DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 112, MAANDAG 13 MEI 1912. 9e JAARGANG. taïiJt* BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. J. van Schaardenburg. Bureau: HLEIIfE HiAOJtl. Telef. Imterc. 18.1. Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën: Per jaarf4.. Franco per Van 1 tot 5 regelB f 0.40. Voor iederon regel meor f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij id. f,1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangryke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Sinnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De sociaal-democratische afgevaardigde J. BORCHARDT is met geweld uit de Rijksdag verwijdord. De heer Borchardt heeft tegen deze uitzetting reeds een klacht ingediend. Ook do afgevaardigde LEINERT, die naast Borchardt stond, werd door twee politieagenten beetgepakt en van zijn plaats getrokken. Dr. Kuyper en Minister Weutholt. Terwyl alle groote bladen besohouwingen wijdden aan het aftreden van Minister Wentholt, zweeg de Standaard. Wat de reden daarvan was? 'n Driestar in het a.r. orgaan zegt het thans: de redac teur wilde hot oordeel van de liberale pers afwachten! En dit oordeel zou dan hierop neerkomen, dat het niet ging tegen het schip maar te gen den overlooper. Dat Minister Wentholt het aan zijn nieuwe, of wil men, verlengde positie verschuldigd meende te zijn ,den comman dant van den Helder voor den vlootpredikant de vlag te doen stryken, dat heeft het korps zeeofficieren hem niet kunnen en willen vergeven, zegt de Standaard. „Niet hem persoonlijk aankunnende, heeft men toen zyn schip onder vuur ge nomen. Zeeofficier na zeeofficier,die nog kort geleden over het Regentesse-type geen woord van afkeuring te beste gaf, viel nu op het stellig betero type dat Minister Wentholt voorstelde, met zulk een spijtigheid en veroordeelingszucht aan, dat het welhaast scheen, alsof nooit onzinniger schip was voorgesteld. „Dit vonnis over het Bchip kreeg aller onderteekening, en werd in stad en dorp allerwegen met zulk een bombarie aan gepakt, dat zelfs kalme geesten allengs onder den indruk kwamen, alsof dit booze schip een helsch gedrocht ware. Zelfs Rechts wist men zich aan dien invloed niet te onttrekken. Vooral onder de hee- ren van de Haagsche sociëteiten was het al spoedig uitgemaakt, dat dit Hchip nooit op Etapel mocht komen. Het is altijd weer hetzelfde lied, dr. Kuyper ontdekt overal leelijke bijoogmer ken. Waar geen mcusch eenig verband zoekt tusschen de geschiedenis van den vlootpredikant en het verwerpen van het Pantserscbip, daar ziet dr. Kuyper oorzaak en gevolg. Inderdaad, op iemand, die steeds zulke lage motieven veronderstelt, past wel het bekende spreekwoord van den waard en z'n gasten. Deze uitval van dr. Kuyper tegen de liberalisten, verhindert hom echter niet ook den gesneuvelden minister Wentholt nog 'n trap op de borBt te geveu: „Nu, een sympathieke figuur is de heer Wentholt bij zyn overgang in een Rechtsch Kabiuet ook ons Dooit geweest. Tegen zijn opneming in het Kabinet hadden we van meet af bedenking. Eu in zooverre is zijn heengaan ook ons geen leed. Wij houden van een homo geen Kabinet. Minister de Marees van Swinderen, de laat6t overgeblevene van het drietal „ver dachten" in het kabinet Heemskerk, kan het zich voor gezegd houden. Thans is het zijn beurt. De Oorlog. Nog altijd ziju de bijzonderheden die bekend zijn geworden over den strjjd tus schen Italianen en Turken op het eiland Rhodos, zeer vaag. Maar raeu mag toch wel aannemen, dat er belangrijke dingen zijn gebeurd. Het schijnt dat er twee afzondorlijke slagen zyn geleverd in de bergen van het binnen land, ten n.o. van den hoogsten berg van het eiland, de Atairo. Uit het feit, dat de Italiaanscho Regeering besloten heeft ver sterkingen naar Rhodos te zenden mag men aannemen, dat de verliezen aan die zyde niet gering zijn geweest. Het feit dat er niet vlug wordt voortge maakt met het opiuimen der mijnen inde Dardanellen, is, volgens den Turkschen minister van Oorlog te wijten aan het slechte weer. Een derde gedeelte der mijnen is echter reeds weggenomen. Het Duel. Zooals men weet is de duelquaestie thans in de begrootingscommissie van den Duit- scben Rijksdag behandeld. De motie der sociaal-democraten, die niet alleen de per sonen die duelleerdeu, doch ook de over brengers van de uitnoodiging wilde straffen met verwijdering uit het leger, werd ver worpen. Vóór de sociaal-democraten en één lid van de vrijzinnige Volks partij. Een amendoment van de leden der vooruitstrevende Volkspartij, dat ontslag uit het leger als verplichte bijkomende straf eischt, werd aangenomen met de stem men van de Volks partij, de sociaal-demo craten en een deel van het Centrum. Aldus geamendeerd werd do motie van het Centrum met groote meerderheid aan genomen. De Belgische Verkiezingen. De Belgische Tweede Kamer is ontbon den en de verkiezingsstrijd, die den 2en Juni zal worden beslist, is geo-end. Tweeërlei strijd zal daar worden gevoerd. In de eerste plaats een van de viijzinnig- heid tegen het clericale regime, dat'28 jaar zijn macht voor alles heeft dienstbaar ge maakt aan de bereikiug van dit doel: de onderdrukking der vrije geestelijke ontwik keling van het volk, de vernietiging van het neutraal openbaar onderwijs en de be voorrechting van het clericale onderricht, in eiken vorm. Het régime, dat als balans van zijn bijna 30-jarige macht kan aan wijzen: een verdubbeling van het aantal kloosters en een verdricdubbeling var. het aantal kloosterlingen, en het feit, dat bij de laatste telling niet minder dau 120000 kinderen tusschen de 6 en 14 jaar abso luut geen onderwijs bleken te genieten. Anderzijds gaat de stiyd voor de demo cratic tegen de behoudzucht Tegen het zelfde régime dat wel een Algemeen Kies recht invoerde, zelfs met evenredige ver tegenwoordiging doch daaraan een meer voudig stemrecht verbond, dat van een „gelijk" kiesrecht zelfs niet den schijn liet bestaan, en door de bevoorrechting van het platteland, aan de clericale en conser vatieve elementen een overwicht verzekerde, dat hun bij de stembus een meerderheid waarborgde. Tegen het régime bindt thans het blok van liberalen en socialisten opnieuw den strijd aan onder do gemeenschappelijke leuzen voor do neutrale openbare school, met subsidieering van het bijzonder onder wijs; voor het algemeen en gelijke Kies recht; voor een algemeeneu, persoonlijkeu dienstplicht. Met belanggstelling mag de uitslag van dezen strijd bij onze buren worden gade- De Kleefmakkrsstaking. De Kleermakersstaking in Londen breidt zich nog steeds uit. De gezellen en gezel linnen in bet oosten der stad leggen in steeds grooter getale het werk neer. Daar 6tellen de werklieden wel is waar niet zulke hooge eischen als in het westen der stad, maar wat werktijd aangaat, eischen zij het zelfde. De Franschen in Marokko. De militaire intendant te Fez heeft, met het oog op de onder de inboorlingen heer- schende gisting, bevel ontvangen, om een zoo groote mogolijken voorraad levensmid delen in te slaan. Het hospitaal is met levensmiddelen voor 1000 man voorzien, alsmede van 1000 ge weren en 60000 patronen. De Fransche Regeering heeft het voor nemen om een register aan te leggen van de inboorlingen en dit heeft onder de stammen groote opwinding veroorzaakt. Do Fransche ambtenaar, die met dit doel bij den stam der Beni bal Yakacb verscheen, werd daar met een hagelbui van steeoen ontvangen. Frankrijk zal nog pleizier kunnen beleven van zyn protestoraat. Ritueels Moord. Naar aanleiding van bet aanstaande strafproces te Kieff in zaken de beschul diging van „ritueele moord hebben een aantal invloedrijke Engelschen oen protest tegen de ritueele rooord-legende gepubli ceerd. Het protest draagt de onderteekening o a. van de Auglikaansche aartsbisschoppen en vele bisschoppen, de Roomsche aarts bisschop van Westminster de hertogen van Noifolk en Northumberland, Lord Rose- bery, Lord Cromer. Lord Courtney, de voorzitter van het Lagerhuis, Balfour, de Lord Mayor van Londen, een groot aantal geleerden, schrijvers, journalisten, kunste naars, enz. De ondei teekenaars noemen zich oprechte vrienden van Ruslaud en zeggen, zich niet in Ruslands zaken te willen mengen, maar „dit is een zaak van menschelijk- heid, beschaving en waarheid De zooge naamde bloedbcscbuldigiDg ib een over- blijfsel uit de dagen van toovenary en zwaite kunBt een wreede en volkomen ongegronde belastering van het Jodendom, een beleediging voor de Westersche be schaving en een schande voor de kerkeD, in welker naam onwetendo dwepers baar valschelijk hebben uitgebracht. Behalve de Joden zijn nog andere godsdienstige minderheden, als do eerste Christenen, de Kwakers en Christelijke zendelingen in China, er het slachtoffer van geweest De beste mannen van alle tijden en gelooven hebben de beschuldiging weerlegd. De pausen, de Hervormers, de chalief van den Islam, staatslieden van allo landen, alsmede de groote geleerde lichameD in Europa hebben haar openlijk verworpen. „Het is te meer noodig", zoo gaat het verder, „deze getuigenissen te hernieuwen, omdat onder de onwetende en ontvlambare bevolking van Oost-Europa de bloedbe- schuldiging dikwijls aanleiding is geweest tot vreeselyko uitbarstingen van het ge peupel tegen de Joden, en er is ernstige reden om te vreezen. dat, nu zy weer is uitgebracht, vele onschuldige levens in de dichtbevolkte Jodenwyken in Rusland, er door gevaar loopen." Taft contra Roosevelt. Taft heeft vooral met hot oog op zijn herkiezing ecu onhandigheid begaan Hy beeft een zekeren rechter, Archibald ge- heeten, bevorderd tot Bondsrechter. Van deze was het bekond dat hij met den Erie-spoorweg fioaotieole zaken deed, op hetzelfde oogenblik, dat by als rechter over deze maatschappij vonniB had te vellen. Ook is een dergelijk feil van bem bekend geworden ten opzichte van de Lehigh Valley spoorwegmaatschappij. In Amerika is men op het gebied van corruptie heel wat gewend, maar dit geval heeft |toch veel verontwaardiging gebaard en het zal Taft geen goed doen. De Crisis aan Marine. Bij Kon. besluit van 11 dezer is, met ingang van 14 dezer op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend aan den vice ad miraal J. Wentholt, als minister vaD ma rine, mot dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan de

De Eemlander | 1912 | | pagina 1