WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN YAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.38 uur. De Bilt, 25 Juli 1912. Hoogste barometerstand 767.0 m.M. te Momel, laagste 752.1 te "Valentia. Verwachting tot den avond van 26 Juli 1912. Zwakke tot matige winden uit Zuidelijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, droog weer behoudens toenemende kans op onweer. Temperatuur: Iets koeler. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 758 m M. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoog6te gisterenF. 78 Laagste hedennachtF. 64 Hedenmiddag 12 uurF. 78 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 25 Juli des 's morgens 7 uur is 69" F. meenste bedrog, dat men zich denken kon en niemand zou van de wet proliteeren, behalve een aantal ambtenaren. Wat minister Lloyd George nu zal doen? Dk Vloot-Koobts. De Fransche Matin zegt het bericht verdient echter verdere bevestiging dat Oostenryk en Italië, op aanwijzing van Duitschland, een aantal nieuwe pantser- schepen op stapel zullen zetten. Het pro gramma zal streng geheim worden gehou den. Het bevat voor Italië zes dreadnoughts, waarvan er twee op stapel zullen staan vóór heleinde van dit jaar, en voor Oostenrijk die van dit type schepen. De Portugeksche Monarchisten. Mag meu oen bericht in de Mundo ge- looven dan zou te Lissabon in de Kazerne der republikeinscbn garde een monarchis tisch complot zijn ontdekt. Ei werden vier menschen in hechtenis genomen. Dk Mikado. Het schijnt den Keizer van Japan een weinig beter te blijven gaan; Z. M. kan zoo nu en dan wat 6lapen. Toch blijft de toestand hachelijk; er worden driemaal daags bulletins uitgegeven. De Keizer ligt in een groote kamer, die typisch Japansch is ingericht; 's nachts verlicht door papieren lantaarns en overdag koel gehouden door bamboe-schermen. De kamer ziet uit op een mooieo tuiu, klein maar aangelegd als een fraai land schap De Keizer is zoo aan die kamer gehecht, dat hij er veertig jaar lang, ook gedurende de zomerhitte, verblijf heeft gehouden. Invaliditeits- en Oüdbrdoms-Vrrzekering. Men meldt aan Het Volk: Tot nu toe levert het overleg tusschen d^ commissie van voorbereiding en de re- geeriDg bitter weinig resultaat. Tal van verdedigde wenscheu 1 vrijstelling van de laagste loonen, verlaging van de leeftijds grens tot 65 jaar, vol loon als pensioen, weduwenrente naast weezenrente en ver leening van invaliditeitsrento bij verlies van de helft inplaats van van het loon, stuiten af op den onwil van den minister om den staat eenige blyvendc bijdrage te doen verleenen andere dan de f 7.300.000 van den overgangstijd, zoodat verbeteringen slechts te verkrijgen zouden zijn, door of verhooging van de premies of verlaging van de uitkeering. Ingrijpende wijzigingen in den techni- schen opzet van de wet zijn bovendien reeds daarom onmogelijk, omdat de afjakker- methode, die tot de commissie-vergaderin gen in het midden der vacantie hebben genoopt, ook tot omvangrijke berekening geen tijd laat. Slecht of goed voorbereid, moet de wet in October in openbare be handeling komen. Alleen op ondergeschikte punten zal nog overleg gepleegd worden met den wiskun digen adviseur, die tijdens dit overleg met vacantie afwezig is. Deze punten betreffeu de mogelijkheid, om de gestorte premies ten goede te doen komen ook aan hen, die opgehouden hebben loonarbeider te zijn, dc uitkeering van weezeurenie ook aan kinderen van vaders, die reeds invali- diteitsrente genoten hebbeD en veihooging van de leeftijdsgrens van weezeu van 13 tot 16 jaar. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Stadsstof en Gezondheid. Allerwegen wordt op allerlei gebied en op verschillende wijze strijd gevoerd om de vijanden van de menschelijke gezond heid onschadelijk to maken. Zeer vele bolangrijke gevolgen hoeft deze stryd reeds gehad, doch niettegenstaande de vereenigde krachten zijn er nog enkele vjjauden, tegen wien het strijden nog wei nig succes heeft. Een dezer vijanden is zeker wel de stadsstof, welke schadelijk heid voor de gezondheid maar al te zeer bekend is. Hoewel reeds enkele verbete ringen zijn toegepast, is toch het stofge- vaar nog steeds als een der gewichtigste vragen des tijds te boschouwen, aldus het tijdschrift „Gemeentelijke Reiniging". Dit springt des te meer in het oog, wanneer men nagaat, dat nog steeds niet kan worden vastgesteld, hoevoel ziekten door de stof veroorzaakt worden. Dat vele ziektekiemen, die door de uitscheidingen van de menschen in de natuur terecht komen, ook in straatvuil voorkomen en daardoor verder verbreid worden, wordt niet betwijfeld. Onder deze ziekten behoo- ren niet alleen de tuberculose en de vele kinderziekten, doch ook de zeer lastige en in vele gevallen dikwijls gevaarlijke ziekte, die gewoonljjk verkoudheid ge noemd wordt. In de zuivere zeelucht, onder den helderen hemel on nog sterker in de ijskoude atmosfeer der poolgebieden, ko men geen verkoudheden voor, wat vooral in het laatste geval, vreemd schijnt. De verkoudheid is toch geen ziekte die enkel door groote temperatuurswisselingen ontstaat, doch in zeer sterke mate door- besmetting, die in den regel door invloed van buiten, veroorzaakt wordt. Wanneer men nu slechts bedenkt, welke gevolgon een sterke verkoudheid, dio door bezwaren in de ademhalingswegen merkbaar wordt, aan verlies van gezondheid en arbeid met zich brengt, dan kunnen deze ziekten, hoe zelden zij een werkelijk levensgevaar te noemen ziju, door hun veelvuldigheid en hun groote besmettelijkheid, een der groot ste vijanden des menschen genoemd wor den. Dat het stof in de steden, dat voort durend door duizenden en duizenden van menschen met steeds nieuwe ziektekiemen wordt verrijkt, de hoofddrager van alle dergelijke ziekten is, kan zeker als een vaststaande daadzaak worden aangenomen. Derhalve zal en moet de hygiënist niet rusten voor zijn vorderingen in het ver hoeden van stof, met succes bekroond zijn. De vraag blijft nog steeds of doeltreffende middelen heden bekend zijn en of zij zon der groote kosten doorgevoerd kuonen worden. Dit moet door een bijzonderen aanleg der wegen of door een bepaalde behandeling der rijwegen en voetstraten verkregen worden. Voor alles dient ech ter voor een zeer goede reiniging zorg gedragen te worden. Men kan de straten met het allerbeste en kostbaarste plaveisel bekleedeu, wanneer men daarbij niet voor een afdoende reiniging zorg draagt, zal men op zulk een idealen weg toch niet van de stofplaag ontheven zijD. Bovendien komt de onderdrukking der rookplaag in aanmerking, die de lucht wel is waar geen ziektekiemen toevoert, doch schadelijke deeltjes in den vorm van zuren en allerhande stofdeelen, die op de luchtwegen schadelijk inwerken en deze bevattelijk maken voor infectie. Voorloopig is men nog niet zoo ver ge komen, ergens he t paradijB van een stof vrije stad te bezitten. Zal deze eenmaal bestaan, dan kan daar bljjken of in zulk een stad niet het aantal ziekten en de sterfgevallen tot een ongekend laag cijfer dalen. De heer W. H. Kam, wethouder dezer gemeente, heeft aan den Raad bericht ge zonden, dat hy zich, wegens huiselijke om standigheden, genoopt ziet zijn ontslag te nemen als lid van den Gemeeuteraad. De heer Kam heeft zitting voor district Hl en was in 1915 aan de beurt van aftreding. Zooals men weet, is aan de Meisjes school alhier tot onderwijzeres benoemd mejuffrouw G. E. van Dissel te Zwolle. Over het afscheid van mej. v. D. in Zwolle, schrijft de Zwol6che courant het volgendo: „Hedenmiddag nam de commissie tot do Nutsschool, in tegenwoordigheid van het hoofd en van de overige onderwijzers, af scheid van mej. G. E. van Dissel, die te Amersfoort werd benoemd. Een der leden, de heer J. J. Tyl, sprak, bij verhindering van den voorzitter, haar in hartelijke bewoordingen toe en wees er op, dat mej. v. D. met de meeste vol doening op haar arbeid aan do Nutsechool mocht terugzien. Do leerlingen hielden van haar en zy van hen, de ouders waren in genomen met haar ondorwijs, de verstand houding met het hoofd en de overige on derwijzers was vau uitmuntenden aard en de commissie was hoog6t tevreden over haar werk. Allen zouden zonder twijfel aangename herinneringen aan haar bowa- ren. Wederkeerig hoopte Spr. dat mej. v. D. aau haar verblijf alhier steeds met ge noegen zou terugdenken. Waar by de vol doening over haar werk mej. v. D. tegen woordig een goede gezondheid geniet, waren er twee hoofdfactoren voor een ge lukkig leven aanwezig. Spr. wenschte haar toe, dat zij daarvan een onafzienbare reeks van jaren zou blyven genieten. Een koperen bloembak, gevuld met bloemen, werd haar namens de commissie aangeboden, waarna mej. Van Dissel met een gevoelvol woord bedankte, daarbij ook wijzende op dc aangename verstandhouding met den voorzitter der commissie, den heer dr. A. J. Botermans, en de overige leden, met het hoofd, den heer G. Rykaart, en met haar medeonderwijzers". Verkiezing Prov. Staten. In hare vergadering van Dinsdag jl. heeft de R. K. Kiesvereeniging candidaat gesteld voor do Provinciale Staten (vaca ture Hamers) don heer J. W. Jorissen. De R. K. districitsvergadering zal a.s. Zon dag gehouden worden. Bioscoop Dk „Arend". Gelijk uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal de bioscoop de Arend tijdelijk gesloten worden wegens verbouwing. Zon dag wordt do laatste voorstelling in dit seizoen gegeven, terwjjl de weder opening ongeveer half September zal plaatshebben Gisterenavond omstreeks half elf had op de Langestraat een opstootje plaats ter hoogte van „De Poort van Cleef. Een troepje zingende en joelende brui loftsgasten trok voorbij het café en werd door eeu hond van een Officier die voor genoemd café zat, aangevallen, waarbij een hunner werd gebeten. De hond kreeg een geweldigen schop, zoodat hij huilende en bloedende naar zijn meester liep, die op het zien van zijn mishandelden hond, woedend op het troepje los stoof doch na al spoedig vrij ernstig toegetakeld te ziju van den frontaanval moest afzien en de terugtrekkende beweging met den meesten spoed moest aannemen. Het sloopen van het perceel no. 8, hoek Kamperbinnecpoort en Weverssingel is door B. en W. gegund aan den heer G. Wassing, aannemer alhier. Bij de gisteren ter gelegenheid van de Padvindeisfeesten te Nijmegen gehouden Padvinderswedstryden hebben de Amers- foortsche jongens de volgende prijzen behaald: Snelzwpmmen op den rug (Juniores) le prijs de Jong Jr. Snelzwemmen op den rug (Seniores) le prijs de Jong Sr. Bij dezen wedstrijd kwam Van don Berg als eei'6te aan doch maakte eon fout en kreeg een consolatie- prijs. Wedstrijd lasso-werpen: le prijs de Jong. Schietwedstrijd, 44 deelnemers, maximum aantal punteD 60. 3e prijs de Ruyter de Wildt met 42 punten. In de Zwemschool wordt a.s. Zon dag te 2 uur een competitiewedstrijd ge- honden tusschen A. Z. en P. C. van Amers foort en Triton van Weesp. Daarna eeD vriendschappelijke wedstrjjd tusschen A. Z. en P. C. en B. Z. Z. van Zwolle. Ten slotte Hioderniszwemmen. Voor liefhebbers van de edele zwem- 8port belooft het zeer belangrijk te zy'd. Een druk bezoek staat dan ook te wachten. De reserve 1ste luitenant J. Boelen, die bij het 5de regiment infanterie onder de wapenen is geweest, iB weer in het ge not van verlof gesteld. De nieuwbenoemde 2e luitenants her komstig van do Koninklijke Militaire Aca demie zullen den 10 Aug. by buDne korp sen beëedigd worden. BAARN. A.s. Zondag elf uur wordt in Hotel „De Promenade" de algemeene zomervergadering gehouden van den Nedei- landschen „Drogistenbond." De Bond van Christelijke Zangvcr- eenigingen in Nederland, waarbij 303 ver- eenigiugeu, zyu aangesloten, en die ruim 14.000 leden telt, hield gisteren zijn zan gersfeest in de dennenbosscheD van het domein SoeBtdijk, daarvoor welwillend af gestaan door H. M. de Koningin-Moeder. Eenige extra-treinen voerdeu honderden be zoekers aan. Om halftwaalf verscheen de Koningin- Moeder met gevolg op het feestterrein en werd aldaar ontvangen door den voorzitter en den burgemeester van Baarn. In de tribune gezeten, volgde H. M. met veel aandacht de verschillende liederen, welke door ruim 500 zangers en een groot muziekcorps werden ten gehoore gebracht. Zang en muziek stonden onder leiding van den directeur J. A. de ZwaaD, van 's Gravenhage. Toen H. M. do Koningin-Moeder ruim 12 uur het feestterrein verliet, ging er uit de dichte menigte een hartelijk gejuich op. Een wangedrocht. Uit Onna sohrijft men aan de Meppeler Courant: Een wangedrocht, zooals de vorige week een geit van den spoorwegwachter W. B., aan den Rijksweg alhier, ter wereld bracht, is Pzeker nog wel der vermelding waard. Het waren twee, mogelijk vier tot een zui ver kruis samengegroeide joDgen met 8 pooten. De vier einden hadden ieder een staart. In bet midden, dus op het kruis punt wat een knobbel, ter dikte van een vuist. Daar wij hieraan twee volledige ooren bemerkten, was dit waarschijnlijk de kop. Bek, oogen en neus ontbraken ge heel. Spoedig na do geboorte stierf het vreemde wezeD. Oplichters gesnapt. Amster dam schijnt bezocht te worden door een internationale dievenbende. Gistermorgen zijn twee leden daarvau onschadelijk ge maakt, dank zij de activiteit van den heer Walker, kassier van de firma Cook, Dam rak 83. Aan dit bureau vervoegde zich tegen half twaalf gistermorgen een dom uitziende Amerikaan, die verzocht reis-chèques te wisselen tot een bedrag van 350 dollar. „Wat voor geld moet u dan hebbenP" vroeg de kassier, de heer Walker. Op dat oogenblik kwam een der drie mannen, die zich buiten bevonden, binnen en mengde zich in het gesprek. „Nou, ik zou Engelsch geld nemen," zeide hy in het Engelsch, want dat is goed over de heele wereld." Die inmenging kwam den heer Walker verdacht voor. Daar zich bij Cook's office reeds verscheidene malen dergeljjke tooneel- en afspeelden, besloot by een oog in 't zeil te houden. De kassier betaalde het geld uit, de Amerikaan streek hot op en verliet met de drie buitenstaanders, ook Amerikanen, het kantoor. Dc heer Walker volgde op een afstand, doch de drie Amerikanen ontdenkten hem en daarom hield hy zich schuil Het vier tal vervolgde zijn weg en begaf zich naar Kras in de Warmoesstraat. De heer Wal ker vroeg een kellner, waar zy gebleven waren en deze deelde hem mede, dat zij in den tuin waren gaan zitten. Nadat mr. Walker zich daarvan over tuigd had telefoneerde by naar het politie-

De Eemlander | 1912 | | pagina 2