DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 106. MAANDAG 6 MEI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Abonnementsprijs: Per jaar4.Franco per poet id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f.1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. R ureaii: KIJRÏWR Telef. luiere. I.HJÈ. Prijs der Advertentie Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bg abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing- van advert, en reel, van buiten bet kantor: Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitonlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam HET PANTSERSCHIP. II. Do Traag, welke de bij Koninklijk Be sluit van 3 Augustus 1906 benoemde Staats commissie wier taak het was de Regeeriug io te lichten omtreut de iurichting van de zeemacht in Nederl. Indië, in de eerste plaats te beantwoorden bad, was deze: Moet de zeemacht in Ned. Indië samen gesteld zijn uit torpedo-vaartuigen dan wel uit slagschepen (artillerie schepen) èu tor pedovaartuigen? M. a. w.zullen onze koloniën verde digd worden Joor 'n torpedovloot of 'n ar- tillerievloot. De Staatscommissie gaf aan de eerste de voorkeur. De ministers van Marine en Ko loniën verklaarden zich voor 'n artillerie- vloot en hun meening werd onderschreven door deu commandant van de zeemacht in Ned. Indie, admiraal Hoekwater, en den Gouverneur-Generaal. Wij zullen thans aan de hand van ver- klariugen van deskundigen in eenige korte trekken het pro en contra, voor beide op vattingen aan tc voeren, weergeven. Torpedovloot! Wat valt daarvan te zeggen? De voorstanders vaa een torpedovloot zeggen: a. Zij is aanmerkelijk goedkooper dan een vloot van pantserschepen. Voor dezelfde «om kan men dus veel meer torpedobooten dau pantserschepen verkrijgen. b. Een torpedovloot vindt overal in ons Indië geschikte steunpunten en schuilplaat sen. c. Eon torpedovloot is beter geschikt tot het doen van verkenningen, als een vijandelijke vloot in de buurt is. d. De torpedobooten z\jn op zichzelf nog veel te verbeteren. Do stoommachine kan vervangen worden door een Diesolmo- tor met brandbare vloeistof. Daardoor verkrijgt men een aanzienlijke gewichtsbesparing; men behoeft geen stokers; er komt ruimte vrij voor be wapening, pantsering en ammunitie; de schoorsteenen vervallen en daardoor ver mindert de zichtbaarheid; door het ver vallen van de schoorsteenen wordt tevens het schietveld grooter; men is niet af hankelijk van buitenlandsche steenkool, omdat vloeibare brandstof overal to vinden ie. e. Een torpedovloot is te meer aan te bevelen, nu de zeewaardigheid van de on- derzeesche booten zooveel verbeterd is en gelijk is aan die van de torpedojagers. Zoo'n onderzeeër kan genoeg brandstof bergen om 2000 tot 5000 mijlen af te leggen. De tegenstanders vau een torpedovloot zeggen a. Een lorpedoboot kan maar wemig dagen in open zee vertoeven. Dan moet zo een haven (een steunpunt) binnenloopen om noodzakelijke herstellingen te onder gaan. Verder moet ze er steenkolen, ma chinebehoeften, drinkwater, mondbehoeften innemen. En eindelijk moet de torpedoboot de haven binnenloopen om rust aan de bemanning te kunnen geven. Zal een torpedoboot dat alles in de havens kunnen vinden, dan komen die steunpunten zeer duur. b. Voor den vorkenningsdionst is een artillerieboot beter geschikt dan een torpe- doboot. Het bost leent zich daartoe het Scout-type, een 9ne]loopend, goed zee bouwend en lichtbewapend oorlogsschip. c. Do vijand kan zelfs met hulpkruisers ouzo torpedovloot vernietigen. Als hulpkruisers kunDen gebruikt wor den de niailbooten, die een inhoud hebben van ruim 10,000 ton, een vaalt van 17 tot 20 mijl en een reusachtigon koleuvoorraad, zoodat ze weken lang in zee kimnen blij ven. In oorlogstijd worden ze gewapend met kanocneD van 15 cM. d. De waarde van schuilplaatsen is niet zoo groot als men beweert, 's Nachts zijn ze niet verlicht. Zelfs bij dag zijn ze moei lijk te bereiken door rillen banken en tegenstroomen. Bovondien zijn ze broeines ten van muskieteo, die den schepeling alle rust benemen. e. Een torpedovloot i? geheel onge schikt voor de handhaving van onze neu traliteit. Wordt deze bedreigd, dan moeten wij met slagschepen haar kunnen verdedi gen. Een protest, dat niet gesteund wordt door kracht, is belachelijk. f. Slagschepen z(jn meer waard dau torpedobooten als ergens (in Indië) bin- nenlandeche onlusten beteugeld moeten worden. Zij bieden meer hulp aan de landmacht. Zij kunnen soldaten en kanon nen aan land zetten en maken op den inboorlin? meer indruk. In bet algemeen kan men aan een oor logsschip 3 voorname eischen stollen: a. Sterke bewapening, ongeveer gelyk aan dio van het type-Dreadnought; b. Groote machinekracht, om krachtig en snel te manoeuvreeren; c. Een pantser, sterk genoeg om de zwaarste kogels te weerstaan. Zulk een schip kost 20 a 30 millioen gulden. Neemt men aan, dat voor Indië 4 zulke schepen noodig zyn, dan is met de aan schaffing er van een uitgaaf van 100 mil lioen gemoeid. Dan is het nog de vraag, of wy die schepen wel kunnen bemannen. Hoe 6taat het nu met onze tegenwoor dige vloot Behalve eenige kleinere schepen (rivier vaartuigen etc.) telt onze oorlogsvloot op 't oogenblik. 3 Kortenaers a 3400 ton gelijk 10200 ton 6 Hollands a 3900 ton gelijk 23400 5 Regentessen a 5000 ton gelijk 25000 1 Zeven-Provinciën 6000 Samen dus 15 slagschepen gleijk 64600 ton; Deze tonneninhoud komt overeen met die van 4 Dreadnoughts a 16000 ton. Het oordeel over onze bestaande vloot is bij tal van schrijvers zeer ongunstig de schepeD, zegt inon, heb'oen weinig ge- vecht9waarde. De Oorlog. Naar uit Constantinopel wordt gemeld, wordt thans een aanval op de archipel eilanden als aanstaande beschouwd. Uitge breide maatregelen zijn getroffen. Zonder daarover in bijzonderheden uit te wijden wier publicatie trouwens uit een militair oogpunt niet doenlijk is, wordt verzekerd, dat de genomen maatregelen van dien aard zyn, dat een Italiaansche aanval op de eilanden geenszins bet karakter van een spelevaart zal hebben. Het is niet recht duidelijk wat men eigenlyk voor heeft met het bezetten van eilanden, waar men niets om geeft te Con- stantiopcl, daar feitelija deze eilanden Grieksch ziju, al beeten zij Turksch grond gebied. Er wonen bijna uitsluitend Grieken. Als zij schade lijden door een bombarde ment en door eene bezetting van hun eiland door Italiaansche troepen, is dat voor hen te betreuren,maar dePorte zal men daardoor niet dwingen vrede te sluiten. liet schijnt uiterst moeilijk te blijven, de ware oorzaak van den ond< rgang der Texas vast te stellen. Een telegram vau deu Griekscbcn consul te Smyrna, noemt als oorzaak vaa het vergaan, een granaatschot uit het Turksche fort gelost, doch de ambtelijke lozing thans van het geval, tc Constantiuopel gegeten, luidt dat het schip wel degelijk op eeu mijn-ver sperring geloopen is, nadat het te laat zijn vaait inhield, waartoe het door eenige schoten met scherp was aangemaand. Officieel wordt het aantal omgekomenen als 70 opgegeven; in het geheel ware# 143 menschen aan boord. De post n aar Europa is geheel ver lóren. De „Texas" meette 230 regTst'er tönT De Duitsche Levantlijn in Hamburg heeft een telegram gekregen uit Konstantmopel, waarin medegedeeld wordt, dat, wegens bet slechte weer nog niet begonnen kan worden met het wegnemen der mijnen uit de Dardanelles De opening van de Dar- danellen kan niet voor het midden van de volgende weck verwacht worden. Uit Kief wordt aan het Berl. Tagebl. geseind, dat de verliezen van den Russi- schen handel door het sluiten van de Dar danellen eenige honderdduizendeu roebel bedragen. Het meest geledon hebben de stoomvaartmaatschappijen, de export en importhuizen en de fabrieken, die ruw materiaal vorwetken. Het is zeer moeilijk de groote voorraden graan van de hand te doen,daar de pryzen zeer gedaald zijn. In de zuidelijke havens zijn honderden werkloozen. De eisehen, die wegens deze verliezen, de Russische regeering aan de Porte stellen zal, zullen bekend gemaakt worden langs diplomatie ken weg. Het Methyl-alcohol-proces. Te Berlijn is uitspraak gedaan in do zaak-Scharmach, de drogist in Charlotteo- burg, die door jenever te vermengen met methyl-alcohol den dood van vele a6ylisten veroorzaakte. Het proces, dat rijk was aan scherpe incidenten tiisscben den voorzitter van de rechtbank en de verdedigers en jour nalisten, duurde zes wekeD. De drogist Scharmach werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. In de motieveering van hot vonnis werd gezegd, dat het niet zeker is, dat Scharmach wist, hoe scbadelyk methyl alcohol was. Do aanklacht vati dood door schuld liet men dau ook vallen. Doch Schar mach had zich behooreD te overtuigeo, of het mengsel ook nadeolig kon wolken. Door deze nalatigheid heeft hij groot onheil ver oorzaakt en alleen aan de opmerkzaamheid van de autoriteiten is het te danken, dat nog greoter onheil voorkomen werd. De veroordeelde zal hooger beroep aantee- kenen. Niet Kwaad. De Kamer van het hertogdom Brunswijk heeft eergisteren in tweede lezing een wets voorstel aangenomen, waarbij de maximum duur van elke redevoering, in die Kamer te houden, op twintig minuten gosteld wordt. De Belgische Verkiezingen. De Belgische Kamer heeft haar laatste zitting eerst laat in den nacht gesloten. De Kamer heeft de begrooting nog geheel af gedaan, en nadat de Senaat zijn taak zal beëindigd hebben, zal de ontbinding der beide Kamers waarschijnlijk i 1 dezer plaats hebben. De nieuwe verkiezingen zijn op 2 Juni vastgesteld. Kleermakersstaking. Do staking der Loudenbche kleermakers- gezellen en gezcllinen heeft zich nog verder uitgebreid. Het werk in het kleer makersvak ligt in het Westeinde van Londen zoo goed als stil en de Vereenignig van Londensche kleermakers-patroons heeft aan haar leden aangeraden de be stellingen slechts aan te nemen onder de voorwaarde, dat de levering eerst na de staking geschiedt. Geen pogingen tot het aanknoopen van onderhandelingen zijn totnogtoe gedaan en de patroons zjjn nog steeds besloten de eischen van de stakers te weerstaan. De secretaris van de Vereoniging van Lon densche Kleermakerspatroons heeft eergis teren verklaard, dat het onjuist was te beweren, dat do werkgevers ongeneigd waren voor de noodige plaatsruimte in de werkplaatsen te zorgen. Integendeel, hun ondervinding is, dat de bestaande plaats ruimte meer dan voldoende is voor hen, die er gebruik van wenschen te makoD. De meerderheid vau do gezellen wenschen bet werk echter by zich tehuis af te doen en indien zij werkelijk geneigd waren in de werkplaatsen te komen dan zouden deze uitgebreid worden. Royalisten in Portugal. Verschillende berichten uit Portugal schijnen er op te wijzen, dat met het voor jaar de royalisten hun pogingen gaan her nieuwen om de republiek weer tot eeu koniukrijk te maken, hetzij dan ten bate van don Manuel of don Miquel. Zoo wordt nu weer aan het Lissaboneche blad O' Paiz uit Valen^a geseind, dat de monar chisten zich daar in de buurt sterk roeren. Zij zijn, heet het in deze telegrammen, in twee afdeelingen gesplitst waarvan de eene helft wordt aangevoerd door Homen Cristo en Martino Lima, de andere, de sterkste, door kapitein Paiva Couceiro zelf. De eerste bedreigt Valen^a, terwijl kapitein Couceiro op het punt zou staan in de provincie Tra-Os-monto te vallen, waar vele aanhangers van de mo narchie zich geregeld in do behandeling van het geweer moeten oefenenen. De Tariefwet. Door eenige hoofden van ondernemingen by handel en nijverheid betroffen, wordt volgens het Hbld., een adresboweging tegen do Tariefwet op touw gezet. Mede-teekening wordt van belanghebben den gevraagd van een adres, dat slechtB deze zinsnede bevat:

De Eemlander | 1912 | | pagina 1