WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. INGEZONDEN. MEDEDEELIN(JEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.40 uur. De Bilt, 4 Juli 1912. Hoogste barometerstand 771.0 m.M. te Horta, laagste 759.3 to Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 5 Juli 1912. Zwakke tot matige meest Noordelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Iets warmer. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteronF. 67 Laagste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF. 66 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 4 Juli des 's morgen» 7 uur is 64" F. Draadlooze Telegrafie. Voor de DuitBohe scheepvaart zal, naar de Frankf. Ztg. mededeelt, do gedwongen invoering der draadlooze telegrafiie op alle groote zeeschepen worden bevolen. En tevens zal dan, zooals op de conferentie in het departement van binnenlandsche zaken gehouden, besloten is, voorgeschre ven worden, dat de toestellen voor draad- loozo telegraphie dag en nacht moeten worden bewaakt, zoodat hulpkreten van oen in nood zich bevindend schip door alle binnen het bereik zijnde vaartuigen kunnen worden opgevangen. Aan de draadlooze signalen voor gevaar en nood voorgeschre ven, _moet den voorrang worden gegeven boven alle andore berichten. Vorder moeten maatregelen worden geno men, dat de electrische kracht, voor de draadlooze toestellen benoodigd, ook dan aanwezig is, wanneer de hoofdcentrale van het schip buiten werking is gesteld. En tevens word» het noodig geacht, dat ook na vernieling van een mast en de daardoor ontstane verstoring van de draadlooze geleiding, de mogelijkheid om te seinen blijft bestaan. De gedwongen invoering van de draad looze telegraphie op alle Duitsche schepen zal door de „Seeberufsgenossenschaft" voor den herfst worden afgekondigd voor alle schepen op den Grooten en Atlantischen Oceaan varende. Aan die gedwongen invoe ring zullen allo passagiersschepen onder worpen zjjn, die minstens, met inbegrip van de bemanning, 75 personen aan boord hebben, en de vrachtschepen, die meer dan 60 personen aan boord hebben. PoRTUQEESCHE KoNINGSGEZINDEN. Naar uit Lissabon wordt gemeld, zrjn de Koningsgezinde samenzweerders, die zich in verscheidene Spaansche dorpen vlak aan de Portugeesche grens ophielden, thans in de kloosters bezig, uniformen te maken en verplegingsartikelen in gereed heid te brengen De royalistische Portu geesche officieren moeten nog zeer onlangs uit Barcelona een aanzienlijke hoeveelheid geweren en revolvers alsmede geld ont vangen hebben. De Zuidpool-Expeditie. Gisteren zijn 14 man der bemanning van de Fram, waaronder drie tochtgenooten van Amundsen die met hem de Zuidpool hebben bereikt, te Christiania aangekomen. Een onzeglijke menigte wachtte hen op en juichte de Zuidpoolvaarders harteljjk toe. Do Voorzitter der Geografische Maat schappij hield een welkomstoespraak en heden heeft een groot feest ter eere van de koene zeevaarders plaats. TWEEDE KAMER. Dr. Kuyper verstaat als geen ander de kunst om zjjn zin te krjjgen. Hjj heeft eon mooi plannetje opgezet om de voorbe reiding van de Invaliditeitswet klaar te jagen voor 1 October. Dat zou bereikt kunnen worden door wijziging van het reglement van Orde. Maar do agenda is overladen en dr. Kuyper's voorstel is wel het jongste punt. dr. Kuyper is niet gauw vervaard.Hij deelt mede dat hij om gezond heidsredenen" Zaterdag het land zal ver laten en bet hem dus aangenaam zou zijn, zoo zijn voorstel Vrijdag in behandeling genomen kon worden. Tegenover iemand nis dr. Kuyper eischt de beleefdheid, dat daarmee rekening gehouden wordt. En dus besloot de Kamer gisteren tot spoedbehao- deling vau het voorstel-Kuyper. Maar de heer Schaper kon niet Dalaten eventjes op te merken, dat dr. Kuyper zulke welwil lendheid van de Kamer eigenljjk niet ver diend had. Daarna is een voorstel tot uitbreiding van het Staatsmijnveld aangenomen. Het subsidie-ontwerp plan 1913 is zoDder stemming aangenomen, nadat de heer De Stuers, gepleit had voor de teruggave van het Paleis op den Dam aan de Amstelstad, en de heer Schaper een nogal benepen ouderwetsch speechje had uitgesproken, om mede te deelen, dat de arbeiders in de 1913 vreugde niet zullen deelen, omdat zij nog steeds onder de overheersching zjjn. Dit subsidie diende trouwens alleen voor de reclame, om een lokmiddel voor vreem delingen te helpen creëeren. De heerVan Karnebcek, steeds combattief, wees er nog even op dat de socialisten zich in 1913 weer buiten het volk zullen plaatsen. In- tusschen, hot subsidie van f 110.000 zal verleend worden. En thans is do Kamer tot de Auteurs wet genaderd. Verwerping van de Bakkerswet. Naar het Vad. uit goede bron verneemt, zullen de drie ontwerpen bakkerswet, die door Kamerleden van verschillende partijen worden bewerkt, tot een ontwerp worden samengesmolten. Geschenk van den tsaar. Dezer dagen is te 's-Hage ontvangen 't kostbare geschenk, dat de keizer aller Russen voor de versiering van het Vredes paleis heeft bestemd, bestaande uit een hooge vaas van Malakietsteon, ter waarde van 40.000 roebel- Het einde der Parlementaire periode. In parlementaire kringen houdt men het er algemeen voor, schrjjft de Kamerover zichtschrijver van De Tijd, dat de Tweede Kamer Vrijdag as. op reces zal gaaD, on verschillig of de lange agenda zal zijn afge werkt of niet. Men verwacht, dat de Kamer deze week met de Auteurswot zal klaar ko men, maar de overigo onderwerpen, welke tot eenigszins belangrijke discussies zullen leiden, zal uitstellen. Openbare Leeszaal. De Gemeenteraad van Apeldoorn heeft aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek aldaar voor 1913 een subsidie van 1600 verleend. Burg. en Weth. hadden f300 voorgesteld. Heden werd ten stadhuize aanbesteed de levering van 12145 K.G. Haver. Inge schreven werd door de firma G. v. Loo voor f 10,30 per 100 K. G. en door de firma J. L. van Nieuwenhuizen, monster A voor 10.20 de 100 K. G. en monster B voor f9.90 de 100 K. G. Gegund aan de firma Nieuwenhuizen, monster A. De ballon Rotterdam H, welke Dins dagmiddag over Amersfoort dreef, was te 12.56 opgestegen te Zeist, voor een weten schappelijke vaart, met prof. Van Ever- dingen als waarnemer, en is 's avonds te 6.05 zeer vlot geland bij Heeten (Overysel). De ballonrbereikte een hoogte van 3600 meter. Naar wij Ternemen moet het college van Regenten en Regentessen van het Burgerweeshuis in onderhandeling geti eden zijn tot verkoop van eenigo perceelen aan den Zuidsingel (de nummers 40, 41, 42 en 43) aan eene roomsche congregatie. In de Evang. Luth. Kerk zal a. 8. Zondag doopbediening plaats hebben. In de godsdienstoefening Zondagmorgen in de Remonstrantsche kerk te houden, zal als spreker optreden prof. dr. H. IJ. Groenewegen van Leiden. Bij gunstig weder geeft Amersfoort's Mannenkoor met medewerking van do Stafinuziek van het 5de Reg. Inf. morgen avond een Feest-concert op het terras van Amicitia Het programma daarvoor luidt als volgt: 1. l'Anniversaire (Marche) G. Bikkers 2. Ouverture „Mannschaft an Bord" Suppé. 3. „Hymne" aan de Muze dor tonen N. Hazendonk 4. „Tesoro Mio", Grande Valse Becucci 5. Neerlanda Taal Aug. Stille 6. Ouverture „DasGoIdene Krouz" Brüll. 7. Sur les Remparts A, Saintis. 8. a.„Rendez-vous" intermezzo Aletter b. „Auf der Brülh'schen Ter- rasse" Mazurka Caprice Schröder 9. Hollands Glorie Rich. Hol 10. „Ons Lied". A. M. Marsch N. Hazendonk De nummers 3, 5, 7 en 9 voor Man nenkoor. Eu Zaterdagavond wordt een feeetcon- cert gegeven, aangeboden door den heer E. Otte door het muziekkorps van het le Rogiment Huzaren. 1. „Ons Lied" A, M.- Marsch N. Hazendonk 2. „Pic Dame", ouverture Suppé 3. Fidolor Bauem, walzer Leo Fall 4. a. Am Bosporus, Tiirkischer Intermezzo P. Lincke b. Auf der Wacht, Töngemëlde für trompet. P. Dierig 5. Kliinge aus Karl Marie, von Webers Freischiitz in Form einer potpourri, C. Reinhardt 6. Des Teufel; Antheil, Ouverture, v.Auber 7. Birds of the Forest, Polka voor 2 piston», S. Mayer 8. Frau Luna, Wals, P. Lincke 9. Zick-Zack, Potpourri, H. Sohenk. Dinsdagavond werd in Ons Huis een gecombineerde vergadering gehouden van patroons en werklieden in het loodgieters bedrijf, ter bespreking van de loonregeling. Besloten werd een loonverhooging in te voe ren van 2 cent per uur ingaande 1 Augus tus en 1 Januari a.s. telkens met 1 cent. Het loon, dat toe heden aan volle krachten werd uitbetaald bedroeg meestal 18 cent, Ongoveer alle patroons hier ter stede, waren ter vergadering aanwezig. Het kinderkoor „Prinses Juliana," directeur de heer G. G. van Lanteren, maakte gisteren een uitstapje naar „De Gooische Boer" te Bussum, alwaar de dag met zaag en spel werd doorgebracht. Ook werd nog een tochtje gemaakt naar de Zuiderzee. Tegen 8 uur gisterenavond keerden de kleinen opgewekt huiswaarts. Op de Huisvlijttontoonstelling te Hoorn, in de tweede helft van Mei jl. ge houden, mochten onze stadgeoooten, de heeren Henri en Frans von Rupprecht, voor de door hen ingezonden penteekeningen, buiten mededinging, eeD bestuursdiploma ontvangen en op de tentoonstelling te Wijk bij Duurstede een zilveren medaille. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van de Amersf. Gymnastiekver- eenigiog „Ajax" is besloten deel te nemen aan de Westeljjke gymnastiekfeesten, welke te Deventer worden gehouden. Tevens werd besloten een Dames afdee- ling op te richten, waarvoor zich een vol doend aantal leden hebben aangemeld. Naar wij vernemen bestaan er plannen om te dezer stede een coëperatieve slagcrjj op te richten. De heer N. van Veen, sedert de oprichting leeraar en sedert 1905 directeur der Rijks-Normaallessen alhier, heeft eervol ontslaag uit die functie aangevraagd. De heer G. A. van Mechelen heeft bedankt als secretaris der afd. Amersfoort van de Soe. Dem. Arb. Partij. De cursussen tot opleiding van reser ve-sergeanten tot den rang van vaandrig zullen dit jaar worden gehouden te Amers foort en te Breda en wel vanaf 23 Juli e.k. tot en met 28 September d.a.v. Als leiders dier cusussen zijn aangewezen de kapitein C. C. De Gelder, te Amers foort, en jhr. H. P. Van der Mieden, te Breda, terwjjl de commandanten van het 5e en 6e reg. inf. het algomeeu toezicht is opgedragen. Den 24n Juli e. k. worden 16 2e luitenants van het wapen der infanterie, 2 der cavalerie en 2 van het wapen der genie bevorderd tot le-Iuitenant. De luitenant A. T. Colenbrander, van het le reg. huzaren, wordt 5 dezer ontheven van zijn detacheering by de normaal-schietschool te 's Gravenhage en zal naar zijn garnizoen Amerfoort terug- keeren. De reserve 2e luitenant E. Weisman van het 19e landweerdistrict, komt 8 Juli a.s. tot het bijwonen der practische oefe ningen bij het 5e reg. iuf. te Amersfoort onder de wapenen. AGENDA DagelijksBioscoop, Langestraat. Dagelijks, behalve Maandag en Dinsdag: Bi oscoop de Arend. Buiten verantwoordelijkheid der redactie3 3 Juli 1912. Geachte Redactie. Na de klachten gelezen te hebben in de Eemlander d.d. 25 Juni en het aan dringen van den heci Jorissen, dat er niet te snel gereden mag worden op den Amersfoorischen borg en Utrechtschestraat- weg, kan ik niet nalaten, ofschoon ik zelf geen automobilist ben, even op die over dreven zinnetjes te antwoorden, aangezien ik zelf denAmersfoortschen berg en Utrecht* 8chestraatweg berijd en ik daar zeer veel automobielen ontmoet,meen ik wel het recht te hebben te mogen uitspreken, dat ik nog nooit van die racers last heb gehad, daar men ze toch vanverre kan zien aankomen. In 't bijzonder den heer Scholtens heb ik dikwyls op dien weg aangetroffen, maar moet ik juist hem een compliment maken voor de uiterste voorzichtigheid waarmede hy, ons wielrjjdors passeert en van verre waarschuwt. Daarom kan ik me niet voorstellen waarom hij juist aanspraak moet maken op den naam, van beruchte snelrjjder. Mijns inziens hebben wjj vaker last ge had van de heeren S. uit Utrecht en is do heer Jorissen niet erg op de hoogte van de automobilisten, die den Berg en Utrecht8cbestraatweg onveilig maken. Even wil ik nog opmerken, dat er voor wandelaars een gereserveorde wandelplaats is, en de kom der gemeente pas halfweg den Berg begint. Bij mjjn eerste compliment aan den Heer Scholtens wil ik nog een tweede voegen, nl. dat menig vermoeide wandelaar dien bij aan den weg bespeurde, hem dankbaar is voor het plaatsje, dat hij hun in zijn wa gen gunde, wat by anderen zelden of nooit voorkomt en kan ik me niet voorstellen dat zoo iemand, schik heeft in een andermans schrik. Ten slotte wil ik er nog bjjvoegen, dat wanneer er op genoemde wegen niet snel gereden mag worden, om het kwartier be keuringen gemaakt moeten worden, en wensch ik den heer Scholtens toe, dat hjj nog menigmaal de wegen mag berjjden, dan zal hij spoedig een jubileumfeest mo gen geven, daar hij nog nimmer ongeluk ken veroorzaakt heeft. U Mijnheer de Redacteur dank zeggen de voor uw plaatsruimte teeken ik mij N. N. Geachte Redactie. Beleefd verzoeken wij U opname van onderstaande circulaire, die door ons aan de ingezetenen is verzonden. Amersfoort, 3 Juli 1912. L. S. Zooals U bekend zal zjjn, ook na lezing van het ingezonden stuk van den mede- ondergeteekende Kapitein-intendant W,

De Eemlander | 1912 | | pagina 2