DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 158. MAANDAG 8 JULI 1912. 9e JAARGANG. Een aanmaning. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. wan Schaardenburg. Bureau: Hf.fUNE H.t4G'6. Telef. Interc. 183. Abonnementsprijs Per jaar1 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Ui Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 rogels f 0.40. Voor iederen regol meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (B-j abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buiten landsck Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 7G« 78 Amsterdam Het gemeentebestuur is in gebreke ge steld. Met rcoht of ten onrechte, wij zul- lot. het in 't midden laten. Maar 'n feit is bet. .Zooals U bekend zal zijn aldus de aanbef van 'n dezer dagen verspreide en ook in dit blad opgenomen oirculaire laat de vleeschkeuriag in deze gemeente veel te wen8«hen over". Het wordt geconstateerd als algemeen bekend en niet voor tegenspraak vatbaar. Wij zouden dan ook wel den Amersfooiter willen zien, die het tegendeel durft staande houden. Nu in den jongsten tyd weer nieuwe ont hullingen gedaan zyn omtrent den invoer van ondeugdelijk vleesch in onze gemeente, hebben eenige ingezetenen door 'n daad willen toonen, dat bjj de burgery hetnoo- dige vertrouwen ontbreekt, dat het ge meentebestuur waakt over de vleeschvoor- ziening van Amersfoort. .Genoemde ^omstandigheid heeft bet denkbeeld doen ontstaan, alhier een coöpe ratieve slagerij op te richten, waarin geen ander dan door deskundigen gekeurd le kwaliteit vee wordt geslacht. Alle denkbeelden zijn nog geen goede denkbeelden en alle maatregelen zyn niet afdoende. Zoo ook mot dat plannetje tot oprichting eener coöperatieve slagerij. 't Is waar, de leden zouden de zekerheid hebben, dat hun geen voor de gezondheid schadelijk vleesch geleverd werd, maar zij, die in de coöperatie aandeel zouden nemen, zijn nu juist niet te zoeken onder degenen, in wier magen het ondeugdelijk vleescb terecht komt. In don regel zullen zy tot heden bun bestellingen bij de goede sla gers gedaan hebben, die zich wel hoeden hun klanten vleesch van verdachte her komst te leveren. Met de voorgestelde coöperatie zou das niet anders bereikt worden, dan dat de goede slagers onverdiend ernstig nadeel ondervonden, terwijl de knoeiers onge moeid bleven en rustig konden voorteaan hun slechte waar aan do man te brengen. De groote massa, die thans het vleesch van twijfelachtige qualiteit te kauwen krygt, wordt door 'n oooperatieve slagorij, waarvan hoofdzakelijk de meer gegoeden zullen profiteeren, niet gebaat. Neen, er zijn andere maatregelen noodig, geen maatregelen, die het zwaarst treffen de goede slagers en de slechte ongemoeid laten, maar maatregelen, die juist de laa'.sten en hun handlangers hun sinister bedryf onmogelyk maken. Dergelijke maatregelen zullen door de goede slagers ten zeerste toegejuicht worden. Van de onrust, welke thans heerscht, loopen immers zy gevaar de dupe te worden.Het is dus in hun belang,dat het vertrouwen weder keert en hun klanten gerustgesteld worden. Eu ook het gemeentebestuur heeft er be lang bjj.dat de eerlijke neringdoenden niet in hun bedryf onnoodig schade lijden. Om de slagers teboschormen tegen fatale maatregelen van ingezetenen en om de groote massa der inwoners te beschermen tegen het gevaar van bedorven vleesch, is het de plicht van het gemeentebestuur maatregelen te nemen om toezicht te kun nen houden op de vleeschvoorzienicg. Tweeërlei weg staat open: scherpe vleesch- keuriog of oprichting van een abattoir. Er zyn nog betrekkelijk weinig gomeen- teD in ons land, welke zich verheugen in het bezit van 'n abattoir. Hun aantal breidt zich wel is waar steeds uit en in de toekomst kan men verzekerd zyn, dat elko stad van eenig belang haar slachthuis zal hebben, maar voorshands wordt men nog vaak voor de oprichting teruggeschrikt, door de vrees, dat de exploitatie finan- tieele nadeelen zou opleveren, zoodat öf de belastingen zouden moeten worden ver hoogd, öf de slachtloonen de vleeechpryzen zouden doen stijgen cn het vleoscbgebruik aldus voor steeds meerderen uitgesloten zou worden. Daarom wordt vaak 'n ver scherpte keuringsdienst aangeprezen als even doeltreffend en minder kosten mee brengend. Al» Amersfoort zoo'n scherpe vleeschkeuring had gehad, zouden de klach ten, welke thans niet van de lucht zijn, zeker niet zoo talrijk geweest zijn, maar de praktyk heeft geleerd, dat zelfs de scherpste keuringsdienst geen waarborgen kan geven tegen de levering van voor de consumptie ongeschikt of voor de gezond heid schadelijk vleesch. Slechts keuring vóór, toezicht tijdens en contrèle na de slachting kunnen de meeste misbruiken te voorkomen. Sommen wij de voordeelen van 'n open baar slachthuis op, dan zal wel niemand het nut kunnen in twijfel trekken. Yoorop staat natuurlyk, dat in het abattoir door strenge keuring van het vee voor komen wordt, dat vleesch van zieke koeien in consumptie komt; niet alle vleesch zal in het vervolg van de eerste qualiteit zijn; de verschillende qualiteiten zullen blijven bestaan maar uitgesloten wordt de kans, dat men voor de gezondheid schadelijk vleesch ontvangt. Van veel belang is ook de zindelijkheid, welke bg het slachten betracht wordt, terwijl 'n einde gemaakt zal worden aan de particuliere slachthuizen in het hartje van de stad, welke voor de omwonenden hoogst onaangenaam zjjn wegens de ver ontreiniging van lucht, bodem en water en het geschreeuw van varkens, die ge slacht worden. In het abattoir zal tevens gewaakt worden tegen dierenmishandeling, het vee zal er inel en pijnloos gedood worden, hetgeen de ruwheid en wreedheid, welke het slagers vak thans vaak meebrengt, verzachten zal. Groote voordeelen biedt het abattoii door het koelhuis dat er aan verbonden is. Al wordt er gewoonlijk door de slagers gemopperd, als zo hooien van plannen tot oprichting van 'n abattoir, in den regel geraken zij spoedig met den toestand niet alleen tevreden maar zolfs ingenomen en het is in Duitschland geen ongewoon ver schijnsel, dgt de slagerB zelf onderling 'n abattoir oprichten. Maar natuurlijk is het te verkiezen, dat do gemeente de zaak ter hand neemt. Eu nu Amersfoort's Gemeentebestuur, naar wij althans hopen, eindelijk z'n zorgen tot de vleeschvoorziening en kcuriDg vau levensmiddelen zal gaan uitstrekken,schjjnt het ons wel wenschelijk toe nu ook meteen de zaak flink aan te pakken en den ge- heelcn keuringdienst tot in de perfectie te organisceren. Dk Oorlog. Te Berlijn liep Zaterdag het gerucht, dat er binnenkort, ja reeds binnen enkele dagen zelfs, een wapenstilstand tusschen Italië en Turkije zou zijn te wachten. Het gerucht was verspreid door de Nati onal Zeitung; doch Reuter, die ter plaatse waar men zulks zou dienen to weten infor meerde, kon geen bevestiging van het boricht, doch ook geen ontkenning ervan ontvangen. Italiö en Duitschland. De bekende reorgauisatie van het Turk- sche leger, generaal von der Golz heeft onlangs een artikel geschreven in de Neue Freie Prcsse, waarin hij betoogt, dat de Turken het niet zouden moeten onderstaan vrede te sluiten door het afstand doen van Tripolitanië, omdat de Arabieren het terug trekken der Turkscbe troepen uit die streken zouden beschouwen als laaghartig verraad en aldus het prestige der Turken in de wereld van den Islam er een onoverkoir.e- lijken knak door zou krijgen. De Italiaansche pers is woedend over dit artikel, dat zij beschouwt als een aan hitsen tot verder nutteloos verzet. De Italiaansche Regoering heeft zich ook met do zaak bemo»id en te Berlijn „vriendschappelijke" vertoogen gehouden. Daarom zijn op hunne beurt de Duitsche bladen boos en zij hopen dat de Duit6cbe Regeoring flink van zich af zal byten. De samenkomst tb Baltischport. De samenkomst van Keizer Wilhelm en Tzaar Nicolaas behoort weer tot hot ver leden. Russische bladon geven hoog op van dezo bijeenkomst en verwachten er allerlei dingen van voor de toekomst. De Roeskaje Slowo, een invloedrijk Russisch blad, waarschuwt echter voor te hoog ge spannen verwachtingen in dit opzicht. On getwijfeld, zegt zij, i6 deze ontmoeting een feit van hooge politieke beteekenis, maar men mag niet verwachten, dat zij veran dering zal brengen in de bestaande ver houdingen. Er mag, zegt het blad, geen vergelijking gemaakt worden tusschen deze byeenkomst en bet bezoek, dat koning Edward YII indertyd te Reval bracht en dat een geheele ommekeer teweeg braoht in de Europeescho politiek. I De huidige bijeenkomst van de beide keizors zal niet zulke ver strekkende ge volgen hebben, het eenigo, wat men er van verwachten mag is, dat er een einde komt aan de moeilijkheden tusschen Duitschland en Rusland, door welke do op papier bestaande goede betrekkingen fcitelyk waren geworden tot een stillen oorlog tusschen Bcrlyn en Petersburg. „Maar", voegt het blad daaraan toe: „Duitschland moet dan ook zijn politiek van speldeprikken staken en bewijzen geven van zijn oprechtheid. Dan zal door deze samenkomst het te Reval begonnen werk bekroond worden. Tbgkn db Warenhuizen. De Kamer van Afgovaardigden in BadeD hoeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij hot percentage van den aanBlag van de sedert eenige jaren ingevoerde gemeente lijke warenhnis-belaBting wordt verhoogd. De sociaal-democraten stemden tegen. Een amendement van deze hoogere be lasting reeds een aanvang te doen nemen bij een omzet van 200.000 Mark, werd verworpen. Zeeliedenstakinq in Frankrijk. De dokwerkers in Duinkerken hebben na een onderhoud met het Comité voor bescherming dor havenbelangen er in toe gestemd, om den arbeid aan boord der verlaten sloombooten weer te hervatten. Een nieuw bewijs van sjmpathie mot de stakers hebben echter de post-en telegraaf- beambteu te Marseille gegeven. Zij hebben besloten een boui van 50000 francs voor de ondersteuningskas der zeelieden beschik baar te stellen. Te Marsoille staat het scbeepvaartbediyf zoo goed als stil. Het verkeer met Algiers is geheel gestaakt en de postdircctie heeft aan de regeeriDg verzocht torpedojagers tot haar beschikking te willen stellen, ten einde in den dienst te kunnen voorzien. De vorliezen door den handel geleden heeten nu reeds in de millioenen te loopeD. Vrouwelijke Ambtenaren, De Matin heeft een onderzoek ingesteld naar het aantal vrouwelijk ambtenaren in Franschen departementalen en gemcente- lykcn dieust.Dat aantal bedraagt in 't ge heel J5öo21. Bij de landbouwadminislrntie zijn slechts 16 vrouwen werkzaam, bij het openbaer onderwijs 70.693 Tusschen deze beide uiterste bewegen zich de andere cijfers: 37.120 by de departementale en gemeentelijke administratie, 19.466 bij den posterijen en telegrafie, 15.072 bij den financieelen, 6356 bij den Staatsspoorweg- dienst. Bij oorlog zyn 840, by marine 457, bij binnenland8che zaken 243, bij koloniën 166, bij openbare werken -152, bij schoone kunsten 147, bij handel 140, by arbeid 132 en bij buitenlandsche zaken 102 vrou welijke ambtenaren op de bureaux werk zaam. De Toestand in Portugal. Onder een deel van de bevolking van Noord Portugal zijn in de laatste dagen ongeregeldheden uitgebroken. De Regeering zegt natuurlijk, dat die ongeregeldheden nietB te beteekenen hebbeD, en dat de

De Eemlander | 1912 | | pagina 1