WEERBERICHT. Thermometerstand MEDEDEELENGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.47 unr. De Bilt, 30 Juli 1912. Hoogste barometerstand 767.4 m.H. to Horta, laagste 743.2 te Lerwick. Verwachting tot den avond van 31 Juli 1912. Krachtige tot matige meest Zuide lijke wiud. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, waarschijnlijk nog er.kele regen- of onweersbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur rnM. Vorige stand te 12 uur 756 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 71 Laagste hedennachtF. 62 Hedenmiddag 12 uurF. 68 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR vae het water op Dins dag 30 Juli des 's morgens 7 uur is 68° E. 2. Benoemiug van een leeraar in de oude talen aan het Gymnasium. Benoomd wordt de heer Brinkgreve met 15 stommen: de heer Boissevain ver kreeg 1 stem. 3. Benoemiug vau personeel bij het lager onderwjjs. Benoemd worden de volgende onder wijzeressen: A- aan school C. Ie betrekking mej. W. M. v. Eek uit Amsterdam; 2e betrekking (deze betreft een over plaatsing): mej. G. Th. W. Mezger te Amersfoort; B. aan school B. Mej. J. Murkens te Utrecht; C. Aan school E.: Ie betrekking mej. J. S. C. Brederode uit Soest. 2e betrekking mej. S. G. C. van Kalken te Amersfoort (no. 2 der voordracht) met 11 stemmen, mej. MeDsing (no. 1) verkreeg 4 stemmen. Benoemd worden de volgende onderwij zers: A. aan school E. de heer I. Meyer te Amersfoort; B. aan school C voor de klassen g. 1. o. Ie betrekking (overplaatsing)P. Kort land te Amersfoort; 2e betrekking: K. A. Groenhuizen te Dordrecht; 3e betrokking: W. S. Bruinenberg te Wapenveld; 4e betrekking: W. C. Luberti te Maarsen; C. aan school C voor de klassen m.u.l.o.: Ie betrekking (overplaatsing): A. Potte Amersfoort; 2e betrekking: W. C. de Blecourt uit Hoorn; 3e betrekking (overplaatsing) T. Beverlo te Amersfoort. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het opmaken eener opgave voor de benoeming van drie leden van het college van Zetters voor 's Rijks directe belastingen. De opgave wordt als volgt samengesteld: A. Herschel Bzn., T. van Daal, J. Sin- nige, H. O. van Dam, A. M. Tromp van Holst en H. Noormao. 5. Benoeming van een stembureau voor de aanstaande verkiezing en eventueele herstemming van leden van de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven te Amersfoort. Benoemd worden tot leden de heeren Van Esveld, Tromp van Holst en Van Duinen en tot plaatsvervangende leden de heeren Van Kalken, Oosterveen en Koning. De Voorzitter stelt thans aan de orde do benoeming van een stembureau voor do verkiezing van een lid voor de Prov. Staten van Utrecht, onder intrekking j der in do vorige vergadering vastgestelde samenstelling. Dit wegens do wijziging in het Dagelijksch Bestuur. Benoemd worden: Hoofdstembureau (tevens 2e stemdistrict.) Plaatsvervangend voorzitter: H. W. van Esveld. Leden: M. R. N. Oosterveen, H.Kroes. Plaatsvervangende leden: N. VelsHeyn, Th. J. H. Bianchi, J. van Wessum. S.van Vollenhoven. Stembureau (Ie stemdistrict). Voorzitter: R. G. Rijkens. Leden: P. C. H. Briët en F. M. Hou- baer. Plaatsvervangende: A. H. van Kalken, A. M. Tromp van Holst, D. Ruys en D. Gerritsen. Stembureau (3e stemdistrict). Voorzitter: S. J. van Duinen. LedenH. Koning en J. van der Wal Kzn. Plaatsvervangende leden: J. W. Joris- sen, J. C. Rolaudus Hagedoorn, L. O. Bron Verkerk, C. A. van Blaricum. Vervolgens wordt als volgt samenge steld het stembureau van eén lid van don gemeenteraad van Amersfoort in het HIe kiesdistrict (vacature W. H. Kam.) Voorzitter R. G. Rjjkens. Leden: A. H. van Kalken, H. Koning. Plaatsvervangende leden S. J. van Duinen, J. van der Wal Kz., F. M. Houbaer, P. C. H. Briët en A Eysink. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van jaarwedden en pensioensgrondslagen van do leeraren Tj. Kielstra en W. Eaunens. Zonder hoofdei, stemming goedgekeurd. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag op verzoek aan den leeraar aan het Gym nasium en de Hoogere Burgerschool W. Emmens. Zonder hoofdei, stemming goedgekeurd. 8. Voorstel van Burgemeestei en Wet houders betreffende reorganisatie van de brandweer. De heer Gerritsen stelt voor dit punt in do afdeehngen te behandelen. Dienovereenkomstig wordt zonder hoofde lijke stemming besloten. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende verkoop van haver en rogge. Zonder hoofdei, stemming goedgekeurd. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een verzoek van de regelingecommissie voor den natio- nalen wedstrijd in solo- en duetten voor- drachton om beschikbaarstolling van eene medaille. De heer v. Duinen kan zich in begin sel vereenigen met het voorstel van B. en W., maar toch gelooft hij, dat het hier een uitzonderingsgeval betreft, 't Geldt hier een kunstuiting en 't is toch al zoo moei lijk op dit gebied iets dragelijks voor te bereiden. Dat het hier iets goeds betreft blijkt reeds uit de keuze der jury en het feit, dat deze haar benoeming heeft aanvaard. Spr. meent dan ook, dat het op den weg der gemeente ligt de kunst aan te moedigen en voor dezen wedstrijd dus oen medaille besohikbaar te stellen. De heer Jorisseu is niet overtuigd dat deze wed9trjjd wel een groote kunst uiting is en zal dus ook voor het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Van Duinen betuigt, dat men wel degelijk met een kunstuiting te doen heeft. De jury staat hem hier borg voor. De Voorzitter zegt, dat de gemeen te slechts bij bizondere gelegenheden aan jubilea enz een medaille beschikbaar mag stellen. Wethouder v. Esveld spreekt in don- zelfden geest. De heer v. Duinen meent dat het hier een uitzonderingsgeval betreft. Het voorstel- v. D u i n e n wordt aan genomen met 9 tegen 7 stemmen, vóór de heeren Eysink, Rijkens, v. Kalken, v. Duinen, Tromp v. Holst, Hagedoorn, v. d. Wal, Gerritsen en Briët. 11. Voorstel van Burgemeester enWet- houders betreffende een verzoek van de Amersfoortsche Kleermakersvereeniging om steun voor een snijcursus. De heer Gerritsen betreurt het, dat B. on W. adressante niet aan een lokaal kunnen helpen. Spr. gelooft, dat dit toch wel op den weg der gemeente had gelegen en ook wel mogelijk geweest zou zijn. Het oude schutterij lokaal ia misschien wel ge schikt te maken voor een lokaliteit als hier bedoeld. De beer Ruys kan zich wol met de subsidie van f 1Ü0 vereenigen, indien B. en W- ook een lokaal beschikbaar stellen. Spr. meent, dat in de Koestraat wel eens in do week een lokaal beschikbaar is. Zoo niet, dan zou spr. een subsidie van f 150 willen geven. De heer Jorissen zou ook f 150 wil len toestaan, omdat er geen lokaal beschik baar is. Want met het plan Gerritsen zal ook nog wel een tijdje heengaan. De heer Koning bepleit het verleenen van f 150 subsidie en hoopt, dat er nog een lokaal gevonden zal wordon Veel eischend zjjn adressanten niet. De heer Oosterveen heeft gehoord, dat de cursus niet doorloopend gehouden zal worden, zoodat het vermoedelijk slechts een subsidie voor 1 jaar betreft. Daarom kunnen B. en. W. wel wat royaler zijn. Wethouder v. Esveld stelt voor f50 bovendien beschikbaar te stellen, ter tege moetkoming in 't feit, dat er geen lokaal voorhanden is. De heer Jorissen meent, dat het beter is dan maar f 150 subsidie te geven. Immers zij kunnen mogelijk voor min der dan f50 gereed komen. De hoer Van Duinen spreekt in denzelfden geest. Do heer Veis H e y n bepleit overwe ging van het denkbeeld. Gerritsen. Het voorstel Jorissen wordt hierop aaugenomon met algemeene stem men. 12. Voorstel van Burgemeester enWei- houders tot het geven van pensioen en eene gratificatie aan N. "Vink. Zonder hoofdol. stemming aangenomen- 13. Voorstel van Burgemeester enWet- houders tot het in beroep gaan van het besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 15 Juli 1912, 3e afdecling, no. '289l|2014, waarbij goedkeuring is ont houden aan het raadsbesluit van 20 Fe bruari 1912, no. 68. Zonder hoofdei, stemming aangenomen. 14. Voorstel vau Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begroo- ting dienst 1912. Zonder hoofdei, stemming aangenomen. 15. Benoeming van eene commissie, bedoeld in artikel 1 der verordening naar aanleiding van de 3 en 4 dei Woning wet. Benoemd worden de heoren Tromp van Holst, Briët en Kroes. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een stukje grond in eigendom toebehoorende aan de gemeente Amersfoort. Zonder hoofdei, stemming aangenomen. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van afschrij ving inzake inkomstenbelasting wegens vertrek en overlijden, dienst 1911 en 1912. Zonder hoofdei, stemming aangenomen. 18. Benoemiug van een tijdelijk wet houder wegeus ontslagname als lid van den Gemeenteraad door den heer W. H. Kam. Uitgebracht worden 9 stemmen op den heer Tromp van Holst, 5 op den heer Veis Heyn en 2 op den heer VanKalken, zoodat benoemd is de heer Tromp van Holst, die de benoeming aanneemt, omdat het een betrekking van tijdelijkcn aard is. De beer Gerritsen vraagt of B. en W. ar al over gedacht hebben, wat te doen inzake een visch- en vleeBcbkeuring. Wethouder Rijkens antwoordt, dat bij B. en W. in overweging is of zij den Raad zullen voorstellen over te gaan tot de bouw van een eigen slachthuis en dat een rnelk- verordening in bewerking is. De voorzitter nam hierop het woord en Bprak als volgt: Mijueheeren! Het oogenblik nadert, waarop ik zal ueerleggen het ambt van Burgemeester, dat ik door het vertrouwen derKroon gedurende 35 jaren mocht be- kleeden. Daarmede eindigt voor mij een werkkring, die mij lief was. Vooral sedert ik die mocht wijden aan de belangen van Amersfoort waartoe ik mij voelde aange trokken door banden, die ver in het ver leden werden aangeknoopt. Toen ik in September 1901 op deze zelfde plaats mijn ambt alhier mocht aanvaarden na een har telijke toespraak van mijn nog steeds be treurden vriend, den Wethouder Viseer, sprak ik den wcnsch uit, dat ik met uwe medewerking deze gemeente geleidelijk tot een hoogere trap ran bloei en out- wikkeling zou mogen leiden. Deze wen9ch bleef niet onbevredigd, hoewel ik tot mijn leedwezen moet verklaren, dal ik allerminst voldaan ben, daar nog een aantal zaken op afdoening en verbetering wachten, waartoe ik gaarne had meege werkt. Bij mijn streven om de gemeente Amers foort aan aantrekkelijkheid te doen winnen en de fundamenten te leggen, waarop kan worden voortgebouwd tot haar verderen bloei, heeft bij mij steeds de meening voor gezeten, dat het voor de toekomstige ont wikkeling dezer gemeente hoogst noodza kelijk is het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven niet te verbreken, Is hierdoor ten slotte, gedurende mijn elfjarige leiding minder tot stand gekomen dan door velen Uwer en ook door mij gewenscht werd, nochtans verheugt het m(j de gemeente in bloeienden en welvarenden toestand te' mogen achterlaten en dan ook in vele op- zichteu bereikt te hebben hetgeen ik mij aanvankelijk had voorgesteld. Voor de steun en medewerking, Myne Heeren, voor zoover ik dezen van den Raad en van de heeren Wethouders heb mogen ondervin den, wensch ik op dit oogenblik mijn dank te betuigen. Thans een kort woord tot U, mijnheer de secretaris. Onze wegen gaan zich thans scheiden. Waar het mij bekend is, dat U volstrekt niet gesteld is op een openlijk blijk van hulde, wil ik U bij deze scheiding niet met lof overladen; hoezeer het mij ook moeite kost bij zooveel over vloedig bewezen diensten aan de gemeente, het gemeentebestuur een aan mij, daarover thans te zwijgen. Ik zal er mij toe be palen U bjj deze mijn hartelijken en war men dank te betuigen, voor den krachtigen bjjatand, die ik 6teeds van U mocht on dervinden en voor al de adviezen, waarmede U mij steedsterzjjde heeft gestaan. Wees verzekerd, dat de jaren, die wij hier samen hebben gewerkt bij mij een onvergetelijke aangename herinneriug zullen achterlaten. Vooral doordat ik dagelijks in de ge legenheid was, uw uitmuntende gaven van hart en hoofd en uw veelzijdige kennis te bewonderen welke helaas Amersfoort weldra zal moeten derven. Ik hoop van ganscher harte, dat het U in Uw nieuwe betrekking in alle opzichten naar wensch moge gaan en dat gjj met mevrouw Uwe echtgenoote een geukkige toekomst zult tegemoet gaan en dat het U moge gege ven zijn mijn overtuiging te bevestigen, dat ge weldra de glorie van de balie znlt vermeederen. Ik beveel mij zeer bizonder in uw vriendschap aan. Gaarne betuig ik ook mijn bizonoeren dank aan de hoofden van de verschillende bedrijven, aan alle hoogero en lagere amb tenaren in gemeentedienst, aan den hoofd commissaris en de ambtenaren ter secretarie voor de welwillende hulp en medewerking, welke ik steeds van hen mocht ondervin don. Het groote raderwerk van de gemeente administratie heeft geduronde de 11 jaren, dat ik het voorrecht had, Amersfoort's burgemeester te zijn, niairaer stagnatie ondervouden. En nimmer is van de zijdo van het Dag. Bestuur er aanleiding geweest tot ontevredenheid. Integendeel: alle zaken en finantiëele aangelegenheden zijn van 6tapel geloopen. En dit dank ik aan Uw ijver en Uw nauwgezetheid, aan Uw plichts betrachting en toewijding. Aanvaardt allen mijn hartelijken dank voor dezen steunen medewerking, die ik altijd op den hoog- sten prijs heb gesteld en die mij steeds in aangename herinnering zal blijven. Afge treden als burgemeester zal ik steeds aan U allen denken en beveel mjj in Uw vriendelijke herinnering aan. Ik wensch hieraan toe te voegen een woord van dank aan de vrouw van den concierge, mejuffrouw van Manen, die mij gedurende die 11 jaren steeds met de meeste zorg heeft omringd. Als ikhierten stadhuize kwam vond ik altijd een keurige en nette kamer, waar geen stofdeeltje in was to ontdekken, 's winteiB heerlijk ver warmd, 's zomers frisch geventileerd enbjj elke bijzondere gelegenheid een prachtig bouquet op mjjn bureau. Ik betuig U in het openbaar mijn harteljjken dank voor al uw goede zorgen en uw vriendelijkheid. Ook een woord van dank aan Amers foort's burgetij voor de vele blijken van sympathie, welke ik vau bare zijde zoo veelvuldig mocht ondervinden. Zij waren een van de lichtzijden van mijn ambt en ik zal ze steeds met de grootste waardee ring blijven gedenken. De krachtige steun die mij door onzen tactvollen en bekwamen commissaris van Politie, bijgestaan door diens flink personeel, werd verleend, maakte mijn taak als hoofd van de politie vrij gemakkelijk. Ik zal steeds een aangename herinnering behou den aan dat deel van mijn bestuurstaak. Mijneheeren Moge Uw verdere werk zaamheden en beraadslagingen onder Gods zegen Jstrekken tot bevordering van den toenemender bloei en ontwikkeling van Amersfoort. Met dien wensch miju heeren, vraag ik U verschooning voor al hetgene, waarin ik ben tekort geschoten en roep U een laatst hartelijk vaarwel toe. (T e e- kenen van instemming). De heer Tan Kalken zeido hierop hot volgende: Geachte Toorzitter 1 Nu dit de laatste raadszitting is, die U als voorzitter en al6 hoofd dezer gemeente hebt geleid, wensch ik namens den Raad een enkel woord van dank uit te sproken voor het vele goede, dat tot stand is ge komen tijdens Uw burgemeesterschap. Laat ons herinneren aan de vele verbeteringen van bestrating en brugeen, aan de verfraaiin gen enz., die zeer Uw aandacht en werk kracht hebben geëischt. Laat ons denken aan de groote uitbrei ding van den gasfabriek, aan de exploitatie

De Eemlander | 1912 | | pagina 2