WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONLNKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorn. 10.20 uur. De Bilt, 22 Mei 1912. Hoogste barometerstand 766.8 m.M. te Horta, laagste 752.1 te Portlandbill. Verwachting tot den avond van 23 Mei 1912. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Gesteldheid van de lucht: Afwisselend bewolkt, waarschynlijk regenbuien, mot kans op onweer. Temperatuur: Zelfde temperatuur. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 755 m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogsto gisterenF. 65 Laagste hedennachtF. 51 Hedenmiddag 12 uurF. 67 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 22 Mei des 's morgens 7 uur is 62° F. voorstel behandeld om een algemcene amnestie te verkrijgen voor de bannelingen, die indertijd niet uit onedele motievan uit het land gevlucht waren. Hulde aan de nagedachtenis van Brisson. In de Fransche Kamer is een gedachte nisrede gehouden gewijd aan den overloden voorzitter Brisson. Terstond nadat de rede was uitgesproken, is de Kamer, ten tecken van rouw, gesloten. De Staking in het Transportbedrijf. De staking in het Londensche trans portbedrijf, waarvan we reeds molding maakten, dreigt ernstige afmetingen te zul len aannemen. De Londensche afdeeling van den Bond van Transportarbeiders heeft over het ge val beraadslaagd eD een algemeene staking wordt niet onmogelyk geacht. Zooals men weet staken thans nog alleen de schuiten voerders. Slaat de beweging echter over op de andere havenarbeiders dan zouden daarby minstens 50 000 transportarbeiders betrokken zijn, welk getal echter tot 150 000 kan klimmen. In het Lagerhuis heeft minister Baxton gezegd, dat de Regeering, met het oog op do onrust onder de transportarbeiders, be sloten heeft een commissie van onderzoek te benoemen ten einde onmiddellijk een onderzoek in te 9tellen naar de feiten en de omstandigheden verband houdende met deze staking. Aanslag voorkomen. Roemeensche bladen melden dat Rus sische anarchisten getracht hobben drie Roemenen over te halen om een bomaan slag to plegen op Koning Carel van Roe menië. Bij een huiszoeking werden com- promitteerende stukken gevonden. De Roe- menen zijn gearresteerd, doch de Russen waren reeds gevlucht. Neutraliteit van Zweden. De Tweede Kamer heeft beraadslaagd over een voorstel van de sociaal-democra ten om Zweden voor goed onzydig te ver klaren. De minister van buitenlandsche zaken sprak tegen dit voorstel. Hij zeide dat de regeering onverbrekelyk aan de tot nog toe gevolgde politiek van onzydigheid zou vasthouden. In de toekomst zou de regeering gelijk zij ook tot nog toe had gedaan, zich buiten de tegenstellingen in de internationale politiek houden; zy was echter bereid de onzijdigheid mot de beschikbare middelen te verdedigen. De minister zeide, dat de politiek van onzydigheid, die de meerder heid des volks ondersteunde, voor de toe komst beslissend was. De sprekers der ver schillende partijen spraken evenals de minister voor vasthouden aan detraditioneele politiek van onzijdigheid. Hierop werd het voorstel zonder stemming verworpen. TWEEDE KAMER. Gisteren is men begonnen met de be handeling van de Ziekteverzekeringswet.De heer Treub, voorstander van dwangverzeke ring richtte eon aanval op den rechtsgrond van het wetsontwerp. De minister gaat van het standpunt uit dat de arbeidsvoorwaarden zoodanig gere geld zijn, dat daarbij rekening wordt ge houden met eventueele ziekte. De ver plichte verzekering is volgens den minister ontsproten aan do saamhoorigheid en fei telijke solidariteit der arbeiders. Maar deze bestaan ook bij andere groepen dan die der arbeiders. De opvatting van den mi nister, dat de verplichte verzekering »iet anders is dan beperking van de vryheid van de loonregeling, omdat de rendabele besteding van de arbeidskracht van den arbeider niet komt aan dien arbeider, doch aan den werkgever, is een zuiver sociaal democratische leer, die der meerwaarde. Den lechtvaardigheidsgrond, waarom arbeiders, werkgevers en staat moeten bijdrageu,ziet spr. hieriD, dat er maatschap pelijke factoren zijn, die medewerken tot oen toestand, dat de arbeiders bij ziekte enz. niet uit eigen kracht voor zicbzelven kunnen zorgen. De staat draagt voor die maatschappelijke oorzaken de verantwoor delijkheid. Beschouwingen over het even wicht tusschen bijdrage en uitkeering falen in de practijk; alle berekeningen over langen tijd hebben weinig waarde, Do minister rekent er by de invaliditeitsverzekering op, dat de lief dadigheid zal bijspringen voor de premie betaling dor allerlaagste loonen; spr. wil deze ten laste van den staat brengen. De minister wil echter een deel der kosten halen uit het tarief, waarmede hij een dub belen last op de arbeiders legt. Do heer Treub heeft uitnemend uiteen gezet, dat de splitsing tuesehen de toeken ning van het ziektegeld en de eigenlijke ziektebehandeling tot veel geëmpliceerde administratie zal leiden: de Rijksverzeke ringsbank krijgt nu de ziektebehandeling der kleine ongevallen, die niet langer dan driemaanden invalideeren; de ziekenkassen doen de ziekengelduitkeering en zoo zal do geheele administratie in duplo dienen te geschieden. Ook het feit, dat de Minister don voorzitter van den Arbeidsraad schept tot agent der Rijksverzekeringsbank, brengt geen verlichting. Hoe de heer Treub en zijn politieke vrienden ten slotte stemmen zullen, wist hij nog niet. Ook met de samenstelling van de Radon van Arbeid en hun werkkring kon Spr, zich niet vereeBigen. Ten slotte critiseerde de heer Treub de overijling in het laatste'stadium der voorbereiding. Moge er al iets van de wet terecht komen, dan zal dit volgens Spr niet te danken zijn aan „wijs beleid" doch slechts een „stom geluk". De heer Patijn, tegenstauder van dwang verzekering, stond uit den aard der zaak nog veel scherper tegenover het wetsont werp. Vooral het feit, dat de geheele rege ling slechts aan de eigenlijk gezegde ar beiders ten goede zou komen en niet aan hen, die economisch met dezen gelijk staan, betreurde hy. Nederland is het land der kleine onder nemers en een werkman, die zich daartoe opwerkt, verliest de voordeelen, die jaren lange premiebetaling hem zou hebben ge boden. Ook de vrouwen worden buiten de wet gesteld: alleen de man zal profiteeren van de premie, waarvoor het gezin het geld opbrengt. Staatspensioen is het eenige practisch uitvoerbare stelsel tot voorziening in der misdeelden ouden dag.Die overweging doet den heer Patijn ook accepteeren het be kende artikel 357, dat een dadelijk pen sioen verzekert aan allen, die bij het in werking treden dezer wet kunnen aantoo- nen doch hoe? dat zij in de laatste 10 jaren 26C weken loonarbeid hebben verricht. Zondagb-optochten, enz. Te Rotterdam heeft de heer J. van der Pols, lid van den Gemeonteraad, de vol gende motie ingediend: „De Raad spreekt den wensch uit, dat de burgemeester tot het houden van mot muziek of gezang rondgaande, of hel karakter van betoogingen dragende optooh- ten op den Zondag geen vergunning meer zal verleenen, „en besluit, de gemeentelijke terreinen niet moer voor voetbalspel, vliegdemon- Biraties en dergelijke op den Zondag be schikbaar te stellen." op den berm van den weg geworpen. De prins sloeg met het hoofd op de metalen omlijsting van den motor. Het hoofd werd geheel vermorzeld, de borstkas ingedrukt. De kamerheer brak den nek. De prins en zyn geleider waren dadelijk dood; de chauffeur is zwaar gewond. Hoogte-record voor be stuurbare ballons geslagen. De bestuurbare ballon Clement Bayard steeg tot op een hoogte van 2900 meter. Daarmee is het hoogte-record van bestuur bare ballons met 800 meter geslagen. NIMMERDOR. Late wandelaars hebben gisteravond op onze bulletins nog kunnen lezeo, dat de Kroon gehandhaafd heeft de beslissing van Gedeputeerde Staten dezer provincie tot niet-goedkeuring van het raadsbesluit tot aankoop van het landgoed Nimmerdor. Zijn wij goed ingelicht, dan is dit geschied op de volgende motieven: het niet aanwe zig zyn van een exploitatieplan en vaneen leeningsplan. Morgen hopen wy nader hierop terug te komen. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben verdaagd hunne beslissing op het in de zitting van den AmersfoortscheD Ge- meent, raad van 30 April jl. zonder hoofde lijke stemming goedgekeurde besluit tot aankoop van gronden van H. van Manen en E. J. Ruitenberg. Gisterenavond brak brand uit in het perceel Pieter Pyperstraat 5, bewoond door O. van Lent, vermoedelijk door hot om vallen van een lampje. De politiespuit wist het vuur tot de bovenverdieping, welke echter geheel uitbrandde, te beperken. Maandag a.s. wordt op Birkhoven oen propaganda gymnastiekfeest gehouden, ge organiseerd door de Amersfoortsche Gym- nastiekvereeniging „Ajax".Alsleiders zullen fungeeren deheeren:Van Ditmar, Utrecht, Wensinck, Bussuin en de Jong, Amersfoort. Tusschen 10 en 12 uur zullen de deel nemende vereenigingen ontvangen worden in het hotel RcichmanD, waarna de opstel ling plaats heeft van de deelnemende ver- eonigingen aan den Marschwedstrijd. Voor dezen wedstrijd is een verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld door den heer A. M. Tromp van Holst en een zilveren medaille door de Gymnastiekvereeniging „Ajax." Langs de Barchman Wuytierslaan wordt gemarcheerd naar Birkhoven, alwaar ver schillende oefeningen werden uitgevoerd en wedstryden worden gehouden. Van 5 tot 7 zal er matinee zijn op Birk hoven terwijl des avonds een concort wordt gegeven in 't Boompje. Een bal zal het feest besluiten. By de gisteren gehouden herstem ming voor een lid van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk werden uitgebracht 734 geldige stemmen. Hiervan verkreog de heer J. C. Kamp 328 stemmen en de heer L. Ruitenberg 406 stemmen, zoodat het aftredend lid, do heer Ruitenberg herkozen is. Vrydagavond vergadert de kiesver- eeniging Amersfoort's Belang, in verband met de raadsvacature-Salomons. AGENDA. DagelijksBioscoop, Langestraat. Dagelijks, behalve Maandag en Dinsdag:Bi oscoop de Arend. 23 Mei. Handel en Nijverheid. 27 Mei. Gymnastiekfeest op Birkhoven. De Hertog van Cumberland verongelukt. Prins George Wilhelm, de oudste zoon van het hoofd van het huis Brunewyk Lünebrug, (dat door don oorlog van 1866 het koninkryk Hannover heeft verloren), ging per auto naar Ko penhagen om de begrafenis bij te wonen van zijn oom, don overleden Koning van Denemarken. Hij wa» vergezeld van zyn kamerheer von Greve, en beiden zyn het slachtoffer geworden van een ernBtig automobielon- geluk. De prins zat zelf aan het stuurrad van de automobiel die in volle vaart vast geraakte in den straatweg, waaraan her stellingen werden verricht. De wagen werd Schoolidylle. Te Terkaple- Akmarijp, in de Friesche gemeente Utin- geradeel is een nieuw gestichte Hervormde Christelijke school feestelyk ingewyd. De twee genoemde plaatsjes loopen in elkander en telleD te zarnen slechts onge veer 470 inwoners. Het getal schoolgaande kinderen is ongeveer 75, waarvan 25 de openbare school blijven bezoeken en de anderen bestemd zijn voor de nieuwe by- zondere school. Verschillende elkander opvolgende Ned. Hervormde predikanten aldaar hadden reeds plannen beraamd om aldaar eene Christelijke school te stichten, doch hunne pogingen stuitten telkens af op de erva ring dat het streven daarnaar bij velen der bewoners minder voortkwam uit een gevestigde overtuiging, dan wel uit de niet aangename verstandhouding van velen tot het hoofd der openbare school. Deze heeft echter onlangs wegens ziekte ontslag verkregen en het wordt nu geenszins onmogelyk geacht, dat verscheidene leer lingen van de nieuwe byzondere school zullen overgaan naar de bestaande open bare school. C a 1 a i sD over v. v. zonder landing. Do Belgische aviateur Crom- bez volbracht zonder tusschenlanding een vlucht van 220 K.M. in 2 uur 20 min. Hy vertrok van Nieupart en vloog van Calais naar Dover en vandaar weer terug naar Nieupart. Brandstichtende zonne stralen. Een politieagent te Utrecht moest Zondag een winkelier in foto-artike len aan de Oudegracht aldaar er op opmerk zaam maken, dat in zyn uitstalling brand ontstond doordat de zonnestralen op een lens vielen, waardoor fotografieën in brand geraakt waren. Duiven. De „Ned. Jager" bevat een artikel over de vraag of de duif een nuttige of echadelyke vogel moet worden genoemd. Toegegeven wordt, dat de duif op bezaaide velden schade aanricht, maar daartegenover wordt opgemerkt, dat de duif veel onkruidzaden verorbert en dat het lievelingsvoedsel van deze vogels be staat uit het zaad dei in het wild groeiende peulvruchten, die de landbouwer dikwyls met den naam „vogelwikke" samenvat, die met recht tot de lastige onkruiden worden gerekend en behalve door duiven, patryzen en kwartels door bijna alle vogels worden versmaad. Het nut van de duif om veel zaden te eten van planten die als on kruid den oogst verminderen wordt in som mige streken, is België bijv., zoozeer er kend. dat men daar wel midden tusschen de akkers groote duivenkooien plaatst. Als de honger nypt. Eenige dagen geleden stond in een der New- Yorksohe bladen een advertentie, waarin voor een aderlating een gezond en Bterk man gevraagd werd. De belooning zou 25 dollar bedragen eu men moest zich aan melden b(j het Libanon Hospitaal te New- York. Op den vastgestelden datum ver drongen zich voor het genoemde ziekenhuis meer dan 150 personen van alle nationali teit, wier havelooze kleediag bewees, hoe zeer zij de uitgeloofde 25 dollar noodig hadden. Het bloed was noodig voor een zekere mevrouw Ystande Herrmann, die uit een vierde verdieping op straat was gevallen, hersenschudding had gekregen en zooveel bloed had verloren, dat haar geneesheer slechts redding verwachtte van het toevoegen van een nieuwe boeveelheid bloed. Uit de 150 sollicitanten zocht de dokter een flink gebouwden, mecanicien, die zonder betrekking was, uit. Zelfs nog nadat de geneesheer zyn keus gedaan had, bleven anderen zich voor de deuren van het hospitaal verdringen, in de hoop, dat er nog een tweede persoon noodig zou wezen. Van een papegaai! H. te V., een plaatsje in Z.O. Groningen, kreeg verleden herfst een papegaai, die al aardig

De Eemlander | 1912 | | pagina 2