DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 135. DINSDAG 11 JUNI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. DE TARIEVEN DER WATERLEIDING. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1). J. van Nrhaardenburg. Abonnementsprijs Por jaar4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Pranco per post id. fjl.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KliEINE HviOti. Telef. latere. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor ioderen regel meer f 0.08. Bniton het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vsd advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Baitenlandseh Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 75.78 Amsterdam De onderzeeboot Vendomiaire van do Pransoho marine is door eene aanvaring met den Franscber. kruiser St. Louis tijdens oefeningen in do haven van Cherbourg gezonken. De zee is op de plaat9 van het ongeval zeer diep en men heeft al lang alle hoop op redding van do bemanning laten varen. Er is reeds 'n aanvang gemaakt met het leggen van de buizen voor de Amersfoort- 8cbe Waterleiding. Achter de Luiaard, Bloklandstraat, Blankenhoirastraat en Aide- gondestraat zijn het eerst aan do beurt geweest en als in het vervolg in hetzelfde tempo voortgegaan wordt,zal het buizennet binnen eenige maanden gehoel voltooid kun nen zyn.En dan kan ook de tijd niet ver meer zyn, dat Amersfoort's inwoners gomeentelijk water zullen drinken. Vanzelf richt onze aandacht zich thans op de finantieele toekomst van ons Water leiding-bedrijf. Tweeërlei belangen staan hier op den voorgrond: het belang van de inwoners en de gemeonte-finantiën. De waterleiding, welke ons thans van drinkwater voorziet, heeft zeer hooge tarie ven, waarover zelfs de meer gegoeden steen en been klagen. Dat dus bij de minder gegoeden het water in den letter- lyksten zin de deur voorbij gaat, moet voor allen duidelijk zyn. En juist de laatsten hebben zoo groote behoefte aan goed drinkwater, dat immers een van de eerste voorwaarden voor 'n goeden gezondheids toestand is. En dozen te bevorderen mag een van de gewichtigste onderdeelen van den taak van een gemeentebestuur genoemd worden. Wy willen gaarne aannemen, dat dit een van de voornaamste dryfveeren geweest is voor den aanleg van 'n gemeen telijke waterleieing, maar dan dient zulks ook by de tariefregeling in het oog gehouden te worden. Zeker, wy nemen volgaarne aan, dat de tarieven heel wat lager gesteld zullen worden dan die van de oude water leiding, maar daarmee zyn we er nog niet- Stel, dat de nieuwe tarieven 30% lager zonden zyn, dan zyn het nog alleen de meergegoeden, die er van profiteeren. Voor de mindergegoeden zal de prijs nog steeds te hoog zyn en voor den arbeider zal goed drinkwater even onbereikbaar zijn als voorheen. Wil men werkelyk de mogelijkheid scheppen, dat alle woningen, ook, ja vooral, die der allerarmsten, aangesloten kunnen worden, dan staan twee wegen open: èf men stelle niet 'n eenheidsprijs, maar 'n tarief, dat gedifferentieerd is naar het inkomen van de verbruikers en naar het doel, waarvoor het gebruikt wordt, of naar de huurwaarde van het aangesloten per ceel; óf en dat is misschien nog wenscbe- lijker men stelle voor de gewono hui selijke doeleinden bepaalde hoeveelheden, naar gelang het aantal leden van het huis gezin vrij en laat de tarieven eerst bij oversohrijding van dat minimum in werking treden. In dit laatste geval zullen die tarieven natuurlijk hooger moeten zyn dan bij één algemeene prijsregeling, omdat de meer gegoeden aldus ook het door hen ver bruikte minimum betalen, waarin niets onbillijks steekt, omdat zij ook thans niet gratis drinkwater krijgen. Toch mogen die tarieven niet al te hoog opgedreven worden om hen die betalen kunnen eens flink te „snyden", want dan zouden deze laatsten waarschijnlijk veikiezen bij de Utrechtsche Waterleiding aangesloten te blijven en zon de gemeen telijke 'n ontzaggelijke bijlegger worden, ten koste van de belastingbetalers en slechts ten voordeele van de water leiding maatschappij. De tarieven dienen daarom zoo laag gehouden te worden, dat zy ver genoeg beneden de oude blijven, om hen, die thans nog bij de Utrechtsche aangesloten zijn, zich de kosten van aan sluiting bij de gemeentelijke te kunnen doen getroosten. De mogelykheid, dat ook de waterleiding maatschappij hare tarieven zal verlagen, is Hitgesloten, daar zy gebon den is aan haar contract mot de gemeente Utrecht, welke niet duldt, dat do tarieven te Utrecht hooger zouden zyn dan in eenige andere gemeente, welke de maat schappij Tan water voorziet. Aan den anderen kant is de tariefregeling natuurlijk evenzeer aan grenzen gebonden. Zij mag niet zoo lang gaan, dat het be drijf verlies oplevert. Hoezeer voorstander van het beginsel: geen winst uit gemeente- bedrijven, zouden wij dit toch niet bij dit nieuwe bedrijf toegepast willen zien. Altijd mits niet 'n eenheidsprijs maar 'n gedif ferentieerd tarief gesteld wordt. Want be haalt de gemeenten dan 'n zoet winstje uit het waterbedrijf, dan geeft dit noch den minder-gegoeden, noch den meergegoeden of groot verbruikers reden tot klagen. De laatsten immers krygen goedkooper drink water en de eersten krijgen het gratis. De groote bezwaren tegen winst-uit-do-gemeen- tebedrijven zijn hier ondervangen. Daaren boven is dit voordtel nog te noemen, dat, zoo het nieuwe bedrijf winst oplevert, ook onze waterleiding dan kan medewerken belastingverhooging te voorkomen. Hetmoge vrywel op hetzelfde neerkomen of men meer aan belasting en minder aan water betaalt dan wel minder aan belasting en meer aan water, vreemdelingen, die zich vestigen willen, informeeren eerst naar de belasting en daarna pas naar de water- prijs. De Oorlog. Er is eens weer duchtig gevochten tue- schen Italianen en Turken, naar blijkt uit Italiaansche telegrammen. De Turken hebben namelijk een aanval gedaan op Gargaresj en hecteo teruggeslagen. De Italiaausche generaal Beint omtrent dit treffen het volgende: Het gevecht bij Gar garesj eindigde met de volslagen uiteen drijving van den vijand, die een duizendtal dooden verloor. Het aantal gewonden is onbekend, maar moet zeer groot zijn. De Italianen hadden 30 dooden cn 260 ge wonden." De Turken zullen hierop wel wat af dingen, maar in elk geval het zijn respec tabele cijfers aan beide zijden. Ook wordt van Italiaansche zijde bericht, dat men naar het westen van Tripoli offensief is opgetreden met 14 bataljons infanterie en verder met artillerie en cava lerie. Dit alles geschiedt, lezen we dan, met de bedoeling de oase van Zanzour te onderwerpen. Die was dus nog niet onderworpen? En vroeger is dit steeds bericht! De Belgische 'Verkiezingen. De Zondag plaats gehad hebbende ver kiezingen voor de provinciale staten, zijn in alle kalmte verloopen. In de provincies Antwerpen, West-Vlaan- deren, Oost-Ylaanderen, Limburg, Luxem burg en Hamen, hadden tot nu toe de clericalcn de meerderheid, in de drie ove rige provincies, Brabant, Henegouwen en Luik de vryzinnigen. De provinciale staten in België, hobben een uitsluitend administratievcn werkkring; alleen de bevoegdheid om de provinciale leden voor den Senaat te kiezen, geeft aan de verkiezing van Zondag een politieke beteekenis. De verkiezing der provinciale Senators zal 22 dezer plaats vinden, als wanneer 27 leden voor den Senaat door do provinciale staten moeten worden aan gewezen. Tot dusver hadden als zoodanig 16 clericalen en 11 vryzinnigen zitting in den Senaat. In deze verhouding zal der halve geen wijziging komen. De reis van Koningin Wilhelmina naar parij8. Naar aanleiding van het door enkele Pransche bladen meegedeelde omtrent de beteekenis van de reis van de Koningin der Nederlanden naar Parys,schryft de officieuze Norddeutsche Allg. Zeitung thans het vol gende: „Er zou geen aanleiding zyn aan dit bezoek eenige opmerking van politieken aard te verbinden, ware het niet, dat eenige Fransche bladen dit bezoek hadden uitge legd als een bewijs van wyziging in de bni- tenlandsche Staatkunde van Nederland. De geheele DuitBche pers tooude daartegenover den goeden smaak zich van zulke uitleggin gen geheel te onthouden. Ook de leidende Nederlandsche bladen toonen, ten opzichte van de plannen hunner regeering, dezelfde opvatting die ook wij hebben. „Het behoeft niet bijzonder te worden uiteengezet, dat de Duitsche regeering nooit pogingen aanwendde, om ongerechtvaardig- den invloed te Oefenen op de Nederlandsche rogeering. Nooit, noch rechtstreeks, noch indirect werden van Duitsche zijde aanNe- derland voorstellen gedaan, die voor onzen buurstaat een beperking der onafhanke lijkheid zou ton gevolge gehad hebben. „Er is geen enkele quaestie, waarin de Duitsche politiek een andere houding zou gevolgd hebben- Zoo in het openbaar enkele stemmen van andere richting zich hebben doen hooren, dan gebeurde dat zonder eeni- gen samenhang met de verantwoordelijke personen en met de overtuigingen van poli tieke beteekenis. ,Een der Hollandsche bladen schreef dezer dagen, dat het bezoek der Koningin aan Parijs slechts een bewijs was van de vriend schap, die Nederland wil bewijzen aan elk, die het een vriendschappelijk gezindheid toont; dit woord bewijst slecht9 de juistheid der opvatting, die men ook in Duitschland van dit bezoek heeft." De Doodstraf. Te Riom in Fraükryk hebben by de voltrekking van een doodvonnis weer zulke schandalige tooneelen plaats gehad, dat de pers er opnieuw op aandring dat de terechtstellingen niet meer op een openbaar plein zullen plaats hebben, doch op de binnenplaatsen der gevangenissen. Het was niet alleen een onontwikkelde massa, die zich hoogst onbctaamlijk gedroeg by deze terechtstelling, maar ook auto-publiek was in groote getale opgekomen en maakte onkiesche kwinkslagen bij deze treurige gebeurtenis.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1