WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtszaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.37 uur. De Bilt, 11 Juni 1912. Hoogste barometerstand 767.2 m.H. te Horta, laagste 745.9 te Coruoa. Verwachting tot den avond van 12 Juni 1912. Meest matige Oostelijke tot Noorde lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Iets koeler. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur ^55 m.M. Vorige stand te 12 uur 769 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteronF. 71 Laagste hedennachtF. 58 Hedenmiddag 12 uurF. 64 AMERSFOORTSCÏIE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 11 Juni des 's morgens 7 uur is 65'P. Nikkel Pasmunt. In Frankrijk zullen de kleine muntstuk jes, die slechts weinig zilver bevatten, worden vervangen door nikkelstukjes met een gat er in. Do minister van Financiën heeft reeds eon wetsontwerp ingediend om voor tachtig millioen francs vijf-, tien- en vijfentwintig centimesstukken aan te munten. Db Toestand in Hongarije. Het Hongaarsche volk wordt thans be werkt met manifesten. Wij hebben er reeds een van meogedeeld. Gister is er weer een versohenen. Het is van de „partg van nationalen arbeid". Wjj weten niet of deze partij veel of weinig loden telt en welke richting zij eigenlijk vertegenwoordigt. In elk geval schjjnt zij ons toe, niet revolu- tionnair te zjjn. Zij verklaart, dat het par lement gedwongen wordt te strijden tegen de obstructie eener rumoerige minderheid. „Het gaat* zegt zij „thans om het bestaan der natie en der constitutie. Het vertrou wen dat het volk gesteld hoeft in de te genwoordige meerderheid, toen zij bloot gesteld werd aan de aanvallen der obstructie, is gerechtvaardigd. Reeds werden verschil lende belangrijke wetten aangenomen, thans zal de meerderheid ten spoedigste haar krachten wjjden aan de democratische hervorming der kieswet. Zjj hoopt, dat zij ook aaarbjj bet vertrouwen van het land zal bljjven genieten. De afgevaardigden der oppositie bega ven zich gister „en corps" naar het par lementsgebouw, doch de politie verhinder de de uitgesloten afgevaardigden binnen te treden. Na eenig twisten, trokken de uitgestotenen zich terug, en gingen de andere afgevaardigden de vergaderzaal binnen. Evenwel voordat de namiddagzit ting geopend word, ging de geheele oppo sitie heen; zij zal niet meer aan de be raadslagingen deelnemen. De reglement-commissie sprak vertchil- lende uitsluitingen voor den duur van 15 dagen uit en eischto in andere gevallen, dat verontschuldigingen zoudeD worden aangeboden. Vervolgens ging de Kamer over tot de behandeling van het wetsontwerp over subsidie aao staatsambtenaren, die kinde ren tot hun last hebben. De staking in Engeland. De patroons hebben gisteren in de sa menkomst op het ministerie de voorstellen van do regeering verworpen. Men verwacht dat de algemeene staking van transportar beiders zal worden uitgeroepen. De nationale uitvoerende raad van het verbond van transportarbeiders hoeft tele grammen gezonden naar alle cemra van het land om de onmiddellijke algemeene staking aan te bevelen. Heden zal een bizondere ministerraad gehouden worden om den toestand te over wegen. Miss Malecka. Miss Malecka, de Engelsche dame van Poolsche afkomst, dio in Rusland veroor deeld was, omdat zij met revolutionnairen in verbinding zon hebben gestaan, heeft gratie gekregen. Zij mag echter niet in Rusland verblijven en zal onmiddellijk, onder geleide vermoedelijk van twee sol daten, naar do grenzen worden gebracht. Daarmede is dit incident, dat in Enge land heel wat ontstemming tegen Rusland heeft veroorzaakt weder uit de wereld. AdvocatbnstakiKg. Vandaag zullen te Milaan alle advocaten van de balie staken, om te protesteeren te gen deu ontredderden toestand van de rechtspraak. Tapt contra Roosevelt. In de laatste dagen zijn de kansen voor President Taft weer aanmerkelijk gestegen. Dat komt omdat in de commissie, die de Nationale Republikeinsche Conventie, den 18en Juni te houden, voorbereidt, de aan hangers van Taft in de meerderheid zijn. Deze zijn reeds begonnen met de dubieuse verkiezing van 24 aanhangers van Taft in Alabama, geldig te verklaren, waardoor Taft opeens weer een voorsprong heeft ge krogen. Roosevelt zal nu op die Conventie heel wat te strjjden krijgen. De Negeropstand op Cuba. Uit Santiago is bericht ontvangen, dat de opstandelingen de Amerikaansche ma riniers bobben aangevallen, die de nijjuen bij Elcuero beschermden. Van de mariniers word geen gedood of gewond. De ver liezen van de opstandelingen zijn niet be kend. Het Motu Proprio. Door de Evangelische Maatschappij ia aan H. M. de Koningin een verzoekschrift aangeboden, in zake het pauselijk „Motu Proprio" „Quantavis Diligentia", met bij- behoorende toelichting. In het verzoekschrift wordt achtereen volgons nagegaan hoe de toenemende in vloed der roomsch-katholieke kerk sedert tal van jaren in ons vaderland bezorgdheid wekt, dat die invloed beteekent toenemen- den mvloed der roomsch-katholieke priester schap, waarb|j zjj gelegenheid vindt te w|jzen op de bekende volgzaamheid in denken en doen van den Nederlandscben roomsch-katholieken leek tegenover die priesterschap. Na te hebben opgemerkt, dat die bezorgdheid tengevolge van het laatste Motu Proprio in onrust dreigt over te gaan, wordt uiteengezet, wat dit Mota Proprio is en dat en waarom men daarin heeft te zien een aanslag op onze rechts orde, welke rechtstreeks tot ondermijning van ons staatsgebouw leidt; wederlegd wordt de bewering, dat dit Motu Proprio niet bedoeld zou z|jn voor ons land te gel den, en beantwoord de vraag welke dam krachtens onze grondwet tegen den gevaar lijken invloed van dit Motu Proprio is op te werpen. Ten slotte wordt aan H.M. eerbiedig de tweeledige "raag voor gelegd of niet van de betrokken kerkelijke autoriteiten een volkomen duidelijke en onomwonden ver klaring te erlangen is omtrent hare bedoe lingen ten aanzien van het Motu Proprio en ons vaderland, en of, zoo deze verkla ring onverhoopt mocht uitblijven, H. M.'i regeering bereid zal worden bevonden een voldoend stel wettelijke maatregelen te beramen om de volledige werking onzer grondwettelijke instellingen tegen den on dermijnenden invloed van dit Motu Pro prio en wat naar roomsch-katholieke op vatting daarmede samenhangt te verze keren. Minister Talma en de Radenwet. Uit zeer betrouwbare bron verneemt het Yad. dat de Minister Talma niet bereid is do Radenwet in te trekken. Een besluit der Kamer dat hem daartoe zou nopen, of even tueel de verwerping der Radenwet, zoude zijn aftreden ten gevolge hebben, terwijl er kaas bestaat, dat het geheele Kabinet in dat geval zou aftreden. Do geheele linkerzijde van den heer van Karnebeek tot den heer Duys, is intusschen van plan voor de ingrijpende amendementen van den heer Lohman, waardoor de Raden wet vervallen moet, te stemmen, mede de Chri8telijk-histori8chen en eenige Katholie ken zullen den heer Lohman stounen, ter wijl zelfs dr. Kuyper op dit oogenblik ge neigd is de aanneming van de amendemen ten van den Goeschen afgevaardigde te be vorderen. In parlementaire kringen verwacht men nog deze week een beslissing. Nrderlandsch Verbond van Vakvereeniqinqen. Het Ned. Verbond van Vakvereenigingen is gisteren te Amsterdam zjjn tweejaarljjk- sche congres begonnen. De voorzitter, de heer Oudegeest, con stateerde, dat b|j deze 6e algemeene ver gadering kan openen met een gepast ge voel van vreugde over het in die jaren bereikte. Wat er nog moge ontbreken aan de kracht en den omvang van hetN.V.V., het aantal organisaties is in de laatste 2 jaren van 27 tot 32 gestegen, het aantal aangesloten afdeelingen van 535 tot 618, het ledental per afdeeling gemiddeld van 75 tot 84. Het gezamenlijk ledental ia in de twee laatste jaren gestegen van 40,628 tot 52,235. Loterijen. De Minister van Justitie heefteen schrij ven gericht tot de procureurs-generaal bjj de gerechtshoven, waarin do aandacht dier ambtenaren er op wordt gevestigd dat het toenemend aantal verzoeken om Koninklijke toestemming tot het houden eener loterij, een strengere gedragBljjn, dan tot dusverre gevolgd wordt tegenover dergelijke verzoekschriften, noodzakelijk maakt. Vooral waar meer en meer toe stemming wordt verzocht tot het aanleggen van loterijen van grooter omvang zou het gevaar ontstaan, dat in str|jd met de beï doeÜDg der Loterjjwet 1908 ook deze Koninklijk goedgekeurde loter|jen de speelzucht zouden opwekken en het ex- ploiteeren van loler|jen tot een bedrgf zou worden gemaakt. Ten einde dit tegen te gaan, zal de Minister van Justitie, tenz|j in gevallen van zeer bjjzonderen aard, z|jn medewerking niet meer verleenen tot het verkrijgen van de Koninklijke toestemming voor loterijen, welke uit meer dan 25000 aandeelen zou den bestaan en zullen voortaan de geza- mcljjke wederverkooper8 van loten nimmer meer dan 12% provisie mogen ontvangen. KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort z|jn de volgende vonnissen uitgesproken: Strooperjj. M. K., A'foort, f 4 of 4 d. Straatschenderij. W. v. d. B., Bairn f 3 of 3 d. In dronkenschap orde verstoren. Th. J. v. K., f 10 of 5 d. Trekdieren onbeheerd laten staan. K. v. d. G., Spakenburg. G. 8-, Soest. J. A. v. W., Baam. Allen f 3 of 3 d. Dronkenschap. H. v. d. B., Leusden. f 3 of 3d. G. P Eemnes. E. M., Baam. A.v.W., A'foort. Allen f i of 3 d. M. v. M. f 3 of d. H. K. S. 2 x f 3 of 2 X 3 d. A. H. S. f 5 of 3 d. W. v. D. f 3 of d. Allen te Amersfoort. H. P. R., Barnevold, 2 X f5 of 2 X 3 d. Vervoer door trekdier op een noodeloos pijnlijke en kwellende w|jze doen plaats hebben. J. v. E., Baam, f 5 of 3 d. Op verboden grond loopen. J. v. d. N. A. G. en C. G. allen te A'foort, f 10 of 3 d. M. M., Maarn, 2 X f 15 of 2 X 3 d. R. B., Kootw|jk, f 15 of 3 d. J. P.,Scher- penzeel. f 3 of 3 d. Op openbaren weg wapen bjj zich hebben A. H., Soest, f 3 of 3 d. en verbeurdver klaring geweer. Met voertuig op rjjwielpad rjjden. P. de J., Bunschoten, f 5 of 5 d. Wielrjjden zonder licht. B. V., Wouden berg. G. W., A'foort. C. v. d. KR. K., beiden te Hoogland. J. v. d. B., J. H., F. A., allen te Woudenberg. H. C. de H.. Hil versum. E. M., Leusden, J. v. d. V., Hoeve laken. S. v. d. H., 's Graveland. J. W., J. S., beidon te Amsterdam, allen f 2 of 2 d. R. den O., Leusden, f 3 of 3. P. O., Bus- sum, f 2 of 2 d. Valschen naam opgeven. P. O., Bnssum, f 10 of 10 d. Mot rijwiel niet stilhouden op vordering der politie. P. O., Bussum, f 5 of 5 d. Met voertuig niet naar rechts uitwijken bij het tegenkomen van een rjjwiel. T. R., Soest, f 2 of 2 d. Wielrijden zonder licht. G. H. v. d. B., Soest, f2 of 2 d. Niet op vordering der politie het rjjwiel doen stilhouden. G. H. v. d. B., Soest, f5 of 5 d. Rjjden met aato zonder nummer en rjj- bewjjs te vertoonen. F.H.Q., Utrecht, 2X f 2 of 2 X 2d. Wielrjjden zonder licht. K. G., Njjkerk, f 2 of 2 d. A. v, M., f 3 of 3 d. A. v. O., f 2 of 2 d. beide te Amersfoort. Rjjden met voertuig zonder licht A. v.d. B., Amersfoort, f 2 of 2 d. Rjjden met motorrijwiel zonder nummer- bewjjs te vertoonen. J. G. F.v.A., Amers foort, f 5 of 5 d. Rjjden met auto zonder signalen te geven. W. G. de. G., Gouda, f5 of 5 d. Te Woudenberg met auto te snel rjjden. I. E. B. de V., Ede, f 5 of 5. d. Rjjden met auto zonder achterlicht. H. v.d. W,, Maarssen, f 10 of 5 d. Overtr. Leerpl. wet C. K., Amersfoort, f 3 of 3 d. W. B., Garderen, f 5 of 3 d. J. M., Garderen, f 5 of 3 d. L. L., Leus den, f 3 of 3 d. M. C. R., Leusden f 2 of 2 d- Overtreding Arbeidswet. R. V., Wouden berg, 3 X 11 of 3 X 1 i. Overtreding Ongevallenwet. K. V. te Woudenberg 3 X f 1 of 3 x I d. D. J. S., Amersfoort 2 X f6 of 2X6 d. H. v. I. te Woudenberg 3 f of 3 d., G. B. te Baam, 2 X f 6 of 2 X 6 d. Overtreding Trekbondenwet. H. de G. te te Baam f 1 of 1 d. P. v. d. H., Amers foort, 2 X f 3 of 2 X 3 d. Overtreding Prov. Regl. op de honden karren. A. de G f2 of 2 d. J. K., 2 f of 2 d., beiden te Spakenburg. B. O. te Hoogland f 2 of 2 d. Overtreding Trekhonden wet. B.O.,Hoog land 12 of 2 d. Overtreding Prov Regl. op de honden karren. G. v. N., f 2 of 2 d. J. H. f 1 of 1 d. beiden te Amersfooit. H. H., Veenen- daal, f 2 of 2 d. M. D., Laren, 2 X f2 of 2 X 2 d. Ovor afgesloten spoorweg overweg gaan. S. H. R. P., Baam, f4 of 1 d. A. V., en H. v. d. H., beide te Hoevelaken, beide f 2 of 2 d. P. S., A'foort. 13 of 3 d. G. v. d, B., Hoogland, f3 of 3 d. N. E., Hoog landerveen, f2 of 2 d. Te Amersfoort rumoer maken op open baren weg. J. B., A'foort, f 5 of 5 d. Te Amersfoort met voertuig op voetpad rjjdan. W. B., A'foort, f 2 of 2 d. Te Amersfoort op openbaren weg rumoer maken. F. L., J, L., ieder f 3 of 5 dagen beiden to Amersfoort. Te Amersfoort buiten urinoirs wateren W. v. L., Amersfoort f 2 of 2 d. Hondenkar besturen door iemand bene den 16 jaar. J. v. K., Baam terug ouders. Op spoorwag loopen S. 8., f 3 of 3 d. J. C. v. A. f2 of 1 week Tuchtschool beiden te Soest. Tesselschade. Wjj ontvingen het 40e jaarverslag dezer vereeniging, dat gotuigt van grooten vooruitgang. Het ledental steeg van 5534 op 5779. De Vereeniging heeft thans 43 afdeelingen en 32 correspondentschappen. De Fondskas-commis8ie deed in het jaar 1911 uitkeering aan 22 candidaten, verdeeld over 16 afdeelingen en tot een bedrag van f 2159. De rapporten omtrent de vorderingen der verschillende candidaten waren over het algemeen zeer bevredigond. In het afgeloopen jaar werd uit het Zegers Veeckens-fonds aan 74 candidaten verdeeld over 20 afd. en corr. een jaarljjksche uit keering geschonken; door het overljjden van 3 candidaten, waarvan een reeds 6edert eenige jaren toelagen had ontrangen toe een bedrag van f 1080, konden weer enkele nieuwe tot de vaste candidaten gerekend worden. Het geheele uitgekeerde bedrag was f 4335. De Bemiddelingsbureaux waren dit jaar over 't algemeen niet zoo gelukkig in het plaatsen barer candidaten als verleden jaar. Zjj mochten er maar in slagen aan 598 meisjes een betrekking te bezorgen, terwjjl dat aantal verleden jaar 624 bedroeg. 107 meisjes werden dit jaar financieel door „Tesselschade" gesteund, terwjjl de hiervoor benoodigde som f 9587,62 bedroeg. De Afd. Amersfoort, welke 78 leden telt, bleef hare candidate Huishoudschool steu nen, die dit jaar haar diploma als huishoud kundige hoopt te verwerven; zjj gaf voorts aan do afd. Breda,Middelburg,Delft enZeist bjjdragen voor hunne opleidings-candidaten; verlootte voor een zieke werkBtor een door deze gemaakt tafelkleed, waarvoor zjj door aadere afdeelingen geholpen werd. Het Bern. Bureau bad vele bemoeiingen, dooh slaagde er niet in iemand te plaatsen. Do nieuwe grensregeling bracht groote uitbreiding aan den kring, doch helaas tot nu toe zonder voordeel. Hot bestuur plaatst» een artikel ter aanbeveling en kennismaking met het doel en streven dor Vereeniging in tal van plaatselijke blaadjes, zond een massa circulaires rond in de omliggende plaatsen, trachtte in Njjkerk een lid voor het Bestuur te werven, maar dit alles had slechts tot resultaat, dat zich uit Veenen- daal óén lid aanmeldde en dat de bureau kosten dit jaar buitengewoon hoog zjjn. Openbare Leeszaal. Morgenavond om 8 uur zal in de Keizers kroon op den Hof een algemeen? Leden-

De Eemlander | 1912 | | pagina 2