DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. No. 175. ZATERDAG 27 JULI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. wan Schaardenburg. Bureau: KI.EINF. HaA« 6. Telef. Interc. 188. Abonnemeutsprijs Prijs der Advertentiën: post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlyke nummers f 0.05. Van 1 tot 5 rogels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per rogol f 0.10. (By abonnoment belangryke korting). Tot plaatsing van advert, eu reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Bnitenlandseh Advert.- bnrean D, Y. ALTA, Warmoesstr. 75* 78 Amsterdam De Albaneezen geven den Turken weer handen vol werk. Het is tot dusver nog niet gelukt den opstand te dempen, inte gendeel deze breidt zich hoe langer hoe meer uit on dreigt zelfs noodlottig te wor den voor het geheele Osmaansche rijk, daar zich thans bij de opstandelingen ook muitende soldaten voegen. De ziel van den opstand is nog steeds de leider Issa Boletinaz dio reeds meerma len den vaan van den opstand zwaaide, daardoor veel ervaring verkreeg in de or ganisatie daarvan en thans zeer veel kans heeft de reeds lnng door zijn volk gekoes terde wonschen te vervullen. Dk Toestand in Turkije. Wy hebben gister met enkele woorden melding gemaakt van den brief, dien offi cieren gericht hebben tot de Turkscho Kamer, en die den eisch bevatte, dat het Parlement binnen twee maal vierentwintig uur zou uiteengaan. Ziehier den volledigen inhoud van dien brief: „Na zooveel wandaden, die gy bedre van hebt in het Comité en in de Kamer, heeft onze Bond kennis gekregen van uw intriges bij den Sultan. Deze daden verdienen de scherpste straf. Maar daar wij ons niet met smerig bloed bevlekken willen, achten wij het noodig u te laten weten, dat ge ons moet bewijzen dat gij ons moet bewijzen, dat zij den dringenden wensch van het volk zult ondersteunen: de ontbinding der Kamer of liever gezegd van de club, die gy Kamer noemt, de comedie-club! Indien gij niet binnen twee etmalen aldus han delt weet dan, dat wij onzen plicht als patriotten zullen vervullen." De minister van Oorlog sprak zyn leed wezen uit over dit schrijven, maar hij merkte op, dat sinds de inwerking treding der Grondwet dergelyke brief veel voorkwam. De officier, die dien brief aanbood, wordt gezocht en zal gestraft worden. Betreffende de officieren, die aan de pers een proclamatie deden toekomen uit naam van een bond van officieren, verklaarde de minister, dat hij een onderzoek heeft doen instellen, wie deze officieren zyn, teneinde hen te kunnen straffen. De groot-vizier van zijn kant heeft last gegeveu do dagbladeu, die deze proclamatie publiceerden, gerechtelijk te vervolgen. De Kamer nam genoegen met deze ver klaringen. Het doet weldadig aan, te ver nemen, dat het ministerie de tanden durft laten zien. De nieuwe ministers willen er blykbaar tegen waken, dat zij het werktuig worden van de nieuwe militaire vereeniging, zooals het meerendeel van de vorige mini sters dit geweest is van het Jong Turksche Comité. De spoorwegbrug tusschen Miroptsje en Guerkweli is vernield door drie dyoamiet- bommen. Het geheele noordelijk deel van het vilayat Kossovo is in opstand. Prichtina en en Drakora ontvangen eiken dag nog ver sterkingen van de opstandelingen. Toen de opstandelingen Prichtina binnen rukten, waren zij ongeveer 10000 man sterk. Do troepen boden niet den minsten tegenstand. De opstandelingen voorzien overal de bevolking van wapens. Volgens de to Weenen verschynende „Neue Preie Presse" is de toestand in Turkye hoogst ernstig. De Vlootkoorts. Daar hebben we het al! De onthullingen door de Matin gedaan die later juist bleken te zyn betreffende een voorge nomen uitbreiding op groote schaal van het aantal slagschepen in Italië en Oosten rijk, heeft de Parysche Excelsior de schrik om het hart doen slaan. Het blad heeft uitgevonden, dat de schepen van het nieuwe Fransche vloot-program in tonne- maat zullen achterstaan by de te bouwen Oo8tenrijk6che en Italiaansche schepen, en dringt er nu op aan, dat zoowel in 1913 als in 1914 drie pautsorschepen op stapel zullen worden gezet. Spanje en Portugal. De verhouding tusschen Spanje en Por tugal Bchijnt, naar aanleiding van het zich vormen op Spaansch grondgebied van Portugeeschc monarchistisohe benden, eenigszins gespannen te worden. Zoo ver neemt de Temps uit Madrid dat naar ver zekerd wordt dat de Spaansche gezant te Lissabon binnenkort teruggeroepen zal worden. Het bericht eischt echter beves tiging. Hongersnood. Terwyl uit de meeste deelen van het Russische rijk gunstige berichten worden ontvangen over den oogst, komen er ook tijdingen over misgewas. Vooral de streken aan de beneden-Wolga worden daardoor getroffen. In Kamyschinsk zullen van de 422000 zielen tellende bevolking 22500 tegen hongersnood moeten worden beschermd. De regeering berekent dat het steunen van de bevolking van Saratof in den strijd tegen den hongersnood in het geheel vyf en een half millioen roebel zal kosten. De Engklsche Vloot en de Hollandsche Haringnetten. In aansluiting met het bericht dat een Engelsche Vloot door de Nederlandscho haring vloot gevaren is, waaldoor tal van netteu verloren gingen of beschadigd wer den, kan de N. Crt. nog het volgende mededeclen. Het ongoval heeft plaats gehad in een der laatste nachten van de vorige week op ongeveer 55 gr. N. B. De Engelsche vloot was op manoeuvre en de Nederlandsche haringvloot bevond zich naar ons verzekerd word in open zee, De visschersschepen uiooton de naderende oorlogsvloot door signalen gewaaarschuwd hebben. Een der schepeu de „Neelije Elisabeth," van W. Tom uit Katwijk aan Zee is reeds to IJinuiden binnengoloopenvan de vleet van 105 netten gingen er 75 verloren. Van den loggor „Noordzee" 4 van de N. V. Noordzeovisschery, directeur Th. Haasnoot, te Katwijk, gingen 20 netten verloren, die echter weer teruggevonden werden. Een schuit van Parlevliet, eveneens van Katwijk, verloor ook netten. Overigens zijn er nog geen byzonder- heden bekend. Militaire Vlieg dienst. Naar wij vernemen is door den minister van oorlog op do begrooting voor het volgend dienstjaar een som van f 200 000 uitgetrokken ter gedeeltelijke uitvoering van do plannen, door de militaire com missie ad hoe aanbevolen, en onlangs ge publiceerd. N. Ct. De Ambachtsschool. Verschenen is het Jaarverslag 1911 van de Ambachtsschool te Amorsfoort. Uit dit verslag blykt hoezeer de Ver eeniging al hare krachten inspant om do school meer en meer aan haar doel te doen beantwoorden, eu dankbaar mag getuigd worden dat dit stroven met toenemend succes bekroond wordt al is het een be droevend feit, dat nu reeds Binds jaren moet geconstateerd worden dat hot leden tal steeds afnemend is. Ook dit verslag meldt weder een verlies van 9 leden in 1911, terwijl in het loopende Vereenigings- jaar alweder een 4-tal leden voor het lidmaatschap bedankte. Werd in het vorig Jaarverslag mel ding gemaakt van het aftredeu van den heer B. van der Worp Jr. als Directeur der school, wegens diens be noeming in gelijke betrekking aan eene Ambachtsschool te Amsterdam, en daarbij gowezen op het verlies, hetwelk de school door dit vertrok leed rapt voldoening mag thans geconstateerd worden, dat in den heer G. A. Groote Haar, te voren Directeur der Ambachtsschool teAppinge- dam, een hem in allo opzichten waardig opvolger word gevonden. Aan de oproeping voor sollicitanten naar het vacante directoraat gaven 23 gegadig den gehoor. Na een omvangryk onderzoek, hetwelk door de Technische commissie uit het Bestuur, werd ingesteld, werd ten slotte door het Bestuur de heer G. A. Groote Haar, vermeld, benoemd, wiens benoeming tot Directeur van den aan de school ver bonden avond-teekoncur8Us voor ambachts lieden daarna volgde. Medio April 1911 trad de nieuwe Direc teur in functie, nadat het Directoraat der school van af 1 Januari tot op dien tijd op zeer loffelijko wijze was waargenomen door den C. van Ouwerkerk. Ook over de werkzaamheden van het onderwijzend personeel in het afgeloopen jaar mag niet anders dan met lof worden gesproken. Tot leedwgzen van het Bestuur moest een der onderwijzers, de heer H. Y. Dijk stra, in den loop van het jaar verlof vragen wegens ziekte, welke zijne verpleging in een sanatorium noodzakelijk maakte. Gedurende de lange afwezigheid van den heer Dijkstra word in het onderwijs aan diens afdeeling voorzien door de aanstel ling van den heer Enkelaar, oud-leerling dor school, tot tydelijk onderwijzer. Het Bestuur onderging in den loop van het jaar verandering, doordat daaraan de leden Buys en Hupkcs ontvielen. Eerstge noemde bedankte voor het lidmaatschap (tevens Voorzitterschap 7an het Bestuur) wegens veel omvattende ambtelijke werk zaamheden; laatstgenoemde wegen vertrek uit de Gemeente. In hun plaats worden tot leden van het Bestuur gekozen, de heeren Steenhuis en Van der Horst, in plaats van den heer VVolterbeek, de heer L. A. baron Van Ittersum; De hoer Wolter, voorheen Tweede-voor zitter, werd tot Eerste-vooizitter gekozen, terwijl in diens plaats de beer Zijlstra tot het Onder-voorzitter6chap van het Bestuur geroepen werd. Ten slotte kan het Bestuur er nog met groote ingeuomonhoid melding van maker, dat de heeren C. van Ouwerkerk, A. Roosen daal en H. Mooijen Jr. dit jaar, boide eerst- gemelden de akte Middelbaar toekenen M. D., do laatste de akte M. B. mochten verwerven. Vakteeken-cursus voor Am bachtslieden. Evenals ton vorigo jaren worde hier nog oenB melding gemaakt van do omstandig heid, dat Provincie en Gemeente haar sub- sidiën per cursus loopende van 1 October tot 31 Maart vcrleenen, terwijl het Ryk subsidieert per dienstjaar, zoodat het steeds noodig is, twee verschillende rekeningen op te maken, wyl het dienstjaar de helften van twee opeenvolgeode cursussen omvat. Het aantal leerlingen bedroeg 72 op 't einde van don cursus 19101911, terwijl op 31 December 1911 van den in October begonnen cursus nog 56 leerlingen aanwezig waren. Deze waren in 4 afdeelingon ge splitst: 2 voor timmerlieden, 1 voor smeden en 1 voor schilders. Het onderwijs werd verstrekt door den heer G. A. Groote Haar, Directeur, en de heeren C. van Ouwerkerk. A. Roosendaal, H. Swagerman en H. Mooijen Jr., allen onderwijzers aan de Ambachtsschool. Aan een 16-tal leerlingen der Militaire hoefsmidschool werd bovendien, geheel be langeloos, teekenonderwijs gegeven door den heer D. Mus, onderwijzer in hetsmeden aan do Ambachtsschool. Het schoolgeld varieerde tusschen f 2. en f5.per leerling per cursusduur. De afdeeling „Broodfabriek'' levert prima brood, beschuit en koek tegen zeer billijke prijzen en geeft bovendien 10 pCt dividend. Bedragen tot ongeveer 160 per gezin werden als dividend uitgekeerd,

De Eemlander | 1912 | | pagina 1