DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. No. 127. ZATERDAG 1 JUNI 1912. 9e JAARGANG. De Verkiezing in ill. BUITENLAND. BINNENLAND. ALLERLEI, Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg;. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f_1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: HLGINE HAltJIG. Telef. Interc. 1S3. Prijs der Adyertentien: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam In hare ledenvergadering, op 31 Mei gehouden in Ons Huis, besloot de Kiesvereeniging Gemeentebelang bij meerderheid van stemmen bij deze tusschentijdsche verkiezing om takti- sche redenen geen candidaat voorden gemeenteraad te stellen. Het Bestuur der Kiesvereeniging Gemeentebelang" Ondor stadsnieuws vindt men eenige nadere bizonderbeden omtrent de gieter avond in Ons HuiB gehouden Ledenverga dering vaD de kiesvereeniging „Gemeente belang, waarin bij meerderheid van Btem- men besloten is zich voorde vacature-Salo- mons van eandidaatstelling te onthouden. Hoe verblijdend teeken bet is van opgewekt leven in dc kiesvereeniging, dat de propagandisten, op wie bij verkiezingen toch eigenlyk de zwaarste taak rust, met enthousiasme het stellen van 'u eigen candidaat verdedigden, toch verheugt het onsna hetgeen wjj gisteren schreven, be- hehoeft zulks geen betoog—dat Gemeen tebelang zich Diet laat verleiden tot eandi daatstellingdoor dik-en-dun. Er waren er die de candidatuur-v. Ach- terbergh gesteund wilden zien en er waren er, die 'n compromis met rechts wilden om in het vervolg bij tuaschentijdscho ver kiezingen den opengevallen zetel over te laten aan de partij, welke den zetel het laatst bezet hield. \Vjj stellen er hier prijs op te verklaren, dat wij in ons vorig artikel 'n dergelijke gedragsregel wel 'n goede ge woonte oordeelden maar daartoe toch niet 'n officieel compromis wensebten. 'n Dus danige afspraak toch zou bezegeld moeten worden, door den rechtschen candidaat dan ook officieel te steunen, terwijl men hem, na hem eerst in den raad gebracht te hebben, na korten tijd, wanneer hij weer aan de beurt van aftreding is, misschien op de felste wyze gaat bestrijden. Dit maakt 'o verbijsterenden indruk op de kiezers. Ons standpunt was dan ook: onthouding van oandidaatstelling met vrijlating der kiezers. En wij verheugen ons er over, dat ook de meerderheid van de vergadering dit standpunt scheen in te nemen. De Oorlog. Uit de berichten, zelfs uit die in Ita- liaansche bladen verschenen, over gevech ten bij Boechamez en Sidi Saïd, was op te maken, dat er iets aan de Italiaansche „overwinningen" haperde. Dit is thans bevestigd door den correspondent van de Horning Post, die te Sidi Saïd is geweest. Het blijkt nu, dat na een gevecht van zovon uren, het den Turken eo Arabieren gelukt is de Italianen terug te drijven bin- neu hun versterkingen. Tevens zijn zy doorgedrongen tot op 500 meter van de Italiaanbche verdedigingswerken om van daar het vuur der forten tot zwygen te brengen. Zy kregen bij die gelegenheid 30 dooden en meer dan 100 gewondeo. Twee bergkaDonnen weiden door de Turken buitgemaakt. De Transportarbkidersstaking. De conferentie, die gister op het mini sterie van Binnenlandsche zaken zou plaats hebben, is mislukt, omdat bijna allo pa troons-organisaties en ook het Londensche havenbestuur geweigerd hebben te komen. Tusschen den minister vsn Binnenland- sche Zaken en de stakingsleiders hebben echter besprekingen plaats gehad en na afloop daarvan heeft de voorzitter van den Transportarbeidersbond bekend gemaakl, dat de Regeering de instelling van een Verzoeningsraad voor de haven van Londen heeft voorgesteld. Dit vooistel zal door de stakers eD patroons in overweging worden genomen en tegen Maandag worden hunne beslissingen daarop verwacht. Intusschon is in den toestand in de haven te Londen weinig verandering gekomen. Wel heeft het vervoer van levensmiddelen ongehin derd plaats, maar tal van schepen kunnen niet op tijd vertrekken, omdat zy geen lading in kunnen krygen. De Bevolking in Frankrijk. Zooals telkens, wanneer de Franschen eens weer zijn opgeschrikt door het ver schijnen van een geboorte-statistiek van hun land, worden ook thans weer in de Kamer middelen voorgesteld om de bevol king te doen toenemeD. Thans is het de oud minister van Oorlog Mes6imy, die een ontwerp heett ingediend, waarbij hooge premies worden gesteld op het krijgen van kindereD. Hij wil, dat iedero moeder bij de geboorte van haar vierde kind, 500 [rancs premie zal ontvangen. Een vrouw die tusschen haar 21e en 31e jaar acht kinderen ter wereld heeft gebracht, zal van haar 60e jaar af aanspraak hebben op een lijfrente van 518 francs per jaar. Waar het geld van daan moet komen geeft Messimy ook aan. Dat zal gehaald moeten worden uit de zakken der vrijge zellen en uit die der gezinnen waar slechts één kind is. 't Zal ons verwonderen met hoeveel erhst deze voorstellen in de Fransche Kamer zullen worden ontvangen. De Kretenzer quaestie. Het zal heden een dag van groot ge wicht zijn voor Athene. Zooals men weet zyn daar nog altijd de afgevaardigden, die door het eiland Kreta naar do Grieksche Kamer zyn afgevaardigd en daarin willen worden toegelaten. Heden wordt de zitting der Kamer ge opend. Gisteren is de ministerraad bijeen ge weest en de minister van Justitie stelde voor de Kretenser afgovaardigden toe te laten en te ontvangen en terstond daarop de zitting te sluiten. Dit voorstel werd verworpen en de minister van Justitie diende daarop zijn ontslag in. De miniBter-president heeft den afgevaar digden onthouden en hen afgeraden ter zitting te komen. Deze hebben echter ge zegd, dat zy toch zouden verschijnen. De Regeering zal nu do toelating met geweld trachten te verhinderen. Er zyn bijzondere maatregelen getroffen om de orde te hand haven. Het geheele garnizoen van Athene is geconsigneerd eD troepen zijn uit de pro vincie ontboden. In de stad heerscht groote opwinding en bezorgdheid en men ziet met vrees den dag van morgen tegemoet. Athene lijkt in staat van beleg. In alle strateD ziet men troepen, die gereed staan eventueele onlusten te onderdrukken". Builenpest. Te Ilonkong is buitonpest uitgebroken en wel in zeer hevige mate. Er sterven gemiddeld dertig menschen per dag, In de vorige week waren er 199 gevallen met 168 dooden. Het aantal gevallen sedert het uitbreken der ziekte bedraagt 1059, dat der dooden 931. Er zijn quarantaine maatregelen geuomen waardoor de scheepvaart veel hinder onder vindt. Staking van Koffiehuisbedienden. TeNew-York breidt de staking der koffie- huisbedienden zich steeds uit. Gister legden weer 800 kellners en koks het werk neer en wel juist op het oogenblik tegen het middageten, zoodat honderden gasten on- gespijzigd weer heen moesten gaan. De eigenaars van hotels blijven echter by hunne weigering om de vakorganisaties te erken- Ziekteverzekering. Do hoer Troelstra heeft gisteren het socialistisch 6tandpnnt uiteengezet tegen over de verzekering9 wetsontwerpen. De heer Troelstra is zeer diep ingegaan op de rechtsgronden, die voor dit ontwerp worden aangevoerd en li ij heeft een voor een de motieven en de sprekers behaudeld. De ethische gronden werden als onwezen lijk terzijde gesteld of wel werd aangetoond, dat zij inderdaad oeconomische zyn. De heer Troelstra heeft mede uiteenge zet hoe zijn partij zich het verkrygen der middelen voor de sociale verzekering denkt. Het komt in het kort hierop neer: Dat de werkgever premie betaalt, vloeit niet uit eon beginsel voort, doch in het algemeen bestaat daartegen geen bezwaar: het ar beidsrisico zullen zy daardoor zooveel mo gelijk gaan inperken. Het ouderdomspen sioen echter moet geheel door den Staat worden betaald. Voor ziekto en werkloos heidsverzekering waro onder zekere voor waarden de verplichting tot premiebetaling door de arbeiders alleen te aanvaarden. De Staat zou echter altyd de premie voor de laagste loonklassen moeteD dragen. De tweede nieuwe spreker heeft het heel wat korter gemaakt dan de heer Troelstra, die den ochtend en een groot deel van den middag noodig had. De heer Yau Kame- beek heeft eenvoudig zich verzet tegen dwangverzekering, zich verklaard voor de motie Do Kanter, door den voorsteller nog met een enkel woord aanbevolen, en het denkbeeld van den heer Schaper gesteimd om de Ziekteverzekering zelve voor de Radenwet te behandeleo. De heer Lohman heeft uitgelegd wes halve hij nu, iu tegenstelling tot het vorige jaar, wellicht bereid gevonden zal worden om het stelsel van dwang te aanvaarden en voor de wet te stemmen zoo aan het particulier initiatief meer vrijheid wordt gelaten. Hy heeft sindsdien de Engelsche wet leeren kennen en in het ontwerp- Talma is wel het een en ander verbeterd Erg afdoend schijnen die motieven niet. Plan 1913. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvul ling en vei hooging vnn het tiende hoofd stuk der Staatsbegrooting voor 1912 ten einde daarop te brengen een post „Subsi die aan de Centrale Commissie voor het Plan 1913, samengesteld op initiatief van do Maatschappij vod Nijverheid f 110.000. Berooving. Gistermorgen omstreeks kwart over tien ging een banklooper het Postkantoor te Amsterdam binoen om brieven te balen. Den ingaDg passeerende, liepen twee Duitschers, die dus tegen de voorschriften in den verkeerden uitgang nameD, den looper pardoes tegen het lyf. Deze had de tegenwoordigheid van geest dadelyk naar zijn binnenzak te grypen en te onderzoekon of zijn portefeuille nog aanwezig was. De portefeuillo bleek verdwe nen te zijn. De looper greep een der Duit schers beet en leverde hém aan do politie over.. De ander was weldra onvindbaar. Bij het door de politie ingesteld nader onderzoek blijkt meer en meer, dat hier sprake is van een welgeslaagden gauw dievenstreek. De beide personen, die den bediende in den uitgang van het postkantoor tegen het lyf liepen, waren omstreeks negen uur aan het Centraalstation aangekomen. Zy hadden elk eeD city-bag bij zich en gaven die voorwerpen aan het het station in be waring. De voortvluchtige Duitscher heeft omBtreeks half elf zijn city bag terug gehaald en zal waarschijnlijk per trein in de een of andere richting zijn verdwenen. In de lasch van den gearresteerde werd niets verdachts gevonden, iets wat, met het oog op diens spoedig gevolgde arrestatie, oek niet mogelyk wa6. Het juiste bedrag aan geldswaarde in de ontfutselde portefeuille bedraagt f 1950. De afdeeling dividend uitgekeerd. Broodfabriek'' levert prima brood, beschuit en koek tegen zeer billijke prijzen en geeft bovendien 10 pCt dividend. Bedragen tot ongeveer 150 per gezin werden als

De Eemlander | 1912 | | pagina 1