DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MAANDAG 29 JULI 1912. 9e JAARGANG. No. 176. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hool<lre<lacteur: Mr. D. J. van &chaur<leul>iirg. Abonnementsprijs Per jaar -I 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post* id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KI.KIXR Telet. Interc. 18». Prijs der Ad ver teil tién: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bjj abonnement belangrijke kortiog). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlaudsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78 Amsterdam Een verschrikkelijke brand, die ver over Engeland's grenzen belangstelling en deernis wekte, beeft in de Moorgatestreet te Londen plaats gevonden. In het boven ste gedeelte van het huis bevonden zich een aantal meisjes wien de uitweg door de vlammen was afgesneden en die jammerlijk om het leven kwamen. Onze voorstelling geeft te zien, links het brandende huis, rechts boven het ingestorte dak, rechts onder, de ontoereikende planken die tot redding moesten dienen. EEN VRAAG. Men vraagt ons, of de heer Salomons op dit oogenblik nog lid van den Raad is en de raadsvergadering, welke morgenmiddag gehouden wordt, nog zal kunnen bijwonen. Volgens artikel 18 van de Gemeentewet kunnen de raadsleden ten allen tijde bun ontslag aan don Raad inzenden. Zij blijveo echter lid vau den Raad, totdat de geloofs brieven van bun opvolger zijn goedgekeurd. Rechtens is de heer Salomons dus nog raadslid en zal de vergadering van mor genmiddag kunnen bijwonen. Het is echter bekend, dat de beer Salo mons z'n ontslag genomen heeft, omdat hjj geinteresseerd was bij eene levering ten behoeve der gemeente. Nu zegt artikel 24 van de Gemeentewet, dat leden van den Raad „noch middellijk noch onmiddellijk mogen deelnemen aan leveringen of aannemingen ten behoeve der gemeente", terwijl volgens ar'ikei 26 een raadslid, dat met artikel 24 in strijd handelt, door den Raad geschorst zal wor den; Gedeputeerde Staten zullen dan den geschorste oproepen om z'n verdediging te hooren en hem, zoo zjj hem schuldig be vinden, van z'n lidmaatschap vorvallen ver klaren, waarna hij, te rekenen van den dag der einduitspraak gedurende 2 jaren niet tot lid van den Raad verkiesbaar zal zijn. Moge de heer Salomons rechtens nog niet opgebonden hebben raadslid te zijm facto is het hem onmogelijk z'n lidmaat schap waar te nemen. Immers zoo hij ter raadszitting verscheen, zou de Raad artikel 26 op hem moeten toepassen. Roeds de vorige vergadering is dan ook door den heer Salomons niet bijgewoond en ook morgen zal hij dus wel niot de minste roeping gevoelen om door z'n aanwezigheid zich aan schorsing bloot te stellen. Die Toestand in Turkije. Sinds ous vorig nummer verscheen, is de toestand in Turkije er niot op vooruit gegaan. Men zou dit alleen reeds mogen afleiden uit het feit, dat de Oostenrijksch Hongaarsche minister van Buitenlandschc zaken, die naar Karlsbad had willen gaan met vaeautie, bet niet raadzaam heeft ge oordeeld zich zoover van huis te begeven en in de buurten van Weenen is gebleven. Dat bewijst, dat men de zaak niet vast vertrouwt en allerlei dingen mogelijk acht. Maar ook andere zaken doen zien dat de toestand lang niet in orde is. Men leze slechts het telegram dat den correspondent te Constantinopel van de Lokal Anzeiger aan ziju blad zendt: „De toestand is niettegenstaande de over het algemeen gunstige ontvangst, die het nieuwe Kabinet gevonden heeft, nog steeds zeer gevaarlijk, voornamelijk wijl het comité heloten is, zich tot het uiterste te verzet ten, het leger in twee vijandelijke kampen verdeeld is, en de militaire liga met de vorming van het Kabinet Ghasi Acbmed Moekhtar haar taak geenszins als geëindigd beschouwt, doch aandringt op ontbinding der Kamer on op liet grootvizierschap vaü Kiamil. De wensch van de liga om alle Albanee- scbe eisohen in to willigen, prikkelt de Albanoezen slechts tot nieuwe eiscben, en de voorspoed van de rebellen wekt iu geheel Macedonië eon roes van begeerlijkheid. Hierbij komt, dat twee sterko invloedeu aau het werk zijn om een verandering ie veroorzaken. Uit Adrianopel zijn hier 300 officieren, die hot Jong-TurkBche comité go- trouw bleven, aangekomen, om met geest verwante officieren te beraadslagen, wat men doen kau om de macht van bet Joug- Tuiksche Comité opnieuw te bevestigen. Zij werden aan bot station door den president van de club dor Jong Turken afgehaald en over de hotels verdeeld, die door het comité geheel voor hen ziin afgehuurd, zoodat zij volkomen onder elkaar zijn. Zij schenen tot het uiterste besloten te zijn, en verklaar den, dat zij uit Roemelië en Klein-Azië voortdurend telegrammon ontvangen, waar in de instemming met bunne plannen be tuigd wordt door de militaire kringen, die het comité getrouw zijn, en die veel talrijker zjjn, dan men in Constantinopel scbijnt te weten." Dokwerkersstaking qeöindigd. Uit Londen komt het verblijdend bericht, dat aan de staking der arbeiders in het havenbedrijf aldaar een einde is gekomen, De reeders hebben beloften gedaan en in bet vertrouwen dat deze zullen worden vervuld, besloten de 6takers heden, Maan dag, den arbeid te hervatten. Dat is een gelukkige oplossing, want door den langen duur dezer staking was er heol wat ellende in de arbeideregezinnen ontstaan en heel wat schade berokkend aan den Londenscben handel. Twee honden vechten. enz. Men weet dat de arbeiderspartij en de liberalen in het Engelsohe Kiesdistrict Crewe elkaar den zetel in het Parlement betwistten. In plaats van het met elkaar eens te worden, stelde ieder partij zijn eigen candidaat, met dit gevolg, dat de zetel werd gewonnen door de unionisten. De Regeeringsmeerdnrheid is dus weer één achteruitgegaan en de verhouding tusschen de liberalen en de arbeiderspartij is er al weer niet beter op geworden. Corruptie. Er is dezer dagen een Bcbel licht ge worpen op politietoestanden to New-York. Men kent het geval uit de rubriek „Allerlei". De bezitter van een speelhol, Rosenthal, to New-York, soupeert in een bekend hotel aldaar. Hij wordt naar buiten geroepen en van uit een auto doodgeschoten. De auto bandieten handelen op" last van en in overeenstemming met de politie, die baug is, dat in een aaohaDgig procos, Rosenthal zal verklaren hoe hij de politie omkoopt en hoe zij een heel systeem van omkooperij is, waardoor de politie allerlei inrichtingen, die niet bestaan mogen, oog luikend duldt en waardoor zy schatten gelds verdient. De politie „kan" de schuldigen maar niet vinden en nu heeft het openbaar ministerie zelf verklaard, dat zij de schul digen niet „wil" vinden, omdat anders zal blyken, dat deze goheele moord door de politie op touw is gezet. Wanneer do politie zelf gaat moorden om de getuigen van eigen verdorvenheid uit den weg to ruimen, wordt het indor- daad bar. En zoodoende houdt de geheele wereld zich bezig met dit politie-schandaal. De ambtenaar van het openbaar ministerie kan zeker weten wat hjj zegt en hoe dit pro ces ook afloopt, het is eu blijft een feit, dat do New-Yorksche politie in hooge mate corrupt is. En do New-Yorksche helaas nietalloen. Het is bekend, dat ook in do stedelijke regeering van heel veel andore grooto steden van de Voreenigde Staten corruptie meer regel dan uitzondering is. En wat misschien het ergste is, is, dat dit allang bekend is en dat er van beterschap dus moeilijk sprake kan zyu. Stakinqstroebelen in de Y. S. Tc Charleston (West-Virginia) is een staking in de mijnen uitgebroken. Vrijdag hebben de stakers een formeel gevecht ge leverd tegen de politie. In bet geheel moeteD er, volgens de „Evening Sun", 100 personen gedood en gewond zyn. De troe pen konden niet naar het terrein van het gevecht vertrekken, daar meD vreesde, dat men den spoortrein in de lucht zou laten vliegen. Ontrouwe Raadsleden. ZeveD loden van de gemeenteraad van Detroit zijn in hechtenis genomen. Zy worden beschuldigd zich voor 37,000 dollar te hebben laten omkoopeu om er voor te stemmeD een stuk gemeentegrond aan een spoorwegmaatschappij af te staan. De Rubber Gruwelen. Id zake de Rubber-gruwelen in Peru is thans een stuk openbaar gemaakt, dat de verontwaardiging van velen heeft gaande gemaakt. De secretaris van het Biitscho genootschap tegen de slaverny heeft name lijk in de Times een stuk geplaatst, waarin bij meedeelt dat bij twee jaar geleden reeds met de directie dor rubber maat schappij te Londen in correspondentie is geweest en de aandacht op deze gruwelen heeft gevestigd, maar dat de maatschappij niet geneigd was een onderzoek naar deze beweging in te stellen. De directeur is dus, zegt de secretaris, wel degelijk bekend geweest met de afschuwelijke handelingen, die door hare beambten werden eepleogd, maar zij wilde die verheimelijken. Geen trek in den dienst. De in Australië ingevoerde algemeene dienstplicht valt daar niet in den smaak. In dit jaar zijn reeds 10000 jongemannen gerechtelijk vervolgd, omdat zy huD ver plichtingen niet nakwamen. In Sidney traohten zich 5000 aan de oefening te ontrekken. Groote vergaderingen worden belegd om tegen den dienstplicht te protesteeren. Scheidsgerecht. In het Parlement van Queensland is een voorstel gedaan, om een peripaneDt scheids gerecht op te richten dat quaesties tusschen werkgevers en werknemere zal uplosseD. De staking, die verleden jaar zooveel schade heeft aangericht, heeft aanleiding gegeven tot dit voorstel, dat zeer veel kans beeft van te worden aangenomen.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1