Uit de Pers. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Kerknieuws. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.37 unr. De Bilt, 3L Juli 1912. Hoogste barometerstand 768.4 m.M. te Horta, laagste 745.2 te Stornoway. Verwachting tot den avond van 1 Aug. 1012. Meest matige Zuidelijke tot Zuid westelijke wind. Gesteldheid van do lucht: Betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometer»» «ed te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 75S m M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Üoogste gisterenF. 71 Laagste hedennachtF. 56 Hedenmiddag 12 uurF. 68 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 31 Juli des '8 morgens 7 uur is 65"F winkels tegen levensmiddelen, waarvan de prijzen schandelijk hoog berekend waren. Boeten werden om allerlei kleine redenen opgelegd, zoodat dan nu ook, op last van den onderzoeker Manoechin,oen bedrag van 13600 Roebel moest worden terugbetaald. De hygiënische toestanden in de mijnen lieten letterlijk alles te wenschen over. Op de 9000 arbeiders kwamen jaarlijks ge middeld 360 ongevallen voor en als de slachtoffers niet spoedig genoeg overleden, liet men ze eenvoudig den hongerdood storven. En tot dusverre werd niets gedaan van Regeeringswege om iets aan dien toestand te verbeteren. De Troonopvolging in Japan. De eerste plechtigheid van den dood van den Mikado heeft plaats gehad. De Kroonprins is in gezelschap van alle mi nisters naar den tempel van het paleis gegaan en heeft daar „de heilige schat" in ontvangst genomen, zooals de Keizerlijke huiswot dit voorschrijft en daarna heeft hij den eed afgelegd, belovendo den regee- ringsvorm volgens de Grondwet te zullen handhaven. Daarop werd den volke bekend gemaakt dat de Kroonprins de regceriug had aan vaard. De nieuwe Mikado heet Harve Mija Joschitito. Hij is in 1879 geboren uit een van zijn vaders bijvrouwen. Het is name lijk, volgens een oude wet, den Keizer toegestaau een of meer bijvrouwen te ne men, voor het geval het huwelijk met zijn wettige echtgenoot kinderloos blijft. Het Panama-Kanaal. De Britsche gezant te Washington heeft aan de Regeering van de Vereenigde Sta ten meegedeeld, dat Engeland niets heeft toe te voegen aan do bekende nota inzake de tollen van het Panama-KaDaal. Men meent deze boodschap zoo te moeten uit leggen,dat Groot Britannië voorloopig geen verdere stappen zal doen, ten einde be voordeeling van Engelsche schepen te ver krijgen wat betreft de tolgelden. De Invaliditeits- en Ouderdoms-Verzkkering. De werkzaamheden van de Commissie van Voorbereiding van de Invaliditeits- en Ouderdomsverzokering is gisterochtend ge vorderd tot artikel 68. Dit bepaalt, dat recht op weezenrente hebben, ook na het overlijden van de verzekerde moeder, de wettige of natuurlijke, wettelijk erkende kinderen beneden 13 jaar, die vaderloos zijn, mits de verzekerde den wachttyd voor de invaliditeitsrente vervuld heeft en niet in het genot van invaliditeitsrente was. Naar wij vernemen, is bij de behande ling van dat artikel door eenige leden bepleit, om mogelijk te maken, dat die weezenrente ook worde uitgekeerd als do moeder sterft, maar de vadet nog in le ven is. Minister Talma verklaarde, dat dit denk beeld hem in zulk een geval niet onsym pathiek is, mits kan aaugetoond worden, dat de overleden moeder de kostwinster van het gezin was. Onderofficieren. Omtrent de plannen van den minister van oorlog betreffende de positie verbete ring vau de onderofficieren verneemt de Asser Ct het volgende: 1. De dagelijksche soldijen en verdere vergoedingen zulleu worden omgezet in jaarlijksche tracteuicnten, waarbij de be zoldigingen voor de verschillende wapens gelijk zullen zijn. Geen verhooging van deze wedde zal worden toegekend voor het bekleeden van een zeker aantal jaren van de verschillende rangen, zooals thans het geval is. Even als voor de officieren zullen perio dieke verhoogingen worden toegekend in don raDg van adjudant-onderofficier, ser geant-majoor en sergeant, waarbij evenwel niet in aanmerking komt het aantal jaren doorgebracht in een van de hiergenoemde rangen, doch uitsluitend het aantal dienst jaren als onderofficier Deze periodieke verhoogingen zullen worden toegekend: aan sergeanten (wachtmeesters) na 3, 6, 9 en 12 jaren dienst als onderofficier; aan sergeanten-majoor (opperwachtmeesters), administrateur en instructeur na 12, 15 en 18 jaar dienst als onderofficier: aan adju- dauton onderofficier na 20, 21 en 24 jaar dienst; aan de gehuwde onderofficieren zal huisvesting worden verleend of in een rijkswoning cf vergoeding voor woninghuur werden toegekend. Een en ander zal vermoedelijk op 1 Juli 1913 in werking treden. 2. Do rangen van vaandeldrager en sergeanten le klasse komen te vervallen. 3. Verder wordt overwogen bij inkrim ping van bet aantal beroeps-luitenants tot een compagnie, deze plaats te doen ver vullen door een onder lnitenant, zoodat dus voor den practischen dienst per com pagnie zou worden beschikt over éen lui tenant, éen onderluitenant en éen sergeant majoor instructeur, benevens de noodige sergeanten en korporaals. Deze eventueel nieuw in te voeren rang zou na een tweejarigen cursus met vrucht gevolgd te hebben, zoowel voor adjudan ten-onderofficieren, sergeant-majoor-admi nistrateurs en instructeurs bereikbaar zyn. 4. De bevordering in de hoogere ou- derofficiers-rangen zal niet meer korpsge- wijze, doch over het geheele wapen ge schieden. 5. Do standspensioenen zullen worden verhoogd en in verhouding worden gebracht tot de voorgestelde jaarwedde. Gelijktijdig waarnemen van verschillende betrekkingen. Men schrijft aan het Hbld.: Het is voorzeker een goede bepaling van de wet op het lager onderwijs, dat onder wijzers slechts met vergunning van Ged. Staten een nevenbetrekking kunnen be kleeden. Anders toch zouden ze licht in te veel betrekkingen kunnen werkzaam zijn, ten nadeele van het onderwijs. Vooral geldt dit voor schoolhoofden. In het wei geren dier vergunning kan echter te ver worden gegaan, zooals meer dan eens door Gedeputeerde Staten van Friesland ge schiedde, nog Diet zoo heel lang geleden, toen aan een onderwijzer werd geweigerd agent eener leverBverzekering-maatschappij te zijn. De afgewezene ging in beroep bij de Koningin en won met glans zijn zaak. Het geval werd druk besproken met het oog op Gedeputeerde Staten zeiven, van wie meer dan één eene zeer belangrijke, goed bezoldigde nevenbetrekking of beroep bekleedt. In het bijzonder betreft dit den heer Pollema. Onder miniater Kuypor werd hij benoemd tot schoolopziener in het ar rondissement Weidum. Ik heb er reeds vroeger op gewezen, dat hij in deze be trekking licht in conflict kan komen met het college, waarin hij zitting heeft, n.l. indien dit college, in strijd met zijn advies, de adviezen volgt van de boven hem staande ambtenaren, den inspecteur en den districts schoolopziener. Wat moet dan wel zjjn houdiug zijn? De hoer Ketelaar, onlangs benoemd tot lid van do Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, zag het boter iD. Hg was school opziener in het arrondissement Hilversum. Hij begreep, dat het tegelijk bekleeden van beide betrekkingen de genoemde schaduw zijde had, en vroeg terstond ontslag als schoolopziener, dat hem dan ook door de Ko ningin werd verleend. Er is echter meer. Eenige jaren geleden liet de heer Pollema zich de benoeming van lid der Tweede Kamer voor het kies district Goriuchem wolgevallen. Nu kan het er door, dat personen te 's Gravenhage of niet ver van daar wonen de tegelijk lid van de Gedeputeerde Sta ten en van de Tweede Kamer zijn. Na afloop der Kamerzitting zijD zij binnen be trekkelijk korten tijd weder tehuis en kun nen zij zich dadelijk weder aan de be trokking van lid van de Gedeputeerde Sta ten wijden. Met leden van zoodanig college, in het Noorden en in bet Zuiden des lar.ds gelegen, is het anders gesteld; bij hen moeten beide betrekkingen er dikwijls onder lijden. En, alsof de heer Pollema niet reeds genoeg had aan de gemelde drie ambte lijke betrekkingen, waarvoor hij jaarlijks ongeveer f5500 geniet, eD ook Dog aan eeuige van particulieren aard, is hij thans benoemd tot lid van het College voor de Zeevisscherjjen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel had dit moeten in zien toen hij de voordracht ter benoeming van leden van voormeld college aan de Koningin indiende. De heer Pollema, die waarschijnlijk vooraf over de zaak gepolst is, had moeten weigeren, en, is hy niet gepolst, dan zal hij moeten bedanken. Golden het in dezen nog betrekkingen in ééne plaats, het zou ook reeds zijn af te keuren, dat één persoon ze allen op zich nam. Nu het echter betrekkingen be treft, die den heer Pollema nopen tot reizen en trekken (hij woont te Sneek), wordt do zaak er niet beter op, vooral ook omdat hij, gelijk bekend is, allerminst die buitengewone eigenschappen van geest en werkvermogen heeft, die maken dat sommigen nog op merkwaardige wijze moeilijke betrekkingen te zamen kunnen waarnemen Doch hij is... volbloed anti-revolutionair en van zoo iemand wordt onder het minis terie Heemskerk, evenals vroeger onder het ministerie Kuyper, veel, zoo niet alles, door de viDgers gezien. Oud-Bisschoppelijke Clerizy. Tot Bisschop van Haarlem is gekozen de Zeer Eerwaarde heer N. Prins, oud- kath. pastoor te Haarlem. De Open-Luchtsfelen vinden bijval. Hauptmann s VereunkeDe Glocke is ver toond in een openlucht-voorstelliög op „Campden Hill" in het oude park van Aubrey House bij Londen, door de „Ox ford Union Dramatic Society". Te Breslau zal een openlucht-theater in grooten stijl geopend worden, waarvoor het stadsbestuur een uitgebreid terrein heeft afgestaan. Men zal beginnen met een ver- tooning van Shakespeare's Midzomernachts- droom. Er komt plaats voor 4 A 500(1 toe schouwers. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten van Utrecht in het hoofdkiesdistrict Amersfoort (vacature D. P. Hamers), is bij enkele can didaatstelling verkozen verklaard arts J. W. Jorissen (r.k.) In het gebouw van het Provinciaal Bestuur werd gistermiddag 2 uur aan besteed: A. het uitvoeren van straatvernieuwingen op en het maken van een rijwielpad langs eenige Rijks-grootc wegen der le klasse in de prov. Utrecht. Raming f 11200. B. het verruimen en verbreeden van het kanaalprofiel en het aanbrengen van een gemetselde basaltglooiing langs den Oostelyken oever van het Merwedekanaal benoorden de Koninginnesluis te Vreeswijk. Raming f 35000. C. het uitvoeren van keibestrating en straatvernieuwing op en het maken van oen rijwielpad langs gedeelten van den Ryks-grooten weg der le kl. van de grens tusscbeD Zuid-Holland en Utrecht bij Har- melen en Utrecht. Raming f 5000. Ingeschreven werd o.a. door onzen stad genoot Th. W. Bonte als volgt: voor A: f 12275 eD voor C: f5556. De heer A. M. v. d. Broek, thaos te Utrecht, is benoemd tot onderwijzer bij het openbaar lager onderwjjs te 's Gra venhage. Aan de Middelbare Technische school v. d. Bouwkunde te Utrecht zyn bevorderd de volgende sladgenootenvan het le naar het 2de semester: J. G. F. van Achter berg!)van het 3e naar het 4e scm.: G. H. van Buuren. Luitenant kolonel F. Boissevain, commandant van het 4e Bat. 5e Reg. Inf. gaat binnenkort den dienBt verlaten. Gisteravond heeft een deputatie uit hot politiecorps, bestaande uit commissaris, hoofdinspecteur en hoofdagent, den Burge meester te zijnen huize een photo van het corps aangeboden met een toespraak door den commissaris. De Burgemeester betuigde zijn hartelijken dank voor dit blijk van sympathie en schonk aan de deputatie zyn portret in ambtsgewaad. Eindexamen H.B.S., Groep "V. Van de 20 kandidaten teruggekktroen 4 en afgewezen 4, onder de laatstbedoelden 2 uil Amersfoort. De leerlingen der Amers- foortsche H.B. S. die slaagden zijn: A. de Kloet, B. J. Remmelts, G. B. Remmelte eu Agoita Zijl. Parade 2 Augustus. Vrijdag om kwart voor twaalven zal het garnizoen ter gelegenheid van den ver jaardag dei KoniDgin eeD groote parade houden. De troepen zullen onder bevel staan van kolonel Huisken, commandant van het 5e Reg. Inf. en de eerbewijzen breDgen aan generaal-majoor G. A. Buhl- man, commandant van de 4e divisie. De cavalerie zal opgesteld worden aan de Barchman Wuytierslaan, de infanterie aan den Berkenweg en de artillerie op den Stationsweg. Het concen van Vrijdagavond a.s. in den tuin van Amicitia zal gegeven wor den door do stafmuziek van het le Reg. Hnzaren. Zondag 4 Augustus a.s. 's avonds om half acht zal op Birkboven een concert worden gegeven door het Nieuwe Amers- foortsche Strijk-Orkest, onder leidiDg van den heer A. A van Hedel. AGENDA. DagelijksBioscoop, Langestraat. 2 Aug. Tuiuconcert in Amicitia. 11 Aug. Tainconeert in Amicitia. 15 Aug. Tuinconeert in Amicitia. 23 Aug. Tuinconeert in Amicitia. 1520 paartjes getrouwd. De hoer C. Cuperus te Zutphen die ontslag heelt genomen als onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand, voltrok giste ren voor de laat6te maal eeD huwelijk, bij welke gelegenheid hy het jonge paar een klok offreerde. Medio 1895 begon de heer Cuperus meer geregeld de burgerlijke huwelijken te voltrekken en hy heeft in dien tyd 1520 paren door het huwelijk verbonden. Een schot door een hond gelost. Twee jongelui gingen gistereD te Hoogcarspel per schuitje op de jacht. Daar het hun nog wat vroeg was, stapten ze oit, terwijl de hond in het schuitje de wacht bleef houden bij het geweer. Plot seling knalde eeD schot, dat een der beide jongelui in den rug trof. De vermoedelijke oorzaak is, dat de bond op den trekker van 't geweer ge trapt heelt, waardoor het schot afging. Door den geneesheer zijn veertien hagel korrels verwijderd uit den rug van den getroffene, wiens toestand bedenkelyk is,

De Eemlander | 1912 | | pagina 2