ALLERLEI. WEERBERICHT. Thermometerstaiid KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.17 uur. De Bilt, 9 Mei 1912. Hoogste barometerstand 772.6 m.M. te Neufabrwasser en Hemel, laagste 754.1 te Vestmanoer en Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 10 Mei 1912. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele regen buien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 769 m.M. Vorige stand te 12 uur 769 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 65 Laagste hedennachtF. 56 Hedenmiddag 12 uurF. 63 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 9 Mei des 's morgens 7 uur is 60° F. patroons opgesloten om zooveel en zoo vaak te werken als zij willen, doch waar bet den nachtarbeid ook dor gezellen niet ge heel uitsluit, is voor de concurrentie de patroonsvrijheid heel wat minder bezwaar lijk geworden. Er zijn bezwaren geopperd. De heer Bos dacht, dat het amendement het groot bedrijf toch niet zou helpen; de heer Goe man Borgesius vond de werktijden te lang en stelde met 9 andore leden voor de ar- beidsduren met één uur alle te verminde ren en het totaal nachturen te stellen op 50 uren in 21 etmalen. Aldus zou ook voor de pratroons een krachtige prikkel worden geschapen om zoo weinig mogelijk nacht arbeid te doen verrichten. Maar behoudens dit sub-amendement steunde de heer Borge sius het voorstel-Snouck Henkemans met warmte, hij liet er zelfs tot wrevel vau enkele zijner medevoorstellers, zijn eigen amendement tot invoering van het drieploe- genstelsel om vallen. De Minister heeft het amendement niet overtuigend bestreden. Hij stelde grensge vallen, die in zijn eigen stelsel altoos nog wat pakkender kunuen worden gesteld, by noemde enkele kleine onvolmaaktheden, maar zijn betoog sloeg niet in. Zijn krach tigste pijl was het dreigement: de wet zal worden ingetrokken zoo het voorstel-Snouck Henkemans wordt aanvaard. De verwarring is alweer zoo groot, dat te drie uur de vergadering moest worden geschorst, om den leden, voor de Btemming, do studie der amendementen mogelijk te maken. Het Departement van Marine. Naar volgens de Ned. in parle mentaire kringen verluidt, zal indien de heer Weotholt als Minister aftreed, voor diens Departement niet aanstonds een opvolger worden aangewezen; de heer Colijo, Minister van Oorlog zou dan met de tijdelyke waarneming worden belast, voornamelijk uit overweging, dat wat dadelijk voorzieuing behoeft, de ver dediging van Indië is, waarmede de tegen woordige Minister van Oorlog uit den aard van zijn verleden van nabij zeer bekend is. Dit interimair zou dan tot de algemeene verkiezingen in 1913 duren. De Tijd voegt hiernog aan toe: „De Regeering zal een Commissie be noemen tot voorbereiding der oplossing van het geheele vraagstuk" Gevolgen van het uitwijzen der Bookmakers. De Gemeentsraad vao Middelburg stelde gister een staat van oninbare posten van de belasting naar het geschatte inkomen over 1911 vast op een bedrag van f 3574,54. Moge dit op zichzelf geen bijzonderheid zijn, toch verdient het vermelding omdat deze afachryving een gevolg is van het vertrek van 38 en het buiten verdiensten raken van 7 personen, die op een of an dere wijze, hetzij als eigenaar, hetzij als ondergeschikte met de bookmakerskantoren in betrekking stonden. Wanneer men hier bij nog weei, dat deze personen over 1911 te zamen voor f 5174.40 waren aangeslagen, dan blykt uit deze cijfers welk een directe schade de gemeente Middelburg lijdt ten gevolge der wet van 1911, om van de in directe, door achteruitgang van zaken enz., nog niet te spreken. Mijnwerkkrscongfks. Het bureau van het Internationale Comi té van Mijnwerkers-organisaties heeft, naar Het Yolk meldt, besloten het internationaal mijnwerkorscorgres te Amsterdam te hou den en wel van 8 tot en met 12 Juli a.s. De uitgewezen Nederlanders. Naar aan het Volk uit Den Haag wordt geseind heeft de Minister van Buitenland- sche Zaken, v. Swtuderen aan het Kamer lid Hugenholz meegedeeld, dat volgons een door hem van den consul te Duisburg ontvaugen telegram de h. h. Kerkhof en Van 't Hoff wegens ophitsing bij de Rijn 8chippers9taking gearresteerd heden naar Nederland worden teruggebracht, uitgewe zen door de Pruisische regeering Wetenschapp. cinematografie. Wij kunnen thans mededeelen, dat ter Kou. goedkeuring zullen worden aangebo den de statuten der Naaml. Vennootschap voor Wetenschappelijke Cinematografie,die zich ten doel stelt door een vaste organi satie te vereenigen, de verschillende toe passingen der bioscoop op het gebied van industrie, kunst, onderwijs, oecouomie en etiek, afgewisseld door gepaste ontspanning. Als directeur der venDOOotschap werd benoemd de heer D De Clercq te Bloe- mendaal. Als gedelegeerd commissaris is gekozen de heer Maurite H. Biuger te Haarlem. Tot 2e commissaris en rechtskun dig adviseur werd mr. dr. W. P. Vis te Haarlem aangewezen. Ter voorlichting van het bestuur op het uitgebreide werkterrein werd een Comité van Advies uitgenoodigd. Iu deze commissie namen o.a. zitting dr. J. Bruinwold Riedel, secret. My. tot Nut van 't Algemeen, dr. J. Dekker, directeur van het Koloniaal Museum te Haarlem, prof. Iterson te Delft, Jac. P. Thijsse e.a. Voor scholen, wotenschappelijke-en volks- ontwikkelingsvereenigingen hoopt de ven nootschap het middelpunt en de vraagbaak te worden. Het lastige en zeer kostbare vraagstuk, hoe de bioscoop in dienst dei- ontwikkeling te stollen, is door haar een goede stap nader ter oplossing gebracht, aangezien zij van plan is het geheele land met een speciaal voor dit doel geconstru eerde Halle, met plm. 1000 zitplaatsen, te laten bereizen. Men wil verder een bios- copische industrie-tentoonstelling mogelijk maken, door verschillende groote fabrieken van binnen- en buitenland uit te noodigen haar bedrijf cinematografisch te laten op nemen, en de exploitatie dezer films aan de Naaml. Venn, op te dragen, die ze in een 100-tal plaatsen van Nederland zal vertoonen. 's Winters zal worden gebruik gemaakt van bestaande zalen, de9 zomers van de eigen, verplaatsbare halle. De ochtenden en middagen zullen op deze plaatsen worden dienstbaar gemaakt aan de zoogenaamde schoolbioscoop. Een leer programma zal ten spoedigste aan de be treffende autoriteiten worden toegezonden. In eigen ateliers te Haarlem, zullen, voorloopig door buiteulandsche ervaren krachten, de beDOodigde schoolfi 1 me, met medewerking vau het speciaal bevoegde comité-lid, worden vervaardigd, ontwikkeld en afgewerkt. Reeds werd een overeenkomst getroffen met het hoofdbestuur van Plan 1913, waar bij het bestuur heeft besloten, vreemdelin gen, die in het feest- en tentoonstollings- jaar 1913 Nederland zullen bezoeken, uit te noodigen de Bioscopische Industrie-ten toonstelling te bezichtigen. Met een 12 tal groote bedrijven zijn de overeenkomsten voor bioscopische opnamen reeds gemaakt en nog velen zullen volgen, om het beeld der Nederlandsche Industrie zoo volledig mogelijk te doen zijn. Entstof tegen typhus. Prof. Metsjnikof, van het Instituut Pas teur te Parys, heeft Maandag in de Akade mie van Wetenschappen te Parijs, een mededeeling gedaan over proefnemingen en onderzoekingen, wat betreft een entstof te gen typhus. De onderzookingen zijn verricht door Metsjnikof en den Engelschen doktor Bronghton Alcock. Het middel is aan het Instituut Pasteur tot dusver met gunstig gevolg toegepast op 50 personen. Volgens Metsjnikof zijn de resultaten geheel vol doende. Het middel schijnt ongevaarlijk, 6d daarby gemakkelijk en weinig tijdroo- vend in do toepassing. Het is geschikt om te worden gebezigd bij manoeuvres en by het leger te velde, zoowel als bij epide mieën in kazernes, ziokenhuizen enz. In dien geest heeft prof. M. zich tenmin ste uitgelaten. Bioscoop Lanqestraat. De directie van het bioscoop theater op de Langcstraat deelt ons mode, dat ze een goed geslaagde opname heelt gemaakt van de jongste drama's der Fransclte autobau- dieteu. Het drama te Petit Ivrij en de be legering der garage te Choisy le Roy, waar Bounot den dood vond, zullen mor genavond worden vertoond. De film is ruim 200 M. lang en geeft de voornaamste momenten van deze geschiedenis weer. Een belangwcnkkond nummer, dat zeker wel heel wat belangstelling zal trekken. De Kamer van Koophandel en Fa brieken houdt Zaterdagavond een openbare Vergadering ten Raadhuize. Met Stct. No. 108 zijn verzonden de statuten der vereeniging „Geloof en We tenschap" te Amersfoort. Op het terrein aan de Koninginnelaan speelde gisterenmiddag de korfbnlafdee- ling van 't Yyfde tegen een twaalftal van „Merck hoe sterek" uit Utrecht. Dat de Amersfoorter8,die zoo goed als nooit oefenen, het zouden moeten afleggen, was wel te voorzien. Het spel der Utrechtsche heeren, waaronder enkele eerste-klassers stond dan ook in vele opzichten boven dat onzer militairen. En vooral huu doelen was veel juister. Hadden de Amersfoorters, een eenigszins nauwkeuriger doeler in hun midden gehad, dan hadden ze nog aardig partij kunnen geven. Hun opbrengen toch was lang niet kwaad en ook wat vlugheid aangaat konden ze er wel wezen, maar te vaak lieten ze huD tegenstanders onge dekt staan, terwijl het maar niet gelukte den bal door den korf te krygen. Dat leverde Utrecht beter. Voor mst wist Merck hoe Sterek viermaal te doelpunten en daarna werd de stand zelfs tot 90 opgevoerd Maar eindelijk kort voor het einde wist Gcijs een tegenpunt te maken, terwijl kort daarop Katerberg no2 door den korf werkte. Utrecht won alzoo met 9-2. De Militaire Schoolcompagnie gaat Dinsdag a.s. por trein naar Putten; ten einde een tweedaagsche oefening te hou den, Woensdag zal de muziek den troep ver moedelijk by de 2e steeg afhalen. Zondag a.s. zal't "Vijfde spelen tegen Quick. De vereeniging „Kinderzorg" in het provinciaal reseort „Utrecht" der Nederl. Herv. Kerk houdt hare algemeene verga dering op Woeusdag 22 Mei in het Kin- deihuis „Aldegonde" aan den Arnhem- scheweg alhier. De Centrale opslagplaats van den Alg. Ned. Bond van Mineraalwaterfabriekan ten,en Bierhandelaren wordt vei plaatst naar Amersfoort. Heden werd ten Stadhuize de aan besteding gehouden voor de verbetering en verharding van den Heiligenberger weg. Ingeschreven werd door de volgende firma's: Fa. J. [C. Groenhuizen on Zn. te Hil versum voor f6998; W. Wassink f7170, G. Wassink f7175, Ph. M. Putman f 6654, Th. W. Bonte f 6483, J. v. Harpen f 6365 allen te Amersfoort; M. Jets, Apeldoorn, f 6660. Gegnnd aan den heer J. van Harpen. De schipbreuk van de Titanic. Uit de getuigenverklaringen, die Dins dag voor het Engelsche hof van onderzoek gehooid, lichten wij nog enkele ver meldenswaardige mededeelingen. Zoo die van den stoker Beauchamp. Hy had tijdens de botsing gestaan aan stookplaats no. 10 do tweede van den boeg af. Onmiddellijk na de botsing was van de brug aan de machinekamer volgens deze getuige het signaal „stop" geseind.De waterdichte schot ten waren binnen 5 minuten gesloten ge worden, terwijl eveneens het bevel werd gegeven de vuren uit te halen. Het water kwam toen reeds uit de bunkers van boven naar de plaatsen stroomen, waar de stokeis stonden. Men was een kwartier bezig ge weest met het uithalen van de vuren. Daarop werd gehoord Hitchins, de man aan het stuurrad op het oogenblik van de aanvaring. Hij had den noodlottigen Zon dagavond om kwart voor tien de tempe ratuur van het water opgenomen en die in het journaal opgeteekend, doch herin nerde zich niet hoeveel die bedroeg; het water was echter zeer koud geweest. Op de brug had hij later den tweeden officier, Lightholler, tegen den zesden officier, Moody, hooien zeggen, dat deze naar den uitkijk moest telefoneeren om naar drijfijs uit te kijken. Om 11 u. 40, het oogenblik van de botsing had Hitchins aan het stuur rad gestaan; Murdock, de eerste officier, voerde het bevel op de brug. Eerst waren er drie waatschuwingsslagen in het kraaiennest gegeven en kwam van daar ook het telefonisch bericht: „Ijsberg recht vooruit." Murdook was onmiddellijk naar de telegraaf gesneld, die verbinding gaf met de machinekamer. Abd getuige had by bevolen: „Hard astarboard." Voor de aanvaring lien het schip 45 knoopen iu twee uren. Hitchins had het stuurrad onmiddellyk over gehaald en het schip had den boeg twee punten gewend toen de botsing geschiedde. Het schip stopte en na verloop van onge veer een miouut wa6 kapitein Sn.ith de brug op gesneld. Murdoch had toen te wa terdichte schotten reeds laten sluiten, voor- zoover deze automatisch van de brug ge sloten konden worden. Getuige verhaalde verder van het uit zetten van de reddingboot, waar hy op bevel in plaats had genomen. Er hadden nog wel 4 tot 5 monschen meer in gekund. Lightoller, de by die boot dienstdoende officier, had er echter niet meer in willen hebben. Dan komt de verklariog betreffende het licht van het geheimzinnige schip, welk licht zich bewogen had en langzamerhand verdwenen waB. By woelige zee, zeide getuige verder, zouden de reddingbooten van geen nut zijn geweest. Getuige Lucas, een matroos, zeide dat de 9 booten, die hij had zien stryken, niet volledig bezet waren. Hij weet dit daaraaD, dat er op het oogenblik geen vrouwen meer aanwezig waren. Later had hy een opvouwbare boot zien liggen toen het water reeds op het dek stond doch nog onder de brug. Ongeveer 40 vrouwen en 4 mannen begaven er zich in en men dreef als het ware van het schip weg. Op 150 meter afstand was de Titanic toen gezonken. O n g e 1 u k. In de buurtschap Linde (gem. Den Ham) was gistermorgen een klompenmaker bezig een boom te hakken. De boom, wat krom van Btam viel en raakte met het kromme gedeelte den grond. Door den weeromstuit sloeg het onderdeel vaü den boom nog eens om en trof de 34 jarige dochter van de wed. Lusseveld, welke eenige passen was verwyderd, op de borst. Zij was onmiddellijk dood. (Zw. Ct.) Hot schavot te Groningen. In een gebouwtje, achter in den tuin van het gerechtsgebouw alhier, schryft de N. Gr. Ct., werd voor enkele weken een groote partij oud ijzer gevonden, kettingen, haken, katrollen etc. Bij onderzoek is gebleken dat dit yzerwerk afkomstig is van het voor malige schavot te Groningen; het daarbij behoorend hout was meerendeela geheel vergaan. Het is den conservator van ods Museum gelukt, uit dit yzerwerk de geesel- en brandpaal, welke tot ongeveer 1855 hier ter stede in gebruik is geweest, weder ge heel te reconstrueeren, daarbij voorgelicht door een dergelyken geeselpaal in het stedelijk museum te Utrecht. In één der kelders van het Groningsch Museum is de paal weder opgericht, omgeven door een aantal andere voorwerpen: halsboei, hand boeien, brandyzers, zwaard enz. afkomstig

De Eemlander | 1912 | | pagina 2