WEERBERICHT. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Thermometerstand MEDEDEELIN(JEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 9 Juli 1912. Hoogste barometerstand 768.7 m.M. te Parijs, laagste 741.9 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 10 Juli 1912. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest zwaar bewolkt, weinig of geen regen, behoudens kans op plaatselijke onweersbuien. Temperatnur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteronF. 72 Laagste hedennachtF. 58 Hedenmiddag 12 uurF. 69 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 9 Juli des 's morgens 7 uur is 70° F. Db Toestand in Portugal. De Portugeesche royalisten, die maanden lang reeds aan de noordelijke grenzen van het land zaten te wachten op een gunstige gelegenheid om een inval in pe Republiek te doen, zijo eens weer daar toe overge gaan, maar, voor zoover ten minste uit de niet heel duidelijke berichten op te maken valt,i8deinvaljammerlijk mislukt.Na eenkort gevecht, waarin enkele dooden vielen, zijn zij weer over de grens op Spaansch gebied terug getrokken. Tegelijkertijd ongeveer brak oproer uit in verschillendo plaatsen van het noorden, in Barcellon, Fafe, Chanez, Montalegre enz. Het is de bedoeling ge weest, beide bewegingen te laten samen werken, in de hoop dat het oproer zou overslaan naar Lissabon. Maar dit is mislukt. De Spaansche minister-president heeft in een gesprek verklaard, dat hij ordor had gegeven om elke Portugeesche samen zwering op Spaansch grondgebied te on derdrukken. Nu heet het, dat twee troepen Tan 300 monarchisten in de Portugeesche bergen kampeeren. Stemrechtvrouwen. Dezer dagen zijn de laatste suffragettes in Engeland, die in Maart wegens straat schenderijen enz. tot zes maanden gevan genis waren veroordeeld, uit de gevangenis ontslagen. Zij moesten vrijgelaten worden, omdat zij elk voedsel bleven weigeren, en de kunstmatige voeding nietzondei gevaar kon worden volgehouden. De onlusten te Belfast. Sinds eenigen tyd worden te Belfast betoogingon gehouden tegen de Roomschen. Ook waren Roomscbe arbeiders uit de fabrieken weggejaagd en toen dezen Zater dag hun loon kwamen halen werden zij bovendien mishandeld Na een unionisten-vergadering trokken den nacht daarop een vierduizend man, wier aantal spoedig tot tienduizend aan groeide, de Roomsche wijk door, bescha digden daar de winkels, gooiden de ruiten in van de Roomsche school, van een room sche kerk en van het bureau van de na tionalistische courant. De politie stond machteloos. De Jong-Egyptische beweging. Het onderzoek in zake het complot tegen den Khedive van Egypte en tegen lord Kitchener, waarvan wy dezer dagen molding maakten, heeft tot dusver nog geen aanwijzingen opgeleverd omtrent het be- Btaan van een uitgebreide samenzwering. Het schijnt dot de zaak zeer overdreven is en dat men te veel waarde heeft ge hecht aan verklaringen van enkele jonge lieden, die zich gewichtig wilden voordoen. Zelfs tegen de drie reeds gearresteerde jongelieden schyoen geen voldoende bewij zen te zijn gevonden; een van hen is ten minste reeds weer op vrije voeten gesteld. Roosevelt. Roosevelt heeft thans in de pers zyn oproep gepubliceerd om een afzonderlijke, een derde, partij te vormen. De oproep is onderteekend door een tachtigtal beLende mannen uit alle staten. De Conventie van deze partij zal den lOen Augustus te. Chicago byeen komen. Dixon, de leider van de campagne, ver klaarde, dat Roosevelt dagelyks ongeveer 500 brieven en telegrammen ontving. Pest in West-Indi§. Te Havanna zyn enkele gevallen van pest geconstateerd evenals in Portorico. Er zijn strenge maatregelen genomen om oen zich uitbreiden der ziekte te voorkomen. Welgestelde inwoners verlaten de streken waar de ziektegevallen zijn voorgekomen. Aldus wordt uit New York aan de Ber liner Localaozeiger gemeld. Nederland en de Luchtvaart. Het Centrum kan iets meededeelen aaDgaande het onderzoek der by beschik king van den Minister van Oorlog van 26 Maart 1910,ingestelde commissie om rapport uit te brengen omtrent den huldigen stand der militaire luchtvaart en daarmede ver band houdende voorstellen te doen. Na ruim twee jaar is rapport met de gevraagde voorstellen verschenen. In groote trekken wordt het aanschaffen aanbevolen van: één kabelvlieger, een kabelballonafdeeling met twee vlie gerballons en een vrjjen ballon, instrumenten enz. om het Nederlandsche motorluchtschip „Duindigt" in gebruik te nemen en twee vliegtuigen met twee leertoe- stellen een en ander vergezeld van een voorloopige organisatie van het personeel. De schrijver in het Centrum critiseert deze vooistellen, die het blad niet er op berekend acht, Nederland den bestaanden achterstand op vlieggebied te doen inhalen. Openbare en bizondere school. Het Schoolblad schrijft: In een buurt schap der gemeente Den Ham (Ov.) staan een byzondere school (voorzitter van het bestuur dier school is de burgemeester) en een openbare. Een vader van een leer ling der byzondere school neemt zijn kind wegeus een geschil met het hoofd dier school over een maatregel van orde van die school af en vraagt aan het hoofd der openbare school toelating tot de openbare school. Het hoofd laat het kind toe, dooh krijgt van B. en W. bericht, zulks niet te mogen doen zonder vergunning van B. en W. Alhoewel de verordening niets hier omtrent voorschrijft, vraagt het hoofd verlof, bedoeld kind als leerling tot de school te mogen toelaten. Edoch B. en W. vonden geen termen, op het verzoek gunstig te beslissen! De vader wilde zich n 1. niet aan een maatregel van orde der bijzonder school onderwerpen en B. en W. mochten niet medewerken een dergelijk verzet te steunen. Vrage: is de toestand reeds wettig, dat de bijzondere school voorwerp van de aan houdende overheids zorg zou wezen? Wat heeft het gemeentebestuur te maken met de motieven, waarom de toelating tot de openbare school wordt gevraagd? Het hoofd- en afdeelingsbestunr van het N.O.G. bemoeiden zich met de zaak. De burgemeester schynt ten slotte te hebben ingezien, dat hy een leelijk conflikt met de Lager-onderwijswet en de Leerplicht wet in het leven ging roepen. Het kind in kwestie is dan ook thans wel als leerling der openbare school toegelaten. Bioscoop De .Arend". Men verzoekt ons opname Tan het vol- Wy maken het Amersfoortsch publiek at tent op een kunstfilm die vanafWoensdag 10 Juli a.s. in de Bioscoop De Arend vertoond zal worden. Deze film die in 2 afdeelingen wordt gedraaid, duurt ongeveer een uur en geeft het type van een onderzeeboot zooala deze zinkt en stygt. Het geheel ia mooi gekleurd en is afkomstig uit de fa briek Eclair. De titel is .Gered uit de diepte der zee". Wij geven den lezers hierbij den beknopten inhoud dezer film. .De Adelborst Wood, verliefd geworden op de dochter van den Kapitein Wilson, vraagt aan den laatste de hand van zijne dochter. De Kapitein belooft den adelborst zijne dochter als vrouw te geven, zoodva deze den raDg van luitenant zal hebben bereikt. Even daarna meldt zich een officier van de landmacht aan en vraagt eveneens de ka piteinsdochter ten huwelijk, doch wordt afgewezen daar deze reeds met den adel borst verloofd is. De officier besluit zich te wreken en vraagt den adelborst hem een onderzeeboot te demosstreeren. Deze neemt den officier mede naar de onderzeeboot .Plunger" en laat hem het inwendige van de boot zien. Gebruik makende van een korte afwezigheid van den adelborst,schroeft de officier een rad van de machine los en vertrekt, na den adelborst voor zijne in lichtingen bedankt te hebben. Kort daarna krijgt de Kapitein bevel met de onderzee boot „Plunger" zee te kiezen, waarna „De Plunger" de haTen verlaat. Op zee gekomen laat de niets vermoedende kapitein het schip zinken. Doch bij het opstygen be merkt de bemanning weldra dat er iets aan de machine niet in orde is. Nog één keer weet men de boot aan de oppervlakte te krijgen maar dan zinkt zij voor altyd naar de diepte. Nog één middel ten redding is mogelijk. „Wie waagt hot," vraagt de ka pitein „naar boven te stijgen en daar hulp te halen?" Niemand antwoord op die vraag, tot de adelborst opzich neemt het waagstuk te volvoeren. Hij verlaat door een lanceerbuis de boot en slaagt er in de oppervlakte der zee te bereiken en hulp te verkrijgen. De bemanning is gered en de adelborst krijgt voor i'n moedige daad de doebter van den kapitein als vrouw, terwijl de lafhartige officier levenslang verbannen wordt. Deze film is zeer zeker een gaDg naar „De Arend" ten volle waard. Met het oog op de uitgebreidheid der voorstelling, be gint deze, inplaats 8 uur, ten half acht ure. Aan hoofdeo van bedrijven, besturen van plaatselijke vereenigingeD, leden van vakorganisaties, heeren geestelijken, dok toren, leeraren en besturen vaD onder- wysvereenigiDgen, is een ciroulaire van den volgendon inhoud verzzonden: L. S. Hier ter stede heeft zich een Komitee gevormd uit de afdelingen van landelike politieke- en vakorganisaties, die in 1913 aan het Kongres voor Kinderbescherming zullen deelnemen. Het doel van dit Komitee is de enquêtes inzake Kinderarbeid en de werking van de Leerplichtwet, die door het Sentraal Bestuur zijn uitgeschreven, te Amersfoort nit te voeren of te helpen be vorderen. Namens dit Komitee bieden onderge tekenden vormende het Bestuur U bijgaande vragenlijst ter beantwoording aan en verzoeken U beleefd terwille van het doel deze zo nauwkeurig mogelik te willen beantwoorden en deze lijst, mocht ze niet zijn teruggehaald, te willen terugzenden véór 20 Julie a.s. aan het kantoor van de derde ondertekenaar. Aangesloten zyn de afdelingen van de Vry'zinnig-Dem. bond, van de Typografen bond, van de Schildersgezellenbond, van de Timmerliedenbond, van de Sigarenmakers- en Tabakbewerkersbond, van de Sos. Dem. Arbeiderspartij en de Amersfoortse Be- stuurdersbond. Lijst A. bevat de volgende vragen: 1. a. Heeft uw bedrijf (beroep) van de leerplichtwet 1901 nadelige gevolgen on dervonden b. Zijn die nadelen van blyvende aard geweest o. Had het gemis van deze jeugdige werkkrachten uitbreiding van het aantal volwassen arbeiders tengevolge 2. a. Zal uitbreiding der leerplicht tot 14 jaar na- of voordelen voor uw bedrijf (beroep) met zich brengen b. Zo ja, welke 3. a. Zijn er voor uw bedryf (beroep) bezwaren als de arbeid van kinderen be neden 14 jaar verboden wordt b. Zo ja, welke 0. Zijn deze onoverkomelik d. Of is het bezwarend voor het verkrij gen van de nodige vakbekwaamheid 4. a. Wordt in uw bedrijf (beroep) door schoolgaande kinderen arbeid ver richt b. Welke arbeid f c. Door jongens Hoeveel d. Door meisjes Hoeveel f e. Wat is de leeftijdsgrens ongeveer? f. Hoeveel uren per dag werken ze ongeveer g. Welke uren h. Op welke dagen 1. Is het naar uw mening noodzakelik, dat die arbeid door schoolgaande kinderen wordt verricht? j. Welk loon krjigen zij uitbetaald (In vergelijking met dat der volwassenen). 5. a. Hoeveel kinderen van 12— 14 jaar en niet meer schoolgaand zijn in uw bedrijf (beroep) werkzaam b. Welk werk verrichten ze o. Hoeveel uren per dag d. Welk loon wordt hen uitbetaald (zie vraag 4 j.) 6. a. Bestaat in uw vak ook huisin dustrie b. Zo ja, helpen daarbjj kinderen c. Hoe oud zijn deze ongeveer d. Welk werk doen ze P e. Kunt gy opgeven hoeveel uur ze per dag werken f. Kunt gij opgeven hoeveel kinderen ongeveer erbij betrokken zyn Programma voor het concert op het terras van Amicitia op Donderdag 11 Juli, te geven door de stafmuziek van het 5e Reg. Inf. 1. L' Eclaireur, marche, Allier. 2. Ouverture Rosamunde, Schubert. 3. Kiod, du kanDst tanzen, walzer aus der op. Die geschiedene Frau, Fall. 4. Fantaisie Tannhauser, Wagner. 5. Ouverture Giralda, Adam. 6a. Souvenir du cirque Renz, Peter. Xylophon solo. b. Auf der Briihlschen Terrasse, Schröder. Mazurka-caprice. 7. Gliihwürmchen, Idyll, Lincke. 8. La Mascotte, Audrian. Tot concierge aan de school aan de Puntenburgerlaan alhier is benoemd de heer A. van Vulpen, schilder Gisteren werd door den architect W. Salomons aanbesteed: het bouwen van een dubbel wooobuis en postkantoor aan den Dolderschen weg voor rekening van den heer Chr. Pleines. Ingeschreven werd door: W. van Gen- deren voor f 13.800, J. Wildeman voor f 13.550, J. v. d. Kamp te Zeist voor f 13.332, E. de Bruin te Hoogland voor f 13.025, Lensing en v. d. Vijsel voor f 12.200 en G. v. d. Burg te Soest voor f 11.880. De gunning is aangehouden. Uitslag ToelatingsexamensGymnasium. Toegelaten zyn tot klasse I: Onvoorwaardelijk: N. van Assendelft, (Hilversum). B. J. A. Bremer, (Hoogland). J. C. Conijn, (Seminarie). W. J. Derksen, (Leusden). M. v. Haselen, (Amersfoort). A. J. Hoekzema, (VoorthuizeD). S. Knoppers, D. Koning.Tb. L. Kortbeek,(allen te Amers foort). T. H. v. Lent, (Nijkerk). G. J. Metze- laar, (Hilversum). P. J. Moeton, (Harder wijk). J. J. Spit, (Hilversum). P. H. C. v. Veen, (Amersfoort), tot klasse II. E. M. Beskering, (Amsterdam). A. Du- mont, (Amersfoort). Schimmel, (Scher- penzeel). tot klasse III. I. Hooykaas, (Amersfoort). De aanvrager-ODtwerper der Spoorweg- lijnen van Utrecht naar Schoonhoven, van Utrecht naar Gouda en paardeutramweg Utrecht naar Harmeien,onze stadgenoot, de heerKrie- ger, heeft de regeering in overweging gegeven voor de spoorweglij nen accoord te gaan met de aangegeven richtingen. Zij zijn de kortste en z. i. tevens de meest gewenschte, om vol doende samenwerking der belanghebbend» ge meenten te kunnen verkrijgen. De kortste route, voor IJsselstein—Utracht ontworpen, was oorzaak, dat het Gemeente bestuur aldaar krachtig optrad en bewerkte, dat tot heden f92.000 als locale bijdragen voor den aanleg der lijn Utrecht—Schoonhoven wer den toegezegd. Verder meent hij ait de onder handelingen te moeten opmaken, dat op het voor beide lijnen gemeenschappelijke gedeelte den Hommel—Utrecht eleetrische tractie de stoomtractie zal moeten vervangen. De ontworpen verbinding Utrecht—Harmeien blijkt door de invoering van het zeer goedkoops

De Eemlander | 1912 | | pagina 2