WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtszaken, STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELENDEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt roorm. 10.34 uur. De Bilt, 12 Juli 1912. Hoogste barometerstand 770.4 m.M. te Wisby, laagste 748.3 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 13 Juli 1912. Zwakke tot matige meest Oostelijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Licht bewolkt, droog weer, behoudens geringe kans op onweer. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 763 rnM. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 80 Laagste hedennachtF. 65 Hedenmiddag 12 uurF. 82 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vry- dag 12 Juli des 's morgens 7 uur is 72° F. en lossen in vollon gang. Er waren 16565 bootwerkers op 160 schepen aan den arbeid. Maar gister seinde Reuter weer, dat de toestand bij de dokken eenige bezorgheid inboezemde. Werkwilligen, die door stakers worden geterroriseerd, dragen revolvers bij zich. Bij de Surrey commercial docks hadden herhaaldelijk ongeregeldheden plaats. In den morgen werden twee werk willigen gevaarlijk gewond De politie ver spreidde de menigte. Honderden politieagenten bewaken de toegangen tot de dokken. De Portugeesche Royalisten. Een telegram uit Lissabon moldt, dat het den Koningsgezinden aanvoerders ge lukt is uit Cabeceiros in de bergen te komen. Zy werden eebtor vandaar door republikeinsche cavalerie verjaagd. Te Cabereiros zijn thans 27 personen in hechte nis genomen, die verdacht worden den monarchistischen inval te hebben begunstigd. Aan tragische tafereelen ontbreekt het ook niet in dezen operette-achtigen strijd. Zoo heeft een koopman te Cabereiros aan een republikeinschen officier en een sol daat vergiftigden wijn te drinken gegeven; beiden werden ochter nog gered. Het magazijn van den giftmenger werd door het woedende volk in brand gestoken, terwijl een monarchistische vlag in tegenwoordig heid der troepen werd verbrand. Spanje schijnt zich intusschen toch een weinig bezwaard te gevoelen over het feit dat al die invallen in de Portugeesche Republiek op Spaansch gebied in elkaar worden gezet. Om dat nu goed te maken heeft de Spaansche Regeering de gouver neurs van Orense en Pontenedra terugge- roepon of overgeplaatst, bij wijze van straf, omdat deze de vorming van benden heb ben toegelaten. Armoede op het eiland Bonaire. Op het kleine eiland Bonaire dat tot het Gouvernemont van Curasao behoort, heerscht groote armoede door een totale mislukking van den oogst. Gebrek aan drinkwater en aan goed voedsel zijn boTendieD de oorzaak van vele ziekten. Hare Majesteit de Koningin heeft reeds een bedrag van duizend gulden doen toe zenden aan den Gouverneur van Curasao tot leniging van dan nood onder de arme bovolking ®an Bonaire. De Godsdienstig-zedelijke belangen van kamers-zoekenden. De Staatscourant van 11 Juli bevat de statuten eoner Koninklijk goedgekeurde vereeniging, onder besshermiDg van de H. Catharina, welke zich ten doel stelt „de behartigiug der godsdienstig- zedelijke belangen van R.-K. personen bij het zoe ken van kamers, kosthuizen en dergelijke." Zij werkt te Eindhoven, bestaat uit leden en eere-loden en wordt bijgestaan door een geestelijk adviseur, aangewezeu door den bisschop van 's-IIertogenboscb. Werkloosheid en Werkstakingen. De op 29 Juni j.l. verschenen aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat o.m. eenige gegevens omtrent de werkloosheid over Mei, betrekking hebbendo op 52.047 ver zekerde ledeD (51333 in April 1912 en 43913 in Mei 1911). Yan deze was 3 pCt. werkloos, en wel gemiddeld per week 5.8 dagen per werklooze. liet relatief aantal werkloozen blykt in Mei ,1912 kleiner geweest te zijn dan in de voorafgaande maand doch grooter dan in dezelfde maand van het vorige jaar. De verhoudingscy'fers bedragen onderscheidenlijk 3.51 en 2.1; echter 0.7, 1 en 1.1 indien men de dia mantbewerkers buiten beschouwing laat. In Mei j.l. bedroeg het relatief aantal werkloozen in de diamantindustrie 1.2 (tegen 5.7 in Mei 1911 en 21.7 in April 1912. Deze percentages bedroegen in de bouwbedrijven voor deze maanden resp. 1, 1.9 en 1.4. In de „overige beroepsgroepen" (een samenvatting van de niet afzonderlijk opgenomen bedrijvon), was in Mei j.l. 0.3 pCt. der verzekerde leden werkloos (tegeB 0.5 pCt. in Mei 1911 en 1.9 pCt. in April 1912). In de groepen „drukkersbedrijven" en „leder, wasdoek, enz." nam vergelekon met Mei van het vorige jaar, het relatief aantal werkloozen niet belangrijk toe. Daarentegen is oen afneming waar te ne men in de groop „bewerking van metalen" enz., in de textielnijverheid, in de groep bereiding van voedings-en genotmiddelen" en in de „vrije beroepen." Een grafische voorstelling geeft voor 1911 benovens voor de maanden Januari tot en met Mei 1912 een overzicht van het percentage der werkloozen in allo bedrijfsgroepen te zamen en voor de laatstgenoemde maanden in enkele der voornaamsie bedrijven afzon derlijk. In Mei begonnen 11 6takingen en 1 uit sluiting. Het aantal stakers, bekend voor 10 stakingen, was 720, het aantal uitge stotenen bedroeg 19. Geëindigd zijn 14 stakingen en 1 uitsluiting. KANTONGERECHT. Door bet Kantongerecht te Amersfoort zijn de volgende vonnissen uitgesproken: Straatschenderij. J. B., Barnevcld, f 10 of 3 d. Nachtelijk burengerucht verwekken. P. v. d. H., Baarn, f4 of 3 d. J. Y., Amers foort f 5 of 3 d. Dronkenschap. J. G., f 3 of 3 d. J. v. B., f3 of 3 d. A. v. W., f3 of 3 d. W. v. d. B., f3 of 3 d. H. K. S., f5 of 3d. P. R., f5 of 3 d.. M. H., Ie herhaling 8 d., allen te Amersfoort, S. H. R. P., f 10 of 3 d., E. M., f 10 of 3 d., H. S. de G., Ie herhaling, 3 d., allen te Baarn, H. W. Soest, f 3 of 3 d., C. L. G., Renswoude, f 10 of 3 d. Yee op bezaaiden grond laton loopen. G. S. Czn., Eemnes, f 5 of 5 d. Op bezaaiden grond loopen. T. v. L., Amersfoort, f 1 of 1 d. Op verbodeu grond loopen, C. L., J. v. d. B.. G. W. v. d. Ballen te Baarn, ieder f 2 of 2 d. Een kreupele hond als Trekhond ge bruiken, T. v. h. E., Leusbroek, f 3 of 3 d. Overtr. Trekhondenwet. A. E., Amers foort, f 5 of 5 d. Over afgesloten Spoorwegoverweg loopen. A. J. M. LBaarn, f 3 of 3 d. Loonlijst niet behoorlyk invullen. G. G. M., Baarn, f30 of 20 d. Overtreding Arbeidswet, A. S., Soest, f 3 of 3 d., G. W., f 5 of 5 d., C. J. Y., f5 of 2 d., A. R., f 5X2 of 5X2 d.. G- M. v. d. U., f 4x1 of 4X1 d.. allen te Amersfoort. Overtreding Boterwet. J. J. C., Amers foort, f 3 of 3 d. Overtreding Drankwet. G. v. A., A'foort, (recidiviste) 1 maand hechtenis. Wielrijden zonder licht. J. v. d. B., Baarn, f 2 of 2 d., H. H., P. K., M. J. B., W. K., allen te Amersfoort, ieder f 2 of 2 d. F. A. v. L., Amersfoort, f 3 of 3 d., G. E., Eemnes, 12 of 2 d. Op hondenkar zitten. W. H., Bunscho ten, f 5 of 5 d., K. V., Amersfoort, f 1 of 2 d., J. P., Nijkerk, f2 of 2 d. Met auto te snel ryden. Te Soest, A,H. A'dam, f 10 of 5 d. Te Hoevelaken A. J. v. d. P., den Haag, f5 of 5 d. Te Rens woude, P. B. H. v. G. S., Leiden, f 5 of 5 d. Te Hoevelaken, J. v. D., Utrecht. Te Hoevelaken, P. de S., Delft, beiden f 10 of 5 d. Te Amersfoort met voertuig op voetdad rijden. N. L., A'foort, f 1 of 1. Te Amersfoort gelegenheid geven tot het houden van eene vermakkelykheid, waartoe aan het publiek toegang wordt verleend, zonder vergunning van den burge meester. G. D., A'foort, f 3 of 3 d. Te Amersfoort met wagen op voetpad rijden. G. C., A'foort, f 2 of 2 d. Op bezaaiden grond loopen. F. W. de H. Hilversum, f 10 of 3 d. Op verboden grond loopen. C. v. N., Soest, f 10 of 3 d. Yalschen naam opgeven. C. v. N., Soest, f 10 of 10 d. J. P., Zeist, f 15 of 10 d. Een heksenproces in 1912. De vrouw van L. v. O. te Heilouw was al sedert geruimen tijd bedlegerig. Medi sche hulp faalde; de vrouw verwachtte alleen hulp van zekeren K., die in het dorp den naam heeft te kuanen heksen. K. werd door v. O. verzocht bij diens vrouw re komen, doch hij weigerde. „Het mensch sterft, sterft, help haar nou," smeekte van O., maar K. bleef onvermurwbaar. Raad van eenige vrienden werd inge wonnen en eenparig was men van oordeel, dat K. moest komen, het gaat, zoo het gaat. In gezelschap van J. v. H. en D. v. H beide personen van 60 jaar toog v. O. op 6 Juni jl. naar K's woning. Men ontmoette hem, greep hem vast, bond hem en voerde hein op oen kruiwagen naar de woning van v. O. Gelukkig voor K., be reikte men deze niet; de veldwachter be vrijdde K., uit zijn onaangename positie. Beklaagden, teeen wie in een vorige zitting voor elk één maaBd was geeisoht, werden gisteren veroordeeld tot 7 dagen. Een nasleep bad deze zaak voor A. de B. te Heilouw, die als toeschouwer van het optreden van den veldwachter zeide: „We moesten hem op zijn kop slaan", met heai doelende op den veldwachtor. Bekl. zeide K. bedoeld te hebben. Ook hij hoorde een maand tegen zich cischen. De uitspraak was gisteren vrijspraak. In verband met deze zakeo staat ver moedelijk het feit, dat men deze week bfl den gemeenteveldwachter te Hellouw alle aardappelen en tuinvruchten heeft uitge trokken en vernield. Bioscoop De „Arend". Het is weer een zeer afwisselend pro gramma in de Arend, dat niet nalaat aller belangstelling gaande te houden. Behalve het reeds in ons blad beschreven nummor „Gered uit de diepte der Zee", dat alleen reeds een bezoek overwaard is, komt een prachtige natuuropname van de oevers der Ganges op het programma voor. Verder eenige dramatische schetsen en heel aar dige komische nummers. Door het open zetten dor zijdeuren, is de temperatuur in de zaal heerlijk, zoodat de hitte niemand behoeft te weerhouden er eens een kykje te nemen. Bioscoop Langestraat. We vestigen er de aandacht op, dat hedenavond een nieuw programma gaat in het bioscoop theater op de Langestraat. De advertentie in ons nummer van giste ren heeft doen zien, dat weer met veel zorg de verschillende nummers zijn geko zen, zoodat men er van verzekerd kan zijn, weer veel moois to zullen zien. Hoewel het buitengewoon warm is, kunnon we een bezoek toch aanraden, daar voor uitste kende ventilatie wordt zorg gedragen. Als extra nummer prijkt op het programma „Gered uit de diepte der Zee" een zeer interessante film. Het 10-jarig dochtertje van den heer E. werd gisterenavond op de Kortegracht door een wielrijder aangereden, met het noodlottig gevolg, dat het meisje by baar val een been brak. Overgebraoht naar het St. Elisabethsgasthuis werd aldaar de eerste hulp verleend. In de gisterenavond gehouden af- deeling8vergadering werd G. A. v. Meche- len met op twee na algemeene stemmen herkozen als eerste sekretaiii. Een uitvoe rige bespreking lokte het bestuursvoorstel uit tot Biet-opheffing der distrikts-federatie en afscheiding van het Middengewest. Een nadere bespreking zal met de federatie- Middengewest gehouden worden. (Yolk.) Aan bet verslag in de N. Rott. Ct. ontleenen we nog do volgende uitslagen van het internationaal concours hippique te den Haag. Coneours voor het bestgaande officiers dienstpaard, gereden door een officier in uniform. Ingeschreven 5, uit gekomen 4. 1. Gouden medaille van H. M. de Ko ningin, luitenant baron H. F. M. van Yoorst tot Voorts Haarlem, met Gravin Ada, de bekondo merrie. Zij deed het gisteren bij zonder goed en voldeed aan alles, wat van haar gevraagd werd. Het is een aangename verschyning. 2. Luit. jhr. P. J. Boogaert met Pitli Sing, best exterieur en goede gangen. De merrie toonde zich bij de voorkeuring zeer gehoorzaam. 3. Luit. F. E. Evcrwijn Lange, DeD Haag, met Mayo II. Ruiter en paard ver staan zich uitstekend. De vos is een gewillig en gehoorzaam dienstpaard. Eervolle vermeldingLuit. jhr. P. J. Boo gaert te Amersfoort met Goggles. Houtrust springconcours. Handicap. Springpaarden, gereden door officieren of heerrijders. Open voor alle paarden, behalve voor den winner van het groote springconcours 1912. Ingeschreven 40, uitgekomen 36. Ook nu werd weder op tijd greden. Canada was in dit nummer bijzonder op dreef. Ook Mottet had met de paarden van den heer Le Yionnois veel succeB. De Nederlandsche officieren waren ditmaal niet bijzonder ge lukkig, Jammer dat Powerfull een half foutjo maakte, met zyn tijd had by ge wonnen. De volledige uitslag was als volgt: 1. Hon. Clifford Sifton, Canada, met The Wasp (0 fouten), tijd 1.27. 2. D. Le Vionnoi6, Antwerpen, met Black Diamond (0 fouten), Tijd 1.39. 3. Hon. Clifford Sifton, Canada, met Skyscraper (0 fouten). Tijd 1.39. No. 2 en 3 deelden de pryzen en hebben voor de plaatsing geloot. 4. Ritm. J. A. van Gellicum, Amers foort, met Powerfull, gereden dooi luit. baron van Yoorst tot Voorst fout). Tijd 1.26. 5e prijzen: D. Le Yionnois, Antwerpen, met Costello (1 fout) in 1.40; luit. A. Th. Colembrander, Amersfoort, met Spes (1 fout) in 1.19; Graaf Rudolf von Görtz, Hannover, met Lump (1 fout) in 1.17; luit. H. Weyt- landt, Amersfoort, met Bles (1 fout) in 1.23. Eervolle vermeldingen: D. Le Yionnois, Antwerpen, met Biscul, (1 fout) in 1.41: luit. J. M. de Kruyff, Breda, met La Craquettc (2 fouten) in 1.20 en luit. C. Sifton Jr., Canada, met Hiawatha (l'/a fout) in 1.23. De adjudant-onderofficier W. Wijk verlaat den 16en dezer deD dienst met pensioen. Als reserve-adjudant-onderoffi cier wordt hij ingedeeld by het 2e bataljon. Op denzelfden datum wordt de 6ergeaDt- majoor Golnga bevorderd tot adjudant- onderofficier. De le luit A. G. Lagerwey, van het le leg. veld-art., wordt 1 Oct. gedetacheerd bij de rijschool te Amersfoort. De militie-le luitenants J. C. A. de Kruijff en A. Mulder, vaL het 5e reg. inf gaan 1 Aug. met de lichting, van 1904, waartoe zij behooren, over naar do land weer. AGENDA Dagelijks: Biosaoop, Langestraat. Dagelijks, behalve Maandag en Dinsdag: Bi oscoop de Arend. IS Juli. Tuinconcert in Amicitia. 29 Juli. Tuinconcert in Amicitia. 2 Aug. Tuinconcert in Amicitia. 11 Aug. Tuinconcert in Amicitia. 25 Aug. Tuinconcert in Amicitia. 31 Aug. Tuinconcert in Amicitia. Een ontploffing in een steen- kol e n m ij n. By een ontploffing iD een mijn van de mynbouwmaatschappy „Ben

De Eemlander | 1912 | | pagina 2