DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 130. WOENSDAG 5 JUNI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. NABETRACHTING OVER DEN GEMEENTERAAD. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f41.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KliEISE Ha AG f,6. Telet. In tere. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiton het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bjj abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Sinnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 75-78 Amsterdam Er wbb gistermiddag meer belangstelling dan gewoonlijk voor de beraadslagingen van onzen gemeenteraad. Deze belangstel ling scheen voornamelijk punt 3 van de agenda te gelden, de benoeming van een hoofd voor school B. Gelijk men reeds weet, werd met alge- meene stemmen benoemd de hoer Lindeu- hovius. Velen schijnen den benoemde niet den rechten man op de rechte plaats te vinden. "Wjj bunnen niet uitmaken of hun oordeel joist is, daar wij de capaciteiten van den heer Lindenhovius niet kennen. En zoo deze de benoeming rechtvaardigen, mocht zijn godsdienstige overtuiging op ziohzelf geen beletsel zijn. Iets anders is het natuurlijk, wanneer hot 'n tegen strever van het openbaar onderwijs zon gelden. Het moge uitorst vrijzinnig zijn bjj benoemingen ook op politieke richting niet te letton, boven de consequenties van de vrijzinnigheid staan toch de belangen van de openbare school. Zoolang de cleri- calen vóór alles strijd tegen de openbare school prediken, zal geen vrijzinige mogeD medewerken aan de benoeming van een clericaal voor het openbaar onderwijs. Geen clericaal, die karakter heeft en man van eer is, zal trouwens willen solliciteeren naar 'n betrekking bg het openbaar onder wijs. Bedenken wg daarbg, dat kwade geruchten, die omtrent den benoemde de ronde deden, met beslistheid tegengespro ken zijn, dan mooten wij wel aannemen, dat het Jnieuwe hoofd van school B, hoe geprononceerd op godsdienstig gebied, toch oprecht de liberale schoolpolitiek zal voor staan. Wij zouden ons er zeer over ver- heugd hebben, zoo een in alle opzichten vrijzinnig, vooruitstrevend man aan het hoofd van de nieuwe school benoemd was, maar dat men iemand aangenomen, dat hij de vereischte capaciteiten bezit zou moeten uitsluiten om z'n godsdienstige ge voelens, neen, dat zouden wg niet graag verdedigen en allerminst vrijzinnig achten. Bij het volgende punt vau de agenda, voorstel van B. en W. tot overplaatsing van het Hoofd der Jongensschool naar school C. heerschte eenige verwarring. Men scheen het niet eens te zjjn, of hier mondeling of schriftelijk gestemd moest worden. Schriftelgk zei de een, want het geldt hier keuze van 'n persoon, monde ling, meende de heer Jorissen, want het betreft 'n zaak, 'n voorstel tot overplaatsing. Achter de groene tafel helde men naar schriftolgke stemming over en zoo ia dan ook geschied. Ten onrechte, meenen wg'. De agenda vermeldde duidelijk: „voorstel van B. en W. tot overplaatsing." Thans werd gestemd over: benoeming yan een hoofd voor Bchool D. Maar daar mee is vierkant overtreden art. 28, 2e lid van de Wet op het Lager Onderwijs: „de benoeming van den onderwijzer aan het hoofd der school geplaatst, geschiedt uit een voordracht van minstens 3 bevoegden, op. gemaakt door burgemeester en wethouders en den districtsschoolopziener." Men had hier te doen met art. 28, 7e lid: ,in gemeenten, waar meer dan een school bestaat kan de onderwgzer, aan het hoofd der eene geplaatst, aan liet hoofd dor an dere worden gesteld zonder voordracht, indien de gemeenteraad na overleg met den district8-school-opzioner hiertoe besluit". Het ging dus om niet anders dan 'n be sluit over de al of niet overplaatsing. Eo dit kon mondeling geschieden, omdat schriftelijke stemming slechts noodig is voor „keuzen of voordrachten van personen." Hier betrof het noch keuze, noch voor dracht maar slechts 'n voorstel. Met hun nader voorstel iuzakc de behandeling van armlastige ooglijder6 zgn B. en W. niet gelukkig geweest. De beide geneesheeren in onzen Baad keurden het beslist af, dat aan de patiënten, die aan oogziekte meenen te lijden de vrije keus gelaten wordt zich naar 'n oogarts of naar 'n 8tadsmedicus te wenden. Beiden wensch- ten het eerste voorstel van B. en W- terug, dat de ooglijders eer6t naar den stadsmedicus zond om dien te doen beslis sen of de oogaandoeniog werkelijk uit 'n oogziekte voortsproot, dan wel de behan deling van den gewonen goneoskundige vereischte. Daar dit laatste vaker voorkomt, dan de leek wel weet en de lijder zelf bezwaarlijk kau uitmaken, of hg met '0 oogziekte te doen heeft, stelden beide sprekers voor, het lo voorBtel van B. en W. te handhaven. Yooral de heer Rolaudus Hagedoorn sprak zoo overtuigend, dat de voorzitter 'u oogenblik de klut kwijts jraakte en het was den wethouders aan te zien, dat zij slechts uit solidariteitsgevoel, tegen |donge- heeleu Raad in, voor het 2e voors'cl van B. en W. stemden. De rondvraag werd met eenige spanning tegemoet gezien door de weinige belaüg- stellendeu, die tot het eind toe gebleven waren. „Zou er nog geïnterpel leerd worden over de onlslagaanvragen van den burgemeester en den secretaris?" zoo hoorde men de laatste dagen vragen. Er is niet geïnterpelleerd. Men mag hier veilig uit alleiden, dat tot de ontslagaan vragen geen motieven geleid hebben,waar bij het publiek ook maar ecnig belang heeft. In de eerste oogenblikken heeft de ge lijktijdige ontslagaanvrage van burgemeester en beide 'hoofdambtenaren eenige verras sing gewekt. Koffiehuis-politici hebben de quaestie aangegrepen en opgeblazen om er politieke munt uit te slaan. Ware er in die dagen 'n raadszitting gehouden, de loopende geruchten zouden wellicht 'n in terpellatie uitgelokt en gewettigd hebben. Thans zijn er vjjl weken overheen ge gaan en is de quaestie bezonken. Geen van i do raadsleden heeft gemeend den burge- moester het mes op de keel te moeten zotten om to weten te komen, welke mo tieven hem tot ontslagaanvrage geleid heb ben. Zeer tot spijt waarschjjnljjk van hon, die gehoopt haddon op 'n Dreumelsche raadszitting in Amersfoort. De Belgische 'Verkiezingen. Wat het gevolg zal zijn van de overwin ning der olericalen iD België kan men vernemen uit den mond van don minister president de Broqneville, die aan eon pers vertegenwoordiger verklaard hoeft, dat de Regeoring in den uitslag het bewijs zag dat het land de politiek der Roomscho partij goedkeurde, doch dat ook na deze overwinning de regoering een politiek van „verstandige gematigdheid" zou blijven volgen. Hij was vast besloten de door de Room- sche partij geëisebte vrjje schoolkeuze voor het hoofd van het gezin te waarborgen. Alleen op dezen grondslag zou de alge- meene schoolplicht ingevoord kuunen worden. Dat beteekent, dat de confessioneele scholen met de openbare, wat de subsi- dieering betreft, volkomen gelijk gesteld zullen worden. Hier volgen eenige bijzondorheden over hetgeen gisteravond te Luik is gebeurd. Een steeds woeliger wordende menigte kwam samen in den omtrek vao de Place St. Lambert, de Place du Marché en de Place Verte. Rijtuigen en tramwagens werden over de straat geworpen om barri caden te maken. De politie en de burgor- wacht poogden de menschen tedoendoor- loopen, doch werden op een hagelbui van steenen onthaald. Bereden gendarmes, door deo burge meester ontboden, dreven de menigte met de sabel terug; de onophoudelijke aanval len op do gendarmen beletten dat de rust hersteld werd. Een schot, uit do menigte op de gendaimcn gelost, deed dezen alle koelbloedigheid verliezen. Met ongekende heftigheid chargeerden zij op de menigte; woede maakte zich meester van het volk, dat voor het Maison du Pcuple geschaard was en dat nu naar do Place St. Lambert snelde, revolverschoten lossend en alleB vernielend wat het op zgn weg vond. De opgewondenheid nam hand over hand toe. De menigte verbrijzelde banken, tatels en alle groote ruiten van de magazijnen. Op de Place Verto werden voortdurend schoten gelost en de magazijnen werden geplnnderd. In dezen toestand trad de bereden gen darmerie met de revolver in do vuist op. De gendarmerie bezette de Place Verte, maar de gendarmes worden met revolver schoten begroet uit een socialistische in richting „La Populaire". De commandant van het detachement gendarmerie riep: „Schiet als je raken kunt I" De gendarmen schoten op de betoogers, die in de Populaire vluchtte. Het vuren hield verscheideno minuten aan. De gendar men losten 250 schoten, do betoogers 100. Binnen in de Populaire was de toestand ontzettend. Op den vloer van bet cafi lagen drie mannen in hun bloed badend, een vierde werd stervend weggedragen. Een twintigtal personen werd gewond. Buiten stondon do gondarmee nog steeds met de revolver in do vnist de Popnlaire te bewaken. Alle Btraten zgn afgezet. De groote pleinen in het centrum der stad zijn in een neutrale zëne herschapen. De burgemeester heeft doen afkondigen, dat tot nader order iedere samenscholing op den openbaren weg is verboden. Een troep betoogers, van Seraing ko mende, werd aan de grenzen van de stad tegengehouden door lanciers en gedwon gen terug te keeren. In verschillende kolenmijnen iu den om trek staat het werk stil. In de Borinage staken 2000 mgnwerkera als protest tegen de handhaving der re geering. In het Centrale bekken, aldus wordt uit la Louvière gemeld, is de algemeene sta king uitgeroepen. Er heerscht groote op gewondenheid. Te Gent hadden verschillen de botsingen met de politie plaats. Te Charleroi zijn in tal van roomscho inrich tingen de ruiten ingeslagen. Ook de garde civique werd met een regen van projec tielen begroet. Een majoor werd ernBtig in den nek getroffen, twee manschappen wer den gewond. De arbeid in de glasblaze rijen ligt volkomen stil, in do metaalfa- brieken wordt slechts gedeeltelijk gewerkt. In de kolenmijnen hebben eveneens vele arbeiders gestaakt; er heerscht in de om streken van de stad groote opgewonden heid. Ook te Verviers hebben ernstige onlus ten plaats gehad. Men noemt oen cijfei van dertig gewonden. De Staking te Londen. De Nationalo Transportarbeiders Bond heeft gisteravond besloten een nationale staking uit te roepen, indien geen verzoe- ningsraad, zooals zg die hebben aangeno men, wordt ingesteld. De Hongaarsche Oppositie. De Hongaarsche oppositiepartijen hebben besloten om met alle mogelijke middelen te strijden tegen het plan tot wijziging van het reglement van orde voor het Volks huis. Dat belooft iets. Wg zien in onze verbeelding reeds stormachtige tooneelen, zooals in het Hongaarsche parlement reeds zooveel zijn voorgekomen. Het is trouwens reeds begonnen. Gisteren is namelijk bet wetsontwerp op de verdediging voor zooverre het be trekking heeft op het leger, delinitief aan genomen. Dit geschiedde onder een onbe schrijfelijk tooncel, zegt Reuter. Men kon zelfs dn stem van den president niet hooren. De zitting werd geschorst, nadat Tisza driemaal vergeefs had getracht zich als pre sident te doen gelden. Tijdens de pauze werden omstreeks 60 politieagenten in de zaal binnengelaten. Zjj werden mot gejouw ontvangen. De agenten brachten 31 afgevaardigden van de partjjen van Justh en Kossuth bui ten de zaal. De afgevaardigde Justh Jr. bood tegenstand en sloeg met zjjD vuisten op de agenten los, hetgeen voor de afge-

De Eemlander | 1912 | | pagina 1