WEERBERICHT. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.40 uur. Do Bilt, 23 Juli 1912. Hoogste barometerstand 768.5 m.M. to Vestmanoer, laagste 757.7 te \alentia. Verwachting tot den avond van 24 Juli 1912. Aanvankelijk zwakke veranderlijke later toenemende Oostelijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar tot halt bewolkt, droog weer behoudens onweer. Temperatuur: Warmer. Barometerstand le AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 761 m.M. Vorige Btaud te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 76 Laagste hedennachtF. 62 Hedenmiddag 12 uurF. 72 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 23 Juli des 's morgens 7 uur is 71°F. vorige vergadering aangehouden. Er is een meerderheid en een minderheid, ook in 't Bestuur. De heer Van Schaik zegt, dat als punt 2 op do agenda staat: Bespreking plan 1913. Dit is misschien niet duidelyk of volledig, 't Is het voorstel van het vorig bestuur om f 75 toe te kennen aan de commissie 1913 om eenige deskundigen opnamen te laten doon. 't Bestuur is niet direct homogeon en wil dit aan de verga dering overlaten, omdat H. en N. geen enkele finantieele verplichting op zich heeft genomeo. In de Maartvergadering is door het vorig bestuur de vraag gesteld omtrent plan 1913. Hoe en op welke wijze H. en N. zal deelnemen is niet bekend. De commissieleden hebben indertyd niet den juisten weg ingeslagen. Ze hebben zich met enkele leden van andere vereenigin- gen tot een bestuur gevormd en H. en N. heeft de leiding genomen. Het komt spre ker niet ougewenscht voor, wanneer de deelnemende vereenigingen de gezamenlijke kosten dragen. Het lag meer op den weg van de Oranje-vereeniging of van vreem delingen verkeer om op den voorgrond te treden dan van H. en N. Hierom stelt hij voor de subsidie f 75 niet toe te staan. Alleen zou H. en N. kunnen bijdragen in de werkelijke kosten. Of de kosten door het vorig bestuur geraamd, practisch nut zouden hebben, betwijfelt spreker. De heer F rederiks vraagt of hij het goed begrepen heeft, dat het| nieuwe be stuur niet finantieel zou gebonden zijn door 't oude, waarop de voorzitter kan antwoorden dat het Bestuur volkomen vrij staat. Uit de notulen is dit ook te hooren. De heer Oosterveen verklaart dat er ongeveer f 10 onkosten gemaakt zyn. Hij heldert dit op. De Voorzitter dankte voor de toelichting. De heer de Pool: Heeft de heer van Schaik gesproken uit naam van de min derheid of uit naam van de meerderheid? Wanneer die 175 niet genoteerd worden, vervalt dan 't plan 1913? De heer v. d. Burg: De vergadering heeft hét Bestuur opgedragen om zich in verbinding te stellen met andere voree- nigingen. Wat H. en N. ook doen zal, het plan is daarom niet verworpen, zegt de voor zitter. De heer v. Schaik: De kwestie van die f 75 is of H. en N. die alleen moet betalen of de verschillende Commissies? Ik geloof, do verschillende vereenigingen Waarom moet één worden aangewezen om de lasten te dragen I Die f 10 moeten worden terugbetaald, meent de heer Frederiks, hetgeen de voorzitter ook beaamt. Dit bestuur heeft een batig saldo van f 30 overgenomen, be halve dan nog de te innen contributies. Sommige bestuursleden meenen, dat de kas een uitgave van f 75 niet toelaat. De hoer de Koning zegt, dat er een zeker waas van geheimzinnigheid is. Men heeft nog geen kennis kunnen nemen, van wat er gedaan is. Het bestuur heeft te weinig licht kucnen krijgen en heeft ver slag gedaan van haar handelingen Hij zelf heeft nog geen licht in deze zaak. De heer Oosterveon zegt, dat het niet op den weg van het nieuwe bestuur ligt en dat er geen reden is van een ge heimzinnige zaak te spreken. De heer De J o n g h stelt voor, dat H. en N. f 25 zal geven. Velen zijn hier voor, doch de heer van Schaik meent, dat het oude voorstel eerst moet afgehandeld worden. Nog meer heeren voeren over deze kwostie het woord. Een Commissie lid heeft bedankt. Ook de heer Oosterveen doet dit en stelt voor dat het nieuwe bestuur deze zaak zal over nemen en naar omstandigheden zal han delen. Dit wordt aangenomen. Aan do orde Ballotage. Het nieuwe lid wordt aangenomen met 16 stemmen vóór en 8 tegen. Volgt bespreking Handelsschool. De voorzitter brengt in een vurige rede zijn dank aan hel afgetreden Bestuur voor alles, wat het gedaaD heeft in zake do Handels school. Steun deze zaak, stuur de jongens er naar toe. Hy vraagt dan de vergadering in het volle vertrouwen, dat ze het zal toestaan, H. en N. te machtigen 4 jonge lui van de kostelooze scholen er heen te zenden. De Vereeniging heeft dan een daad verricht, waardoor ze bekend zal worden meer dan tot nog toe. Ily hoopt, dat het Bestuur door de vergadering hierin zal gesteund worden. De beer De Pool: 't Verheugt me, dat u de Handelsschool zoo'n goed hart toedraagt. Ze is een kind van H. en N. 't Heeft veel moeite gekost, ze er te krijgeD. De school is er, doch we hebben nog geen leerlingen. Er zal onderwezen wor den al wat een koopman noodig heeft te weten, öf voor zijn eigen zaak óf iu dienst van een ander: talen, handelsrekenen, boek houden, stenografie en machineschrijven. De school zal voor den handel worden wat de ambachtsschool voor 't ambacht is. 't Is een vakschool, 't Is noodzakelijk dat do leden van H. en N. van het be stuur een circulaire ontvangen, waarin dit alles gezegd wordt en waarin ze worden opgewekt hun hinderen er heen te sturen. Het bestuur zal dit doen. Verder raadt de heer de Pool het bestuur aan, voorloo- pig nog geen andere leerlingen te zenden. Misschien is dit later mogelijk als de zaak goed gaat. De Voorzitter wil zich nog niet ge wonnen geven, hoewel hij wel voelt, dat de kosten hooger zullen zijn dan eerst ge dacht werd. De heer de Pool zegt verder, 't on- derwys is f 45 waard en dat moet betaald worden, kan men dit te goedkoop krijgen, dan wordt het niet gewaardeerd. De heer van Schaik zegt, dat het de bedoeling is jongens te nemen, waar wat in zit. De heer Smit meent dat de Handels school is opgericht voor kinderen van middenstanders. H. en N. is geen liefda- digleidsvereeniging. Als de vereeniging den vollen prijs niet botaalt, dan krygt ze een cadeau en dat mag niet.We hebben voor onze eigen jongens te zorgen en niet voor die van de arbeiders. De heer Oosterveen gelooft, dat het voorstel niet best in stemming zal kunnen komen en raadt aan met het be stuur van de Handelsschool in overleg te treden. Nog meer heeren opperen bezwaren; 't gevolg is, dat het beBtuur zyn voorstel terug neemt. Ingekomen Een schrijven van den heer Van Duinen dat hy verhinderd was te komen. Hij betuigt zijn waardeering aan het nieuwe bestuur, dat deze taak wel heeft willen aanvaarden; Verder een schrijven van den heer van der Meiden, waarin deze bedankt als lid. Bij de rondvraag brengt de heer Oosterveen de verhooging van bestel- loon ter sprake. Misschien konden de leden gezamenlijk goederen laten afhalen of kan het bestuur met oen vervoerder in overleg treden. Nadat de Voorzitter nog een klacht heeft geuit, dat de groote bladen geen melding hebben gemaakt van zijn groote rede over faillissementen op het midden standscongres gehouden, wordt de open bare vergadering gesloten en gevolgd door een geheime. Burgemeestersvacature. De Stichtsche Courant, die tegenwoordig hooge relaties heeft in regeeringskringen, verneemt dat tot burgemeester van Amers foort benoemd zal worden mr. J. C. Graaf van Randwijck, referendaris aan de ge meente-secretarie te 's-Gravenhage. Bioscoop De „Arend". Het nieuwe programma dat morgen, Woensdag 24 Juli, aanvangende ten 7\'s ure, gaat, belooft zear zeker weder een gang naar „De Arend* waard te zijn. Behalve een prachtvolle natuuropname van het Schotschsche Hooggebergte, zijn er nog 7 interessante nummers, waar onder een film uit de fabriek Ambrosio, getiteld „Do Huwelijksreis," zeker de kroon spant, daar over het algemeen alleen do drama's en dan nog wel de realistische, zich mogen verheugen in een lengte waarvan do duur ongeveer een half uur bedraagt. Ook „do roman van oen loopmeisje" en „Helden moed" zijn het bekijken overwaard en be- hooren tot de zoogenaamde spannende drama's. Wij behoeven het publiek er niet aan te herinneren dat de zaal van de Arend, zelfs bij het warmste weder, een aangename koele temperatuur bezit. Zij, die de warme avonden in deze Bioscoop hebben mede gemaakt, zullen dit ten volle onderschrijven. Het N. v. d.D. deelde verleden week mede en wij hebben het ook in ons blad overgenomen dat de heer M. Uijldert de Redactie van de Prov. Over- ijselsche en Zwoleche Courant zou verlaten om zich in het vervolg geheel aan zijn letterkundigen arbeid te wijden. De heer Uijldert meldt ons, dat dit bericht, ten deele onjuist, ten deele voorbarig is. De heer J. Stamperius, schoolop ziener in het arrondissement Amersfoort zal tot 5 Augustus a.s. afwezig zijn en in dien tijd vervangen worden door den schoolopziener in het arrondissement RheneD. Zaterdag werd door den architect Herm. Kroes alhier voor rekening van de Congregatie der Zusters van O. L. Yr. aanbesteed te Eemnes de bouw van een zusterhuis met schoolgebouw. Iogeleverd 17 biljetten waarvan Schaepherder-Breu- nesse te Larcn-Eemnes hoogste met f 27.659. Laagste inschrijvers waren Piepers- Speller te Blancum-Laren met f21 472. GlaB- on verfwerk werd afzonderlijk aan besteed. Amerefoortsche inschrijvers waren de firma's Lensing en v. d. Vijzel f 23.100 en f1540; C. J. Kuntz. f24,000 en f 1000; en L. J. Hemels f24.493 en f1545. Het ligt in de bedoeling der beide groote spoorwegmaatschappijen het bestel en afhaalloon van ijl- en vrachtgoederen te verhoogen. Als regel voor alle stations zal het worden 5 cent per 50 kilo, terwijl voor enkele groote plaatsen het minmum in plaats van 10 cent 20 cent zal zijn, zooals nu ook voor eenige plaatsen het geval is. (Centr.) Het diploma van de Amerefoortsche Bad- en Zweminrichting werd uitgereikt aan de jonge juffr. Kitty A. van den Bo- venkamp en aan de jongenheer Henri A. Middelburg. Gisteravond vergaderde de Afd. Amersfoort van den Bond van Nederl. Schilderspatroons. Aanwezig: de heeren J.R.v.'t Hof.Yoorz.; P. van Veen, Vice Voorzitter; J. W. de Vaal Secretaris penningmeest; de leden J, Bakker, T. L. Blok, P. v. 't Hof. G. H. Massa en L. van Wijngaarden. Afwezig W. Ruitenberg. Ter sprake komt, het eenige punt van convocatie: Opheffing der Afdeeling.Voor stel van den Heer van Wijngaarden, onder steund door den Heer Blok en anderen. Na verdediging van de opheffing door den voorsteller, wordt na ampele tegen kanting, het voorstel tot opheffing van do Afd. bij meerderheid van stemmen (volgens reglement 2|3 der leden) aangenomen. Een poging van af de bestuurs tafel, om een nieuwe vereeniging op te richten, mislukte. De heer J. R van 't Hof, sinds de op richting in 1902 hare voorzitter, sprak zijne leedwezen uit, dat in een stad als Amers foort, een Schilderspatroonsvereeniging niet mogelijk blijkt te zyn; dat, terwijl alles zich vereenigt om den strijd om het be staan te vergemakkelijken hier, juist door dien strijd, reeds gelegde banden worden losgemaakt. In herinnering wordt gebracht dat op Donderdag en Vrijdag a.s. door Genie troepen in het kamp van Zeist oefeningen met springmiddelen worden gehouden, waardoor een omtrek van 1000 Meter om den waarnemingstoren, ten Noorden van het Lange Bosch onveilig is. De minister van oorlog heeft aan de intendance opgedragen, in verchillende gemeenten na te gaan, hoeveel meel de bakkers in den regel voorhanden hebben en hoeveel brood zij kunnen bakken, ten einde van die gegevens in tijd van oorlog gebruik te kunnen maken. Aan verschillende bakkers is een lijst ter invulling gezonden, waarin opgave wordt gevraagd van het aantal en de soort van ovens, van de oppervlakte van elke bakruimte, en van de gemiddeld voorhanden zijnde hectoliters tarwe en rogge en kilo grammen tarwemeel en roggemeel. Door den Minister van Oorlog is ter kennis van de landmacht gebracht, dat gebruik moet worden gemaakt van Tacan- tiekaarten, indien zulks tot besparing van kosten aanleiding geeft. De reserve 2e luit. H. Thys is tot 6 Aug. by het 5e reg. inf. onder de wapenen gekomen. Bij de 3 mitraillenrsecties van het 5e regiment infanterie zijn de volgende officieren ingedeeld: kapitein K. F. Dil, lste luitenants G. Dames, L. J. Baerends en G. G. Zonnevylle. De paardenarts 2e kl. T. J. van Capelle van het le leg. huzaren alhier wordt gedetacheerd bij het 4 reg. huzaren te Deventer. Opgave van de Vereeniging .HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente heb ben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 10 Juli tot en met den 16 Juli 1912. GEVESTIGD. Grjsberta Schoonderbeek, wed. Voorburg, van Baarn naar Teutstraat 46. Janne Hendrika Costermans, van Nijmegen naar Asch van Wijckstraat 5. Corneli8 Josephus Kuiper, van Nymegen naar Langestraat 122. Franciscus Joauus Wil'o. Ignatius Vermolen, van Nijmegen naar Nieuwstraat 20. Arend Tiemens, v.Bussum n. Wolkerstr.43. Marten Merkus, v. Zwolle n. Kl.Spui66. Bartbolomeus Hendrikus Fijnenberg, van Amsterdam naar Achter Luiaard 30. Jan Krul, van Hoogland naar Groote Gasthuislaan 41. Elberta Cornelia van Middendorp, van Barneveld naar Groote Gasthuislaan 41. Jan Abraham ten Hoove, Tan Alkmaar naar Koningstraat 103. Gerrit Aarst, van Kampen naar Dorre- steinsche8teeg 9. Gerritje Vonno, wed. de Bakker, van Leus den naar Zuidsingel 66. Johan Willem van den Brink, van'sHage naar Leusderweg 37. Maria Elisabeth Kippersluys, van Utrecht naar Vijverstraat 36. Hendricus GerhardusBerge, van Gendringen naar Hooglandscheweg 2. Otto August Herman Krüger, van Dusseldorf naar Tolstraat 12. Trijntje Syspea de Hoop, wed. Overwijk, van Rotterdam naar Aldegondestraat 77. VERTROKKEN. Aart Berendsc, van Leusderweg 164 naar Leusden. Hendrik van Leeuwen, van Sint Jorisstraat 2 naar Utrecht. Antonia van der Geer, van Langestraat 49 naar Hoogland. Heintje van Drie van Utrechtscheweg 14 naar Hoogland. Pieter JaD van Leeuwen van Lange Beek straat 8 naar Leusden. Johannus Vos van Havik 38a naar Meppel. Joseph Adolph Emile Griessen van Lan gestraat 86 naar Utrecht. Cornelis Renes van Gaslaan 5 n. Leerdam. Geertruida Vernooi van Langestraat 142 naar Veenendaal. Aartje de Kruiff van Leusderweg 158 naar

De Eemlander | 1912 | | pagina 2