DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. buitenland. ""binnenland. No. 114. WOENSDAG 15 MEI 1912. 9e JAARGANG. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Bureau: KLEINE HtiGI,6. Telef. Interc. 183. Abonnementsprijs Prijs der Adyertentiën: Per jaarf 4.—. Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franoo per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By id. f:1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten iet kanton Amersfoort in dit blad ia „uicsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bulteulandseh Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 75.78 Amsterdam Een nieuw reddingsmiddel op de Oceaan. De ontzettende raaip van de Titanic heeft natuurlijk wederom een groot aantal meer of minder uitvoerbare reddingsplannen ten gevolge gehad.' Toch schijnt er een bij te zjjo hetwelk nog het meeat aanneembaar ^blijkt. Wij brengen dit oude idéé in een nieu we vorm in beeld. Het grootste gedeelte van het achterdek van eeu Oceaanstoom- achip zou in de vorm van een reusachtig zelfstandig vlot bjj het oudergaan van de boot passagiers en manschappen opnemen. Op het practisch ingericht vlot bevinden zich oliemotoren door middel waarvan het vlot richting kan worden gegeven en tengevolge waarvan hot niet wordt een bul- pelooze speelbal der golven. Onafhankelijk van den aard van het weer zou dit vlot een veiliger vlucht en redding kunnen bieden dan door middel van reddingsbooten. Machines zouden het vlot van het zinkende schip doen wegdrijven, terwijl de buitengewone drijfkracht vrees voor zinken wegneemt. De moderne scbeepsbouwtechniek zou inde uitvoering van dit ontwerp zeker geen groot bezwaar zien en het aantal reddingsmidde len zou hierdoor wederom worden vergroot. Wegens den Hemelvaartsdag zal de Eemlander morgen niet verschijnen. Db Dardanelles heropend. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat heden de vaart door de Dardanellen weer geopend zal zijn. Met blijdschap zal deze tjjding door den handel worden vernomen. Eerst zullen de geladen schepen van de zijde der Middellandsche zee komend, wor den doorgelaten, waarmede vier dagen ge moeid zullen zijn, naar het heet. De Koning van Denemarken, f Te Hamburg, waar hij op zijo doorreis vertoefde, is hedencacht aan hartverlamming overleden Koning Frederik VIII van De nemarken. De Koning, die binnenkort zyn 69e verjaardag zou vieren, was nog slechts 6 jaren (sinds Jan. 1906) aan de regeering. Elzas-Lotharinqen. De Duitsche Keizer is in hooge mate ontstemd over de houding in den laatsten tijd aangenomen door den Landdag van Elzas Lotharingen. .Als dat zoo doorgaat", moot de Keizer gezegd hebben, „scheur ik de Grondwot eenvoudig aaD stukken, en zullen wij ElzaB Lotharingen eenvoudig bij Pruissen inlijven". Dit zou hij gezegd hebben tegen den bur gemeester van Straatsburg. 't Komt ons wel wat vreemd voor; zelfs de Duitsche Keizer kan zich niet zoo on voorzichtig hebben uitgelaten, maar de Matin-correspondent zegt het en het wordt bevestigd door den correspondent te Straatsburg van de Berliner Local Anzeiger. Het geval-Borchardt. De heeren Borchardt en Leinert, die het bekende opstootje in het Russische Huis van Afgevaardigden hebben veroorzaakt, zijn er niet af met hun uitsluiting. De mi nister van justitie wil hen vervolgen wegens huisvredebreuk en verzet tegen do open bare macht en vraagt voor die vervolging verlof van het Huis, dat zijn toestemming stellig niet zal weigeren. De Gevangen Grenscommissaris. Men zal zich herinneren, dat een veer tien dagen geleden de Pruisische grens- commi8saris Dreszler, uit Eijdtkahner, ter- wjjl by met een dame een uitstapje over de grenzen maakte, door Russische beamb ten werd gearresteerd jen gevangen ge houden. Thans wordt uit St. Petersburg gemeld, dat het onderzoek in deze zaak mets bijzonders heeft opgeleverd en dat de invrijhoidsstelling van den heer Dreszler spoedig wordt verwacht. De Duitsche Gezant in Engeland. Tot Duitsch gezant bij hot Engelsche Hof is benoemd graaf Marshall von Bie- berstein, tot dusver gezant te Constanti nopel. Daar deze doorgaat voor Duitsch- land's knapsten diplomaat, zien de liberale Engelsche bladen in deze benoeming een bewijs, dat het der Duitsche Regeering ernst is met haar streven naar eeu toena dering tot Engeland. De Duitsche Vlootwet aangenomen. De Duitsche -Rijksdag heeft gister in tweede lezing de Duitsche Vlootwet aange nomen, alsmede de aanvullingsbegrooting voor de vloot. De sociaal democraten, Polen en Welfen stemden tegen. Er werd weinig gesproken, alleen twee soc. dem. sprekers spraken, uit een politek en financieel oog punt tegen het ontwerp. De Fransche Kiesrechthervorming. Naar officieus gemeld wordt, zou de Fran sche Ministerraad gisteren opnieuw over de kiesrechthervorming beraadslagen eu in het desbetreffend wetsontwerp epn zoodanige wyziging aanbrengen, dat overeenstemming tusschen de aanhangers der evenredige ver tegenwoordiging en der districtverkiezingen mogelijk wordt. Geliefd bij de Dames. Het schijnt dat President Taft geliefd is bij de dames. In de staat California, die dezer dagen zijn gedelegeerden voor de Presidentskeuze zal aanwijzen, hebben ook de vrouwen kiesrecht. Nu heeft President der Ver. Statendat is de eerste maal dat een President een dergelijken maatregel neemt een manifest tot de vrouwen van Californië gelicht, waarin hij opsomt, wat hij al voor de vrouwen gedaan heeft. Het meerendeel der vrouwen in die staat heet op hand van Taft te zijn, doch de meeste mannen zijn misschien juist wel om die reden voor Roosevelt. Vrouwelijke Journalisten. Eenigen tijd geleden is door den Ameri- kaanschen couranten Koning, de million- nair Pulbzer, een fonds beschikbaar gesteld voor het oprichten van een vakschool voor journalisten. Eerst was bepaald dat alleen mannelijke leerlingen zonden worden toe gelaten, doch thans is men op dit besluit teruggekomen er worden ook vrouwen toe gelaten. Zeer begrijpelijk als men weet, dat er thans reeds ongeveer drie duizend vrouwe lijke journalisten in de Vcreenigde Staten zijn. De Bakkerswet. De Tweede Kamer heeft gisterenmiddag de Bakkerswet afgedaan. De eindstemming zal na Pinksteren plaats hebben. De minister had nog een niet zeer be langrijke wijziging aangebracht ten bate van alleen-werkende patroons. In plaats, dat de vergunningen aan den alleenwerkenden bakkerspatroon om des nachts en des Zondags te bakken, uitslui tend door den Minister zullen worden uit gereikt, zal dit, ten gevolge van die wjjzi- ging nu óf de burgemeester, óf de Com missaris der Koningin, óf do Minister doen. Op aandrang van den heer Goeman Bor- gesius heeft de Minister nog den termyn van inwerkingtreding, die op 6 maanden was gesteld, verlengd tot één jaar ten einde de bedrjjven den noodigen tyd te gunnen zich overeenkomstig de bepalingen dezer dwangwet in te richten. Verworpen werd met 52 tegen 28 stem men een amendement-Thomson c.s., om een drioploegenstelsol in het bakkersbedrijf mogelijk te maken (Vóór: de Linkerzijde, behalve do sociaal-democraten). Daarna werd een aanvaDg gemaakt met de behandeling der interpellatie-Treub in zake onze spoorwegpolitiek. Do heor Treub stelde de vraag of de Staat bereid is aan de jaarljjksche intering van het Kapitaal tengevolge van onvol doende afschrijvingen een einde te maken. Provinc. Statenverkiezingen. In het district IJselstein is by enkele candidaatstelling gekozen (vacature jhr. J. J. v. Asch v. Wijk) de heer F. H. Van Kempen (antirev.), burgemeester van]Mont- foort en Willeskop. Het wonen van gemeentewerklieden. Het iB B. en W. van Haarlem gebleken, dat bij sommige takken van gem.-dienst onderscheidene werklieden ver buiten de grens der gemeente woonachtig zyn. B. en W. achten dit niet in hot belang van den dienst, daarom stellen zij voor om ook den gemeente-werklieden (evenals thans reeds de gemeente-ambtenaren) de verplichting op te leggen binnen de ge meente te wonen. B. en W. zullen in buitengewone gevallen ontheffing der bepaling mogen verlcenen. AaD de werk lieden, die thans reeds buiten de gemeente wonen, willen B. en W. een termijn van ten hoogste 2 jaar toestaan voor de ver huizing. Opbrengst der Middelen. Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand April 1912 in vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1911, door het departement van Financiën open baar gemaakt. 1912 1911 Directe belast, f 4.186.75],f 3.928.623, Recht, op den invoer. f 1 318.111,f 1.098.550, Accijnzen f 4.924.306,f 4.712.019, Waarb. en bel. der goud. en zilv. werken, f 40.175,f 38.199, Indir. belast f 2.492.208,—f 2 456.668,— f 98.430,—f 102.911. - f 1.413.042,—f 1.279 354,— f 398.182.—f 315.614,— f 24.337,- f Domeinen Posterijen Rijkstelegr. Staatsloterij f Akte v. Jacht en visschery. f Loodsgelden f 209,— f 261.074,— f 24.337,— 108,— 244.614,— Totaal f 15.156.830,—f14.204.002,— De opbrengt over de eerste vier maan den van 1912 bedroeg f54.014.160. tegen f51.575.171.over de eerste vier maanden van 1911.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1