WEERBERICHT. Therraometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. INGEZONDEN. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt vooim. 10.44 uur. De Bilt, 18 Juli 1912. Hoogste barometerstand 771.7 m.M. te Horta,laagste 756.4 te Skagen enClermont. Verwachting tot den avond van 19 Juli 1912. Meest matige Noord-Oostelijke tot Noord-Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar be wolkt, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur "56 m.M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 81 Laagste hedennachtF. 68 Hedenmiddag 12 uurF. 77 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 18 Juli des 's morgens 7 uur is 75° F. zers te Berlijn, heeft in het tweede kwartaal van 1912 in 4969 gevallen inlichtingen aan landverhuizers gegeven. In het geheel werden 6580 aanvragen om inlichtingen be antwoord. Daarvan hadden 3062 aanvragen betrekking op de Duitsche koloniën. Onder het voor landverhuizing in aanmerking komende gebied staat Argentinië met 761 aanvragen bovenaan. Onder hen, die in lichtingen vroegen waren het sterkst ver tegenwoordigd kooplieden, handwerkslieden en herbergiers. 264 van hen waren zonder middelen, terwyl er meer dan 1500 over aanzienlyke sommen te beschikken hadden. De Monarchisten in Portugal. Volgens den correspondent te Madrid van het „Journal" zou de voornaamste aan leiding tot de mislukking van den jongsten royalistischen aanslag de overvloed van geld bij de monarchisten zijn. Vele avontu riers nl. zouden, in de hoop op een zoet winstje, zich bij de zaak der monarchie hebben aangesloten en door hun ongeduldig dryven naar een beslissing, de meer beza digde leiders er toe gebracht hebben te vroeg tot de tenuitvoerlegging der overigens goedberekende plannen over te gaan. Intusschen is de correspondent overtuigd, dat men niet voor het laatst zal gehoord hebben van een poging tot herstel der monarchie. Volgens hem zijn voldoende wapens in Portugal voorhanden. De royalisten bezitten o.a. twee goed bewapende en flink bemande 6chepen, zoodat zij er niet over denken, het verzet op te geven. De civiele gouverneurs der provincies hebben, ten einde afdoende de in het land in omlooop zijnde geruchten over het succes der royalisten te ontzenuwen, den stations- chefs telegrafisch gelast in de stations op goed zichtbare plaatsen de officieele rap porten over den toestand te doen aan plakken. Ook thans wordt weder gesproken van dum-dumkogels: dergelijke projectielen zou den door de republikeinen op het slagveld van Chavez gevonden zijn. De nieuwe Kamerpresident. Naar het Hbld. verneemt, is de rechter- zijde het eens geworden over den opvol ger van den heer v. Bylandt als president van de Tweede Kamer. Niet dr. De Visser zal daartoe gekozen worden, zooals aanvankelijk het gerucht luidde, doch de tegenwoordige eerBte vice-president, de heer Van Nispen. De aanvulling van onze munitie. Op de begrooting van Oorlog voor 1913 zal een bedrag van 1.100.000 gulden worden aangevraagd voor de reeds zoo lang dringend noodigo aanvulling der munitie van de artillerie en de infanterie. (Hbld.) Het fort te Vlissingkn. De Brusselsche correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft aan zijn blad eenige beschouwingen naar aanleiding der weder indiening van het kustverdedigings- ontwerp. Hy vindt, dat België vooral, maar ook Frankrijk en Engeland moeten protesteeren niet tegen het fort zelf maar tegen het feit dat Nederland willekeurig de Schelde zou kunnen afstuiten. Volgens reeds vroeger door hem ver kregen inlichtingon, zegt deze correspon dent, zullen andere maatregelen worden genomen als een vriendschappelijk ver zoek, indien Koningin Wilhelmina's regee ring doof blijft voor dit laatste. Hij wijst dan nog eens op de Maas kanalisatie en zegt dat beide kwesties: Belgiê's hulp om de kanalisatie van de Maas en de vrije vaart op de Schelde, thans onderwerp van diplomatieke onder handelingen zijn. De verkiezing voor een lid van de Pro vinciale Staten van Utrecht, district Amers foort (vacature-D. P. Hamers) is bepaald op Woensdag 31 Juli, de stemming op Dinsdag 13 Augustus en de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 22 Augustus. Heden werd ten Stadhuize aanbe steed de verbouwing van de school in de Heerestraat. Ingeschreven werd door de fa. vanGen- deren voor f 2452, door de fa. Fijnenberg en Wildeman voor f 2283, door do gebr. Renes voor f2395, door de fa. G. Was- sink voor f 1600 en door de fa. A. van Daal Tz. voor f 2335. Gegund aan den heer G. Wassink. Tevens word aanbesteed de verbouwing van het Gymnasuim. Ingesohreven werd door den heer W. v. Genderen voor f2050, door de firma Len sing en van de Vyzel voor f 1980, door de gebroeders Renes voor f 2310, door de gebr. E. J. en C. Ruitenberg voor f 1990 cn door de heer A. v. Daal Tz. voor f 2127. Gegund aan de firma Lensing en van de Vijzel. De maandvergadering van Handel en Nijverheid zal gehouden worden Maandag 22 Juli in do Zwaan. Agenda: 1. Voorstel van het geconstitueerde be stuur. 2. Bespreking plan 1913 (aange houden in de vorige vergadering). 3 Bal lotage nieuwe leden. 4. Bespreking Han delsschool. 5. Ingekomen stukken cn mededeeÜDgeD. Aan do gasfabriek alhier is in de gewone regeling der werkzaamheden eenige wijziging gebracht om gedurende de zomer maanden den stokers gelegenheid te geven een langeren vrijen Zondag te hebben. Tot dusver waren zij vrij van Zondagochtend 6 uur tot Maandag ochtend 6 uur. Dooi de aanstelling van een reserve stoker voor deD nacht van Zaterdag op Zondag, zullen de stokers 's zomers om de 3 weken van Zaterdagochtend 6 tot Maandagochtend 6 uur vrij hebben. Onze stadgenoot J. Jonker slaagde voor het eind examen kweekschool voor de Zeevaart. By ministerieele beschikking is de heer Mr. H. W. J. M. de Jong aange wezen voor den Indischen dienst bij de rechterlijke macht. Het hoofd van de werkplaatsen voor draagbare wapenen heeft een uitvoerig rapport uitgebracht aan den commandant van het veldleger aangaande het onderhoud van de geweren M. 95, die van de infan- terieregimenten zyn ingeleverd (per regi ment 400) en bestemd zijn om te worden uitgegeven aan de Landweer. Het onderhoud bij het leger liet te wenschen, blijkende uit het navolgende: a. vry veel loopen kwamen voor, die uitwendig ingevreten roest vertoonden; b. bij zeer veel geweren vertoonde de vizierklep grooto schudding tusschen het voetstuk in de breedte-richting van het wapen (bij één korps 80 pet.); c. nagenoeg de helft van de loopen was inwendig zwaar beroest, enkele geweren werden geheel droog beroe6t ontvangen; d. bij enkele geweren (ongeveer 8 pet.) was de vizierkorrel zoodanig beschadigd, dat het richten niet goed doenlijk was. Niettegenstaande er reeds zoo dikwijls gelegenheid heeft bestaan om de slechtste geweren om te ruilen, moest thans weer ruim S pet. van de loopen (bij een onder deel 50 pet.) worden afgekeurd, wegens de slechte schietuitkomsteu. De kapt. J. G. B. Berlauwt, van het 15e landweerbataljon, i9 tot 27 dezer gedetacheerd bij het 5de reg. inf. te Amers foort. De ritmeester jkr. W. H. J. van do Poll, van het lste reg huzaren te Amers foort, wordt van 24 dezer tot 1 Aug. ge detacheerd in de legerplaats bij Harskamp ter bijwoning van de schietoefeningen der infanterie aldaar. AGENDA. DagelijksBioscoop, Langostraat. Dagelijks, behalve Maandag en Dinsdag: Bi oscoop de Arend. 18 Juli. Tuinconcert in Amicitia. 29 Jnli. Tuinconcert in Amicitia. 2 Aug. Tuinconcert in Amicitia. 11 Aug. Tuinconcert in Amicitia. 25 Aug. Tuinconcert in Amicitia. 31 Aug, Tuinconcert in Amicitia. ZEIST. De uitslag van de gehouden stemming voor de vervroegde winkelsluiting alhier is als volgt: Uitgegeven 250 biljetton: ingekomen 220; voor 9 uur sluiting 133, tegen 27, blanco 60, voor algemeene Zondagssluiting 147, tegen 20, blanco 53. Spoedig zal er weer een vergadering worden belegd om een adres aan den raad der gemeente te richten tot wettelijke invoering van de vervroegde alniting. Tevens zal worden onderzocht in hoeverre ook voor de café's en drankwinkeliers een regeling te tref fen is. (Buiten verantwoordelykheid der redactie.1 Afschaffing tan de oogkleppen. Sedert eeoe week zijn de rijtnigpaarden van den President der Fransche Republiek op zyn order en in overleg met zijn'pikeur Troude van hunne oogkleppen bevryd. De eerste proef werd genomen met zyn prachtig span zwartjes „Aramis en d'Ar- tagnaD", welke dieren zich zonder oogklep pen voortreffelijk gedroegen en zoodoende blijken van dankbaarheid gaven, dat zij nu vrij mogen rondzien. Ook de heer Valentin te Parijs, bezitter van een groot aantal rijtuigpaarden, heeft zijne dieren van de oogkleppenplaag be vrijd, overtuigd, dat de oogkleppen de paarden eerder bang en onhandelbaar maken, dan wanneer men ze vrij laat zien, het geen er om hen heen gebeurt. Met oogkleppen zien zij nagenoeg niets en zijn dus bevreesd, wauueer zij geluiden hooren, waarvan zij zich geen rekenschap kunnen geven of schaduwen zien van half waargenomen voorwerpen. Volgt deze goede voorbeelden. Van Parijs toch gaan de modes uit cn de oog kleppenplaag berust-—men wil er aog niet eerlijk voor uitkomen op eene dwaze mode. Do afdeeling „Gooi- en Eemland" derNed. Vereeniging tot bescherming van dieren. Prijsvraag voor een aanplakbiljet voor de Tentoonstelling „De Vrouw 18131913". Het Bestuur van de Tentoonstelling „De Vrouw 18131913" verlangt een aanplak biljet, waarvoor zij een openbare prijsvraag uitschrijft onder de volgende voorwaarden De mededinging is uitsluitend opengesteld voor Nederlandsehe Vrouwen. Het biljet moet 120 by 80 cM. groot zyn, marge medegerekend. Deze maten kunnen zoowel in de hoogte als in de broedte genomen worden. Dosnoods kan eene speliDg van 10 cM. boven od onder elk dezer malen worden toegestaan. Het zal lithografisch in twee kleuren behalve de papierkleur, door de eerste pryswinster moeten worden uit gevoerd. Het biljet moet de volgende tekst be vatten: Tentoonstelling „De Vrouw 18131913" van 1 Mei tot 15 September 1913 op „Meerhuizen" Amsteldijk, Amsterdam. De ontwerpen voor dit biljet moeten op ware grootte in twee kleuren, behalve de papierkleur, worden uitgevoerd. Nadat de Jury haar voorloopige uitspraak heeft gedaan zal de inzendster van bet eveneens voor- loopig voor de uitvoering bestemde biljet, verplicht zyn een fragment van haar ont werp, naar keuze van de Jury, op steen te brengen en te doen afdrukken, om hare bekendheid met de lithografische technieken te bewyzen. Ieder onderworp moet voor zien zijn van een motto en bevatten den naam en adres van de vervaardigster. Op de buitenzijde van tie enveloppe moet tevens een correspondentieadres vermeld zijn. De ontwerpen moeten vóór den lsten October a. s. franco worden toegezonden aan het Secretariaat Damrak 2830 Amsterdam. De ingezonden ontwerpen, uitgezonderd dat, 't welk met den eerston prijs bokroond en voor uitvoeriDg aangewezen wordt, blyven eigendom van de inzendster- Het Bestuur behoudt zich het recht voor alle ontwerpen twee keer te exposeeren: den eersten keer, onmiddellijk na bet ver schijnen van het Jury rapport, den tweeden koer op de Tentoonstelling "De Vrouw 1813—1913". Als eersten prijs wordt uit geloofd de som van f 250, als tweede prijs f 100. Bovendien zal de pryswinster f 100 ontvangen voor het op steen brengen van het biljet. Do Jury behoudt zich het recht voor, zoo geen der ingekomen ontwerpeD haar voor uitvoering geschikt voorkomt de eerste prijs niet toe te kennen Het biljet moet acht weken na ontvangsi van de opdracht voor den druk gereed zijn. De Jury zal bestaan uit de Dames en Heeren Mevr. Thérèse van DuylSchwartze. Mej. Nelly Bodenheim. Mej. Marg. Verwey. Mevr. Baanders Fockema. De Heer Nijhoff. De Heer Roland Holst. Dr. Mia Boissevain. Het verslag van het Voorloopig Comité waarin het doel van de Tentoonstelling nader omschreven is, is te verkrijgen aan het Secretariaat Damrak 2830; alwaar tevens meerdere exemplaren van deze voor waarden verkrijgbaar zijn. Het Dagelyksch BeBtuur: Mej. Dr. Mia Boissevain, Presidente. Movr. W. Asser- Thorbecke, Vice Pres. Mevr. J. E. v. BuurenHuys, lste Secr. Mej. R. Manus, 2de Secretaresse. Mevr. J. P. OdijkWouters. Penningm. Mevr. Dr. G. Docters v. Leeuwenvan Maarseveen. Mevr. J. P. Wesselinkvan Rossum. Een geheimzinnige moord. Twaalf jaren geleden werd in Engeland voel sensatie veroorzaakt door een tragische geschiedenis te Yarmouth, de veel bezochte Engclsche kustplaats van het graafschap Norfolk. Daar werd toen op een eenzame plek in de duinen het lyk gevonden eener jonge vrouw, die door worging om het leven bleek te zijn gebracht. De politie vond echter geen enkele aanwijzing, die haar tot op sporing van den moordenaar helpeD kon. Totdat na eenigen lijd vermoedens rezen tegen den man der vrouw, Bennett ge- heeten. Hij werd gearresteerd, doch ont kende alle schuld. Zekere omstandigheden bezwaarden hem echter en derhalve werd hij terdood veroordeeld. De herinnering aan die geschiedenis wordt in het geheugen herroepen door een soort- gelyke tragische ontdekking, pas weer te Yarmouth gedaan. In den vroegen morgen reden aldaar twee arbeiders langs bet strand, toen zij op korten afstand in de duinen een jonge vrouw onbeweeglijk zagen liggen. Zij dachten eerst, dat de vrouw sliep en stegen van hun wagen om haar te wekken. Doch bij haar gekomen, deinsden zij van schrik terug terug. Haar gelaatstrekken waren erg vertrokken, haar oogen pal ge sloten, terwijl haar tong ver uit den mond hing. Zij gaf geen teeken van leven meer en kwam op een ontzettende wyze om.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2