WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.40 uur. De Bilt, 1 Juli 1912. Hoogste barometerstand 772.9 m.M. te Horta, laagste 751.1 te Skagen. Verwachting tot den avond van 2 Juli 1912. Meest matige Westelijke tot Noord- Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Aanvankelijk zwaar bewolkt, met kans op regen of on weer. Later opklarend. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 757 m M. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 69 Laagste hedennachtF. 59 Hedenmiddag 12 uurF. 61 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 1 Juli des 's morgens 7 uur is 65" F. Db Conventie te Baltimore. Bij de heropening der democratische Conventie Zaterdag te Baltimore, werd on- middellyk met de 13e stemming voortge gaan, waarby werden uitgebracht op Clark 544 at. en op Wilson 356 st. Bryan, te midden van groot rumoer het woord voe rend, verklaarde, dat hij niet op Clark zou stemmen, zoolang de New-Yorksche stem men op dezen werden uitgebracht, daar deze stemmen feiteiyk de stem van een enkel man, Charles F. Murphy, vertegenwoordig den. Bij do 14e stemming verkreeg Clark 553 st', Wilson 361 Bt. Bryan stemde op Wilson. Zoo is het doorgegaan rot 26 stemmingen. Bij do laatste had Champ Clark 467 en Wilson 405 stemmen. Toen werd Zondag de zitting opgeheven tengevolge van bet bericht, dat Champ Clark van Washington naar Baltimore op reis was. Men vreesde, dat hij zou beproe ven, zich in de conventie te verdedigen tegen de aanvallen van Bryan, die gezegd had, dat de vermeerdering van het aantal stemmen voor Clark gisterochtend het ge volg was der tusBchenkomst van één man, n.l. Murphy van New-York, die de verte genwoordiger is van kapitalistische be langen. Een later bericht zegt,[dat Champ Clark te Baltimore aankwam. Er heerscht onder zijn partijlieden verdeeldheid over de vraag of hot een candidaat geoorloofd is in de conventie te spreken. Clark beantwoordde de aanvallen van Bryan in een openbare verklaring, waarin hij Bryan uitdaagt zijn lasterlijke beschul digingen te bewijzen of in te trekken. Een Coöperatieve Markt. Door een comité te New-York, dat de arme bevolking helpt tegen de duurte der levensmiddelen, is een goedkoope visch- markt geopend. De heelo voorraad, meer dan duizend ponden versche vi6ch, was spoedig geheel uitverkocht tegen een ge middelden prijs van 5 of 6 Amerikaansche centen per pond lager dan de gewone prjjs. De markt, die op coöperatieven grondslag berust, heeft ten doel om ten voordeele van de verbruikers de tusschenpersonen in den vischhandel uit te schakelen. Men denkt deze markt nu de proef zoo goed is gelukt geregeld ie houden Drie nieuwe Bakkerswetten. Niet alleen door roomsch katholieken on iloor unie-liberalen maar ook door eenige leden van de chr.-hist.-Kameiclub wordt, naar de Nederlander meldt, gewerkt aan een nieuw ontwerp-Bakkerswet. Statistiek over 1910. Als no. 169 van de nieuwe volgreeks der bydragen tot de statistiek van Neder land, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek, is verschenen do statistiek der Rijksinkomsten over 1910. Blijkens het voorbericht zijn de tabellen wederom in onkels opzichten uitgobreid, aangevuld of gewy'zigd, terwijl de inleiding, ovenals in de laatste jaren bewerkt door mr. dr. L. J. Sparnaaij, als naar gewoonte beschouwingen wijdt aan de cijfers van de opbrengst der Rijksinkomsten over een roeks van in de meeste gevallen tien jaren. Aan de inleiding is het volgende ont leend: Over 1909 en 1910 (over dit laatste jaar zijn nog slechts de voorloopige cijfers beschikbaar) hebben do Rijksinkomsten in totaal bedragen: Gewone ontvangsten: Directe belastingen 1909 f44.688.515, 1910 f46.728 043; ac cijnzen resp. f59.133.060 en f62.236.537; indirecte belastingen resp. f27.691.974 en (27.945 887invoerrechten resp. f 12.615.027 en 1 13 330.629; de middelen EL reap. f24 448.771 en f25.512.059; aandeel op brengst exploitatie Staatsspoorwegen resp. f4.188.140 en f 4.188.140; aandeel winsten Noderlandsche Bank resp. f 2.046.825 en f3.040.306; overige gewone ontvangsten resp. f 14.366.776 en f 15.326.95S; totaal der gewone ontvaugsten resp. f 189.179.088 en f 198.308.559; buitengewone ontvangsten resp. f2.123.601 en f 1.456.245; totaal van alle ontvangsten resp. f 191 302.689 en f 199.764.804. Torwijl van 1901 tot 1910 do gemiddelde bevolking van het Rijk van jaar tot jaar toenam van 5.215.330 tot 5.901.778, d. i. met 13,16 pCt., vermeerderde terzelfder tijd het totaal dor gewone ontvangsten, behou dens een teruggang in 1908 (voor een deel als gevolg van do economische crisis van 1907 en 1908), achtereenvolgens van f 152.976.669 tot f 198. 0S.55S, d. i. met 29,63 pCt. Keuring van voedingsmiddelen. In oen vergadering van Burgemeesters van Haarlem en omliggendo gemeenten, is overeenstemming verkregen omtrent samenwerking op het gebied van voedings middelen en van bacteriologisch onderzoek. Do grondslag van die samenwerking zal zijn, dat Haarlem ter beschikking stelt zijn laboratorium en de ambtenaren aan de betrokken diensten verbonden terwijl da meerdere kosten verbonden, aan de uitbreiding van eeD en ander zullen wor den gedragen door de omliggende gemeen ten, terwyl voorts elke gemeente de kosten zal betalen van de te haren behoeve ge nomen analysen en verrichte onderzoekin gen. De overeenkomst zal worden aangegaan door Schoten, Yelsen, Bloemendaal Zand- voort, Heemstede en Haarlemmermeer, die ieder voor 8|49 zullen bijdragen in de kosten van uitbreiding, en door Spaarn- darn, dat daarin 1|49 zal voldoen. Polowedstrijd. Den eersten competitiewedstrijd heeft de Amersf. Zwem- en Poloclub gisterenmid dag in de zweminrichting alhier gespeeld tegen A. Z. uit Amsterdam. Het Amersfoortsche zevental, waarin de gebr. Beem nog de beste krachten zy'n, won het in vlugheid verre van het Amster- damsche, terwijl een uitstekend schutter als Kees Beem by de Amsterdammers ontbrak. Geen wonder dus, dat do Amersfoorters in de meerderheid waren, hoewel ze vaak te verspreid in het water waren en te teel nog hun tegenspelers ongedekt lieten. Al spoedig bracht Koes Beem het Amster- damsche doel in gevaar, maar de bal ging over of naast. Tot vijf maal toe faalde zijn schot. Slechts eenmaal voor rust onderna men de Amsterdammers oen goede door braak, evenwol ook zonder resultaat. Bij rust was de stand alzoo 00. Daarna was het weer Kees Beem, die keiharde schoten geeft en nu met meer succes. In korten tyd passeerde hy drie maal den Amstcrdamschen doelman, terwyl A. Z. geen enkel tegenpunt wist te halen. Toen tyd gefloten werd, mocht A.Z. en de P.C. een welverdiende 30 overwinning boeken. Daarna werd een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tusschon de tweede zoventallen van de beide clubs. Do Amers foorters moesten het nu afleggen tegen de Amsterdammers. Voor rust doelpuntte A.Z. drie maal en Amersfoort twee maal. Daar na word de doelman van A. Z. en P. C. nog eenmaal gepasseerd, terwyl de Amers foorters zich met hun 2 punten moesten tevreden stellen, zoodat A. Z. H met 42 won. Bij hot nu volgende nummer .Popdui- kon" werd do zilveren medaille gewonnen door Claus Mahler, die in 30'/' sec. de pop van 20 K.G. gewicht opdook en aan wal bracht. Het diploma als geoefend zwemmer(ster) werd uitgereikt aan L Coomans dc Ruiter, Tj. Taconis en jongejuffrouw Alida van der Knoop. Met ingang van 1 Juli is als chef der wagoDworkplaata opgetreden de heer J. P. F. Rooier. Aan de universiteit te Utrecht slaagden voor tweede theor. geneeskundig examen mej D. C. Steinbuch en de heer W. de Haas. De heer A. H. Huyskes, volontair bij de politie alhier, is benoemd tot ad- junct-inspectour van politie te Bussnm. Een Tweede Kamer-instan tane e t j e. Het Centrum schetst oen episodetje uit de Kamerzitting aldus: De Zaandamscbe afgevaardigde jwilde een aanval doen op zyn collega voor Om men. Zijn blik, die het slachtoffor zocht, trof evenwel den rug van den in gebogen houding met den heer Kuyper sprekenden heer Rutgers. De heer Duys zweeg eenige oogenblik- ken om te zien of de heer Kuyper ook zou luisteren. De heeren praatten evenwel door. De heer Duys vroeg of de heer Rutgers even op zij wilde gaan. De heer Rutgers bewoog geen vin; de heer Kuyper bleef doof. De heer Duys zeide te zullen beproeven zoo luid te spreken, dat zijn woorden door don rug van den hoer Rutgers zouden heendringen. De heer Rutgers bleef doofde heer Kuyper bewoog geen vin. De heer Duys Bprak luid. Do heeren Kuyper en Rutgers deden of or geen luidsprekende Duys en geen luidkeels lachende Kamer bestonden en zetten in onveranderde houding hun ge sprek voort. Het „Volk" geeft van hetzelfde geval de volgende lezing: Onze partygenoot, die op de sprekers tribune staat, herhaalt zijn beroep op de souvereiniteit in eigen kring. Dr. Kuyper is zijn gewone middagvisito komen bren gen aan de Kamer. Wijduit zit by in zyn bank en geeft audiëntie aan zijn discipelen. Ditmaal is de jongeling Rutgers, dat kleine bleeke, dunne ventje, dat niot tieren wil, de uitverkorene. Hy mag in het gangetje naast den Grooter Leider staan en met hem konverseeren. Hy dekt den Meester tegen hot beroep van Duijs op Ons Pro- gram. Maar Duys, die van de zeldzame gele genheid, dat hij den „Standaard" redakteur eens onder zijn gehoor heeft, profiteeren wil, herhaalt enkele malen don naam van Dr. Kuyper en zijn gewrocht met luider stem. Dan wordt de konversatie van dat tweetal een kostelijk stukje komedie. De groote heer en het nietige ventje houden zich onaandoenlijk voor het rammeien van de zinnen van Duys. De klerikale heeren rondom de twee zitten te gnuifen, de linkerzijde moedigt Duys aan. Deze ver zoekt den heer Rutgers, een oogenblik het gesprek te Btaken, maar Meester en leer ling blijven Oost-Indisch doof, en deVoor- zitter zegt: u moet tegen my spreken. Duys rust een beetje uit, en drinkt eens, maar de Voorzitter zegt: u moet door spreken. Duys verklaart, zoo hard te zul len praten, dat zyn woorden door den rug van Rutgers heen den Grooten Leider be reiken; maar nu gaat de klerikale kudde grommen, en terwijl van links harder! harder! wordt geroepen, geeft Duys er den brui van. Het heertje Rutgers blyft nog een heele poo3 met dr. Abraham praten. Zy laten eens zien, dat zy de komedie nog veel langer hadden kunnen volhouden. Maar als het oogenblik van de stemming nadert, waarby de rechterzijde terwille van Thor- bccke-Talma de souvereiniteit in eigen kring moet verloochenen, schuurt de van God gegeven Leider zijn piek; als zyn naam wordt afgeroepen, klinkt als eenig antwoord een spottend: Weg! Wegl Geweldige storm by den Ve suvius. Uit Rome wordt gemeld, dat een hevige storm in den afgeloopen nacht de dorpen in de nabijheid van den Vesuvius bezocht heeft. Enorme masBa's slijk en lava vielen langs do kraterwanden neer en hebben versohillende akkers en wijnbergen vernield. Vele personen hebben brandwon den opgeloopen. Het spoorwegverkeer is gestremd. Uit Napels zyn hulptreinen ge zonden. Gestrafte onvoorzichtig heid. Vrijdagmiddag omstreeks 12 uur had in de Lange Viestraat te Utrecht een juffrouw van buiten, die in die straat een boodschap moeBt doen, de onvoorzichtig heid haar boodschappenmandjc, waarin zich bevond f 30 aan geld, benevens een gouden ketting van hooge waarde, neer te zetten. Toen zij het mandje weer op wilde nemen, was het verdwenen. Van den dader was natuurlijk in deze drukke straat geen spoor meer te vinden. Bandelooze jeugd. Een wa ker, die zyn ronde in de De Wittenstraat te A'dam deed, werd door eenige opge schoten jongens gesard. Een heer, die juist voorby kwam en het geval gadesloeg, maande de jongens aan door te loopen. Een der belhamels vloog op den heer roe en sloeg deze met een ijzeren bout op het hoofd, zoodat deze laatBte bewusteloos neerviel en naar het gasthuis moest worden overgebracht. De vermoedelijke dader is gearresteerd. Bomaanslag. Te Berljjn heeft een bomaanslag plaats gehad, die nogal wat opschudding heeft veroorzaakt. De bewoners van eenige huizen in de Münz- straese werden herhaaldelijk lastiggevallen door allerlei gespuis, dat 's nachts de hui zen binnendrong en dan in de portalen en op de trappen ging slapen; 's morgens bleken dan altyd eenige voorwerpen ge stolen. De eigenaar van een dier huizen wilde daar nu een eind aan maken en liet dezer dagen de kerels de straat op gooien. Zy dreigden toen wraak te zullen nemen, en dat is dan nu ook gebeurd. '8 Avonds tegen zeven uur hoorde men plotseling een ontzettende ontploffing en het heele huis schudde op zyn grondvesten. De menschen in het bioscoop-theater, dat in het gelijkvloerscbe gedeelte van het oude huis gehouden werd, dachten aan een ont ploffing in het theater en er ontstond een paniek. Door het kalme optreden van den ondernemer werd echter een ramp voor komen en slechts enkele menschen werden licht gewond. Volgens verklaring van deskundigen zou het huis zeker zyn ingestort als niet toe vallig, wegens het mooie weer, alle deuren en vensters hadden opengestaan. Maar er was dan ook geen enkele ruit heel ge bleven. Benzine-chantage! Een eigen aardige vorm van poging tot chantage wordt tegenwoordig toegepast in die streken van ons land, welke om baar natuurschoon veel reizigers trekken. Voornamelyk geldt het streken welke veel door automobilisten be zocht worden. Minder gefortuneerden behoeven zich niet ongerust er over te maken. De zaak is deze. Sommige dames van de demi monde heb ben een nieuw middel bedacht, om in aan raking te komen met heeren uit den ge goeden stand. Zij posteeren zich daartoe met een ry wiel op een weg waar veel auto's passeeren en op oen in het oog vallende plaats. Te voren hebben zij zorgvuldig een vetvlek op haar rok aangebracht, b.v. van kettingsmeer. Nu worden alle naderende auto's nauwkeurig bespied. Auto-taxi's kunnen ongemoeid pas seeren. De wacht is op een luxe automobiel, liefst met één enkel heer er in. Het geoefend oog weet met groote zeker heid het slachtoffer te kiezen. Deze wordt verzocht te stoppen, geeft ridderlijk onmid dellijk gehoor aan het verzoek der elegante dame en dan wordt hem beleefd een weinig benzine gevraagd, om de vlek weg te maken.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2