DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 177. DINSDAG 30 JULI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr* I>. J. van Schaardenburg. Bureau: KI. KI NEC Hitli ti. Telef. Interc. 18». Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regols f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. poet id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By id. f 1.40. Aizonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangryke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandseh Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Toestand in Türkije. Het is een geschiedenis, waaruit men niet wys kan worden daar in Turkije. Het eeno oogeoblik zendt Reuter een telegram, waarin verzekerd wordt dat de Kamer zal worden ontbonden en terstond daarna dat de ministerraad besloten heeft een programma aan de Kamer voor te leggen. Dat doet men toch niet aan eeu Kamer, die men voor goed naar huis wil zenden. De Tnrksche parlementaire commissie, die naar Albanië is gezonden, om de be volking te overreden haar verzet op te geven, is Zondag to Prischtina aangekomen. De Tijandelykheden zijn daarop voorloopig gestaakt, heet het. Wat echter niet weg neemt dat er weer danig gevochten is te Suchurel, waar de Malissoren twee batal jons rogeeringBtroepen aanvielen, en naar 't schijnt de overwinning hebben behaald. De bovengenoemde commissie zal in Prischtina knnnen ontwaren, dat de ge- heele provincie in de macht is van de op standelingen, AlleTurksche regeeringsamb- teuaren zijn vervangen door Albaneezen. De correspondent te Constantinopel van de Frankfurter Zeitung meent, dat de Sultan zijn troon er wel eens bij in zou kunnen schieten. Hij heeft zich door het Jong-Turksche Comité als willoos werktuig laten gebrui ken en hij hoeft zich door zyn innige be trekkingen tot de Jong-Turken zoo gecom promitteerd, dat een nederlaag van dezen als noodzakelijk gevolg een troonsafstand met zich moet brengen, oordeelt deze cor respondent. Engeland en Frankrijk hebben een be- wys van vertrouwen willen geven in het tegenwoordig Kabinet, leest men in som mige bladen te Konstantinopel. Daarom hebben zij stappen gedaan bij de Regee ringen van de Balkan Staten tot het behoud van het status quo. Zij ontvingen ten ant woord, dat deze geen agressieve houding zullen aannemen. Engeland en Frankrijk hebben dit antwoord aan de Porte meege deeld. Het bericht is afkomstig uit Konstanti nopel. De Moordaanslag tk Brussel. In de rubriek „allerlei" hebben onze lezers het bericht kunnen lezen van een man, Beyl geheeten, die te Brussel een priester lafhartig en verraderlijk heeft ver moord. De clericale bladen hebben zich gehaast de schuld van dozen moord te geven aan de opruiende worden door de socialisten in de Belgische Kamer gesproken, waar de moordenaar geluisterd had op de publieke tribune. Volgens de Vlaamsche G izet echter hebben de clericale bladen het mis. „Ziehier* aldus het blad „hoe Beyl, de onverantwoordelijke zinnelooze, zijne daad verklaart: Zonder arbeid zijnde, vond hij geene be tere gelegenheid om zijn ledigen tijd door te brengen dan de zittingen der Kamer te gaan bywonen. In de openbare galerij, waarin hij zich bevond, waren ook twee priesters gezeten, die gedurende de redevoering van den heer Destrée, luide allerlei opmerkingen maak ten. Beyl hoorde hen zeggen: „Laat ze nu maar razeu en huilen. Zy zijn toch geklopt en voor goed. Ze zullen nooit meer meester worden in België.Hunne houding is be lachelijk", enz. Die woorden maakten indruk op den zie- kelijken geest van Beyl en hij besloot zich te wreken op den eersten priester dien hij zou ontmoeten. Bij het verlaten van het Paleis der Natie ging hij een mes koopen. Men weet het overige." De Staking te Londen. Met een enkel woord hebben we in ons nommer van gisteren nog kunnen melden, dat een vergadering van 30 000 arbeiders bij het havenbedrijf te Londen had beslo ten de staking voort te zettOD, omdat men geen waarborgen had dat de patroons hun beloften zouden nakomen. Nu echter wordt weer gemeld, dat de bootwerkers van hunne vakvereenigiDg de order hebben gekregen het werk toch te hervatten op de voorwaarden, die voor de staking van kracht waren. De Vlootkoorts. De Britsche Admiraliteit heeft acht par ticuliere werven uitgenoodigd haar prijs opgaaf te doen voor den bouw van zes pantserkruisers van groote snelheid en met machines van 40 000 paardenkrachten' Zy zullen Juni 1914 in dienst gesteld moeten worden; kleiner zyn dan het overeenstem mend-type der Duitsche vloot, doch sneller kunnen varen. Complot in China. Te Moekden zijn een aantal personen gevangen genomen, die betrokken waren bij een complot tot herstel van de Mantsjoe- dynastie in Chioa. Een aantal Mantsjoe- ambtenaren en ook eenige Mantsjoe-prinsen zijn door de in beslag genomen correspon denties ernstig gecompromitteerd. De Mikado j\ De Keizer van Japan is gistereD, op zestigjarigen leeftijd overleden. Moetsoe-Hito volgde in 1867 zijn vader op, doch kreeg de feitelijke macht eerst in handen in 1868. In 1881 maakte bij bekend, dat hij Japan een Grondwet wenschte te schenken en in 1S87 heeft hij deze belofte vervuld. Onder zijne regeering is Japan van een fendalen staat geworden een moderne staat, ingericht naar Westersch model. De Schikdamsche Verordening. Door eenige leden van den Raad is de beruchte dijkglooiing-Verordering aan Ge- deputeerdo Staten ter vernietiging voorge dragen. De Versterking van Vlissingen. In de Indépendance Beige bespeeekt Reland de Marès de gowyzigde voor stellen betreffende de versterking van Vlis singen: In zijn nieuwen als in zijn eersten vorm blijft het vraagstuk van het bouwen van een fort te Vlissingen voor België zwaar van ernstige gevolgen en zoo wij besloten zyn dat vraagstuk hier met de grootste nauwlettendheid te onderzoeken en met I groote krasht de aangeprezen oplossing te beetryden, dan doen wij dat niet omdat wij er ook maar in het minst aan denken het recht onzer noordelijke buren te be twisten om in volle onafhankelykhcid on verschillig welk punt ook van hun gebiod te versterken. Dan doen wij dat ook niet omdat wij er hen van verdenken gehoor te geven aan de inblazing van vreemde zijde, welke ook want wij weten, dat zij, als wij, trotsch zyn op de volledige vrijheid van hun doen. Wij doen het om dat wij innig en vurig hopen, dat de open bare meening in Nederland oprechtelijk zal inzieD, dat de bouw van een fort to Vlissingen voor do algemeene veiligheid van België een allergevaariykste bedreiging kan beteekenen omdat ons nationale reduit, Antwerpen niet langer bereikt zou kunnen worden langs den weg, die de na tuurlijke toegang daartoe is terwijl aan deu anderen kant, naar do meening van de hoogste Nederlandsche militaire autori teiten als generaal Staal, het fort bij Vlis singen in geen enkel opzicht eenige ver betering in het Nederlandsche defensie-stel sel zou kunnen aanbrengen. Wettelijke regeling Bewaarschool Onderwijs. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap heeft dd. 19 Juli een adres gericht tot H.M. de Kooiugin, waarin wordt verzocht een wetsvoorstel tot regeling van het bewaarschoolonderwijs aanhangig te willen maken. Het verzocht in bedoeld adres tevens de bewaarschool den naam van fröbelschool te geven, omdat daarmede het karaktor der bedoelde school boter wordt aangege ven naar de meening van het hoofdbestuur. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 30 Juli 1912, des namiddags te 1/, ure. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren KroeB en Houbaer. Er is vrij veel publiek. De notulen worden ongewyzigd gear resteerd. Ter tafel komen de volgende ingekomen Btukkon: Een schiijven van W. H. Kam, dat by zich genoopt ziet tengevolge van huiselijke omstandigheden, ontslag te nemen als lid van den Gemeenteraad. De Voorzitter zegt, dat het hem leed doet, dat de band tusschen den heer Kam en de gemeente zal worden verbro ken, omdat de gemeente zal moeten missen diens ervaring en keonis op technisch ge bied. Spr. dankte den heer Kam voor het geen hij voor de gemeente heeft gedaan in verschillende betrekkingen en hy hoopt, dat dezo nog tal van jaren in de gelegen heid zal zijn de vruchten van zijn arbeid te aanschouwen, (teekenen vanin- stemming). De heer Kam dankt voor de vriende lijke woorden tot hem gericht en van de instemming van den Raad. Hy dankt alleD voor don steun en de medewerking by voortduring ondervonden, zoowel van B. en W. en den Raad als van de zijde der ambtenaren. Spr. eindigde mot do beste wenschen voor het welzijn en den bloei en groei der gemeente Amersfoort. (Teekenen van instemming). Van Burgemeester en Wethouders het proces-verbaal van de opname van kas en boeken van den gemeente ontvanger op 28 Juni 1912. Wordt gedeponeerd ter secretarie ter inzage voor de leden. Van Burgemeester en Wethouders de gemeenterekening over 1911. Wordt gesteld in handen eener commis sie bestaande uit de heereu Ruys, Eysiuk en Kroes. Van Burgemeester en Wethouders de rekening van het strateufoDds over 1911. Idem. Van Burgemeester en Wethouders de balans, winst- en verliesiekening van de gasfabriek, dienst 1911. Idem. Van hot Burgerlyk Armbestuur de re kening over 1911. Idem. Van Burgemeester en Wethouders het verslag ingevolge art. 52 der Woningwet Zal worden gedrukt en gevoegd bij het gemeentcveislag. Van de raadsleden Van Duinen, Koning en Houbaer voorstellen betreffende het verbreeden van den verkeersweg in de Kamperbinnenpoort. In handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Een verzoek van de N. V. „Maatschap pij tot exploitatie van Onroerende goederen „Prins Hendrik" betreffende do aanleg van één straat tusschen Pieter Bothstraat en Achter Luiaard. Idem. Een adres van den Amersfoortsche Be- stuurdersbond en de R. K. Timmerlieden vereeniging betreffende wijziging van de bestekbcpalingeD. Idem. Een adres van de Afdeeling Amersfoort van don Bond van Nederlandsche Ge meente werklieden betreffende het werk lieden reglement. De heer Gerritsen drukt zijn be vreemding erover uit dat B. en W. 2 maanden gewacht hebbeD om do afdeelingen bij elkaar te roepen; hy dringtten zeerste op spoed aan. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. gewacht hebben op 't adres van de werklieden opdat dit tegelijkertijd behan deld zou kunnen worden. Het adres wordt hierop gesteld in han den van B. en W. om prae-advies. Aan de orde komt vervolgens de agenda 1. Onderzoek van den geloofsbrief van deu heer P. van Achterbergh. De geloofsbrief wordt gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Veis Heijn, v. d. Wal en Eysiok. De commissie adviseert na onderzoek, bij monde van den heer Veis Heyn tot toelating van den heer P. v. Achterbergh als raadslid, waartoe zonder hoofdelijke stemming besloten woidt. De vergadering wordt hierop, te 2 uur, veranderd in eene met gesloten deuren. Na heropening der openbare vergadering te 2.30, is aan de orde:

De Eemlander | 1912 | | pagina 1