WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Uit de Pers. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAST HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.40 uur. Do Bilt, 29 Juli 1912. Hoogste barometerstand 764.6 m.M. te Horta, laagste 736.8 te Stornoway. Verwachting tot den avond van 30 Juli 1912. Krachtige tijdelijk stormachtige Zui delijke tot Zuid-Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar bewolkt, tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 756 m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 75 Laagste hedennachtF. 58 Hedenmiddag 12 uurF. 70 AMERSFUORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 29 Juli des 's morgens 7 uur is 70° F. w ktsontwerp voorwaardelijke veroordeel1nq. Ingediend ia een Wetsontwerp, strek kende tot invoering der voorwaardelijke opschorting van straf, bevordering dor be taling van geldboeten en het instituut der voorwaardelijke invryheidsstelliug. Gelijkstelling Bijzondrj? en Openbaar Onderwijs. Bij referendum heeft de R. K. Onder wijzersbond in het bisdom DeD Bosch met 102 stemmen vóór, 141 tegen en 25 blanco, verworpon het volgende voorstel van de afd. Nijmegen Het hoofdbestuur wende pogingen aan om te komen tot volkomen gelijkstelling door de wet van het bijzonder en het openbaar onderwijs. Tocht van Minister Coltjn. Minister Colijn heeft Zaterdagochtend met den torpedojager Jakhals een looht meegemaakt van Vhssingeu naar IJmuiden, waar hij te half twee arriveerde. Oranjebloem. In aansluiting met vroegere mededee- lingen dienaangaande, wordt nog verno men, dat de pogingen van het comité te Utrecht, om op den komenden Koningin nedag, ten bate van de Militaire Tehuizen in Nederland en Indië, een Oranjebloem ten verkoop aan te bieden, aanvankelijk met het beste succes zijn bekroond. Aller- wege in het land hebben zich hiervoor reeds comité's gevormd; en aan aanmoe diging uit allerlei kringen ontbreekt het niet. Het Voorbeeld van Schiedam. Het voorbeeld van Schiedam dreigt na volging te gaan vinden in Watergraafs meer. Sinds eentgen tijd surveilleeren langs de buitenwegen in die gemeente ageuten om kozende paartjes te verjagen. HetS.D. raadslid Ankersmit heeft in de jongste raadsvergadering den burgemeester verzocht de paartjes, die vermoeid door de wandeling zich ueervleiden in het gras niet te ver storen. De burgemeester antwoordde, dat hij den maatregel getroffen had omdat bij hem verschillende klachten over de han- delingeu van de paartjes waren ingekomen, zoodat hij zich niet verantwoord gevoelde als hij het kwaad liet voortbestaan. Boven dien vertraden de paartjes het gras, het geen voor de eigenaars, die niet tot de kapitalistenklasse behoorde, zeer onaange naam was. Twee coalitie-broeders dankten den bur gemeester voor z'n „nobel woord De Spoorweglijnbn in de Haarlemmermeer. Bij de opening der lijnen van de H. E. S. M op Vrijdag 2 Augustus a.s. zullen commissie van opening en geuoodigden na aankomst van den feesttrein door B. en W. van Leiden 's namiddags te 4'/i uur plechtig ten stadhuize worden ontvangen. Kaatsen op Zondag. Een rechtsch raadslid van Sneek vroeg aan den burgemeester of hij genegen was kaatswedstrijden op Zondag te verbieden. De burgemeester antwoordde, dat hij hier toe niet genegen was. De Onderwijspolitiek der Regeering. De hoofdredacteur van het „Soer. Hbl." schrijft in zijn blad: Men heeft in dit blad reeds eenige malen iets kunnen lezen over de plannen der regeering ten aanzien van het onder wijs op Soemba, Flores en een deel van Timor, waar het aan de zendingscorpora ties zal worden uitbesteed. Er mag wel eens do aandacht op ge vestigd worden dat de inlichtingen, hier te lande aan de pers verstrekt, verre van volledig zijn geweest. De memorie van toelichting bij het betrekkelijk begrootings- ontwerp bevat nog mededeelingen die blijkbaar in lnditi nog niet verschaft kon den worden. In de streken buiten Soeniba, Flores cn de ondcrafdeeling Beloe (op Timor) - d.z. het overige gedeelte van Timor en de Zuid-Westcr-eilanden zal de staatsvolks- school verdwijnen. Men heeft dit in de courant van 17 Juui, waarin ik do officieele mededeolingen heb opgenomen, kunnen lezen. Men heeft in dat „overige gedeelte" 21 gouvernemeutsscholen, 39 scholen van christeDgemeenten en 12 landschapsschool tjes. Nu is het wel merkwaardig, dat zelfs in dien uithoek van onzen archipel de open bare school behept is met de door dr. Kuyper zoo zorgvuldig gediagnosticeerde ziekte. Zij moeten van den aardbodem ver dwijnen. De resultaten, met die gouverne- ment6scholen verkregen, zjjn „zoowel op onderwijskundig als op maatschappelijk gebied weiuig bevredigend en zeker niet evenredig aan de hooge kosten". Maar in die scholen van de christengemeenten, daar ziet het heel anders uit. Dat zijn model- instellingeu. „Onder leiding staande van inlandsche godsdienstleeraars passen die inrichtingen door haar eenvoudiger leerplan zich aan de onderwijsbehoeften dor be volking beter aan." Dat is volkomen logisch. Die gouverne- meuts-a-b-c scholen hebben geen eenvoudig loerplao, maar academische faculteiteu cum annexis. Zij moeten dus verdwijnen. Slechts 4 zullen het leven behouden; de 17 overige worden „volksscholen" met een Christelijk karakter. Het recht van Kuyper den Sterkste. Waterpolo. De 3e competitie-wedstrijd tusschen A.Z. en P.C. van Amersfoort en Triton van Weesp werd gistermiddag door een zeer talrijk publiek met veel belangstelling bij gewoond. Al spoedig bleek, dat A.Z. en P.C. overwegend sterker was dan Triton. Bij rust was de stand 2—0. De eindstand kwam met 6Ivoor A.Z. en P.C. Deze speelde met twee invallers. De gebroeders Beem waren in pracht conditie. Het 2e nummer vriendschappelijke wedstrijd kon niet doorgaan en werd vervangen door Schoonspringen. Over dezen ruil hadden de aanwezigen zich niet te be klagen. Het was een lust de prachtige sprongen met de grootste kalmte en zeker heid te zien uitvoeren. No. 3. Hindemiszwemmen was een zeer interessant nummer en deed allen af on toe schudden van het lachen. Door den heer P. L. Ooms, oud kam pioen van Nederland, werden demonstra ties gehouden. Achtereenvolgens gaf hij na een korte, duidelijke verklaring te zien: 1. Engelsche 6lag; 2. Spaansche slag, 3 Crawl strtrke (Australische slag) en 4 Trudgcon Stroke- Met de grootste aan dacht werd hij natuurlijk gevolgd en be wonderd door niet-zwemmers en zwemmers. Door de laatste vooral, want zij weten, wat het zeggen wil, wat een oefening het kost, zich zoo sierlijk en vlug door het water te kunnen bewegen. Na elk nummer epn daverend applaus, terwijl hem na afloop een hartelijk „tot weerziens" werd toegeroepen door allen, die het buiten kansje hadden gehad Ooms te zien zwem men. De heer J. C. Roetert Frederikse is benoemd tot leeraar in de Ned. taal en letterkunde en geschiedenis aan de H.B.S. te '8 Gravenhage. Op het werk aan de nieuwe school op het Yildersbosch is onder de metselaars een staking uitgebroken. Twee metselaars, die zich meonden te moeten beklagen over de behandeling door een opzichter, werden door de politie van het werk gezot, waarop ook de andere metselaars het werk neer legden. AaD de Amersfoortsche Bad cn Zweminrichting werd het diploma uitgereikt aan de jonge dames G. A. H. Grondhout eu P. van Yeen. Bij beschikking vau den minister van binnenlandsche zaken, zijn, met ingang van 1 October, bij de Rijksnormaallessen te Amersfoort benoemd: tot directeur, P. van den Hooff, onderwijzer bij die inrichting; tot onderwijzer, A. A ^erburg, te Leus broek. (8t.ee.) Bij do examens van de Federatie vau Handels en Kantoorbodiendenvereeni- gingen in Nederlanden „Mercurins" werd het diploma boekhouden behaald door den heer H. F. van Eek, alhier, De kapitein-adjudant W. De Laet, van het 9e reg. infanterie, wordt 16 Sep tember a.s. outheven van zijn detacheering bij het le reg. veld artillerie te Amersfoort. Bij K. B. is bepaald, dat geheele of gedeeltelijke vrijstelling vau herhalingsoefe ningen kan worden verleend aan den in gelijfde bij de militie: lo. die, na volbrachte eerste-oefening, gedurende zoodanigen tijd iu werkelijken dienst is gebleven of gekomeD, dat hij ge acht wordt in die mate te zijn geoefend, dat herhalingsoefeningen voor hem niet of slGchts gedeeltelijk noodig z|jn: 2o. die tijdens den duur der herhalings oefeningen onmisbaar is hetzjj voor het be drijf waariu hij werkzuam is, hetzij voor de instandhouding der middelen van be staan van z\jn gezin of van dat waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel van personen die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan; een en ander ter beoordeeling van den Minister van Oorlog. Binnenkort zal, naar men verneemt, van elk regiment der landmacht een on- derofficierschermonderwijzer naar de Gym nastiek- en Schermschool te 's Gravenhage worden gedetacheerd tot het volgeD van specialen cursus in de nieuwe schermvoor- sch riften. Deze voorschriften komen in hoofdzaak hierop neer, dat de ouderwetsche manier van lesgeven wordt opgeheven, waardoor de onderwijzer 't schermen méér sportief kan doen beoefenen. De cursus, welke een maand zal duren, staat onder leidiDg van kauitein II. Bierman. AGENDA DagelijksBioscoop, Langestraat. Dagelijks, behalve Maandag en Dinsdag: Bi oscoop de Arend. 2 Aug. Tuinconeert iu Amicitia. 11 Aug. Tuinconeert in Amicitia. 15 Aug. Tninconcert in Amicitia. 23 Aug. Tninconcert in Amicitia. Opgave van de Yereeniging „HANDEL en N IJ V E R H E ID" van personen die zich in de Gemeente heb ben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 10 Juli tot en niet den 16 Juli 1912. GEVESTIGD. Annetta Alphontina Josephina Marie Be- nedic van Helmond naar Schimmelpen- ninckstiaat 22a. Geertruida van de Vis van Amstordam n. Utrechtscheweg 121. Dirkje van den Brink van Utrecht naar Langestraat 48. Maria Dijkstra van Utrecht naar Parallel weg 30. Grada Sophia Guldie van Barneveld naar Munrhuizen 117. Anna Gerardina Duyster van Leiden naar Utrechtschestraat 50a. Hendrik Jan de VrieB van Amsterdam naar Paulus Bnyslaan 7c. Wilhelmus Wijk van Infanteriekazerne n. Wilhelminastraat 19. Willemina Roor van 's Hage naar Wii- hoosstraat 17. Jan Gijtenbeek van Leerdam naar Arn- hemschepoortwal 20. Frans Hendrik Beintema van Groningen naar Langestraat 105. Antoine Cornells van Mameren van An- gerlo naar Bergstraat 2. Hubertus Johannes Ilosemans van Gennep naar Groote Spui 33. Stevelina Alida Bos van Yeenendaal naar Weijerstraat 7. VERTROKKEN. Jacobus Bach van Bisscbopsweg 64 naar Zwolle. Helena Johanna van Tintelen van Vlas- akkerweg 40 naar Arnhem. Godefridus Wilhelmus van Oorschot van Nicasiusstraat 23 naar Utrecht. Jacob Boersma van Koninginnelaan 1 naar Vlissingen. Jantinus Smeenk van Langestraat 104 naar Bieda. Lambordina Knoppers van Soesterweg 6 naar Baarn. Sara Helena Elconora van" Plateringen van Groote Haag 5 naar Leerdam. Aart van Meeteren van Molenstraat 14 naar Leerdam. Coenraad Frederik de Hoop van Soester weg 230 naar Meerlo. Geertje van de Vis van Kampstraat 40 naar Hoogland. Dirk Dorrestijn van Utrechtscheweg 64 naar Zeist. Cornelis Onderdelinden van Soesterweg 288 naar LeusdeD. Alijda Huijgen wed. van Hopman van Schimmelpenninckkade 15 naar Kazer nestraat. Johanna van Drie van Hof 40 naar Am sterdam. Gijsbertha Maria van Tweel van Schim- melpenoinckstraat 18 naar Hoogland. Dirk Cornelis Bakkenes van Schimmelpen ninckkade 11 naar Hoevelaken. Johan Joaohim F. M. J. Bootz van Pieter Pijpeistraat 10 naar Stiens. Dirkje Stam van Groote Gasthuislaan 15 naar Naaiden. Anton Horman Huijskes van Hendrik van Viandenatraat 36 naar Buseum. Johanna Aletta Schoondetwoerd van Mon- Dikenpad 59 naar Oostmarsum. Henricus Franciscus Josephus Ignatius Adan van Wilhelminastraat 23 naar Utrecht. Tbeophile Désiré Vanhatde van Koning straat 115 naar Putten. Maria Elisabeth van den Brink van Vjj- veratraat 36 naar Utrecht. Cornelis de Eroe van Borstraat 6 naar Utrecht. Jacoba Rudollina Spruijt, weduwe van D. A. van Slooten van Kampstraat 18 naar Utrecht. Jansje Spruijt van Kampstraat 18 naar Utrecht. Maartje van Beekhuizen van "Weijerstraat 7 naar Putten. Christiaan Meijer van Arnhemschepoortwal 27 naar Haarlem. Pieternella Vredeveld weduwe van Wilh. van Hortulanus van Koningsstraat 25 naar Amsterdam. Arnout Martinus van Genderen van Korte Bergstraat 3 naar Teteringen. Jonkvr. Henriette Frederique Jeanne Pau lina Sandberg, Douair. Gravin van Lim burg Stirum, van Prinses Marialaan 1 naar Nijeveen. Drie bekeuringen in eens. Te Arnhem is een juffrouw bekeurd: lo. omdat ze haar hond liet zwemmen in een vijver; 2o. omdat gezegde hond zich niet in het gelukkig bezit van een hondenpen- uing bevond; 3o. omdat gezegde juffrouw een valschen naam opgaf. De strijd tegen de onzede lijk li e id. Op de zusterschool te Goes is actie begonnen tegen het dragen van halve konsen Een meieje, dat dezer dagen met bloote knietjes op school verscheen, werd genoodzaakt doze gedurende de les met een schort te omwinden. Een oudeboom. De baken- meesters hebben Dinsdag bij hun werkzaam heden op de Maas, tegenover huize Donck (nabij Roermondj, met het booganker van een kiezelschip naar boven gehaald, een ouden eikenboom laDg 13 meter en met een omtrek van 3 meter. Bij nadere be schouwing bleek, dat in dezen ouden'kolos het jaartal 1553 gegrift was. (L. K.) Een zakkenroller gevat,

De Eemlander | 1912 | | pagina 2