DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 118. DINSDAG 21 MEI 1912. 9e JAARGANG. VOOR DEN VRIJHANDEL.? BUITENLAND. DE EEMLANDER. Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 71. 78 Amsterdam Hoofdredacteur: Mr. D. J. ran Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. II.Franco per post id. fj 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KliEINfl Ha AO (6. Telef. Interc. 183. Prijs der Advertentiön Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel meer 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Koning van Denemarken, plaats gehad Onze foto geelt het oogcn- blik weer, waai op de jonge vorst de hulde van een tali ijkc menigte in ontvangst neemt. Hst Kiesrecht in Pruisen. Het „8lcchtsto van alle kiestelscls" zooala Bismaick het eens genoemd heeft zal voor- loopig nog wel een tijdje blijven bestaan. !u het Huis van afgevaardigden is name lijk gisteren het voorstel der vrijzinnigen behandeld' tot invoeriDg v«n algemeen, gelijk, direct en geheim kiesrecht. Van Regeeringszijde was niemand aanwezig. Daar acht meu het stelsel blijkbaar uit nemend. Er werden vrij stormachtige do batten gevoerd, doch alle voorstellen wer den ten slotte verworpen. Pruisischen Landdag heeft geadviseerd het verzoek van den minister van Justitie tot het mogen instellen van een vervolging wegens huisvredenbreuk en verzet tegen de openbare macht, tegen don afgevaardigde Borchardt, goed te keuren. Do Landdag zelf zal met dat udvies meegaan, daaraan is geen twijfel. IJe vrijzinnige Pruisische pers, noemt dit advies niet snugger; de sociaal demo cratische partij zal uit een openbare be handeling, vreest zij, slechts munt slaan. Woensdag 15 Mei jl. heeft van af het balcon van het Koninklijk Paleis te Kopenhagen, de procla matie van ClIRISTIAAN X tot Het laatste nummer (no. 139) van de door de Vereeniging „Het Vrije Ruilver keer" uitgegeven vlugschriftjes is getiteld: „Avonturen van Robinson Crusoe" en is een geestig pleidooi voor het vrijhandel- stelsel. Wij ontleenen het volgende Wat is hot gevolg van protectie? Dat meer arbeid moet worden verricht om denzelfden opbrengst te krijgen. Waarom wil men dan protectie? Omdat, nu hot vrijhandolstelsel in staat stelt die opbrengst te verkrijgen mot minder moeite, die schijnbare „vermeerde ring van werk" de protcctionisten toelacht. „Schijnbare" vermeerdering? Zeker, want er wordt dan meer ar beid verricht om te komen tot hetzelfde resultaat van thans. Op geestige wijze wordt vervolgens de inconsequentie van het protectionistisch stelsel aangetoond. Robinson Crusoe en Vrijdag moesten, om in hun levensonderhoud te voorzien iede ren dag zes uur op jacht gaan en brachten dan 4 korven wild thuis. In den namid dag werkten zij 6 uur op het veld en brachten 4 manden groenten thuis. Op een dag kwam er een cano aan land en een vreemdeling stapte er uit. Ha raedegegeten te hebben sprak hij: Op mijn eiland ban ik moeilijk groenten krijgen ik zou n iederen avond 4 manden wild kunnen brengen als gij mij slechts 2 manden groenten wildet geven. Wel meester, zei Vrijdag, wat denkt gij er van. Als we dat aannemen, zijn wij ge ruïneerd. Roken dat eens na, meester? Narekenen? De jacht zal voor ons wanneer we concurrentie toelaten, een ver loren tak van nijverheid zjjn Maar meester, wat kan dat schelèn, als wij het wild maar krijgen. Theorie Het is dan niet het product van eigen arbeid. Toch .vel, meester, wij geven immers onze groenten in ruil? Maar wat moeten wjj dan doen? De vier manden wild kosten ons zes uur arbeid. Do vreemdeling geeft ze ohb voor twee manden groonten, waarvoor wij maar drie uur werken. Wjj brijgen dus 3 uur tot onze beschikking. Zeg liever, dat die van onze werk zaamheid worden afgenomen. Daar zit juist ons verlies. Arbeid is rijkdom, en als wjj een vierde van onzen tijd verliezen, dan zijn we ook een vierde armer. Maar meester, nu maakt gij toch een groote fout. Hetzelfde bedrag aan wild en groenten en dan nog 3 uur winst, dat is toch voordeel Praatjes; wat moeten wij doen met die drie uren. We gaan wat anders doen. Wacht, nu heb ik je. Je weet niet eens wit. Wel, dan gaan we visschen, of ons huis opknappen of den Bijbel lezen. Utopie. Is het zeker dat we het eene liever doen dan het andere? Wel, als wy niets noodig hebben, gaan wo die 3 uur rusten. Is rust dan niets waard? Ruat roest; als een mensch niet werkt, sterft hij van honger. Maar meester, nu draait ge toch in eeu kringetje rond. Ik sproek van rust, die noch ons wild noch ouze groenten vermin dert. Go vergeet steeds dat wij met negen uur arbeid evenveel kunnen krijgen als nu met 12 uur werken. Men kan wol zien dat ge een pro tectionist bent. Je hebt zeker nooit van het beschermende stelsel gehoord? Dat, zou je weten dat die besparing van tijd niets is dan verlies. Het komt juist aan op arbeid. Wat wij verbruiken, moet het product zqu van eigen werk. Wil je weten of je rijk bent? Zoek dan niet uw gemak, maar de inspanning. „Vermeerder de arbeidsgelegen heid", maak „meer werk". Dat leert u het beschermend stelsel. Wat een eigenaardige begripsver warring. Maar Noen, geen „maren". Bovendien, er zijn politieke redenen, waarom wij dat aan bod van dien onbetrouwbaren vreemdeling moeten afslaan. Politieke redenen? Ja. Hij doet ons dat aanbod immers alleen uit eigen belang. Des te beter, want het is ook ons belang. Bovendien, bjj dien ruilhandel worden wjj van hem afhankelijk. En hij van ons. Wij kunnen ziju wild gebruiken, hij onze groenten en wij zullen in goede vriendschap leven. Op deze wijze worden in het brochuretjo punt voor punt de bezwaren, tegen het vrijhandel-stelsel geopperd, op geestige wijze weerlegd. De Oorlog. De Italianen zijn begonnen met op de door hen bezette Eilanden in do Egeische zee de Turksche ambtenaren af te zetten en vervangen dezen door Grieksche. De Mohamedaansche bewoners worden door hen verbannen of geinterncerd. Tusschen de Grieksche bevolking en de Italianen daar entegen blijkt groote sympathie to bestaan. Te Athene schijnt men reeds te hopen, dat de bezetting van die eilanden door Italië slechts van tijdelijken aard zal zijn on dat Italië, wanneer do vrede wordt ge sloten, Griekenland niet zal vergeten, met andere woorden, dat die eilanden dan Grieksch bezit zullen worden. Intusschen gaan de Turken wraak nemen op de Italianen' die in Turksch gebied wonen. De ministerraad heeft besloten alle Italianen uitgezonderd weduwen, werklieden en hulpbehoevenden, uit het gcheele rijk uit te wijzen. Uit Smyrna zijn 12000 Italianen verban nen, van wie slechts 2000 over eonig vermo gen beschikken. Te Athene kwamen gister 230 Italianen aan, die geen geld en bijna geen kleeren hadden. Turkije schijnt zich toch alle eilanden inaar niet zoo te willen laten ontnemen. Ze versterken ijverig hun bezettingen op Mytilene en Chios. Naar deze eilanden zijn respectievelijk 2500 en 2400 man op weg. De zaak-Borchardt, De desbetreffende commissie uit den Voor de Fransche Luchtvloot. De nationale inschrijving voor de mili taire luchtvaart wees Zaterdag een bedrag aan van 3,235,997 frank. Staking van Havenarbeiders. Gisteren hebben zesduizend sjouwerlieden in do haven van Londen den arbeid neer gelegd. Er was een geschil ontstaan over het in het werk nemen van ongeorgani seerden De geheelc handel wordt door deze staking bedreigd. Reeds sinds enkele dagen was de toe stand in de haven zeer dreigend. Sedeit de groote staking in Augustus van het vorig jaar is het bedrijf eigenlijk uiet geheel tot rust gekomen en toen in het begin van dit jaar de Kolenstaking uitbrak, vreesde men reeds terstond dat deze zou overslaan op het havenbedrijf. Een Schandaaltje. Te Brussel heeft het verhaal geloopen, dat de koningin den Koning had verrast, terwql deze intiem verkeerde met een hofdame. De Koningin zou daarop de hofdame met een revolver hebben gedood. De koning was zeer verbaasd en ver ontwaardigd over dit praatje en diende een aanklacht in bij den officier van jus titie tegen de verspreiders van dit ge rucht Portugeesche Royalisten. Wij hebben dezer dagen melding ge maakt van de aanwezigheid van den ex- Koning Mauuel op de Portugeesche gren zen. Hij zou daar druk aaD het coDfereoren zijD met do Portugeesche royalisten. De Portugeesche regeering heeft nu bericht gekregen, dat op Spaansch gebied tal van die royalisten zijn vereenigd, die elkaar des nachts seinen goven met lichten. Chauffeurs-Staking. ThanB is in Weenen een staking uitge broken onder de bestuurders van Taxi auto's. Zij eischen loonsverheoging, die voor een deel reeds is toegestaan. Gisteren staakten er 1500 personen.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1