DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 168 VRIJDAG 19 JULI 1912 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. J>. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KLEINE Hilli ti. Telef. Interc. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Bene praktische toepassing van de onderzeeboot. Hoe dapper de duikers ook zjjn, kunnen zij toch slechts op een betrekkelijk geringe diepte hun bergingswerk verrichten. Onnoemlijke schatten blijven op den zee bodem rusten, omdat zij op te groote diepte liggen. Daarom is een nuttige uitvinding door een Italiaanschen ingenieur Pines gedaan, nl. een soort grijpinrichting aan een onderzeeboot die de gezonken voorwerpen weer naar boven brengt. De boot zelf is ongeveor 5 Meter lang en heeft 3 Meters door snede. Van voren is een schroef, die tot de voortbeweging dient, aangebracht, van achteren twee lange beweegbare armen die aan het einde een soort grijpklauw hebben. Onderaan is een rad aangebracht, dat de boot op den zeebodem voor of achterwaarts brengt. De boot is door middel van een stalen tros aan een praam verbonden die op het water drijft, verder bevinden er zich openingen in voor het binnen komen of uitla ten van de bemanning. De Toestand in Turkije. Zooals we reeds met een enkel woord hebben gemeld, heeft het geheele Turksche Kabinet thans zijn ontslag genomen. In de eerste plaats zal de nieuwbenoemde minister van Oorlog Moechtar pacha wel als eisch gesteld hebben: de verwijdeiing van enkele comité-mannen. Wilde de nieuw opgetreden minister van oorlog eenig gezag tegenover het leger uitoefenen, dan moest hij wel eischen, dat sommige der grieven, tegenover de regeering der comité mannen uit der weg werden geruimd. Beo andere aanleiding tot het aftreden der regeering kan gelegen zijn geweest in angst voor een crisis. De toestand in Albanië toch is hoogst hachelijk en de beweging in het leger wast. De Köln. Zeitung deelde zelfs mee, dat een driehonderd officieren uit de pro vincie zjju gekomen, zoogenaamde Fedai's of dood gowgden,die als afgevaardigden van alle legorafdeelingen kwamen eischen, dat twee ministers zouden aftreden.Een geweld dadig optreden lag niet in de bedoeliug'jdezer officieren. Maar wel werd door het garni zoen in Konstantinonel onderhandeld met de soldaten in de provincie om gemeene zaak te maken tegen de regeering. Indien dit alles waar is, dan behoeft men zich niet te verwonderen, dat de Regeering is heengegaan uit vrees voor een nieuwe revolutie in de hoofdstad. Het aftreden van Said-Pascha is in elk geval een nederlaag voor de Jong-Turken en beduidt misschien wel het einde van hun heerschappij. Tewfik pacha, Turksch gezant te Londen heeft den desolaten boedel moeten aan vaarden en is Grootvizier geworden en Nazim pacha zou minister van Oorlog worden. Is dit laatste het geval, dan zal vermoedelijk het zoo schromelijk oneerlijk gekozen Parlement worden ontbonden eu zullen er nieuwe verkiezingen worden uit geschreven, want toen men hem vroeger uitnoodigde minister van Oorlog te worden, had hij dit als eisch gesteld Geen vriendelijke ontvangst. Duitsche bladen schrijven dat de passa giers van een Duitschen ballon uit Straats burg, die Zaterdag jl. ergens in het oosten van Frankrijk neet kwam, zeer slecht be handeld zijn door de Franscben. Eerst werden de luchtvaarders door de bevolking vriendelijk begroet, maar toeD zij DuitscherB bleken te zijn,werdenzijvijaDdelijkbejegend, en den kapitein van den ballon werd zelfs zijn pet met de insigne van de luchtvaart- vereeniging afgeslagen. Een der passagiers werd zijn verrekijker afgenomen en eerst te gen betaling van 15 francs teritggegeven.Een douaue-ambtenaar bracht bij de omzetting van Duitsch geld in Fransch eeo premie van anderhalf percent in rekening. De burge meester evenwel gedroeg zich zeer hoffèljjk jegens de Duitschers. De Staking te Londen. Het is weer mis met de onderhandelingen in zake de staking in het havenbedrijf te Londen. Het stakingscomité heeft in een manifest openbaar gemaakt, dat do onder- handelingeu zjjn afgebrokou, daar de werk gevers onverwaardolijke onderwerping vragen. In hetzelfde manifest wordt verklaard, dat hervatting der onderhandelingen wordt voorbereid op den grondslag vau de voor waarden, die golden vóór het uitbreken van het conflict. De begenadiging van Hervé. De Fran9che antimilitarist Hervé bad aangekondigd den minister voor zijn gratie te zullen bedanken op z jj n e w ij z e. Ziehier hoe hij dit heeft gedaan. Hij heeft den volgenden brief laten afdrukken in do „Guerre sociale". „Alvorens de cel te verlaten, waarin gij, uw voorgangers en uw zoogenaamd republi- keinsch parlemeDt mij schaamteloos en dom in de twintigste eeuwI zes-en-twintig maanden hebt laten zitten voor een dagblad artikel, gij, met medeplichtigheid van een zoogenaamd republikeiosche pers, zoek ik naar woorden om u waardiglijk mijn dank uit to brengen. Ik vind er maar één: het woord van Cambronne. Dat voeg ik u toe, mét mijn dank". Met het woord van Cambronne is be doeld het bekende: „De garde sneuvelt, maar geeft zich niet over". Wel een merkwaardige aanhaling voor een anti-militarist. Men zal zich herinneren, dat het misdrjjf waarvoor, Hervé gevangen zat, was de verheerlijking van den moord op een politic agent door een apache Leboeuf. Het Vreemdelingenlegioen. De staat betreffende de dienstneming bij het Fransche Vreemdelingenlegioen bevat 2215 man, tegen 2115 en 1911. Over de de nationaliteit der recruten wordt gezwe gen Het inschrijvingsbureau te Nancy levert, na Parjjs (waar zich dit jaar 416 lieden tegen 230 het vorige jaar aanmeldden), het grootste contingent met 220 man, van wie de meesten vermoedelijk uit het Rijks land komen. Dan volgen de havenplaatsen, Marseille met 98, Nizza met 30, Toulon met 30, Brest met 24, recruten. Het binnenland van Frankrijk levert vrijwel geen liefhebbeis voor het Legioen. De Franschbn in Marokko. Het is Dog lang niet pluis in Marokko. Reuter seint, dat de streek Dockkala tus- schen Marakesch, Magazan, Azemocr en de Wed Rebia in opstand is. De trouw gebleven Kaids zijn naar Azemoer gevlucht. De Fransche post te Sidi Ali is door troe pen uit Chaouia versterkt. De Portugeesche Monarchisten. Woer hebben Portugeesche verkennings- troepen de aanwezigheid van 200 opstan delingen te Mcnaes (op Spaansch gebied) vastgesteld, 't Is wel om ziju geduld te verliezen voor Portugal. De socialistische partij in Portugal heeft tot het intern, social, bureau te Brussel een schrijven gericht, waarin de socialis tische partijen van alle landen worden opgeroepen, om in meetings en in de parlementen positie te nemen tegen de houding der Spaanche regeering en van het reactionnaire Spanje, dat de monar chistische samenzweeriDg op Spaansch grondgebied vergunt en de manoeuvres der Portugeesche monarchisten toelaat, met de bedoeling, dat de Republiek ten gunste der clericaal-monarchistische reactie zal worden vernietigd. Ofschoon de tegenwoordige Portugeesche regeering anti-democratisch is en voor het oogenblik vijandig tegenover de arbei ders staat, staakt de arbeiderspartij van Portugal voorloopig de aanvallen tegen de regeering. En de oproep eindigt met de woorden: „Ofschoon wij socialisten zijD, snellen wij toe tot verdediging der Republiek zoodra, zij in gevaar is!" Rusland en Japan. Aan een reis, die de JapaDsche staats man Prins Katsoera thans onderneemt in Rusland, zijn geruchten gekoppeld van een RussiBch-Japansche tractaat, dat bet Japansch-Engelsche tractaat als het ware te niet zou doen. Deze geruchten zijn uit Tokio terstond tegengesproken. „Hoowel", zegt hot bericht „tusschen Rusland en Japan de meest volledige overeenstemming heer6cht terzako van de respectieve belan- genspheren in Mongolië en Mantsjoerije, en er dus een entente is tot Btaod gekomen, van het grootste belang voor het behoud van den vredo in bet Verre Oosten, zoo komt die toch op de tweede plaats na do Engelsch-Japansche alliantie." Een Aanslag op Taft? Het is reeds merkbaar dat wjj in den Komkommertijd zijn. De Secretaris van den President der Yereenigde Staten zou in diens Bchrjjf- bureau naar de correspondent te Washington van de New-Yorksche Tribune meldde,een pakje hebben gevonden, waaraan een bran dende lont, die hij uitdoofde. Bij onderzoek bleek, dat het pakje een helsclie machine bevatte met 6 pond dyna miet. De Secretaris zelf komt nu zeggen, dat van het heele verhaal niets waar is. Congres voor Staatspensioen. In de laatst gehouden vergadering van de commissie uit den Bond voor Staatspeu- pionneeriDg ter voorbereiding van het inter nationale congres voor siaatspeusioen, dat op 3 Augustus te 's-Gra^enhagc zal ge houden worden, werd medegedeeld, dat tot nu toe 76 houden en vercenigingen (waar- onder enkele politieke partijen) en 38 boiidsafdeehngen zich als lid van het con gres hebben doen in8chryven. Het woord zal gevoerd worden door mr. Owen Evans, lid vun de Eighty Club te Londen, over de weiking en de beteeke- nis van de Old Ago9 Pension Act 1908; door den heer Teenstra over de vraag: Wie krijgen in het ontwerp-Talma geen staats pensioen?: door den heer Hans Andersen, burgemeester van Rangers (Denemarken) over: Les Subventions a la vieille66e en Danemark; door Enka (mej. v. d. Vlies) over: Staatspensioen en Christelijke liefde: door dr. Gustav Bang, uit Kopenhagen, en een bondsspreker. In de avondvergadering zal mr. Troelstra het woord voeren. Oranjkbloem. Naar men uit betrouwbare bron aan de Stand, meedeelt, heeft zich een comité ge-

De Eemlander | 1912 | | pagina 1