DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 156. VRIJDAG 5 JULI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KLEINK HaAOIO. Telef. Interc. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen rogel meer 1 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bjj abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75-78 Amsterdam Minister bn Partijleider. In het laatste nummer van .Studiën hu Schetsen" herinnert prof D. P. D. Fabius aan het volgende, dat geheel voor zich zelf spreekt: Op blz. 18 der Memorie van toelichting bij het mede door dr. Kuyper als minister in 1905 ingediende ontwerp betreffende verzekering „tegen invaliditeit of ouderdom" leest men: „Ondergeteekenden erkennon, dat er in beginsel geon grond bestaat om den arbeider te verplichten zich niet alleen in geval van invaliditeit, maar ook bij het bereiken van een bepaalden leeftjjd te verzekeren." Echter is, naar dr. Kuyper verklaarde in ,Uit het dionsthuis uitgeleid", blz. 23, „een gul ouden-dag pensioen" noodig voor de stembus van 1913, om in dat jaar „nog schitterender overwinning dan in 1909" te behalen. Waarschuwino voor Mr. Van Idsinga. „Behoort, vraagt het Centrum, de afgevaardigde voor Bodegraven, mr. Van Idsinga, nog altijd op de Rechterzijde?" En het blad beantwoordt die vraag al dus: „Als KechtBcbo candidaat is hy geko zen. „Gekozen door Katholieken, anti revo- luitionairen en Christelijk-HistorischeD. „Maai het zou oen verrassend resultaat opleveren, gelooven wjj, wanneer eenB werd nagegaaD, welke houding de heer Van Id singa, bijzonderlijk gedurende de laatste jaren, tegenover het Rechtsche Kabinet en de wetsontwerpen van dit Kabinet aan nam. „Alsook naar welke zijde hy partij koos, wanneer van links, soms met onmiskenbaar politieke bedoeling, tegen de Regeering en meerderheid werd front gemaakt. „Bjj de Succassie-wet, bij de sociale ont werpen om slechts deze te noemen, wekte de heer Van Idsinga meer den in druk een lid van de oppositie, of minstens van een „wilde" te zijn, dan een lid der Rechtsche meerderheid. „Naturlijk blijven de persoon en de in tentie van den BodegravenBchen afgevaar digde hier buiten geding. „Daaraan mag niet geraakt. „En ook zal niemand hem er een grief van kunnen maken, dat hij spreekt en stemt naar eigen overtuiging. „Alleen lijst de vraag: staat de heer Van Idsinga in politicis nog Rechts en kunnen wy hom als politieke figuur tot de meerderheid bliiven rekenen?" De Opstand in AlbaniS. Dat de toestand in Albanië werkelijk zeer ernstig is en met een politiek doel opgezet, blijkt wel uit de eischeo der muitende officieren, waarvaD de voornaam ste zijn: afstand van den Sultan en zijn vervanging door dan troonopvolger; parle- mentsontbinding en bjjeenroeping van een ware nationale vergadering; aftreden van het kabinet en verwijdering voorgoed van de comité-minsters Talat en Dzjawid-Bey en van Sjefket-pasha; en ten slotte onder drukking van het „comité voor Eenheid en Vooruitgang." Het meerondeel der officieren te Mona- stir weigerde een telegram mede te onder teekenen, dat de corps-commandant voor stelde aan den minster van Oorlog te zenden waarin de verzekering werd gegeven van trouw, de muiterij word afgekeurd en verklaard werd datzij de in opstand gekomen Boldaten wilden bestrijden. Do Regeering beval dat acht bataljons naar Monastic zouden worden gezonden. Hakkibey vervolgt de deserteurs, die naar Zuid-Albanië zijn getrokken. Politieke Toestand in Belgis. Dinsdag hebben de tot de linkerzijde behoorende leden van den Belgischen Senaat en Kamer vergaderd, om over den politieken toestand te beraadslagen. Met algemeene stemmen werden moties aangenomen, waar in de jongste overwinning dor clericalen hoofdzakelijk wordt toegeschreven aan om- kooperij en vervalsching bij de verkiezingen en waarin wordt verklaard, dat de liberale partij vastbesloten is, om op krachtdadige wijze te blijven strijden voor de verwezen lijking van de nationale, politieke en sociale hervormingen, welke op haar program staan. Verder werd besloten dat van liberalen zijde zoo spoedig mogelijk een wetsont werp zal worden ingediend tot wijziging van de evenredige vertegenwoordiging. Zeeliedenstaking in Frankrijk. Het begint onrustig te worden in som mige havensteden van Frankryk. De stakers to Havre hebben de Saone Kade versperd met houten balken, teneinde het verkeer voor vrachtkarren te stremmen. De politie, die de baricades wilde op ruimen werd met steenen ontvangen. Ook op andere punten van de stad werden de paarden van de vrachtkarren afgespannen en werden de voerlieden gemolesteerd. Een Onjuist Bericht. De Temps bevatte dezer dagen een be richt, volgens hetwelk prins Adalbert,zoon van Keizer Wilhelm, zich zou verloven met grootvorstin Olga, doet ter van Czaar Nicolaas. Dit bericht kreeg eenigen schijn van waarheid, doordat prins Adalbert mee ging naar de Finsche Scheren en tegen woordig zou zyn bij de ontmoeting van Keizer en Czaar. Groote ongerustheid en jalousie in do Fransche pers! Dat zou afbreuk kunnen doen aan de goede verhoudingen tusschen Rusland en Frankryk. De „Kieler Neueste Nachrichten" komt de Franschen geruststellen en verklaart, na ingewonnen informatie, te kunnen meêdee- len, dat het bericht onjuist is. De samenkomst van Keizer en Czaar. De officieuze Russische „Rossia" schrijft naar aanleiding van de samenkomst der monarchen van Rusland en Duitschland het volgende: „Bij de traditioneele vriendschappelijke betrekkingen van beide keizerlijke huizen en naburige staten is de ontmoeting van de vorsten steeds een groote gebeurtenis voor het internationale politieke levon. In de naburige staten bestaan geen onverzoen lijke tegenstellingen van belangen op poli tiek of economisch gebied. De meer dan 100-jarige Russisch-Duitsche vriendschap is nooit beschouwd als een bedreiging voor Europa, daar zij streeft naar het behoud van het politieke evenwicht in Europa. De Rossia wenscht, dat de traditioneele vriendschap in do toekomst de beste waar borg moge blijken te zijn voor het behoud van den vrede en de rust in Europa." De officieuse Duitsche „Nordd. Allg. Zeitung" publiceert dit berichten antwoordt er op: „Wij sluiten ons gaarne bij de Rossia aan, overtuigd, dat de samenkomst te Bal- tiechport en de politieke wisseling van ge dachten tusschen de twee bevriende monarchen en hun ministers, de handha ving van den vrede en de goede verstand houding onder de Europeesohe mogend heden gunstig beïnvloeden zal." Afname van Geboorten. Ook in Wurtemberg neemt het aantal geboorten sterk af, hoewol de huwelijken daar te lande gestadig toenemen. In het jaar 1911 zijn in Wurtemberg 71.677 kinderen geboren, tegen 74016 in het jaar 1910 en 77012 in het jaar 1909. Het aantal kinderen dat in leven bleef, bedroeg in 1910 29291, maar daalde in 1911 op 25256. Men verwacht, dat deze daling duidelijk merkbaar zal worden na 1917. Dan zal hel aantal schoolplichtige kinderen in Wurtemberg zyn hoogtepunt bereiken, om daarna zeer snel af te nemen. Een goede Maatregel. In verband met de jongste spoorwegon gelukken heeft het Duitsche spoorwegbe- stuur eenige maatregelen gelast, welke moeten dienen om sneller dan tot nu toe geval was, hulp te kunnen bieden. Daar het doorzagen van ijzer- en staaldeelen, om tot de verongelukten te kunnen door dringen uiterst tijdroovend is, heeft de Mi nister bevolen, dat voortaan in alle Duitsche treinen zuurstof vijlapparaten moeten mede gevoerd worden, waardoor het mogelijk zal zijn de sterkste ijzeren staven in een paar minuten door te vijlen. Ook iu organi satorisch opzicht zyn in den dienst verschil lende verbeteringen aangebracht. Het Proces-Borchardt. De behandeling van het proces tegen de Pruisische afgevaardigden Borcbardt en Leinert, wegens de bekende voorvallen in het PruisischeHuis van Afgevaardigden, die op 8 Juli zou plaats vinden is, uitge steld tot 23 September, daar de heer Borcbardt plotseling ziek is geworden. Spionnage. Weer heeft zich een geval van spion nage voorgedaan in Duitschland. Thans is weer een Rus gearresteerd; ditmaal te Strehlen bij Breslau. Men meeDt dat deze arrestatie verband houdt met de zaak Kostewitsj. De Oppositie in Hongarije. De onderdrukkingspolitiek van den voor zitter van het Huis van Afgevaardigden, graaf Tisza heeft de verschillende oppositie groepen, zich meer doen aaneensluiten. Graaf Karolyi heeft voorgesteld om alle groepen der oppositie te vereenigen tot één partij, die streven zou naar: algemeen kiesrecht, afschaffing van het Magnaten- Huis en verbetering van economisohe toe standen op elk gebied. De eerste eiich der nieuwe partij zou natuurljjk vrezen: het aftreden van het kabinet-Lukaca. Het plan vond wel veel instemming, maar deskundigen in Hongaarsche zaken twjjfe- felen toch, of hot verwezenlijkt worden zal. Kovacs de pleger vsd den aanslag op Tisza, is bjjna beter en zal spoedig terecht staan. Oui de draagkracht van zyn revolver te beproeven zal men daarmee schieten op een volledig gekleed Ijjk. Het publiek roept daar schande over. De Parlementaire Crisis in Engeland. De fractie der werkliedenparty in het Eogelsche Lagerhuis heeft een motie aan genomen, waarin bepaald wordt, dat elk lid zich ter beschikking zal stellen van de leiders der party en zioh, wanneer zulks wordt geëischt, Daar de districten Henly en Creive zal begeven, om zyn medewer king te verleenen bij de verkiezingen en allo mogeljjke pogingen iu het werk te stellen ten einde het succes der werklie- dencandidaten te verzekeren. Deze motie beteekent echter niet, dat alle leden der werkliedenpartij zich tydelyk zullen terug trekken uit het Parlement, zooals eerst was gedreigd, maar alleen zij die zullen op treden als sprekers en verdedigers van de candidattn. De Daily Chronicle verklaart trouwens de berichten over het conflict tosschen do liberalen en de arbeiderspartij voor zeer overdreven. Het is onjuist, verzekert het blad, dat het conflict zou voortgevloeid zijn uit dc afwerende houding der regeering tegen over de eischen der arbeiderspartij bjj de minimumloonwet in de mijnindustrie. Met deze wet heeft men goede ervaringen op gedaan, ook in Zuid-Wales. Het blad raadt aan, dat in één der beide kiesdistricten waar thans een tusschentijdsche verkiezing moet plaats vinden, de candidaat der ar beidersparty, in het andere de liberale candidaat zich terug moet trekken, omdat anders waarschijnlijk de unionisten met de overwinning zullen strijken gaan. Auteurswet. Gisteren hoeft de Tweede Kamer de behandeling der Auterswet ten einde ge bracht. Do stemming werd aangehouden tot hedenmiddag na de pauze. Fusie van Levensverz.-Mijen. Door den Bond van Nederlandache Levonsverzekeringmjjen. en het comité der op te richten Tweede Yereeniging van LevensverzekeriDgmijen. is in een samen komst te Utrecht besloten dat het bestuur van den bond en bedoeld comité in de volgende week een bespreking zullen hou den over de van weerszijden bestaande neiging om zoo mogelijk tot een samen werking te geraken. (Tel.) De H. B. S. in Terneuzen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft zich bereid verklaard te bevorderen, dat de gemeente Terneuzen voor de in standhouding van de H.B.S. een jaarljjksche subsidie van f 10,000 krjjgt, mits zjj een school wordt met de 3 laatste klassen eener H.B.S. De Gemeenteraad besloot aan den wensch van den Minister te voldoen,

De Eemlander | 1912 | | pagina 1