DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 108. WOENSDAG 8 MEI 1912. 9e JAARGANG. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. fö,60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. tjl.40. Afzonderlijke nummerB f 0.05. Bureau: KI.KINK H Telef. Iutere. IS». Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 1 0.40. Voor iedercn regel meer I 0.0S. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bjj abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kantor: Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Ad vort.* bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 74*78 Amsterdam Brieven aan een Oud-Amersfoorter. Amice 1 28 April 1912. Wij naderen gelukkig weer de Meimaand. Gelukkig, zeg ik, en dat klinkt misschien heel ondankbaar tegen April, die zich dit jaar zoo zomerscb heeft voorgedaan, ja mogelijk meer Meidagen geboden heeft dan Mei zelf er ons geven zal. Maar toch, ik houd niet van April; als ik aan April denk, ruik ik altgd zeepsop, boenwas en terpen, tijn en dan doemt hot schrikbeeld bij mij op van al die uitspattingen, waartoe do schoonmaak-wellust onze huisvrouwen in die maand verleidt, dwingt, mag ik wel zeggen, want dat hier de onontkoombare anangkè in het spel is, staat bij mij onom- stootelijk vast. Evenals de diereu in het voorjaar verharen en huu winterpels af leggen, ook al zouden ze die nog meoigo wook velen kunnen, evenals de trekvogels uit het wanne Zuiden voortgedreven wor den naar de noordelijke streken, waar zij vaak nog zoo lang op de zonnewarmte moeten wachten, zoo wordt ook het vrou welijke geslacht in de Aprilmaand door een onzichtbare macht gedwongen alles onder steboven te gooien en huis en hof met bezemen te keeren. En wij mannen, wg weten, dat wij daar machteloos tegenover staan. De onzedelijkheid kan uitgeroeid worden door zedelijkheidswetten, drank misbruik kan beteugeld worden door het verbod van muziekdoozen in café's maar, tegen het jaarlijks wederkeerend Beëlze- bubsfeest durft nog geen wetgever den strijd aan te binden,of het moest zijo door de Tariefwet, die ook tal van schoonmaakbe- noodigdheden zwaar belast. Zou er heusch nog iets goeds in die Tariefwet schuileD De huisvrouwen schijnen dit in de gaten ge- krogen te hebben,want e'euige maanden gele den hebben zeeenreusachtige|adresbeweging op touw gezet om het gevaar te bezweren. Ook hier in Amersfoort hebben toen eenigo adressen gecirculeerd of zijn ter teekening gelegd, maar onze Amersfoort- scho vrouwen hebben zich er niet veel om bekommerd. Ik hooide tenminste, dat ver- gelekon bjj andere plaatsen Amersfoort verre ten achter gebleven is. Dat is tocb onbegrijpelijk en als ik helaas niet beter wist, zon ik geueigd zijn te vragen: zijn er dan geen huisvrouwen in Amersfoort? Want het zijn tocb de buisvrouwen, die het eerst de gevolgen der Tariefwet in bun dagelijksclie uitgavon zullen gevoelen. Nu is het wel waar, dat een adresbeweging in den regel geen directe gevolgco heeft, maar het ware toch goed geweest en net zou zeker veel indruk gemaakt hebben, zoo uit alle deelcn van het land uit duizenden kelen in casu uit duizenden pennen het protest der huisvrouwen weerklonken had. Je hebt zeker wel gelezen, welke groote plannen Amersfoort heeft voor het jubel jaar 1913. 'u Onderwijstentoonstelling gaat men organiseeren om onze landgenooten eens goed jaloersch to maken op het voor treffelijke onderwijs, waarop wij trotsch gaan. Lang heeft men gezocht naar Amers- foort's specialiteit. De banketbakkers dach ten tot dusver altijd dat hun Amcrsfoort- sche keitjes en grove dirk onze specialiteit was en uit bakvischkringen werd met kop pigheid volgehoudeD, dat de knappe luite nants Amersfoort'e roem vormden, terwgl eigenaars en bewoners van afgebrande huizen aan ODze brandweer die eer toe kenden. Thans is echler uitgemaakt, dat ons on derwijs ons beroemd zal makeo. Ik weet niet of jij er een van bent maar er schijnen menschen te zijn, die niet kuunen begrijpen wat met een onderwijs tentoonstelling bedoeld wordt. Dat ligt toch voor do hand en ik klap dus niet uit de school, als ik een paar van do attracties opnoem. In do eerste plaats zullen de voor- troffolijkste leeraars en onderwijzers met de snuggerste jougons van de scholen uit gezocht en te kgk gesteld worden in 'n model klas, voldoeude aan de hoogste eischeu der hygiene, gelijk zulks in Amers foort het geval is. 's Ochtends, 's middags en 's avouds zal dit uitgelezen gezelschap een openbare les vertoonen, terwijl de hoofden der scholeu het nut van het ani- bulantisme zullen domoustrceren door tel kens heen en weer te loopen van de eeoe model-klas naar do andere. Ook de wot- houdor van onderwgs zal te pronk gesteld worden en de verschillende commissies van toezicht zullen tableaux vivants vormen en zoo nu en dan voor belangstellenden een vrij toogankeliike vergadering houden om te laten zien, hoe hot bij hen toegaat bij hun beraadslagingen. En om het beeld vol maakt te doen zgn, zal io de middaguren de gemeenteraad een geheime zitting in hot openbaar houden. En wat ook heel leuk belooft te wor den, in een speciaal daarvoor ingericht lo kaal zullen eenige van de handigste leer lingen een séance geven voor huo leeraars om dezen te toonen althanB voor zoover z\j het uit hun jeugd veigeten mochten zgn alle trucjes en spiekmiddelen waar mede huu discipelen gewoon zijn hen te bedriegen. Je ziet, mijn waarde, dat het heel in teressant en amusant kan worden; ik roken er vast op, dat ook jij eens een kijkje zal komeD nemen. Eu om jo dan als gids te mogen rondleiden, houdt zich aanbevolen je vriend JORIS VAN EEMLAND. 28 April 1912. De Oorlog. Van Turkscho zijde wordt verklaaid, dat men daar de bezetting van Rhodos ver wacht heeft en er reeds lang rekening medo heeft gehouden. Men is algemeen overtuigd, dat de Italianen binnenkort het eiland weder zullen moetCD ontruimen, gedwongen door de Turksche bezetting, die van uit de bergen een hardnekkige guerrilla zullen beginnen. Volgon6 loopende geruchten zou de Ita- iiaansche. vloot thans in de nabijheid van het eiland Chios stelling hebben genomen De Staking van Rijnschippers. De Frankf. Ztg. verneemt uit Keulen, dat reedb zeer velen der stakende Rijnschippers het werk hebben hervat, zoodat het scheep vaartverkeer gisteren voor een goed deel was hersteld. Er is eon algemeene afneming der stakingsbeweging merkbaar, die het algeheele einde der staking tegen het ein de der week doet voorzien. Hier en daar is het ook gisteren weer tot gewelddadigheden gekomen; to Bonn en Keulen worden thaue do voor anker liggeudo schepen en de bruggen door politic bowaakt. De Marokko-onderiiandelingen. Volgens oen telegram uit Madrid aan een Duitsch blad, zon men in Spaanech- politieke kringen ten zeerste verbaasd ziju over de afwijzende houding, welke Frank rijk heeft aangenomen, tegenover het door Engeland op 10 April gedane bemiddelings voorstel om de grens tusschen het Spaao- scho en Fransche gebied in het Werga- dal laogs de rivier te trekken. Dit voorstel is door Spanje aangenomen, doch de Fransche Regeering heeft daar tot dusver niet op gereageerd. Eu de Fransche pers schijnt do publieke opinie in het land te willen drijven tot den eisch, dat aan Frankrgk een groot stuk aan beide oevers van de Wcrga zal worden afgestaan. De „Ritueele" Moord. Men weet dat in do Russische stad Kiëf een tijd geleden een beschuldiging is geuit tegen oenige daar woonachtige Israëlieten, van zich schuldig te hebben gemaakt aan een ritueelen moord. Naar alle waarschgn- lijkhpid is dit niets dan een verzinsel, be dacht om de volkswoede tegenever de Jo den tt ontketenen, of de uitwijzing te recht vaardigen. Nu is het merkwaardig, dat de berechting dezer zaak telkens aangekondigd maar weer uitgesteld wordt. Zoo ook eeni ge dagen geleden. Men vermoedt dat de regeering de zaak wel zou willen laten loopen, maar dat de invloed van anti semieten en reactionnairen te sterk is dan dat de regeering dat openlgk zou durven aankondigen. De onzekerheid echter die hierdoor ontstaat dient alechts de bedoe lingen diergenen die de middeleeuwscbe praaijes over ritueele moordeu gebruiken om den Jodenhaat aan te kweken. TWEEDE KAMER. Zooals wij gisteren reeds meldden is het Pantser6chip afgestemd met 63 tegen 26 stemmen. Tegen de Linkeizgde eD Duynsteo, Van Nispen Rheden), De Visser, Y.in den Berch van Heemstede, Van Nispen (Nijmegen), Bolsius, Janssen, Beckers, De Ram V. d. Voort vae Zijp, Van Veen, Schimmelpen- uick, Lohman, De Geer, Van Wassenaar, v. Best, Bogaardt, Kooien, v. Idsinga, v. Lennep, v. Dedem, Ankerman en Ver loren. Toen de uitslag der stemming bekend was geworden riep de heer Duys:„Ikzou maar weer liberaal worden!" Bij de Regeling van Werkzaamheden werd besloten, 21 Mei met de openbare behandeling door Ziektewet te beginnen. Het voorstel-Troelstra, om dien9 pen- aioenmotie tegelijk met de algemeene be schouwingen over de Ziektewet te behan delen, werd verworpen met 50 tegen 39 stemmen. Een voorstel Treub om diens spoorweg- politiek interpellatie op de agenda te i plaatsen werd aangenomen met 63 tegen 26 stemmen. De Ziektewet. Aan do Tweede Kamer der Staten-Qene- raal is door de heeron J. Oudegeest en J. v. d. Tempel, optredendo in hun kwaliteit van voorzitter en secretaris van het Neder- landsch Verbond van Yakvereenigingen, bg welk lichaam 52.000 arbeiders zgn aange sloten, een adres gezonden, waarin zij de Kamer mot aandrang verzoeken „het ont werp ziektewet, eerst in openbare behande ling ta nemen, nadat den tienduizonden belanghebbenden buiten Uwe Kamer, en in het bijzooder den georganiseorde arbeiders, behoorlijk tijd is gelaten om zich van de voorgestelde rogeling op de hoogte te stel len en der Regeering en Uwe Kamer huD- ne zienswijze kenbaar te makeo, zoodat met hunne rechtmatige bolangen rekening kan worden gehouden." Th. M. Ketelaar. Tot lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is gisteren gekozen de heer Th. M. Ketelaar. Linksche Samenwerking. Aan Het Volk wordt verzekerd, dat tus- achen liberaren en vrijzinnig-democraten in bet district Zaandam is overeengekomen, dat het vrijz.-dem. Kamerlid dr. Bos de gezamenlijke candidaat dier partijen zal zijn voor de Kamer verkiezing van 1913. Internationaal Woningcongres. Sedert eenigeD tijd is de voprbereidiug ter hand genomen van het Xe Internationaal Woningcougres, dat op uitnoodigiog der Nederlandache Regeering hier te lande zal gehouden worden. Thans is nader bepaald, dat het congres zal bijeenkomen in het Kurhaus te Scheveningen en wol op 8 Sep tember 1913 en volgende dagen. Waar schijnlijk zullen drie dagen worden inge nomen door vergaderingen en drie door bezoeken aau verschillende gedeelten van het land. Door het voorbereidend Comité zijn de vertegenwoordigers van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, van het Bouw- en Woningtoezicht der grooto gemeenten en van vereenigiugen, die in het woningvraag stuk belang stellen, uitgonoodigd om tot hot Comité toe te treden. Op deze uitnoodigingen zijn reeds ver scheidene gunstige antwoorden ingekomen, zoodat het zich laat voorzien,dat weldra tot Je definitieve saineustclling van het Comité zal kunnen worden overgegaan. Verbetering in den Socialen toestand van den gemeente-ambtenaar. In de kringen der burgemeesters, secre tarissen, ontvangers, secretarie- en ontvan gersambtenaren leeft sterk de overtuiging, dat de sociale positie dier ambtenaren, na enkele in do laatste jaren aangebrachte geringe verbeteringen, nog zeer veel te wenschen overlaat. De Nederlandache bond van gemeente ambtenaren maakte zich herhaaldelijk tot tolk daarvan. Onder meer werden in eene uitnemend bowerkte en toegelichte proeve van wijziging der gemeentewet de wen schen dezer gemeente-ambtenaren bloot gelegd. Tot nog toe bleef in tusschen ook deze stem vrijwel die eeos roependen in de woestijn. De bond is thaDS voornemens eene krachtige actie te ontwikkelen voor verwezenlgking van de proeve. Daartoe

De Eemlander | 1912 | | pagina 1