbrak. Thans is dit anders. Reeds in het vorige jaar zijn van Rijks wege enkele tuinbouw-proefvelden aange legd; tuinbouwonderwijs is gevolgd en thaus heeft Amersfoort een organisatie, de Tuinbon w-v ereeniging„Amers- f o o r t", welke zich ten doel stolt, in deze omgeving den tuinbouw door krachtige en practische middelen zoo spoedig mogelijk vooruit te brengen. Zoo is reeds, door het bijeen brengen vau oeu kapitaal, demogelijkheid geopend, vermoedelijk nog dit jaar, door de op richting van een proeftuin, gelegenheid to geven tot aanschouwelijke voorlichting van de tuinders, waartoe ook de medewerking van het Rijk, de Provincie en de Ge meente is gevraagd. Aan deze medewerking wordt niet ge twijfeld, mits het particulier initatief niet achterblijft. In den grooten proeftuin zal men van een ervaren tuinman, die zelf allo voor Amers foort en omgeving noodige cultures kent, en ze heeft uitgeoefend, kunnen zien en leeren, hoe elders fruit, groenten wel licht ook bloemen worden geteeld. Door onderwijs en op vele andere wijzen zal de toepassing van de nieuwere me thodes, vooral voor de beroepstuinders, worden aangemoedigd. Doch dan is de medewerking van velen noodig. De toetreding tot de vereeniging moet bijna algemeen zijn, want het geld hier een algemeen belang. Niet aleen is het lidmaatschap noodig van da groontentolers, die gaarne het ge heele jaar groenten en fruit op hunnen wagen willen hebben, zonder deze te moeten koopen aan het spoor of elders, en die ook grootere opbrengst van hunne gronden zullen verkrijgen. Yeel genoegen van hun lidmaatschap zullen ook bobben zij, die zelf in het bezit zijn van een tuin of land, en de behaode- ling van bak of kas, van fruitboomen en van heesters willen kennen. Eindelijk en bovenal zullen allen, die hunne groenten moeten koopen, door hun lidmaatschap der vereeniging willen bij dragen tot de ontwikkeling van den tuin bouw, waardoor mede Nijverheid, Handel en Yerkeer zullen worden bevorderd. Niemand wil bovendien gaarne zij 't ook ongemerkt jaarlijks vrij groote bijdragen offeren voor transport en voor den tusschenhandel elders. Ieder zal willen medewerken om te verkrijgen versche frissche groenten en fruit in Amersfoort en omgeving, tegen billijken prijs, óok iu voorjaar en winter. De contributie voor de Tuinbouw-ver- eeniging „Amersfoort" bedraagt éen galden per jaar. De leden hebben vrijen toegang tot den tuin en voorkeur bij verkoop van plantgoed, zeggenschap in de vergaderingen, enz. Hunne namen worden opgenomen in het eerste jaarverslag der vereeniging. Wie inderdaad belang stelt in de ver betering van den tuinbouw in deze streken worde lid van de vereeniging en geve zich daartoe op aan een van de leden van het Bestuur ol zendo spoedig bericht aan het secretariuat. Het Bestuur: A. M. TROMP van HOLST, Voorzitter. J. van der WAL Kzn. Onder-voorzitter; Joh. KNOPPERS, Penningmeester. II. van der KNOOP, 2e Secretaris. F. LAMERIS. Commissaris. J. MEIJER, Commissaris. O. A. J. J. van der LINDEN, le Secretaris. Schimmelpenninck8traat 41. Amersfoort, 30 April 1912. Men merkt ons op, dat de aankoop van terreinen aan de zuidelijke helling van den Berg niet in verband staat met de waterleidingplauuen. Bij het internationaal kegelconcours te Amsterdam behaalde de heer A. Nef- kens den 14den prijs in den vrije-baanwed- strijd met 47 houten. Naar we uit vertrouwbare bron ver- Demen is do secretaris dezer Gemeente mr. dr. J. G. Stenfert Kroese voornemens in deu loop van dit jaar ontslag te vragen uit zijn ambt. De heer Stenfert Kroese wordt deelgenoot in een advocatenbureau te Zwolle. Hedenmorgen tegen twaalf uur zweefde een luchtballon in N O. richting over onze gemeento. Waarschijnlijk zal het de bal lon z|jn, die hedenmorgen te Zeist opsteeg. De minister van Oorlog heeft be paald, dat in 1912 per bataljon infanterie zes miliciens tot ziekendrager moeten wor den opgeleid. Volgeus Kon. besluit wordt bij uit zondering tot 1 September 1912 nog toegelaten als vrijwilliger voor het reserve kader bij do infanterie, de vesting-artillerie en de geoie, de loteling van de lichting 1912 of van oudere lichtingen, die in het genot is van uitstel voor eerste oefening- De Amersfoort8che tram vervoerde in de afgeloopen maand April 1005S pas sagiers, tegen 10016 in dezelfde maand van het vorig jaar, alzoo een vermeerdering met 42. De vervoeropbreug6t was f 4.50 meer, nl. f 503.55 tegen f 499.05 in April 1911. De dagkilometeropbreng8t was f 9.32 tegen f 9.24 en do totale opbrengst ditmaal f581.89 tegen f 602.88 in April 1911, alzoo f20.995 minder. De dagkilometeropbrengst daarvan bgdroeg f 10.77 tegen f 11.16 in April 1911. Bioscoop Langestraat. Reeds meermalen mochten we er op wij zen, hoo uitnemend de directie van bet bioscoop theater op de Langestraat, de kunst verstaat, om interessante nummers op het programma te brongen. Maar ditmaal beeft ze toch wel het record geslagen, door van de sportfeesten, jl. Zondag op Birkhoven gehouden, reeds Dinsdagavond een film te vertoonen. En dan een film, die schitterend geslaagd mag heeten. De beelden zjjn scherp en de personen, die aan de wedstrijden deelnamen, dan ook vrij goed te herkennen, Daarbij zijn beel aardige momenten opge nomen, terwijl de afwisselende projecties uitstekend eenigeder voornaamste nummers der hippische feesten weergeven. Zoo o.a. de vierde proef dor Military, waarin luit. J. Knel met Drogheda de overwinning heeft behaald. Men ziet duidelijk met hoeveel gemak de verschillende hindernissen worden genomen, terwijl ook het uitreiken van den eersten pr|js aan luit. Knel helder op het doek wordt gebracht. Majoor van Wijk, ritmeester Grondhout en den kapitein der rijdende artillerie Rambonnet ziet men den winnaar gelukwenschec, terwijl ook het aanbieden van den damesprijs door mej. Mingels prachtig duidelijk weergegeven wordt. Yerder zeer mooie opnamen van het 9pringconcouis voor de onderofficieren der veld-artillerie.Een heel interèssant moment hierbij is het weigeren van een der paar den om een sloot te nemen, totdat het ten slotte met berijder en al in bet water te recht komt. We mogeu de directie dankbaar zijn, dat met zooveel spoed deze hoogst actueele film ter bezichtiging is gesteld en van harte wenschen we haar er veel succes mee. Zeer aardig hierbij 's °°k n06 de opname van den voorgevel van het bios cooptheater zelve. Verschillende bekende gezichten vinden we hier terug. Van de andere nummers van het pro gramma vermelden we de bijzonder komisch: Een hooge hoed is heel mooi, maar h|j moet passen en: Little Hans in een nieuw coetuum. De meest verstokte Nurks moet hierbij wel lachen, zocdat van het begin tot het eiod het publiek het uitschatert. Als spannend nummer weder een liefdes tragedie, door de bekende altisten van den Koninkl. Deenschen schouwburg gespeeld. Wij ontvingen het eerste nummer van Het Zangersblad, orgaan van het Nederl. Zangersverbond, onder redactie vaL mr. J. P. C. van Overstrate te Nij megen. De jaarvergadering van het ver bond zal Zondag 9 Juni te Utrecht ge- worde». Opgave van de Vereeniging .HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente heb ben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken uaar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 17 tot en met den 23 April 1912. GEVESTIGD. Hendrik Koopmans, v. Hasselt n. Alde- gondestr. 10. Anna Catbarina Maria Sprengers, v. Baarn n. Krommestr. 12. Petronella Bernardina Wilhelmina Verweij, v. Alphen n. Muurhuizen 107. Everarda Fremouw, van 's-Hage naar Weijerstr. 6. Johannes Wilhelmus Maas van Epe naar Kl.Haag 4. Anna Aleida van der Voorst, weduwe A. Peeters v. Utrecht n. Soesterw 157a. Conelia Johaoua Smits, weduwe D. C. Hel derman v. Utrecht n. Scbimmelpstr. 64. Dan. Coi'nelis Helderman, v. Utrecht naar Scbimmelpstr. 58. Johanna Reinira Suzaoua Elisabeth Appe- lius vau Hoboken, v.'s-Hage n. JvUlden- baroeveldl. 24. Maria Margaretha Hermina Lemmens, v. Munteogeleen n. Utrechtschestr. 36. Everdina Elize Jeannette Couvee, v. Ame- rongen n. Kampstr. 19. Sara Aletta Charlotte van dor Linden, v. Zeist n. Utrechtschew. 105'. Hermina Hendri&se, van Veenendaal naar Muurh. 11. Maria Gijsbertha Hendrika Bosselaar, van Bnssum n. Bloemendalscbestr. 2. Hendrika Sleking, v. A'dam n. Noordstr. 9. Frans Reicheld, v. Naarden n. StJorisstr 60. Tonnes Heeres, v. Ermelo n. K.Bergstr. 14. ADtouio Rennes, v. A'dam n. Krommestr. 56. Jan Rennes v. n. Maria Rennes weduwe Smerstra v. A'dam n. Krommestr. 56. Samuel Anthome Meerburg, v. Zegwaard n. Stellingwerfstr. 14. Philippus Reevers, v. 's-Hage n. Tuinstr. 3. Heintje van Drie, v. Hoogland n. Utrecht schestr. 14. Sybe Algera, v. Loeuwarden n. Leusderw. 2a. Roelfina Aun Frouwkje Wieringa v. Gro ningen n. Leusderw. 2a. VERTROKKEN. Gerrit Juffer, v. Kampstr. 61 n. Nijkerk. Cornelia Amelia Rauh, wed. Willem Her manns Gorlach, v. Schimmelpstr. 44. n. Amsterdam. Wilhelm Opw|jrda, v. Bisschopw. 55 naar Nijmegen. Louisa Christina Rouwenhorst, v. Arnhweg 2a n. Haarlem. Anna Cornelia vau der Horst Bru|jn, v. Langestr. 110 n. Lochem. Fredeiik Hendrik Gijsbertus Rinkes, v. HrViandestr. 4 n. Utrecht. Jan Jorritsma, v. Breedestr. 54 n. 's-Hage. Jacobus de Mots, v. Eomstr. 8 n. Bnssum. Eduard Teunissen. v. Schimmelpstr. 22 n. Yianen. Dirkje Teunissen, v. SchimmelpBtr. 22 n. Vianen. Tjitscho Tennissen, v. Schimmelpstr. 22 n. Vianen. Jakob van Swieten van Langestr. 18 naar Hilversum. Douwe Takes, v. StJorisstr. 46 n. A'dam. Johanna Hendrika Hendriks, v. Schim melpstr. 6 n. Rotterdam. Wilhelmina Hendriks v. Schimmelpstr. 6 n. Utrecht. Helenus Corver, v. Munrh. 3 naar Breda. Jacob Frederik Lankamp, Utrechtschew. 105' n. Oo8t.-Indië.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2