DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 143. DONDERDAG 20 JUNI 1912. 9e JAARGANG. Het Werkliedenreglement. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. I>. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco por post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post id. fyl.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLGINE Telef. Iutere. 18». Prijs der Adverteutiën: Van 1 tot 5 regelB f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiton het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Sinnen- en Bnitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesatr. 76- 78 Amsterdam Het Spoorwegongeluk iu Xweden. Ontzettende gevolgen heeft hot spoorwegongeval bij Molmstatt in Zweden gehad. Doordat een personentrein in volle vaait op een goederentrein liep, werden de drie voorste wagena verbrijzeld, terwijl tot overmaat van ramp er in de overblijfsels, waar talrijke gewonden en gekwetsten lagen te kermen, brand uitbrak, zoodat de ongeluk- kigen levend verbrandden. Volgena de berichten vonden niet minder dan 18 personen den dood, terwijl velen meer of minder ernstig letsel bekwamen. De oorzaak wordt geweten aan een verkeerden wisselstand holgeen de schuld schijnt te zijn van den stationschef die aan een streng verhoor is onderworpen. Onze voorstelling brengt de ruïne van de verbrijzelde wagens in beeld. li. Aan hetgeen wij gisteren reeds schreven over het Concept-werkliedenreglement wil len wij nog eenigo opmerkingen toevoegen. Wordt de taak van het scheidsgerecht niet uitgebreid, zooals wij gisteren aanga ven, dan moeten wij ernstig afkeuren het 4e lid van art. 12: „hij (de werkman) is verplicht ook werkzaamheden in andere takken van dienst te verrichten, wanneer deze hem deor B. eh W. worden opgedra gen". Dit artikel schept de mogelijkheid om bij werkstaking in zekeren tak van dienst, werklieden uit 'n anderen diensttak werk zaamheden op te dragen in het bedrijf, waar de staking is Het wenschelijko van 'n dergelijke overplaatsing in 'n voor den werkman misschien geheel onbekenden werkkring laten wy in het midden. Wij willen slechts wyzen op do ernstige gevolgen, welke deze overplaatsing kan veroorzaken. Men waagt hier 'n vuurproef die in 9 van de 10 gevallen verkeerd zal afloopen. Lichtvaardig schept men aldus het ge vaar om 'n werkstaking, die beporkt was tot een bedryf, zich te doen uitbreiden over meerdere diensttakken. De kans toch is groot, dat de werklieden, die bij staking ineenigentak van dienst, in hun tak aan den arbeid blijven, het werk eveneens zullen neerleggen, zoo zij over geplaatst worden om in de plaats te treden van bun stakende kameraden. Wordt de taak van het scheidsgerecht echter zoodanig uitgebreid, dat werksta king nagenoeg uitgesloten kan hoeten, dan wordt deze moeilijkheid geheel om zeild. Gelukkig is onder de straffen niet de boete opgenomen. Boete is 'n straf, die minder den werkman dan wel het gezin treft. Dit is in het geheele concept in het oog gehouden en in het stelsel paste de boete dus niet. Slechts op 2 punten treffen wij 'n afwyking. In art. 15 wordt do werk man verantwoordelijk gesteld voor z'n gereedschap. De schade, tengevolge van roekeloosheid etc., zal gekort worden op z'n loon, met dion verstande echter, dat per week niet meer dan van het loon mag worden ingehouden. Ernstiger wordt het beginsel overtreden in art. 34, waar als straf voor zwaardere vergrijpen o.a. gesteld wordt: terugstelling in lager bezoldigden werkkring. De be dreiging met deze straf moge eenigen pre ventieven invloed hebben, het is te hopeo, dat ze slechts zelden uitgesproken zal worden en zal behoeven worden. Voor het geziü, welks levensstandaard geheel rust op het loon van het gezinshoofd, heeft 'n plotselinge verlaging van dat loon natuur lijk de ernstigste gevolgen. Moet dus te rugstelling als straf afgekeurd worden, bij terugstelling wegens gebleken onbekwaam heid zal men zich kunnen neerleggen. 'n Andere voortreffelijke bepaling is, dat bet ziektegeld het volle loon zal bedragen. In tal van reglementen gaat het ziektegeld niet kooger dan 75% van het loon. Dit lijkt ons gohecl onjuist. Juist in tydeu van ziekte wordt het arbeidersgezin hot meest benard, en komt vermindering van loon allerminst van pas. Tevens is het èn voor den dieo6t èn voor den werkman van het hoogste belang, dat hy niet, ziek reeds, nog oenige dagen blijft rondloopen om z'n volle vordiensten te behouden. 'fegeu dit alles weegt niot op, dat simu latie vaker voorkomen zal. Wat dit laatste betreft, zou het overweging kunnen ver dienen om onder de ernstige vergrijpen in art. 33 ook simulatie op te nemen. Het Fransche Kiesrecht ontwerp. Do Regeering staat tot nu toe vrij va6t, wat het Kiesrechtontwerp betreft. Dit bleek gisteren weer bij de behandeling van een motie-Breton, luidende als volgt: „De Kamer noodigt de regeering uit, te trachten tot verwezenlijking der kiesrecht- hervorming te komen, met behulp der re- publikeinsche meerderheid der beide Ka mers." De Minister-president Poincaré verklaar de, dat hij in verband met de toelichtingen van Breton, do motie niet kon aanvaarden. Hij kon slechts een dagorde waarin ver trouwen in de regeering wordt uitgedrukt, aanvaarden. De voorrang der motie-Breton werd ver worpen met 345 tegen 179 stommen. Ver volgens werd het eerste gedeelte eeuer motie-Denis, waarin wordt gezegd, dat de Kamer de verklaringen der regeering goed keurt, aangenomen met 393 tegen l5stem- meu het tweede gedeelte luidende: „en stelt vertrouwen in haar", werd aangeno men met 346 tegen 11 stemmon waarna de geheele motie met 366 tegen 7 stemmen werd goedgokeurd. Het Marokkaansche Wespennest. Het gaat toch nog alles behalve naar wensch van de Franschen in Marokko. Aan do Teinps wordt uit Fez geseind, dat een afdeeling van 6 compsgniën uit het kamp van generaal Gouraud vertrokken, heden daarin is teruggekeerd, na door do vijandelijke cavalerie bestookt te zyn. De colonne bracht 16 voor het meerendeel licht gewonden mede. Sen ander telegram uit Fez aan de „Temps" meldt, dat het legerkamp van generaal Gouraud in de vallei van Inaouen gisteren door talrijke vijandelijke cavale risten en infanteristen is aangevallen. De Fransche artillerie joeg den vijand uiteen, waara de cavalerie en do infanterie de aanvallers vervolgden waarbij dezen ern stige verliezen leden. Aan Fransche zijde werden 7 man gedood en 12 gewond. Vermindering van Geboorten. Het Pruisische ministerie van Binnen- lansche Zaken heeft aan de Regeerings- pre8identen een verzoek gericht om de be sturen der grooten gemeenten uit te noodigen een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de geboortevermindering in de laatste jaren. De Oppositie in Hongarije. De oppositie van het Hongaarsche Volks huis blyft nog steed» probeoren in het Huis te verschijnen. Gisteren morgen gingen zjj weer iu op. tocht oaar hot Parlements gebouw. De politie had zich echter op die komst voor bereid en liet geen lid der oppositie toe. De afgevaardigde Justh maakte daarop de opmerking, dat deze houding der politie onwettig was en dat zij zich dus doend* aan een strafbaar feit schuldig maakte. Graaf Appooyi gaf te kennen, dat onder zulke omstandigheden ook het niet- uit gesloten deel der oppositie niet deel wensch- te nemen aan de vergadering. Bij afwezigheid van oppositieleden ging het ongekend kalm too in het Huis. De minister-president deelde mede, dat de vertegenwoordiging binnen enkele dagen uiteen zal gaan met zomervacantie. Tot zoolang zullen echter do oppositie leden eiken dag trachten het gebonw bin nen te dringen. De Regeering is weinig vriendelijk ge stemd tegenover de heereo. Zy heeft een wetsontwerp ingediend, waarby afgevaar digden. die door den voorzitter van het bywonen der beraadslagingen uitgesloten zyn en die ondanks dit besluit ter ver gadering komen en zich niot aan het be vel van zich te verwyderen «toren,vervallen verklaard worden van hun mandaat en niet herkiesbaar zyn voor den duur der loopen- de wetgevende poriode. De zaak-Malecka. De zaak van mejuffrouw Malecka, do Britscho onderdaan door een Russischo rechtbank tot gevangenisstraf en deportatie veroordeeld, onkel omdat zy kennis had aan een anarchist, en die eindelyk door den Czar begenadigd i« geworden, is in Londen aaugekomen. De zaak is daarmee uit, vooral ook, omdat de Britsche Regeering geweigerd heeft de processtukken voor de Parlementsleden ter lezing te leggen. De Regeoring 6chijnt van meenig, dat mejuf frouw Malecka te Warschau toch in elk geval is opgetreden als niet van een vreem delinge, dio in een land gastvrybeid ge niet, verwacht mag worden. De Conventie te Chicago. Aan de noodige opstootjes in het Co- lisseuro, bet gebouw waar de Conventie wordt gehouden, en dat 14000 menschen kan bevatten, heeft het reeds niot ontbro- keu, maar het eigenljjke werk der Con ventie moet nog komen. Eerst zal een bijzondere commissie nog eens de geloofs brieven der gedelegeerden moeten onder zoeken en wanneer deze commissie de beslissingen der „Nationale Conventie* in dit opzicht bekrachtigt, zijn stormachtige tooneelen te wachten. Vervolgens moet het partij-program wor den opgesteld. En eerst daarna kan worden overgegaan tot het eigenlijk hoofddoel der Conventie: de benoeming van den offi- cieelen party-candidaat. Intusschen wordt ook buiten het Colis- seum de strijd voortgezet met een verbit tering, die zonder weerga is in de annalen der repnblikeinBche conventies. Zoo beeft een van Roosevelts schild knapen, kolonel Lyon uit Texas, in een toespraak verklaard, „dat zij de leden der Nationale Commissie aan de lantaarpalen van de Michigan laan te Chicago zouden

De Eemlander | 1912 | | pagina 1