WEERBERICHT. Thermometerstand BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELIN(JEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.35 uar. De Bilt, 3 Juni 1912. Hoogste barometerstand 769.7 m.M. te Horta, laagste 747.3 te Sylt. Verwachting tot den avond van 4 Juni 1912. Meest matige tijdelijk krachtige Zuid westelijke tot Zuidelijke wind Qosteldheid van de lucht: Zwaar be wolkt of betrokken tijdelijk opklarend, waarschijnlijk regenbuien met geringo on weerskans. Temperatuur: Iets zachter. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 751 m.M. Vorige Btand te 12 uur 755 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 67 Laagste hedennachtF. 55 Hedenmiddag 12 uurF. 63 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 3 Juni des 's morgens 7 uur is 63° F. DS verkiezingen in Belqiö. Het is gisteren (Zondag) een gewichtige dag geweest voor België. Een nieuwe stormloop werd gedaan op het clericalc bolwerk, dat boe ook bij elke nieuwo ver kiezing meer afgebrokkeld, toch nog was staande gebleven. Een nieuwe aanval van al wat de vrije on democratische ontwik keling van volk en land wil, op de tot zes stemmen geslonken clericaal-conservatievo meerderheid, die 28 jaar het land had ge regeerd. De stryd van het liberaal-socialistisch Kartel tegen de clericale regeering was een tweeledige: een vrijzinnige, die den opper- machtigen invloed van den clerus op het onderwijs, met name dat der lagere scholen wilde knotten en een einde maken aan de steeds hooger opgevoerde bevoorrechting der kloosters, die door hun onderwijs de vrye, geesteljjke ontwikkeling van het volk remmen en, daartoe door de geldelijke bevoorrechting van overheidswege en hun exploitatie van jonge en goedkoope arbeids krachten in staat gesteld, den kleinen en grootcn bedrijfsstand een concurrentie aan doen; anderszyds een strijd der democra tie, die oen gelijk algempen en direct kiesrecht wil en een sociale wetgeving,die o.a. don arbeiders meer zal geven dan een ouderdomspensioen van oegen cent per dag. De uitslag thans nog niet volledig bekend, zal waarschijnlijk op oen bittere teleurstelling voor de vrijzinnigen uitloopen. Volgens de berichten, diegisteravond om half elf aan het minsterie van Binnenland sche Zaken ontvangen waren, winnen de R. Katholieken 1 zetel te Kortrijk, 1 zetel te Tongeren, 1 zetel te Hasselt, 1 te Nie- vel, en 1 te Huy. De regeeringBmeerder- heid zou op het oogenblik 16 stemmen bedragen. De uitslag der verkiezingen te Brussel is nog niet definitief bekend, maar volgens de cijfers, die tot nu toe verstrekt konden worden, zouden de R. Katholieken 12 zetels bemachtigd hebben in plaats van 11, zooals tot nu toe het geval was. Hier door zou de regeeringsmoerderheid op 18 stemmen gebracht worden. Men weet dat men nu in België nog altyd het meervoudig stemrecht heeft; zoodat de uitslag eener verkiezing volstrekt niet de raeening der meerderheid der kiezers weer geeft. De Transportarbeidersstakinq in Engeland. Voorloopig ten minste tot Dinsdag schijnt het gevaar voor een algemeene en internationale staking bezworen. Do verga dering van den nationalen raad van trans portarbeiders heelt besloten de algemeene staking uit te stelleD, totdat gebleken is, wat er van het plan der regeering inzake een verzoeningsraad zal komen. De ver gadering raadde het Londensche Staking- comité aan, het voorstel vaD de Regeering aan te nemen, indien de patroons het ook zouden goedkeuren. Het stakingscomilé zou heden het plan der regeering overwegen. Dinsdag zal dan het resultaat worden neergelegd in een vergadering van den nationalen raad van transportarbeiders. Het werk in de havens wordt intusschen meer en meer horvat. Er waren Zaterdag ruim duizend arbeiders meer aan bet werk dan Vrijdag en er werden 32 schepen ge lost, tegen 25 Vrjjdag. Uit het Hongaarsche Volkshuis. De heer Kossuth heeft thans in het Hon gaarsche Volkshuis de eischen der oppositie uiteengezet betreffende de Kiesiechtber- hervorming en de militaire wetsontwerpen. Ze komen op het volgende neer: Aan elk burger, die 24 jaar is, lezen en schrijven kan en gedurende één jaar dezelfde woon plaats heeft, komt het stemrecht toe. Met straffen worden bedreigd, zy die de resul taten der verkiezingen vervalschen. Wat de legerhervorming aangaat, is de oppositie bereid voor verscheidene jaren een voorloopige regeling te aanvaarden, waarby het aantal recruten wordt verhoogd, ale- mede het uitstellen van een tweejarigen diensttyd. De minister president verklaarde, dat zy de voorstellen der oppositie onderzoeken en hot resultaat van dat onderzoek, benevens zijn meening zoo spoedig mogelijk zou meedeelen. De Kretenzer quaestie. Het is Zaterdag in Athene kalmer ge bleven dan men verwacht had. De Kreten zer afgevaardigden zy» niet in de Kamer ge weest en soldaten verhinderden, dat zy een deputatie konden zenden naar den minister pi aaident. De Kamer heoft een voorzitter gekozen en is daarna tot i4 October uiteengegaan. Er is reeds een nieuwe minister van Justi tie benoemd. De Kellnersstakinq in New YoRr. De staking van Kellners en hotelbedienden in New-York breidt zich steeds uit. Vier duizend kellners hebben het werk neerge legd. Men vreest voor ongeregeldheden, daar het aan de stakingscommissies niet gelukt de zwarte kellners tot hun organi satie over te halen. Verschillende hotel houders zijn nu van plan om voortaan, zooals in vele Amerikaansche steden reeds gebruikelijk is, slechts zwarte kellners in dienst te nemen. Koningin Wilhklmina te Parijs. Met bjjzonderen luister en byzonder eer betoon is Koningin Wilhelmina te Parijs ontvangen. Op weg van hot station by het Bois de Boulogne naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken, door het schoonste deel van Parijs dus, stond een enthousiaste menigte die het Koninklijk Paar hartelijk toejuichte. Op het Elyzée bad een diner plaats waar de gebruikelijko toosten werden gehouden. President Faillières zeide in zyu toe spraak o.a. het volgende: „Weus overtuigd, dat uw verblyf onder ons de vriendschappelijke relaties tusschen beide laoden nog zal versterken. Frankryk acht zich gelukkig een saluut te mogon brengen aan Nederland, dat zoo terecht fier is op zyn onafhankelijkheid en op zijn oeconomische kracht, terwijl het teveDs behoort tot de groote landen van de Ge dachte, Wetenschap eu Kunst." Koningin Wilhelmina antwoordde ouder meer het volgende: „De goede betrekkingen die onze beide landen zoo gelukkig vereenigen, en de eenheid van gezindheid en belangen zyn my een waarborg dat in de toekomst de banden van vriendschap nog hechter zullen worden. Die betrekkingen bestaan reeds van ouds. Reeds in de middeleeuwen vond de Fransche cultuur een Truchtbaar terrein in Nederland. De Fransche literatuur en kunst vonden en vinden er steeds warme aanhangers. Wij hebben een diepe be wondering voor hot genie, den yver en de dapperheid van het edele FraDBche volk." De Koningin zeide Terder dat het haar persoonlyk genoegen deed weder in Parijs te komen, dat zy or trotsch op was, dat het Fransche bloed ook door haren aderen vloeit en dat de naam van haar geslacht verbonden is aan Frankryk. Des avonds om tien uur werd nog een bezoek gebracht aan de opera, die er too- verachtig uitzag. De Koningin scheen byzonder ingeno men met de wijze, waarop zij in de Fran sche hoofdstad is ontvangen. Zondagochtend woonde de KoniDgin met haar geTolg den dienst by in de Eglise du Saint Esprit, waar ds. Lacheret, de nieuwe hofprediker de godsdienstoefening leidde. Na afloop hield H. M. receptie voor de leden van de Nedorlandsche kolonie en andere personen, o.a. den maire van de stad Oranje. Daarna bood H. M. in het gezant8chaps gebouw een dejeuner aan ter eere van President Falliéres. Na bet de jeuner reden H. M. de Koningin, Prins Hendrik en de Nederlandsche Gezant, Jhr. de Stuers naar de Protestantsche hoofdkerk de l'Oratoire om een krans te leggen op het graf van den admiraal de Coligny. Een oogenblik werd voor de kerk do orde verstoord doordat het publiek de barriere verbrak. Na de plechtigheid werd een bezoek gebracht aan het feeëriek versierde stad huis, waar verschillende toespraken tot H. M. gericht werden. 's Avonds gaf minister-president Poincaré ter eere van de Koninklyke gasten een diner, waar vele bekende persoonlijkheden aanzaten. Na het diner werd een geimpro- viseerde tooneelvoorstelling gegeven en cenige oude dansen uitgevoerd, welke bij H.M. zeer in den smaak schenen te vallen. Aan den Raad dor Gemeente Amersfoort is het volgende adres verzonden: Edelachtbare Heeren. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de Bond van Nederlandsche Ge meente-werklieden, afd. Amersfoort, goed gekeurd by Kon. Besl. van 4 Decembor 1906, gevestigd te Amersfoort, Arnhemsche. weg 135; dat zy Uwen Raad beleefd maar dringend verzoekt, het College van Burgemeester en Wethouders uit te noodigen het ontwerp- werkliedenreglement spoedig byUwen Raad in te dienen, opdat binnen korten tijd met de behandeling daarvan in den Raad kan worden begonnen; dat zy ter nadere motiveering van dit verzoek zoo vry is te verwyzen naar by- gaande memorie van toelichting. 't Welk doende enz. Memorie van toeliohting behoorende bij het adres van den Bond van Nederlandsche Gemeente werklieden, afd. Amersfoort, van 3 Juni 1912. By schryven d.d. 2 Maart 1908 meldde de VVelEd. Heer Secretaris der Gemeente Amersfoort aan onzen bondssecretasis: „dat de regeliDg der rechtspositie van de Ge meente werklieden hier ter stede, by eene raadscommissie in voorbereiding is". Wy zijn nu 4 jaren, zegge vier jaren, verder en r.og is de rechtspositie van de werklieden ia dienst der Gemeente niet geregeld, zelfs is by uwen Raad nog geen ontwerp, daarop betrekking hebbende, ingediend. De vraag mag nu toch worden gesteld: of van de zyde van Uwen Raad niet eenigen drang moet worden uitgeoefend, om het College van B. en W. te bewegen, met de indiening daarvan eenigen spoed te betrachten? Uwe Raad zal het den werklieden, in dienst der Gemeente, niet euvel kunnen duiden, dat zij, door middel van hunne organisatie, een bescheiden poging aan wenden om deze voor hen zoo belangrijke zaak aan de orde te stellen. Dat onze organisatie daarvoor dezen weg kiest, vindt zijn grond in de omstandigheid, dat slechts dan, wanneer er drang van Uwen Raad wordt uitgenefond, op het Collego van B. en W. er kans bestaat, dat het werklieden-reglement spoedig in be handeling zal worden genomen. Een ande ren weg weten wij op dit oogenblik niet aan te geven. Onze hoop is dus op Uwen Raad geves tigd en wy vertrouwen, dat wy daarin niet zullen worden teleurgesteld. Uwe Raad zal toch zeker rekening willen houden met bet feit, dat de werk lieden nu reeds meer dan 4 jaren wachten op de regeling hunner rechtspositie. Van een groot ongeduld hebben de werklieden in deze zaak geen blyk gege ven, omdat zij begrepen, dat voor de samenstelling van een werklieden-reglement wel eenige maanden, laten wy zeggen wel 1 of 2 jaar noodig is. Nu echter reeds ruim een 4-tal jaren verstreken zyn, nu meenen zy te kennen te mogen geven, dat wel wat veel van het geduld der werklie den wordt gevergd. Met deze korte toelichting bevelen wy het verzoek zeer in de welwillendheid van Uwen Baad aan, By het te Amsterdam gehouden concours hippique weiden o.a. nog de volgende pryzen behaald: Concours voor het bestgaande offi ciersdienstpaard. Ingeschreven 14, uitgeko men 13. l.Luit.baron vanVoorst tot Voorst, Haarlem,met Gravin Ada; 2. Luit. Everwyn Lange, den Haag, met Mayo 2; 3. Luit v. d. Wall Bake, Deventer met Frangipani; 4. Luit. Knel, Haarlem, met Drogheda. Eervolle vermeldingon: Luit. Boogaert, Amerpfoort met Goggles en Luit. Wilson, Bloemendaal, met Daddy Longlegs. Sauts par trois. Ieder paard mag sleohts in drie verschillende combinaties uitkomen. Ingeschreven 24, uitgekomen 17. Niet minder dan 14 ploegen van 3 ruiters namen aan dit nummer doel. 1. Luit. D. v. Voorst Evekink, Deventer met Rex; luit F. J. J. TrapmaD, Leiden, met Rikiri en luit. A. Th. Colonbrander, Amersfoort, met Spes. 2. Luit C. H. Labouchére, Haarlem, met Zulu; luit. jhr. K. F. Quarlee van Ufford, Arnhem met Bayard en luit. H. Mathon, Haarlem, met Black Rip. 3. Luit. D. v. Voorst Evekink Deventer, met Rex; dr. E. Bemelmans en luit A. Coblijn met Honey Suckle (gereden door luit. Coblyn) en lnit W. Mathon, Amers foort, met Saucy Sally. Zaterdagavond hield de afd.Amersfoort van den K. G. O. B. hare gewone verga dering in „Ons Huis". Zy was goed be zocht, aanwezig waren 28 leden, betevens 2 Utrechtsche vrienden. Na de opening door den voorzitter, las de secretaris de notulen der vorige verga dering voor die werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stokken was o.a. ook een uitnoodiging van de zusterafd. Hilversum voor een roeitocht met pic nio op de Loosdrechtsche plassen. Ook werd nog even aan den prachtig geslaagden fiets tocht herinuerd van Dinsdag 28 Mei. Hier aan namen deel 23 lui, zoowel leden als donateurs en 6 Utrechtsche gasten. Te ongeveer 9 uur sloot de voorzitter met een woord van dank voor de trouwe opkomst, deze uiterst gezellige vergadering. Eerst na nog eenigen tyd onder piano- en vioolmuziek te zamen zyn geweest,alsmede eenvoordrachtje van twee dames-leden,ging de vergadering uiteen. Voorzeker, hoe jong ook, de afd. toont levenskracht te bezitten. Het aantal leden is nu al 36 en dat der donateurs 14. Jhr. Mr. H. W. van Asch van Wyck, lid van de Tweede Kamer voor het district Amorefoort, in by K. B. benoemd tot lid van den Raad vanToezicht voor gemachtig den in octrooi-aangelegenheden, bedoeld in art. 3 van het ootrooi-gemachtigden regle ment. De heer R. van Dyk heeft aangeno men hetsteenhouwwerk aan de Arnhemsche Brug en van den Watertoren. Mot het oog op de oefeningen, die de Militaire Schoolcompagnie in de Hars kamp zal houden, is heden een detachement van ruim vyftig manschappen alhier aange komen. Deze manschappen maken ook deel uit van het detachement Harskamp. Lyst van onbestelbare Brieven en Brief kaarten Terzonden van het Postkantoor te Amersfoort in de 2e helft der maand Mei 1912. Brieven Binnenland. Plechelman, Amsterdam. Mej. B. Klypen, Brugchem. Mej. G. van Kooten, Hilversum. Briefkaarten Binnenland. J. C. L. Paul, Amsterdam. G. Loenen, Mej. B. Staal, A. Very, Rotterdam. W. v. Donselaar, 3 blanco. Briefkaarten Buitenland. U, Eekema, Nesselrad. D. Leibli, Temesvar. J. de Goede, Duitschland. 17 drukwerken. Opgave van de Vereeniging .HANDEL en NIJVERHBID" van personen die zich in de Gemeente heb ben gevestigd, of daaruit zyn Tertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 22 tot en met den 23 Mei 1912. GEVESTIGD. Catharine Francisoa Johanna Loman van

De Eemlander | 1912 | | pagina 2