DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. No. 133. ZATERDAG 8 JUNI 1912. 9e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. INGEZONDEN. Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. wan Schaardenburg. Bureau: HLEIKF, Ha AG (6. Telef. In tere. 183. Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Yoor iederen regel meer f 0.08. post id. f 5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By id. f,1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Hongaarsche Oppositie. Dezelfde dolleman die onlange de stem bus yan de tafel wierp in het Hongaarsche Volkshuis heeft thans een minder onschul dige daad uitgevoerd, etne dio sterken twijfel doet rijzen aan zyn gezond verataad. Nauwelyk had de president Tisza gisteren de vergadering geopend of de bewuste oppositieman, de afgevaardigde Kovacs stormde de zaal binnen. Hij liep onmiddellijk naar de plaats van den voorzitter en riep: „Nog bestaat erin het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden een oppositie. Deze ellendige kerel zal hier niet commandeeren." Op hetzelfde oogenblik haalde hy een revolver te voor schijn en schoot 3 kogels af op den voor zitter, den griffier en op de tribune, zon der echter iemand te treffen. Do verschrikte afgevaardigden snelden toe om hem het wapen te ontnemen. Het was echter reeds te laat.. Voordat zij toegrjjpen konden, schoot Kovacs zich twee kogels in de slaap en viel bewusteloos neer. Onder ge weldig lawaai en groote opgewondenheid werd de zitting gesloten en Kovacs uit de zaal gebracht. Hy is lovensgevaarlyk ge wond. Graaf Tisza bleef, toen op hem gevuurd werd, onbewegelijk op den voovzitterzetel zitten en toonde niet de minste ontroering. „Wij hebben, sprak Tisza na den aan slag, met een ongelukkigen krankzinnige te doen, die zich met eigen hand aan de gerechtigheid heeft onttrokken. Laat ons tot de orde van den dag overgaan en er ons toe bepalen uitdrukking te geven aan het medelijden, hetwelk wij gevoelen met de beweegredenen en het lot dezer arme zinneloozen. Na een korte schorsing der zitting als gevolg der algemeene ontsteltenis, stelde Tisza voor over te gaan tot behandeling van het wetsontwerp betreffende het mili taire wetboek van strafrecht. Vervolgens werd beraadslaagd over het wetsontwerp betreffende invoering van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering. De Staking te Londen. Na herhaalde conferenties met de Re geering hebben de patroons in hot Lon- densche transportbedrijf zich bereid ver klaard eene organisatie te vormen, die allen zou omvatten en die, evenals de arbeiders organisatie, een belangrijke som zou storten als waarborg dat de nieuwe regeling zal worden nageleefd. Het groote bezwaar blijft echter hot weder in dienst nemen der stakers. De leiders van dezen eischen, dat allen, zonder onderscheid weer hnn vorig werk en het oude loon zullen krygen. Dit kan onmo gelijk zeggen de patroons, oaidat zy reeds zooveel nieuw personeel hebben aangeno men, dat zij niet maar zoo op eens kunnen ontslaan. Wel zyn zij echter bereid, gelei delijk, naarmate er plaats komt, de vroe gere arbeiders terug te nemen. Het stakingscomitó der transportarbeiders heeft de nationale staking voorbereid; ech ter zullen de arbeiders geen bevel ontvan gen om het werk vóór Maandagavond of Dinsdagochtend neder te leggen. Het be stuur der transportarbeidersfederatie is gisternamiddag naar het Lagerhuis gegaan. De leiders der dokwerkers verklaarden, dat zy daar een conferentie gehad hadden met leden der regeering, aan wie zij hun besluit mededeelden om de nationale staking uit te roepen, indien Maandag a.s. geen definitieve overeenkomst verkregen was. Na de Belgische Verkiezingen. In de kolenmijnen bij Luik valt een sterke hervatting van den arbeid waar te nemen. Te Ongrée, Seraing, Bressoux, Solessin, Jupille, Wandre, Jemeppe en ook in het bekken van Charleroi is de staking geheel geëindigd. Daarentegen ligt te Bergen het werk overal stil. In de Borinage hebben de stakers revol verschoten gelost op en met steenen ge gooid naar werkwillige arbeiders. Er zijn honderdvier dynamiet patroneu uit een kolenmijn te Quaregnon weggenomen. De tram BergenBoussu rijdt onder be scherming van militairen. Alle stations in de Borinage zyn door militairen bezet. portugeesche royalisten. De Spaansche Regeering heelt besloten in overleg te treden met de Portugeesche over ondersteuning van Portugeesche roya listen, die zich op Spaansch gebied aan de Portugeesche grens ophouden en droevig gebrek lijden. De Spaansche Regcoring heeft geen lust, die arme lieden alleen te onderhouden. De Portugeesche republikei nen zullen er echter wel feestelijk voor bedanken, hun vijanden mee te helpen onderhouden. De Opstand op Cuba. Het begint er op Cuba steede ernstiger uit te zien. President Gomez heeft eeD proclamatie tot het volk gericht, waarin het wordt uit- genoodigd, zich te wapenen en te organi- seeren tegon het gevaar, dat de natie be dreigt. Men verwacht dat het Cubaansche Congres bijzondere militaire kredieten zal toestaan. De operaties in de oostelijke pro vincie zyn volkomen tot stilstand gebracht door do onmogelijkheid, die er voor de infanterie, artilllerie en cavalerie bestaat om gezamenlijk in het bergachtige terrein te ageeren. Ook hebben stortregens de operaties belemmerd. Ziekteverzekering. De reeds aangekondigde amendementen van den heer Lobman zyn thans ingediend. Worden zij aangenomen, dan zal de ge- heele Radenomslag uit de wet verdwijnen. Op voorstel van eon heer v. Karnebeek is besloten om a.s. Dinsdag overdag niet te vergaderen, ten einde de commissie van voorbereiding in de gelegenheid te stellen, aan de Kamer advies uit te brengen over de amendementen van den heer Lobman. Ziektewet en Dienstboden. Het bestuur van de Yereeniging tot ver betering van den Maatschappelykeu en den Rechtstoestand der vrouw in Nederland heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin het verklaart, met groote instemming kennis genomen te hebbco van het door het Tweede Kamerlid mr. Patijn ingediende amendement op art. 3 van het ontwerp Radenwet; dat immers dit amendement met name ten doel heeft de dienstboden waaronder zich volgens de laatste opgave ongeveer 157000 vrouwelijke bevinden in de Ziekte wet te betrekken. Het bestuur zou het in do hoogBte mate te betreuren vinden wanneer de belangrijk ste categorie vrouwelijke arbeidsters buiten deze wet viel. Met aandrang verzoekt het bestuur aan de Tweede Kamer genoemd amendement aan te uemen. Misstanden op Borneo. De heer Marchant vroeg in de gister gehouden zitting der Tweede Kamer verlof om op een nader te bepalen dag eenige vragen te richten tot den Minister van Koloniën over mistanden op Borneo, naar aanleidmg van de uitgifte van Dje- loetoeDg-concessies. Buiten verantwoordelijkheid der redactie0 Benoemingen. Niet alleen de benoemingen by het lager onderwijs, waarop de heeren Lagers en Paber in hunne ingezonden stukjes dezer dagen de aandacht hebben gevestigd, maar ook alle overige benoemingen tot rjjks-, provinciale- of gemeentobetrekkingen wor den in de laatste jaren beïnvloed door politieke overwegingen. Zeer vele malen heeft men reeds op vergaderingen, in brochures, in partij- en nieuwsbladen elkaar het verwjjt van par- tijdigo benoemingen gedaan en stellig zal, zoolang een volk door verschillende stroo- mingen in deelen is gesplitst, dat machts- gebruik van de regeerende meerderheid door de overige groepen worden afgekeurd en betwist. De geschiedenis van ons vaderland, als ook die van andere en veel andere volken leert ons, dat de machthebbende groepen, onder welken naam ook aan 't bewind, steeds de beste baantjes aan partygenooten en vrienden hebben geschonken. Dat deed de liberale regecriDg, ondanks hare beginselen, jaren achtereen en de achtergestelde kerkelyke groepen morden over die behandeling. Zy beijverden zich dan ook in overwegend keikelijk gezinde gemeenten de niet van hunne kleur zynde ambtenaar te weren. Zij lieten door het uitsluitend benoemen van personen over eenkomstig den wil van pastoor ot dominee geen enkele betrekking aan andersdenken den toekomen. Ook bij het benoemen van het hoofd en personeel aan de gemeente school moest men by de geestelijken te rade gaan. Hun invloed werd daardoor binnen de wanden der openbare aohool ge bracht en de op hun aanwijzing benoemde leerkrachten waren dan ook afhankelijke gewillige volgelingen, die naar de ideeën der algemeen heerschende kerk moesten handelen, waardoor de openbare school werd vervormd tot een geheime secte sohool. De strijd werd steeds scherper en toen zij na het sluiten van een verbond ter verkrijging van de macht de regeering hadden veroverd, trachten zy door dik en dun en met gebruik van alle gepaste en ongepaste middelen hun schade in te halen. Men treedt thans meer driest op en geeft de gewenschte richting openlijk aan by de oproeping van sollicitanten en stelt de be noeming uit of doet onder allerlei schjjn- voorwendsels een nieuwe oproeping, totdat de gewenschte vrienden zich hebben aan gemeld. Zoodra de liberale minderheid dit zag, kwamen ze met mooie theoriën over even redige benoemingen enz. opdat zo toch zoo voor en na nog wel eens wat uit de staats ruif zouden meekrijgen. De Kerkelyke meerderheid liet ze even wel praten, maar maakte van de opgewor pen beweringen gebruik om de liberalen aau te toonen, dat ze naar bun eigen be ginsel dus zouder onderscheid te maken, geen anti-revolutionaire of katholieke ne ringdoenden enz. mogen uitsluiten of an dere opzettelijk bevoordeelen. Ze gaan zelfs zoover dat zij soms tegen den geest der bevolking in en zonder rekening te houden met de ontwikkeling van den candidaat iemand benoemen tot een gewichtig ambt, omdat geestelijke A. of predikant B. hem of haar bijzonder aanbeveelt. Waar bv. de grondwet spreekt van aanhoudende zorg van de overheid voor het openbaar onderwijs, draagt zij dat voordurend toezicht op aan personen, die hun geheele leven hebben geijverd voor de bijzondere school met passeering van vaak veel geschikter| personen (benoeming schoolopziener arr. Den Helder.) Dat kan niet zyn in 't belang van de openbare school maar tot bevordering van secte onderwys in Kerkelyke richting of geheime bestrijding der openbare school. Waar dit alles voor ieder is waar te nemen, waar ook elk gevoelt, dat in't ge heim (zie Eemlander 6 Juni) vele menschen tot behoud van hunne betrekking, ter wille van onderstand of bedeeling van de kork, „om den lieve vrede in de familie", enz. worden gedwongen met do kerkelyke groepen mee te doen, daar is het plicht ook van vrijzinnige zijde de oude hulp theorie op te bergen. Het moet de nog bestaande, soms met moeite behouden of verkregen vrijzinnige en gemeentelijke colleges ernst zyn, om bij benoemingen in wat voor tak van dienst ook en vooral bij het kiezen van hoofden van bedrijven of inrichtingen dusdanige personen aan te wijzen, waarvan men kan zeggen, dat zij met hart en ziel de vry zinnige beginselen zyn toegedaan. Zulk eeu vrijzinnige regeering moge niet, De afdeellng „Broodfabriek'' levert prima broodj beschuit en koek tegen zeer billijke prijzen en geeft bovendien 10 pCt dividend. Bedragen tot ongeveer 150 per gezin werden ali dividend uitgekeerd,

De Eemlander | 1912 | | pagina 1