DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 174. VRIJDAG 26 JULI 1912 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. IK J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaar[4.Franco per post id. [5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. I 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE HaA O .'6. Telef. Interc. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.* bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Toestand in Turkije. Men heeft de Turken zoo bewonderd om de onbloedige wjjze, waarop zij inder tijd revolutie hebben weten te maken. Doch het is de vraag of die bewondering wel verdiend is en of het in het algemeen ge- wenscht is, dat revoluties zoo kalm ver- loopen, met andere woorden: of ook hier niet zachte heelmeesters stinkende woorden maken. In elk geval deze zachte revolutie beeft niet gewerkt als een hevige ziekte of als een geweldig onweer. Er is geen klaarheid gekomen in de Turksche atmospheer. Gezond is de binnenlandsche toestand in Turkije uit een politiek oogpunt zeer zeker nog niet. En met een gevoel van twijfel aan de mogelijkheid van slagen ziet men het nieuwe ministerie aan den arbeid gaan. Merkwaardig is een manifest, gepubli ceerd door de officieren van den „militai ren bond", dat zijn dus zij, die het vorig ministerie tot aftreden hebben gedwongen. Daarin worden o.a. de oorzaken opgesomd, die, naar de meening van den bond, geleid hebben tot de cegenwoordige crisis. Zij zjjn, in 't kort, deze: lo. dat officiereu bij do verkiezingen hun macht misbruikt hebben; 2o. dat officieren zonder datbetnoodig was, gebruikt werden voor burgerlijke betrekkingen 3o. dat officierGD het leger verlaten hebben om verantwoordelijke vertegen woordigers eener partij te worden; 4o. dat officieren regelmatig politieke clubs bezochten; 5. dat zij de moraal van het leger be dierven door hun partijbegrippen; 6o. dat officieren met verhoogde trak tementen benoemd werden, hetgeen de cameraderie in het leger vernielde; lo. dat vele officieren in betrekkiugen waren die hun niet toekwamen en de Btaatskas bestalen; 8o. dat zij de wetten naar hun eigen zin uitwerkten en uitvoerden alstyrannen; 9o. dat men de politiek niet uit het leger heeft kunnen houden lOo. dat inplaats van wetten, willekeur van personen beersehte. llo. dat de officieren opdrachten aan nemen van do comité-mannen. De heeren zijn wel zoo goed, ook een romedie aan de hand te doen tot bet weg ruimen dezer misstanden. Het luidt aldus: Aan het gansche leger worde verboden zich met de politiek in te laten; alleen militairen worden tot de organisatie toege laten; iedere oflicier moet een ander, die zich met de politiek bemoeit goed gade slaan, om hem te kuonen tegenwerken men moet pogen, ieder die zich in het leger met politiek bemoeit, dat te beletten; zij dio weigeren daarmee op te houden, zullen op een lijst geplaatst worden; blij ven zij ook dan nog weigerachtig, dan zal men hun verwijdering uit het leger eischen. De officieren hebben het bjj dezen raad niet gelaten. Zij zijn ook nog verder ge gaan in hun eischen aan de Kogeering. De voorzitter van de Kamer heeft name lijk van een groep officieren een schrijven ontvangen met de sommatie, de Kamer binnen 48 uur te sluiten. De Kamer besloot over deze quaestie te beraadslagen in tegenwoordigheid van den Grootvizier en den minister van Oorlog. Nadat de brief was voorgelezen,verklaar- de de voorzitter, dat hij zou voortgaan met zijn plicht te doen. De president van den „Bond van Een heid en Vooruitgang" meende, dat de offi cieren, die den brief verzonden hebbeu, niet langer tot het leger mogen behooren. Talrijke afgevaardigden laakten den inhoud van den brief en voegdeu orbjj dat zij zich door bedreigingen niet zouden laten af schrikken. IntUBschen is er, na de jongste gebeur tenissen in Albanië wel eenige kentering gekomen in de stemming te Konstantino- pel. Het feit dat de oproerlingen te Dja- kone den hoofdofficier Hairi Bey hebben opgehangen, heeft in het leger groote op gewondenheid veroorzaakt. Dieutengevolge neemt de welwillende stemming tegenover het Comité van Eenheid en "Vooruitgang toe. Nu reeds wordt van verschillende zijden tegen de ontbinding der Kamer geprotesteerd. Maar een groote warboel blijft het. Zoo heet het, dat ook reeds weer een veran dering in het ministerie wordt voorbereid. Engeland's macht ter zee. De Engelscbe minister Churchill heeft zich geroepen gevoeld om aan zijn be kende rede over Engeland's macht ter zee nog een staartje toe te voegen. Hij heeft twee rubrieken van personen ge tracht gerust te stellen; in de oerste plaats hen die bang zijn dal Engeland nog niet genoeg doet en Churchill's voorstellen on voldoende vinden, en in de tweede plaats lien die meenen dat er te veel wordt uit gegeven voor schepen. Tot de laatste rubriek zeide hydat elke penny, die gevraagd wordt, noodig is voor het behoud der onafhankelijkheid van het vereenigd Koninkrijk en tot do andere zeide hij, dat zjj spooken zien en dat door hetgeen hij, Churchill heeft voorgesteld Groot Brittanie volkomen veilig is tot 1914 "Voor wat later komt, kunnen altijd nog maatregelen geDOmen worden. Vermoedelijk slaat dit laatste op de mogelijkheid giBteren door ons ver meld dat inderdaad Italië en Oosten rijk samen negen nieuwe dreadnoughts gaan bouwen. Die zullen dan toch niet gereed kunnen zijn vóór 1914, zal Churchill bedoeld hebben en dan kan Engeland altijd nog besluiten nog meer schepen te boawen. Lijkverbranding. De Berlijnsohe gemeenteraad heeft toe stemming gekregen tot de oprichting van een crematorium. Reeds in October van dit jaar zal, naar men vewacht, de eerste crematie in Pruisen's hoofdstad kunnen plaats hebben. Muiterij. Eenige dagen geleden de berichten komen langzaam uit Rusland heeft er in het Russische legerkamp bij Tasjkent, in Russisch Turkestan, een ernstige muite rij plaats gghad. De muiters deden een formeelen aanval op het kamp, dat ver dedigd werd door trouw geblevenen in een heet vuurgevecht. Uit Tasjkent werden kozakkon ontboden, die do muiters eerst onder vuur namen en daarna, onder het zingen van het Russische volkslied, een aanval met de bajonet uitvoerden. Er wer den 170 muiters ontwapend on gevangen gezet. Twee officieren sneuvelden, vier werden zwaar gewond. Portugeesche Samenzweerders in belglë. Het parket te Brussel heeft zich uazr het slot NeufmouBtier, te Huy in de Ar dennen begeven, waar, naar het heet, vele Portugeesche saaienzweorders zich zouden hebben vereenigd. Een aantal papieren en documenten warden in beslag genomen. De Mikado. De laatste beriohten omtrent den toe stand van den Keizer van Japan luiden weer minder gunstig. De patient was gister weer zwakker, de krachten inge zonken. In het paleis werd gister de toe stand als zeer ernstig beschouwd. Droogte op Curasao. Aan een particulier schrjjven van pater F. Hendriks, pastoor te Westpunt op Curasao, ontleent het Hbld. hot volgende: Hier op Westpunt blijft het er ellendig en treurig uitzien. In de meer dan tien jaar, die ik op Cu rasao hob doorgebracht, heb ik het nooit zóó treurig gezien. Boomen die in den ge wonen, drogen tijd nog groen bleven, staan nu geheel bladerloos en zwart van de vreeselijke zon. Dit jaar is or absoluut nietB gegroeid, 't Is overal een verbrande, rotsachtige kale bodem, hier en daar afgewisseld door pun tige zwarte rotsen. Op vele plaatsen is het sterftecijfer in vergelijking met andere jaren wel driemaal zoo groot. Ook het kleine vee als geiten en schapen, zelfs ezels vallen langs de wegen en in de wildernis, stervende van honger en dorst. Om mijD eigen beesten, paard en twee ezels, die ik wegens den groolen afstand van Westpunt naar de stad noodzakelijk noodig heb, te onderhouden, moet ik hooi en mais uit New-York laten komen. Laat ons hopon, dat het spoedig eens flink gaat regenen. Er i9 heel wat water noodig, om den gloeionden bodem, waarop sinds 2 Novem ber van het vorig jaar geen regen meer viel, gereed te maken voor bet zaad van den toekomstigen oogst. Tot op den dag van hedon is er weinig hoop; de wind blijft steeds doorbulderen en zoo lang dio niet bodaart, behoeft men op Curasao niet te donken aan regen. Schade aan de Haringvloot. Te IJmuideu binnenkomende haringvis- schers rapporteeren, dat in den nacht een flottielle van ruim 90 (Engelsche?) oorlogs schepen, tusschen de haringvloot is door gestoomd, waardoor van een groot aantal haringschepen de vleet geheel of gedeelte lijk is afgeatoomd. Leqerorganisatie. Verschenen is het Voorloopig Verslag be treffende de 6tippleloire Oorlogsbegrooting 1912, welke o. a. betrekking heoft op de i legerorganisatie. Organisatiewijzigingen. Terwjjl van verschillende zijden waardeering werd uit gesproken voor den arbeid van den Minis ter, die uit zjjn plannen op organisatorisch gebied spreekt, maakten vele leden de op merking, dat het uiterst bezwaarlijk is zich van dio plannen een juisto voorstelling te vormen. De indiening op dit tijdstip van zoo in- grijpondo wjjzigingsplanneu in de organisa tie der infanterie en artillerie had sommige leden bevreemd in verband met het aan hangig zijn van wetsontwerpen tot belang rijke wijziging der Landweerwet on tot in stelling van een landstorm. Uitvoerig wordt door verscheidene leden uiteengezet, dat de plannen den indruk ma ken meer op verbetering van de positie der officieren, in het bijzonder op verbetering van do promotie, te zijn eericht, dan op volmaking van do organisatie uit zuiver militair oogpunt. Daartegenover werd er op gewezen, dat bij de infanterie, waar het aantal luit. kolonels- en majoorsplaatsen thans gelijk is, deze zich na de reorganisatie zullen ver houden als 24 en 72. Eenige leden verklaarden uitdrukkelijk aan maatregelen tot uitbreiding van het aantal hoofdofficieren, die naar bun mee ning slechts strekken tot bevoordeeliDg van de best gesalarieerde officieren op kosten van de belastingbetalers, hun medewerking onder geen voorwaarde te kuonen verleeneD. Infanterie. Verscheidene leden erken den, dat uit een oogpuDt van mobilisatie het door den Minister ontwikkelde plan een belangrijke verbetering beteekent bij den be9taanden toestand. Gevraagd werd, of de inkrimping van het aantal borocpsluitenants met hot oog op mobilisatie wel verantwoord is en of er zekerheid bestaat, dat bet benoodigde aan tal verlofsluitcnantB dan niet zal ontbreken. Naar de meening van vele leden, wordt de reorganisatie te duur betaald met de kostenvermeerdeiing, die zij medebrengt. Sommigen vroegeu of van den Minister voorstellen zijn te verwachten tot opheffing van plaatselijke cn provinciale staven; an deren drongen daarnaast aan op inkrimping van den grootcn staf, waartoe verscheideue officieion behooren, dienstdoende iu het Militaire Huis van U. M. de Koningin wier werkzaamheden voor onze defensie van geen belang zjjn. Uit een oogpunt van dienstbelang in vredestjjd werden ook ernstige bedenkin gen aangevoerd. Eenig leden gaven aaD, hoe h. i. het regimentscommando op veel doelmatiger wijze ware te ontlasten dan door do inetelling van twee afdeelingen, welke instelling echter van andere zijde met instemming werd begroet. "Van de te zwakke encadreering der com pagnie werd sehade voor het schietonder- richt verwacht. Van het gevechtsschieten zal weinig terechtkomen. Ook andere be zwaren werden breedvoerig uiteengezet. Vele leden deelden de bezwaren tegen het terugbrengen van het aantal beioeps- officiereu per compagnie van 2 op 1 niet. Eeuige leden wonschten de taak dér luitenants pelotonscommandanten te zien vervuld door onderofficieren en niet door verlofBofficieren.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1