WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. INGEZONDEN. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 11.8 uar. De Bilt, 20 Juni 1912. HoogBte barometerstand 769.7 m.M. te Coruna, laagste 749.0 to Lerwick. "Verwachting tot den avond van 21 Juni 1912. Matige tot zwakke Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar tot hall bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Iets zachter. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 762 m.M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 76 Laagste hedennachtF. 64 Hedenmiddag 12 uurF. 66 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 20 Juni des '8 morgens 7 uur is 66"F. ophangen en dat zij de stad zouden doen gelijken op Parijs tijdens de Commune." De politie hoeft nota gouomen van de bedreigingen van dezen woesteling on houdt een wakend oog op hem. De Opstand op Cuba. De toestand op Caba schijnt er toch iets op te vorbeteren. De neger-generaal, die gedreigd had alle vreemdelingen te znllen ophangen, heeft zgn bedreiging niet durven uitvoeren. Verder loopt het gerucht dat een der leiders van den opstand gesneuveld is en dat een ander gevangen is genomen. Als dit waar is, zal de opstand veol gemakke lijker te bedwingen zgn. Radbnwet. By de bohandeling van art. 3 der Raden- wet, de definitie van .arbeider", kwam aan de orde het amendement van den heer Patyn om mede in de wet te betrekken de ar beiders, die niet in een onderneming werk zaam zijn. Gelijk men weet wil de minister van de ziekteverzekering niteluiten: le alle arbeiders die niet in oen onderneming werkzaam zijn; 2o. de dienstboden; 2o. do niet-arbeiders, die maatschappeiyk tot den- zelden kring behooren als de verzekerden; 4o. de losse arbeiders; 5o. de tgdelgk werkloozen. Ook de heer Duys verdedigde dit amen dement. De minister bestreed beide sprekers op grond dat het stelsel van het ontwerp niet toelaat om, buiten onderneming werk zaam zijnde arbeiders op te nemen. De christelijke werklieden in 't geweer. Een moti6 van de afdeeling Kampen van Patrimonium, aangenomen naar aanleiding van de verwerping van de Bakkerswet „o o-k door toedoen van een groot deel der rechterzijde'', besluit als volgt: .geeft als hare overtuiging te kennen, dat de steun der christelijke werklieden, zoo noodig voor de a.s. Kamerverkiezing, bepaald zal worden naar de houding der verschillende afgevaardigden, inzake ziekte en invaliditeitsverzekering, indien de tot standkoming daarvan door hun tegenwerken, in welken vorm ook, mocht worden ver hinderd." De Burgemeestersvacatdre. Het adres aan H. M. de Koningin,waar in verzocht wordt te benoemen tot Bur gemeester der Gemoente Amersfoort den heer W. H. E. Vrijdag, zal van Vrijdag morgen 8 uur lot Zaterdagmiddag 2 uur ter teekening liegen in Valkhoff's Boek handel. Hedenmorgen genoot de Ambachts school alhier de eer van een bezoek van den heer E. Paülli, directeur van de Ge- worbeschiile te Kopenhagen (Denemarken), die in opdracht der Deensche Regeering een stadie komt maken van het Vakonder- wgs hior te lande. De indruk, welke de heer Paülli van het Vakondorwys in ons Vaderland had ontvangen, was alleszins gunstig. Bioscoop ,De Arend". Het nieuwe programma van de bioscoop ,De Arend" biedt een drietal prachtige natuuropnamen, die oen bezoek reeds over waard zijn. Maar voor Amersfoort, met zgn cavallerie en artillerie, zal toch wèl het voornaamste nummer zyn de manoeuvres der Italiannsche cavallerie, die werkelgk bewonderenswaardige oefeningen te paard doen ziou. Al deze nummers vinden we heel wat merkwaardiger, dan het .groot historische drama, Maria Stuart", dat toch eigeniyk maar een heel klein stukje geeft uit het leven dezer Koningin. Ook .Het kind van don Farmer" is beel interessant en in zeker opzicht erg leerzaam voor Amersfoort waar mogelgk ook nog wel eens verontreinigde melk wordt verkocht. De aardige komische nummers vormen een zeer passende afwisseling. Iu de gisterenavond gehouden Be- stuuisvergadermg van Toonkunst, werd bij acclamatie de hoer Petri gekozen tot af gevaardigde naar de algemeene vergade ring. In het a.s. seizoen zal in studie worden genomen: de Johannes Passion van Bach, hetgeen door velen zeker met vreugde zal worden begroet. Dames en heeren, die lid weuschen te worden kunnen inlichtingen bekomen hg Mevr. Rgkensvan Slooten Utrechtscheweg 69. Heden morgen slaagde aan de Uni versiteit te Utrecht voor Candidaat-Arts de heer W. vanHaselen H. Pzn., (Muurhuizen). Mejuffr. S. M. C. van Veen slaagde heden aan de Universiteit te Utrecht voor het Iste Natuurkundig examen. De .Victoria Louise. De .Victoria Luise, het luchtacchip dat Dinsdag in den vroegen morgen over Amers foort gevaren is, heeft een lengte van 40 meter en kan 16 passagiers medencmen. De kajuit van het luchtschip is ruim en gemakkelgk ingericht Van binnen lqkt zg een keurig ingerichte salon met breede vensters aan weerszijden, die neergelaten kunnen worden en van waaruit men het prachtigst vergezicht heeft, dat zich denken laat. Do passagiers zitten voor de vensters aan tafeltjes, waarop zij landkaarten etc. kunnen uitspreiden om zioh to orienteeren. Ouder hun zetels kunnen zg ook nog iets bergen, als handtasschen etc. Tusschen de beide rijen zetels bevindt zich een gang, met een looper belegd, waarop men heen en weer wandelen kan. De kajutt is vast en slingert niet, het moet dus wel een groot gevoel van veilig heid bieden, wanneer men zich in zulk een kajuit bevindt. Voor dan 5 Aug. te houden motor- wielrijderswedstrijd heeft de N. V. v. h. D. H. Eysink ingeschreven voor de afdeeling Handel. f— De sergeanten adspiranten-militie- officier J. Advokaat, C. P. A. Putters. J. B. M. A. Winkelmeger en J. J. Mulder, leeringen der mditaire schoolcompagnie te Amerfoort en behooronde tot het 7e regi ment infanterie te Amsterdam, worden den 24en Juni bevorderd tot vaandrig bg laatstgenoemd regiment. Voor hot examen voor vaandrig zgn alsnog geslaagd de reserve-sergeanten G. C. van Doorn, Jhr. J. H. von Schmidt auf Altenstadt, L. G. M. H. Goossens en M. G. H. Linssen van het 5e reg. inf. In ons blad van Zaterdag hebben wij een bericht uit het Handelsblad over genomen, volgens hetwelk de militaire vlieger M. van Meel met zgn vliegtuig in het kamp te Oldebroek gedetacheerd zou worden. Do commandant van het genoemde kamp, tot wien de N.R.Crt. zich om inlich tingen heeft gewend, heeft dit bericht als onjuist tegengesproken. Van 1 October tot 1 Mei 1913 zal bij het wapen der bereden artillerie een cursus gehouden worden tot opleiding voor den rang van adjudant onderofficier-kwar tiermeester. De militaire schoolcompagnie komt morgen omstieeks 2 uar in het garnizoen terag. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden: le. dat het examen voor hen die wen- schen te wordou toegelaten tot de verbin tenis als vrgwilliger voor het reservekader bij de bereden korpsen, dit jaar zal plaats hebben: a. bg de regimenten veld artillerie en het korps rgdende artillerie op 2 Septem ber a.s., en b. bij de cavalerie op 16 September d. a. v., kunnende de hierbedoelde examens zoo noodig op een of meer volgende dagen worden voortgezet; 2o. dat het toelatingsexamen wordt go- houden in de plaatsen waar de staven der korpsen cavalerie, die der veld artillerie en de staf van het korps rgdende artillerie zgn gevestigd, zgnde: a. Amersfoort voor het lste, Venlo voor het 2de, 's-Gravenhage voor het 3de en Deventer voor het 4de regiment huzaren; b. Arnhem voor de rgdeude artillerie, Utrecht voor het 1ste, 's Gravenhage voor het 2do, Breda voor het 3de en Ede voor het 4de regiment vold-artillerie. Voor bgzonderheden zie men de Stct. (no. 142). Agenda voor de openbare ver gadering van don Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag 25 Juni 1912, deB namiddags ten half twee ure. 1. Voorstel van Burgemeester en "Wet houders tot het verlengen van het verlof verleend aan de onderwijzeres Mej. M. J. Boukamp. 2. Voorstel van Burgemeester en "Wet houders tot het vorleenen van eervol ont slag als onderwijzer van bijstand aan E. Liudenhovius in verband met zijn benoeming tot hoofd der school B. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een bemer king van Hoeren Gedeputeerde Staten be treffende de schoolgeldregeling voor het lager onderwys. 4. Voorstel van Burgemeester enWet- tot wijziging der verordening tot regeling van het getal en de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan de openbare scholen voor lager ondorwijs in de gemeente Amersfoort. 5. Benoeming van een onderwgzeres aan de openbare school le soort voor meisjes. (Vacature Mevrouw Van Slooten- Sprait). 6. Benoeming van een Gemeente secretaris. 7 Benoeming van een tgdelijk leeraar in de natuurlgke historie aaD bet Gymna sium. 8. Benoeming van een vast leeraar in de Geschiedenis en Aardrgkskunde aan het Gymnasium. 9. Benoeming van een tgdelijk leeraar in de Wis-en Natuurkundige vakken aan het Gymnasium en do Hoogere Burger school. 10. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden van het Stembureau voor de verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel. 11. Benoeming van leden en plaats vervangende leden voor de stembureaux voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten. 12. Voorstel vau Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding en verbouw van het Gymnasium. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het niet houden van overgangs examen op het Gymnasium. 14. Werkliedenreglement. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een adres der vereeniging „Openbare leeszaal en biblio theek te Amersfoort" om subsidie. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het subsidie voor 1911 aan de AmerBfoortsche Trammaatschappij te verleenen. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verbouw van de sohool in de Heerenstraat. 18. Vaststelling van het 2e gedeelte van het primitief kohier en van het le en 2e aanvullingskohier der inkomstenbelasting, dienst 1912. 19. Vaststelling van het primitief kohier der straatbelasting dienst 1912. Voordracht van Burgemeester en Wethouders voor do benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school le soort voor meisjes (vacature mevr. van Stooten-Spruyt). 1. Mej. G. E. van Dissel te Zwolle. 2. mej. J. A. Poortman te Amersfoort. 3. mej. M. O. W. RoödhuijzeD te Amersfoort. Benoeming van een tgdelijk leeraar in de natuurlgke historie aan het Gymna sium. Aanbevolen wordt: Dr. Th. Weevers, leeraar aan de H. B. 8. Benoeming van een vast leeraar in de geschiedenis en aardrgkskunde aan het Gymnasium. Aanbevolen wordt: A. K. Hovens GreveJijdelgk buitengewoon leeraar in ge schiedenis. Benoeming van een tgdelgk leeraar in de wis- en natuurkundige vakken aan hot Gymnasium en de Hoogere Burger school Aanbevelen wordt: J. Mol tgdelgke leeraar in de wis- en natuurkundige vakken aan Gymnasium en Hoogerge Burgerschool. B. en W. stellen den Raad voor hun een credict te verleenen van f2200 voor een door Curatoren van bet Gymna sium wenschelijk geachte uitbreiding van het Gymnasium. Twee lokalen van het Werkhuis znllen aan het Gymnasium wor den verbonden, terwijl een verbreeding van den corridor zal plaats hebben. B. en W. stellen den Raad voor, voor het jaar 1912 geen subsidie te ver leenen aan de vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Amersfoort" maar het verzoek bij de begrooting van 1913 in nadere overweging te nemen. In verband met bet tekort der ex ploitatie van da Amersfoortscbe tram stel len B. en W. voor, dat over het jaar 1911 een bedrag van f 1034.33' als subsidie aan de Tram zal worden verleend. B. en W. stellen den Raad voor in de salaris-verordening voor het personeel bg het L. O. op te nemen, dqt voor een acte M. O. indien les wordt gegeven en dat vak een toelage wordt verleend van f 100.—. Hutten eerantwoordelykheid der redactie.^ „Tesselschadk". De Algemeen Nederlandsche Vrouwen- vereeniging .Tesselschade," die hare werkzaamheden over het gaheele lmd uitstrekt, werkt ten bato van de onbemid delde, besohaafde vrouwen en maisjes zonder onderscheid van godsdienst. In hoofdzaak bestaan de middelen waar door hulp wordt verleend, in: het geven van voorliohting omtrent de vereischten voor en de vooruitzichten in verschillende beroepen, en de beste op leiding daarvoor (Voorlichtings-bureaux); het zoo noodig en zoo mogelgk ver leenen van geldelgke hulp bg die op leiding; het tot elkander brengen van betrekking zoekenden en betrekking-aanbiedenden, dus het zoo mogelijke bezorgen (bemiddelen), van betrekkingen, hieronder ook begrepen lessen, pensionnaires enz. (Bemiddelings bureau!) het geven van de gelegenheid aan haar, die niet op andere wgze kunnen werken, om door handenarbeid (z.g. vrouwelgke handwerken, inmaken van vruchten, zuur enz. schilderen, cartonnneeren, boekbinden, mandenwerken enz. enz.) in haar onder houd te voorzien (depfits, bazaars). Het Zegers-Veeckens-PoDds (een afzon derlijk fonds der Vereeniging) is voorna- melgk bestemd tot bet steunen van onbe middelde bejaarde of zieke dames. De bibliotheek verschaft gratis boeken, voornamelgk voor studie. Voorts neemt de Vereeniging een examen af voor kinderjuffrouwen, en reikt na goed afgelegd examen een eigen diplo ma hiervoor uit, terwgl verschillende cur sussen ter opleiding voor dit examen door de Vereeniging zgn opgericht. Het Maandblaadje wordt gratis aan de pim. 5800 leden toegezonden en bevat o.a. advertenties van betrokking zoekenden en betrekking-aanbiedenden, van scholen, pen sions enz. Raad en steun van allerlei aard wordt verder naar beste weten en kunnen ver strekt aan alle vrouwen, die er om vragen. Opdat nu alle vrouwen, die raad en steun van „TeBselBchade" behoeven, dien zullen kunnen vind6n, is one land ver*

De Eemlander | 1912 | | pagina 2