DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 140. MAANDAG 17 JUNI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. II. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaar4.Franco per poet id. (5.60. Per 3 maanden id. tl.Franco per post id. (.1.40. Afzonderlijke nummers (0.05. Bureau: KLBINK HAiGifi. Telet. Interc. 18.1. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor ioderen regel meer 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangryke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenland.eh Advert.-bureau O. Y. ALTA, Wnrmoesstr. 74-78 Amsterdam r r1 ~f De eerste fotografieën, door den Noorschen Ontdekkingsreiziger Amundseu aan de Zuidpool genomen, zijn thans verschenen. "Wy bieden onzen lezers heden een kykje aan van het meer dan primitieve bivouac der koene reizigers. De Oorlog. Een telegram van den Italiaanschen ad miraal Borearicci meldt, dat de Italianen zich Zondagmorgen in de baai van Boe Schaifa hebben ontscheept en een hoogte ten zuiden van die stad hebben bezet. Als oorlogsled beteekeut dit niet zoo veel, maar wel zou het tot politieke verwikkelingen met Engeland aanleiding kunnen geven, daar deze plaats oostelijker gelegen is dan Solum, welks bezetting door Egyptische troepen, zulk een ontstemming verwekte in Rome. Da "Verkiezingen in Belgis. Gisteren hebben de herstemmingen voor de Provinciale Raden in België plaats ge had. De ailoop ervan is, dat deze verkie zingen geen verandering brengen in den politieken toestand. Engeland en Duitschland. Er ia in Engeland iets gebeurd, dat de aandacht heeft getrokken der Duitsche pers. Lord Haldane is benoemd tot groot-Kan selier. Dat is een zeer voorname betrek- kiug; de lord Kanselier is lid van het mi nisterie, opperrechter en voorzitter van het Hoogerhuis. Het is een eigenaardig geval, dat een minister van Oorlog, wat Haldane was, die bovendien geen jurist van beroep is ge weest, opperrechter wordt. De benoeming wordt dan ook toegeschreven aan den wenBch der Regeering, om Haldane ttr zijde te schuiven. Hij zou dan, wat men noemt weggecomplimenteerd zijn. Nu her innert men zich de opzienbarende bezoeken van Haldane in Duitschland, en wat naar aanleiding daarvan is voorgevallen. Hen nam aan dat lord Haldase was uitgezonden als de vertegenwoordiger van de vrede lievende gevoelens der Engelsc-he Regee ring, als een soort vredesengel. Hij per soonlek is voor een goede verstandhouding met Duitschland. Men koesterde grootn verwachtingen van zijn reizen, doch men kan die verwachtingen opgeven, want het ambt van lord Haldane legt hem de ver plichting op steeds in Engeland te verblijven. Met de Duitsche reisjes is het dus uit. En dat feit heeft in de Duitsche pers aanlei ding gegeven tot besprekingen. Leedvermaak. De Fransche bladen genieten tegen woordig, omdat het Duitschland in vele opzichten niet voor den wiud gaat. Duitsche bladen makon zich meer malen bezorgd over de verhouding van het Duitsche Rijk tot de andere groote mogend heden. Want Frankrijk denkt voortdurend aan de revenche-oorlog. Engeland staat in nauwe betrekking tot de Republiek en vele Engelscheu kunnen de Duitschers niet uitstaan. Oostenrijk is wel is waar een trouwe bondgenoot, maar de voorstellen tot legerhervorming stuiten te Boedapest op grooten tegenstand. En van Italië is men volstrekt niet zeker. De nu eD dan zeer pessimistische be schouwingen der Duitsche bladen verheugen de Fran8chen. De Panjsche Temps veroorlooft zich eeu loopje te nemen, met wat de Duitsche bladen schreven over de benoeming van Lord Haldane (zie voorgaand artikel) tot groot-Kanselier. Het blad vraagt of de Duitschers zoo weinig vertrouwen stellen in de diplomatie van den hoer von Marshall, die immers naar Londen gaat om zijne zoo hooge geroemde bekwaamheid. "Vervolgens heeft men do berichten uit den Elzas, die met groote voldoening worden besproken. Want de dreigende woorden door Keizer Wilhelm onlangs tot den stadhouder ge sproken, hebben ernstige ontstemming ge wekt in den Elzas De Elzassers, die lang zamerhand er toe gekomen wareD, deel te nemen aan de feesten der Duitschers, ont houden zich weer. Zij hebben weinig of niet gevlagd toen de Keizer kwam. Hot is de passieve tegenstand, die de Duitschers bovenmate ergert; maar die de Franschen hoopvol stemt. De Fransche bladen hebben het goed tegenwoordig. De Militaire Wetten in Hongarije. In de Magnatentafel stelde de heer Des- sewssy voor het ontwerp naar hetVolkshuis terug te zenden, opdat het zou worden over wegen op een wijze, die met de Grondwet in overeenstemming was. De minister Lukacs betoogde, dat de wijze waarop de wet in het Volkshuis was aangenomen, wettig was. Wel was er inbreuk gemaakt op een bepaling van het reglement van orde maar dit is slechts een reglement en geen wet.Het |wa8 volstrekt noodzakelijk inbreuk op het reglement te maken. Het was ODjuist, dat |net aannemen van het wetsontwerp de lichting, aan de wetten des lands verschul- j ligd, had geschokt. Veeleer was de waar- I ligheid van het wetgevend lichaam afbreuk •edaan door den opstand van de minder- icid tegen den wil van de meerderheid. |Er zou iuderdaad niets woidcn goedgemaakt l.loor het ontwerp om een gebrek in den ivorut naar het Volkshuis terug te sturen. Dit zou een botsing tusscheu de beide (Huizen doen ontstaan. Daarop heeft de Magnatentafel het wots- jontwerp met groote meerderheid van stem men aangenomen. Een Vredesapostel. In Frankrijk, en trouwens door de vrede- vrienden op de geheele wereld, wordt het heengaan betreurd van Frédéric Passy. Hy was een man van beteekenis en van zeer eigenaaidige beteekenis. Hy was in dezen tijd, terwijl alle volken zich tot de tanden wapenen, een apostel en profeet van den wereldvrede. Hij vordedigde zijn ideaal met woord en pen. Als men hem zeide, dat de woreldvrede een utopie was en onbereik baar hier op aarde, antwoordde hij, dat toch de landbouwer niet wanhoopt als hagelslag zijn schoonste hoop vernielt en opnieuw den grond begint te bewerken, wetende dat zijn arbeid niet vruchteloos zal zijn. Hij was een oogenblik lid van de Fransche Kamer, maar een profeet kan het op den duur niet vinden met de politiek en de politieke menBchen. Frédéric Pussy behoorde tot het parlement der toekomst, dat bijeenkomen zal, als, volgens zijne overtuiging, de menschen geleerd hebben elkander te achten en zelfs lief te hebben. Nog zijn wy wel een heel eind verwij derd van dat ideaal, maarhet zal komen. De staking in Engeland. De staking in Engeland is op een mis lukking uitgeloopen. Volgens ambtelyke opgaven werkten er Zaterdag in de haven van Londen 8213 arbeiders aan 108 sche pen. Wel hebben er nog bijeenkomsten van stakers plaats, maar het getal belang stellenden was zeer gering. Ouder de stakers zelf begint groote nood te heerschen. Denemarken en Ysland. De Koning van Denemarken heeft den Yslandschen minister Jonsson in gehoor ontvangen en bij die gelegenheid gezegd, dat het zijn plan was een bezoek aan Ys land te komen brengen. Dit plau van den Koning heeft aloni eeu gunstigen indruk gemaakt, want men ziet hierin een optre den tegen het agitatorisch drijven van epn partij die aandringt op scheiding van Ys land en Denemarken. Staking van Professoren. Aan de universiteit te Boekarest hebben de professoren het werk neergelegd, omdat zij ontevreden waren over de benoeming van een professor in het handels» en wis selrecht. De rector-magnificus heeft zijn ontslag genomen. Portugkesche Royalisten. Te Zeebrugge is een verdacht schip „De Vos' aangekomen dat men gelooft, dat Portugee8che royalisten met munitio wilde vervoeren. Het llbld. van Antwerpen schrijft omtrent dit schip het volgende: „De Vos" is de gewezen Engelsche postboot Edith, die dienst deed tusschen Liverpool eu Dublin. Het werd aangekocht door de Portugeesche royalisten voor 300,000 flauc naar het schijnt. Do kapitein Depaur genaamd is een Bruggeling; de le luitenant is van Nieuw- poort, de 2e luitenant een Engelsman; de bemanning bestaat uit Engelschen en Belgen. Het meeiendeel der aangekomenen is afgestapt te Heyst de overigen te Zee- brugge. Het onderzoek zal nu zeer nauwkeurig voortgezet worden en wel byzonderlyk over den oorsprong van de wapens en schietvoorraad, waarep beslag is gelegd. De bemanning zegt, dat zy niets wist over de ware inzichten van hare officieren; zij was aangemonsterd in zeer voordeelige voorwaarden; nu de mannen zien in welke slechte zaak zij zitten, trachten zy zich uit de voeten te maken. Naar men verzekert zouden de inrichters van de expeditie gerekend hebben op do revolutionaire beweging die in België voor de Kamerverkiezingen aangekondigd werd, waardoor de Vos en hare lading, dachten zij, niet zouden opgemerkt geworden zyn. De Etoile Beige schrijft over dezelfde zaak: Men hoeft do aankomst opgemerkt van den consul-generaal van Portugal te Antwerpen en van den onder-consul der republiek te Brugge. Daaruit zou men vooral besluiten dat er kwestie is van eene poging der Poitu- geesche monarchisten om koning Manuel weder op den troon te brengen. Een Reuzenproces. Den 28en dezer maand zal te Soeul een proces beginnen tegen 123 Koreaansche samenzweerders. Naar de justitie meent, moet er een groot complot bestaan hebben, waaraan alle mooordeD, die siuds 1905 ge pleegd zijn, moeten toegeschreven worden. Ook zijn er plannen tot vermoording van graaf Terauchi en van vele Christenen ont dekt. Het proces wordt algemeen met de grootste spanning tegemoetgezien. Men be- weei t dat do rogeering de pijnbank gebruikt heeft om de beklaagden tot bekentenis te dringen. Uitvoering Loterijwet. Men meldt uit Arnhem aan de „Maas bode': Door den commissaris van politie alhier, is aan agenten van ondernemingen, welke de gelegenheid openstellen op do Staats- lotery te spelen, het verbod uitgevaardigd om vanaf heden nog loten geldig voor de 400ste of haar opvolgende Nederl. Staats loterij, te vorkoopen. Zulks geschiedt in verband met artikel 1 der Loterijwet. Bij handeling in strijd met het verbod wordt proces verbaal en inbeslagname Tan stukken, voor overtuiging noodig, bedreigd.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1