DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 144. VRIJDAG 21 JUNI 1912. 9e JAARGANG. Geen Protectie maar Vrijhandel. BUITENLAND. LANDER. Hootdreilaeteur: Mr. 1>. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaar4.Franco per post id. f 5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f,1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: HIiEIMK MaAGi',6. Telef. Interc. 183. Prijs der Advertentii'n: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regol meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, on reel, van bniten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Enitenltmdsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesatr. 76-78 Amsterdam Ook in een door den Vryziunig-Domo- cratiichen Bond uitgegeven vlugschrift in aanvulling met een vroeger gepubliceerd hrochuretje wordt gewezen op het noodza kelijke van vrijhandel. Kort samengevat g6oft het oen beschrij ving van hot ontstaan van het protectio nisme in ons land. In tegeustelliug met Duitschland, waar de drang tot bescherming uitging van de nijverheid en gevolgd werd door het ver- langon naar bescherming van den laud- bouw, werd zoo lezen wij in ver band met den ongunstigen graanoogst in ons vaderland in 1894, en de daarmede samenvallende groote oogeten en dienten gevolge lage graanprijzen in Noord- en Zuid-Amerika, in Nedorland in 1S94 en volgende jaren in de eerste plaats gedacht aan graanrechten en eerst in de twoede plaats aan bescherming van do nijverheid. Toen in hot program van actie van do anti-revolutionnaire partij vastgesteld don 29n 1897, ten behoeve der verkiezingen in Juni van dat jaar, tijdelijke tegemoet koming aan den graanbouw door premie- verleening in verband met heffing van invoerrechten en uitbreiding en wijziging van het tarief van invoerrechten op be werkte artikelen waren opgenomen, was de protectie gestempeld tot een onderdeel van het antirevolntionnaire program en in overeenstemming gebracht met het program der Katholioken, die bescherming wenschen van landbouw en nijverheid door herziening van het tarief van invoerrechten. Op die wijze is de protectie gemaakt tot een politiekon twistappel en hield zij in Nederland op een zuiver economisch vraagstuk te zijn. De eerste strijd tusschen vrijhandel en protectionisme in 1897 leidde tot een over winning en handhaving van den vrijhandel. In 1904 word oen wetontwerp ingediend tot herziening van het tarief van invoer rechten in protectionistischen geest. Het ontwerp, dat een zeer aanmerkelijke ver hooging van het tarief ten gevolge zou hebben, werd echter voor de behaudeling ingetrokken. Eerst in 1911 werd een gelijkluidend voorstel ingediend, dat echter nog hooger was gestold dan het ontwerp-1904. Het heeft eén drieledig doel, nl. tot versterking der Rijksmiddelen, tot bescherming van de nijverheid (van den landbouw wordt niet meer gesproken) en tot het invoeren van represaille-maatregelen (maatregelen van weerwraak). Punt 1 en 2 zijn overeenkomstig het actieprogram der antirevolutionnaire partij, beantwoorden echter niet aan de eischen der Christ.-Historische Unie. Het gesdhrift wyst vervolgens op bestaan de wanverhouding tusschen directe en in directe belasting en geeft als meening te kunnen, dat een verhooging van de vermo gensbelasting meer in aanmerking zou ko men dan tariefverhooging. Wat het beschermingsargument betreft wordt er op gewezen, dat daardoor de prij zen van door'ons land uit het buitenland, hetzy ten behoeve van onze nijverheid of voor ons levensonderhoud ingevoerde arti kelen zullen worden verhoogd, wat indirect aanmerkeljjken invloed zal hebben op den loon-standaard en dus ook van de productie kosten, wat een groot nadeel zal opleveren aan de industrie. Iu hun memorie van toelichting wijzen de voorstellers der nieuwe Tai iefwet op de om standigheid, dat Nederland van lieverlede het afzetgebied wordt van de overproductie van het buitenland, soms tot prijzen, waar tegen de hier gevestigde industrie niet kan concurreeren. Inderdaad is dat tot zekere hoogte juist. Vergeten wordt echter, dat moge ook al aan den verkoop der Duitscho overproductie voor enkele takken van nijverheid in ons laad nadeeleu verbonden zijn (die dan toch in elk geval ton bate komen van de gebrui kers) andere takken van nijverheid daar aan hun opkomst of hun bloei danken, zoo dat het een zonderlingen indruk maakt, wanneer Regeeringspersonen, die geroepen zijn naar hun beste krachten do welvaart van het land te bevorderen, do grenzen wil len sluiten voor goedkoope grondstoffen, omdat zij niet de daaraan verbonden voor- deelen, doch alleen de nadeeleu kunnen zien. Van protectionistische zijde wordt be weerd, dat het nieuwe tarief niet zal leiden tot verhooging van kosten van levensonder houd en productie. Een ontleding van het ontwerp leert echter, dat een bedrag van f 6.015.215 door artikelen voor algemeen ge bruik en f 2.534.500 door bedrijfeartikelen zal moeten worden opgebracht, togen slechts f 1.210.480 door weelde- en welstandaarti- kelon. Wel degeljjk dus wordt de uitvoer-nij- verheid door het ontwerp-tarief in gevaar gebiaeht, vooral omdat de ervaring in an dere landen opgedaan leert, dat bescher ming zich uitbreidt als een olievlek, dat wanneer men eenmaal den weg der bescher ming opgaat, men zich op het hellend vlak bevindt en steeds voortgaat bescherming te verleeuen. Ook de uitvoerhaudel, die in verband met do ligging 7an ons land tot grooten bloei kan komen, zal dupe worden van de nieuwe maatregelen. Ook heeft de ervaring geleerd, dat het lage tarief van invoerrechten, dat in Ne derland geheven, wordt, ons land door an dere staten altijd heeftdoen behandelen als meeat-begunstigde natie en bovendien voor speciaal Nederlandsche artikelen (bloem bollen, likeuren, enz.) in het buitenland bij zonder gunstige tariefbepalingen wordon verkregen. Deze voordeelige positie zal natuurlijk worden opgeheven, terwijl bovendien aan de Regeering de macht wordt gegeven, om door plotselinge, willekeurige verboogingen hetzij tijdelijke, hetzij blijvende, een tarie- venoorlog met andere landen te gaan voe ren. Behalve de belangen van landbouwnij verheid en handel worden door een ver hoogd tarief van invoerrechten geschaad de belangen der consumenten, die voor hun le vensbehoeften hoogere prijzen zullen moeten betalen. Daaronder vallen alle ambtenaren en zij, die van hun pensioen of van bun rente leven, en een grooter gedeelte van hun inkomen zullon moeten besteden aan bun levensonderhoud, of zich het genot van het niet in de eerste plaats noodige voor een deel zullen moeten ontzeggen. Bevoordeeld worden alleen zij, wier nij verheid toevallig door het tarief wordt be- Bcbermd, doch die bescherming geschiedt ten koste en uit de beurzen van al die an deren, die, zonder dat er rekening gehou- deu is met hun draagkracht, de verhoogde rechten zullen moeten opbrengen. Vredesbemiddeling. i Er gaan weer nieuwe geruchten over nieuwe pogingen om vrede te brengen tus schen Italië en Turkije. De Parij6che Echo de Paris verneemt, dat Kroepensky, de nievwe Russische ge zant in Rome, dadelijk na zijn aaukomst aldaar een energieke campagne in het belang van den vrede zal beginnen. De Russische regeering zou zich daaromtrent reeds met Frankrijk en Engeland verstaan hebben. Voorts bevat ook de Perseveranza uit beste bron het bericht, dat or weldra weer vredesonderhandelingen gevoerd zullen worden. De jongste gevechten in Lybië zouden den mogendheden als aanleiding kunnen dienen, om den Turken voor te houden hoe volkomen doelloos hun tegen stand is. Het blad voegt er aan toe dat Turkye de bezette eilanden in de Egeïscho Zee niet kan terugkrijgen, doch dat deze een zolfbestuur zullon krijgen onder pro tectoraat van Italië. Turkije zou dan een schadeloosstelling in geld ontvangen. Die „beste bron" zal wel iu de nabijheid van de Italiaansche Regeering zijn te zoe ken, en als dit zoo is. blijkt daaruit dat Italië niet zoo afkeerig is van vredesbemid delingen, als in Italiaansche bladen tot nu wel wildon doen gelooven. Ook de Tuikeche Ikdam verneemt dat de gezanten van Frankrijk, Engeland en Rusland op vriendschappelijke wijze heb ben rgetracht van den Turkschon minister van Buitenlandeche zaken te weten te komen of do Porie bereid zou zijn, zoodanige vredesvoorwaarden te stellen, dat een even tueel bemiddelend optreden 6ucces zou hebben. Te Rome is, zegt de Ikdam, door dezelfde gezanteu nok deze poging gedaan. Maar iel wat verbijsterend is het bericht van de Italiaansche Momento, die zegt, dat Tuikije zich bereid heeft verklaard Italië's souveveiniteit over Tüpoli te er kennen. Deze mededeeling wordt bevestigd door de Perseveranza, die er aan toe voegt, dat de mogendheden binneukort aan de Porto zullen berichten, dat zij de aanspraken van Italië voor geldig zullen verklaren. Een vrouwelijke afgevaardigde geweerd. Dezer dagen hebben wij melding ge maakt van bet feit van een vrouw,'mevrouw Vika-Kimeticka tot lid van den Boheem- RcheD Landdag was gekozen. Thans komt het bericht, dat de stadhouder van Praag geweigerd heeft aan de gekozene het ver- kiezingscertificaat af te geven. Spionnage. Te Portenono iu Boven Italië kwam een luchtballon aandrijven over de Alpen. Bij daling bleken er in te zitten vier per sonen uit Innabriick. De autoriteiten heb ben deze Oostenrijkers, niettegenstaande zij van legitimatiepassen waren voorzien, in hechtenis genomen, omdat zij hen ver denken van spionnage. Te Rome zijn reeds stappen gedaan door de Oostenrijkscho RegeeriDg om de luchtreizigers weer vrij te krijgeD. De Portugekschk Royalisten. Paiva Conceiro de leider der Portugee- sche royalisten is Maandag j.l. door het gerechtshof te Oporto by verstek, onder aanneming van verzachtende omstandig heden wegens de diensten, door hem als officier bewezen, tot zes jaren tuchthuis straf of verbanning voor don tijd V9n 10 jaren veroordeeld en terzelfder tyd werden aebtien van zijn aauhanhers, eveneens bjj verstek, te Lissabon wegens deelneming aan de monarchistische ongeregeldheden te Vinhaes op 5 October, tol tien jaren tuchthuisstraf en langdurige verbanning veroordeeld. Een der beschuldigden, een priester, word vrijgesproken. Dï Conventie te Chicago. De tweede zittingsdag der Conventie te Chicago is toch lang zoo rustig niet ver- loopen als de telegrammen ons eerst wil den doen gelooven. De correspondent van de Köln. Zeitung geeft de volgende schilderachtige beschrij ving van het schouwspel dat de Conventie bood: „Hot was een brullende zee, die kerktoren hoog tegen de rolsen opbruist; het was eon brand, oen uitbarsting van oen vulkaau, ecu aardbeving, een botsing van elemen taire krachten, van ongebreidelde machten. Drie kwartier laDg woedde er een orkaan iu de reuzenzaal, die de ijzeren gebinten vau bet gebouw deed trillen en sidderen. De monschen waren gewoonweg zinneloos. De Roosevelt gedelogcerden gedroegen zich als dollen; zij wierpen de hoeden in de lucht, en het verschijnen van een Teddy beer, hoog op een stang, bracht hen buiton zich zelf"- Deze tooneelen speelden zich af vóór de stemming over hot bekende amendement van Hadley, Rooseveltiaan, welk amende ment naar men weet beoogde 90 Taftianeu, die volgens Roosevelt ten onrechte door de Nationale commissie voor gekozen zyn ver klaard, van de verdere stemmingen uit te sluiten, tot de geloofsbrievencommissie over de geldigheid van hun verkiezing zou hebben beslist. Bij de stemming ovur dit amendement heeft Taft, naar men weet opnieuw een overwinning behaald, en wel mat nog 6 stemmen meer dan by Root's verkiezing. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Rooseveltianen zich na de be kendmaking van dezen uitslag nog dapper der geweerd hebben. Ouitrent het aspect van de vergadering wordt nog het volgende meegedeeld: Op de tribune zit de leiding der ver gadering. Aan weerszyden van de tribune zijn de 1000 (zegge duizend) journalisten uit de Oude en de Nieuwe Wereld, op smalle bankeü en aan smalle tafels ge zeten. In het midden der zaal de 1078 ge delegeerden met evenzooveel plaatsver vangers. Voorts op de galeryec een acht duizendtal toeschouwers, onder wie vele datne6, eu dan een dichte drom politie agenten, boden, muzikanten, enz., zoodat er alles bijeen 15000 menschen de zaal vullen. Wie er binuen wil moet zich door drie contiöles heenwerken en ten slotte zijn toegangskaart afgeven. Intusschen hebben de zaken gisteren een vreemde wending genomen. De campagne, tot dusver met zooveel energie door Roosevelte aanhangers ge voerd, nam plotseling een einde, toen een bericht kwam, dat Roosevelt zijn gedele geerden van hunne verplichtingen jegens hem ontsloeg. Dit verbijsterend bericht

De Eemlander | 1912 | | pagina 1