Dr. Schreuder AFWEZIG. Arts Kamerling AFWEZIG. ALLERLEI. WEERBERICHT. Thermometerstand Advertentie n. door de werklieden zoozeer gehate boete komt in het ontwerp niet voor, by schor- ring zal geen loon worden ingehouden met waardecring namen wy daarvan kennis. "Wanneer uw Raad nog kon besluiten, de terugzetting in een lager bezoldigden werkkring te doen vervallen en daarvoor een meer opvoedende bepaling in de plaats te stellen, dat zou dit door de werklieden zeker zeer worden op prijs gesteld. "Voor de Friesche Elfstedeo-betrouw- baarhoidrit hebben zich, volgons de Kam pioen, 40 deelnemers doen inschrijven, waaronder onze stadgenooten A. van Es, L. Stolberg en A. L. Versluys; alle drie op Eysink-motoren. De heer I. Meijer, die no 1 op de voordracht staat voor de benoeming van onderwyzer aan Bchool E., woont niet te Amersfoort, gelijk wij gisteron reeds meldden, maar te Veenendaal. Zondag 8 September zal te Hilver sum een Vrijzinnige Landdag gehouden worden, waar vrijzinnige politici van ver schillende richting spreken zullen. Te Amersfoort zal een plaatselijk Comité ge vormd worden om voor deze bijeenkomst propaganda te maken. In een daartoe belegde vergadering in het R. K. Volksbondsgebouw kwam oen vakafdeoling voor lederbewerkers tot stand met aanvankelijk 12 leden. Een voorloopig bestuur werd gekozen. Eemb. Een jongetje, dat gisteren op den berg bij de Zeven Boompjos aan het spelen was, heeft een letlijken val gedaan en zijn arm gebroken. In de nabijheid aanwezige padvinders konden de eerste hulp verleenen. Onder geleide van hun onderwijzers en en onderwijzeressen brachten gisteren een groot aantal kinderen van de scholen Beekstraat en Puntenburg, een bezoek ón aan Amsterdam én aan den Haag en Scheveningen én aan Zantvoort. Datzoo'n dagje hun levenlang een aangename her innering zal zijn, spreekt wel van zelf. Door de milddadigheid van eenige kin dervrienden behoefde niet zoo bekrompen geleefd te worden en konden zo nog eens wat extra krygen. Eindbxamen H.B.S. Gkoep IV. Geëxamineerd 20; afgewezen 3. De vijf leerlingen der Amersfoortsche H B.S die aan het examen in deze groep hebben deelgenomen, zijn allen goBlaagd nl.: Ch. Coster, W. L. M. E. van Leeuwen, B. A. M. MertenB zur Borg, C. W. van "Wierin- gen en J. G. H. Zijl. Inf. ter versterking van het garnizoen Amsterdam, keert 1 Augustus a. s. alhier terug. 5 Augustus a. s. komt de lichting 1911 voor herhalings oefeningen onder de wapenen. AGENDA 28 Juli. Tuinconcert in Amicitia. Prins Hendrik aau gevaar ontsnapt. Do „Etoile Beige" meldt, dat de blikaem Donderdagavond zes maal het kasteel Ciergnon, waar de koninklijke familie van België en prins Hendrik der Nederlanden zich bevonden, getroffen heeft. Slechts onboteekenende schade werd aan het kasteel toegebracht. De koning, de koningin en prins Hen drik, bewaarden volkomen hun koelbloedig heid en stelden hun omgeving gerust. Prins Hendrik bracht den nacht op 't kas teel door en keerde heden naar Nederland terug. Een welkomstgroet? Bij den nieuwbenoemden, pas in functie ge- tredeu burgemeester van "Weerselo, jhr. Van Geen. werd dezer dagen door de ruiten geschoten. De kogel kwam in een kozijn terecht, gelukkig zonder iemand te treffen. De politie doet onderzoek. Smokkelaarstruc. Bij den voortdurenden strijd tusschen smokkelaars en douane-beambten zoo schrijft men uit Ensehedé aan de Tel. spelen zich af en toe de leukste toonceltjes af Deze week werd by de kommiezen te Glanerbrug aangebracht, dat iemand uit Gronau, die niet in een al te besten reuk bij de grens beambten stond, weer zijn slag zou trachten te slaan. De ambtenaren natuurlijk in volle actie en inderdaad kwamen op aangegeven plaats en tijd een paar wagens, met hooi beladen, van den verrrdene(?) aanrijdon, Allu kommiezen pakten aanen in min der dan geen tijd was het hooi van do wagens. Het was wel een hooi karweitje in de brandende zon, doch de vieugde, over het feit, dat de oude rot eindelyk in de val was geloopen, gaf den heeren ambte naren reuzenkrachten. Onder het booi vond men eenige zakken, gevuld metplaggen. En bet moeilijkste kwam nu nog aau. De eigenaar wenschte alles weer in den vorigen staat herseld te zien, en zoo moest opnieuw aangepakt worden. Hoeveel zweetdruppels het ko6tte, voor de wagens weer geladen waren, laat zich begrypen. Ook kon men zich het gezicht voorstellen, van den toezienden onschuldi- gen smokkelaar. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.41 uur. De Bilt, 27 Juli 1912. Hoogste barometerstand 767.0 m.M. te Seydisfjord, laagste 753.4 te Valentia. Verwachting tot den avond van 28 Juli 1912. Zwakke tot matige meest Zuidelijke tot "Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regen of onweersbuien, vooral in het Noordon. Temperatuur: Koeler. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 757 mM. Vorige Btand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 73 Laagste hedennachtF. 62 Hedenmiddag 12 uurF. 75 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 27 Juli des 's morgena 7 uur is 72° F. De rekening en verantwoordiug sluit in debet en crediot mot f 22.376.085, met een batig saldo van f 39.15. Modedeelingen aangaande de school in het jaar 1911. Aan 34 leerlingen, die den volledigen cursus hadden gevolgd, kon een getuig schrift uitgereikt worden. Aan een der leerlingen-smeden kon geen getuigschrift worden uitgereikt. Van de gediplomeerde leerlingen waren woonachtig: 21 te Amersfoort, 3 te Hilver sum, 2 te Veenendaal, 1 te Leusden, 1 te Putte», 1 te Bunschoten, 1 te Baarn, 1 te Voorthuizen, 2 te Eemnes, 1 te Nunspeet. Bevordering der leerlingen. Van de 47 leerlingen der le klasse kon don er 44 worden bevorderd naar de 2e klasse; van de 40 leerlingen der 2e klasse konden er 37 bevorderd worden naar de 3e klasse. Toelating s-examen. Aan het toe- latings-examen namen 82 candidaten deel; hiervan slaagden er 76; 9 candidaten die slaagden, trokken zich om verschillende redeneH terug, zoodat tot de lessen werden toegelaten 67 leerlingen. Zonder examen werden 2 candidaten toegelaten, omdat zij van andere Ambachtsscholen overkwamen. Tusschontyds verlieten 10 leerlin gen de school. Indeeling der leerlingen. Aan het einde van het jaar 1911 werd de school bezocht door 141 leerlingen, die, ten aan zien der door hen beoefende ambachten, als volgt zijn ingedeeld: Timmerlieden 51, Smeden 66, Schilders 7, Meubelmakers 17, totaal 141. Woonplaatsen. Van deze 141 leer lingen komen er 105 uit Amersfoort en 36 van elders. Beroep der ouders. Het beroep der ouders van de leerlingen i6: 91 Ambachtsliedeu, vaklieden enjpatroons. 16 Winkeliers en kooplieden. 28 Ambte naren, onderwijzors en militairen. 6 Land bouwers, arbeiders en wegwerkers. Hot Schoolgeld varieerde van f 6 tot f 50 per jaar. 6 Leerlingen ontvingen kosteloos onder wijs. Van dezen zijn afkomstig: 5 uit Amers foort, 1 uit Oud-Leusden. Al de binnen Amersfoort wonende leer lingen bezochten ook in 1911 de lessen aan de Burgeravondschool. Deze lessen werden wederom in de lokalen der Ambachtsschool gegeven. Door de afd. Amersfoort van den Bond van Nederl. Gem. werklieden is een adres aan den Raad dezer gemeente ver zonden, waarin de afd. to kennen geeft: dat zij met groote belangstelling heeft kennis genomen van het bij uwen Raad in gediend ontworp-werklieden-regloment; dat zij, waardeerende het goede, dat daarin wordt voorgesteld, de vrijheid neemt zich tot uwen Raad te wenden met het dringende verzoek, dit ontwerp niet onver anderd vast te stellen en over te gaan tot het aanbrengen van verschillende wijzigin gen, waarvoor zij de eer heeft te verwijzen naar bijgaande Memorie van toelichting met bijlage. 't Welk doende, enz. In de Memorie van toelichting wordt allereerst de aandacht gevestigd op het als bijlage toegevoegde Programma van den Bond. Verder ontleenen wij: Op de eerste plaats moeten wij er dan op wijzen, dat in dit ontwerp met het be staan van de organisaties der werklieden in 't geheel geen rekening is gehouden, noch by de vaststelling der bijzondero voorschriften (art. 2) noch by het spreek uur (art. 11). Wij betreuren het zeer ernstig, dat de samenstellers van het ontwerp zóó weinig voor de organisaties gevoelen, dat zij deze geheel willen uitschakelen. Wij doen dit te meer, omdat hierijoor een onmisbare scha kel tusschen werklieden en superieuren, of Gemeentebestuur, wordt weggelaton. By een beleidvol optreden van de zijde der superieuren, of het Gemeentebestuur, zou het Bestuur van de vakvereeniging zooveel goeds kunnen teweeg brengeD. Eenerzijds zou het zijn de spreekbuis der werklieden, anderzijds de overbrenger van verschillende besluiten, in 't belang van het personeel genomen. Ernstig dringen wij er bij uwen Raad op aan, te zorgen, dat de organisaties niet worden uitgeschakeld. In zake de aanstelling mogcu wij zeker verwijzen naar de bijlage, terwijl wij, wat de verplichtingen aangaat, alleen opraorken, dat er bij de werklieden een groote of- schuw bestaat tegen onderkruiporij het innemen van de plaatsen van werkstakers. Mij volstaan hier met te verklaren, dat van onze zijde tegen deze bepaling ernstig bezwaar is gemaakt en dus de geheele verantwoordelijkheid van eventueele con flicten geheel voor rekening van uwen Raad komt. Wat betreft den werktijd, meenen wy te moeten opmerken, dat wij aandringen op de invoering van den 9-urendag en ernstig bezwaar maken tegen een 60-urige werk week, gemiddeld over een jaar gerekend, óók al wordt eon beperkiug gevonden in het maximum van 66 uren per week, Reed6 nu hebben tal van Gemeentebe sturen mildere bepalingen vastgesteld, zoo dat, ook met het oog daarop, een aandrang onzerzijds op verbetering, volkomen ge motiveerd is. In zake do bepalingen over het loon, moeten wij het ernstig betreuren, dat daaromtrent niets positiefs is opgenomen; zelfs geen minimum-loonen en geen perio dieke verhoogingen. Dat ware toch wel het minste wat de werklieden konden ver langen. Wij dringen er dus ernstig op aan, als nog dergelijke bepalingen op te nemen en ilaarbjj wel rekening te houden met het steeds duurder worden der levensmiddelen en steeds hoogor worden der woninghuren. Gevraagd mag zeker nog worden wat er wordt bedoeld mot do vaststelling der loonregelingen by Raadsbesluit. Wordt dat gedaan als het Werklieden reglement is vastgesteld, en verder ieder jaardan wel wordt daarmede bedoeld, dat zulks voorloopig niet zal geschieden en dat, wanneer het aau de orde komt wie weet wanneer de Raad heeft te beslissen P Vager en onbe6temder kan het zoker niet. Niemand weet waaraan hij zich heeft te houden, en welke zyn ree iten zijn. Uw Raad zal zeker daarmee wel rekening willen houden eD er op bedacht willen zijn. dat de loonkwestie, zoo niet de ge wichtigste, dan toch een der belangrijkste is, welke er voor de werklieden bestaat. Wat betreft het ziekengeld, meenen wij te moeten aandringen op een bepaling, dat het loon wordt uitgekeerd zoolang de ziekte duurt. Financieel groote offers zal een derge lijke bepaling van de Gemeente niet eischen, hetwelk uit het volgende staatje (getrok ken uit de ziektecijfers van de vaste werk lieden te Amsterdam over 1910) duidelijk blijkt. Van de 5500 vaste werklieden kwa men ziektegevallen voor: tot en met 1 dag 602 1 tot en met 2 dagen 647 2 tot en met 4 dagen 950 4 dagen tot en met 1 week 751 1 tot en met 2 weken 839 2 4 415 4 9 208 9 13 45 13 26 48 26 39 11 meer dan 33 2 Hieruit blijkt dus onomstootelyk, dat de inwilliging van ons verzoek geen groote offers von de Gemeente zal eischen. Wat betreft de straffen en de berechting daarvan, mogen wij ook verwijzen naar onze bijlage. Alleen willen wy een woord van erkentelijkheid doen hooren voor de wijze waarop de straffen zyn geregeld. De B. en W. leggen den Raad over eeni- ge stukken, waaruit blijkt, dat Ged.Staten van Utrecht hunne goedkeuring onthouden hebben aan het Raadsbesluit van 20 Febr. 1912, strekkende tot wijziging van de be grooting, dienst 1911 (verlaging der be grooting met f 1500 aanvankelijk bestemd voor de vernieuwing der vleugelmoren van de Arnhemsche brug). Uit deze stukken blijkt naar de meening van B. en W vol doende welke vraag Gedeputeerde Staten en het Gemeentebestuur verdeeld houdt. (Ged. St. overwogen, „dat door voormeld Raadsbesluit het noodzakelijk evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven der be grooting 1911 zoude verbroken worden, het geen hun college niet toelaatbaar acht.") Het komt B. en W. zeer gewenscht voor, omtrent deze vraag eene beslissing van de Kroon uit te lokken, waartoe B. en W. voorstellen, voorziening tegen het be sluit van de Ged. Staten te vragen. Bij de overweging van dit voorstel is door B. cn W. bemerkt, dat geen verdagings- besluit door de Gedeputeerde Staten is genomen, zoodat rechtens naar mee ning van B. en W. het besluit van 20 Februari als goedgekeurd beschouwd moet worden en Gedep. Staten onbevoegd waren tot het nemen van hun besluit van 15 Juli 1912. B. en W. zouden het echter be treuren, indien tengevolge van deze om standigheid niet eene beslissing ten prin cipale van de Kroon kon worden verkre gen. Intusschen meenden B. en W. dit punt uiet onopgemerkt te mogen voorbij gaan. De militie le luit. G. A. J. van Engelen van der Veen, die bij het 5e reg. infanterie te Amersfoort onder de wapenen is geweest, ie heden weder in het genot van verlof gesteld. Het detachement van het 5e Reg, BURGERLIJKE STANI). 27 JULI 1912. Martinus Hendrik z. van Martinus Ruiten berg en Gerritje Florijn. Appollonia d. van Jan Hendrik in 't Veld en Margaretha Adriana van Es. Maria Johanna Mar garetha d. van Johan van der Geld en Maria Johanna Margaretha Anna Hugo. OVERLEDEN: Geen. PREDIKBKUBTEN. Op ZONDAG 28 JULI 1912. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. IOYj uur. Dr. H J. Toxopeüs. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10'/, uur. Dr. II. J. StenfertKroezo te Rotterdam. DOOPSGEZINDE KRING. Voorm. 10'/, uur. Ds. H. Britzei te Wor- merveer. is van 2S JULI tot 10 AUGUSTUS De practijk wordt door de overige burgergeneesheeren waargenomen. is tot 5 AUGUSTUS De overige burgergeueesheeren nemen de praktijk waar.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2