Uit de Omgeving. WEERBERICHT. Thermometerstand ALLERLEI De kapitein L. T. F. Vogel, van den stal der inf., werkzaam bij de Kon. mil. academie, wordt 16 dezer overgeplaatst bij het 5do reg. inf. te Amersfoort en zulk3 onder intrekking van zijne overplaatsing by het 8ste reg. inf. te Deventer. De le luit. jhr.D. R. Gevers Deynoot, van het le reg. veld-art. wordt 12 dezer gedetacheerd in de legerplaats bij Olde- broek. Najaarsoefeninqen van het wapen dek Infanterie. De najaarsoefeningen zullen zich dit jaar bepalen tot bataljons- en regiments oefeningen, waaraan zullen deelnemen de lichtingen der militie van 1905, 1906 en 1912. Voor zoover geschikte oefeningslerreinen aanwezig zyn, hebben de oefeningen plaats in de nabijheid der garnizoenen, overigens in een in de nabijheid gelegen kamp of legerplaats. De leiding der oefeningen is opgedragen aan do regimentscommandanten, terwijl er aan deelnomen de bij de regimenten inge deelde mitrailleurs, detachementen ordon nansen, detachementen huzaren tot het ver strekken van paarden aan onbereden offi cieren, detachementen hospitaal soldaten eu gedurende een of meer dagen onder doelen van bereden wapens. Het 5e Regiment zal van 1726 Sep tember oefeningen houden in den omtrek van Amersfoort. Wie nog twijfelt aan het bestaan van een prentbriefkaartkunst, koope in Kramer s Boekhandel de nieuwe collectie houtsnee-kaarten van Amersfoort. De heer Kramer wbb zoo vriendelijk ons er een twaalftal van te zenden, die de meest ty pische plekjes van onze stad weergeven. Wij ontvingenDe organisatie van de Voetbalsport in Nederland, uitgave van de Pers- en Propag. Comm. van den Ned. Voetbalbond. BURN. De verjaardag van H. M. de KooiDgin Moeder is met groote opgewekt heid gevierd. Door de aanwezigheid vun do Koninklijke familie ten paleize, heei6chte er den geheelen dag èn te Baarn èn te Soestyk een buiteugewoue drukte. 's Morgens werd op de Heemstralaan een ringryderij voor wielryders gehouden. De internationale harddraverij, word door een zeer talrijk publiek bijgewoond. Do Koninklijke familie verscheen out half vier op het feestterrein, hartelijk toegejuicht door de menigte. De beide Koninginnen en Prins Hendrik volgden met zeer veel belangstelling de wedrennen, welke inmiddels werden voort gezet en lieten zich herhaaldelijk door den voorzitter der Oranje-Commissie voorlichten. Ook Prinses Juliana schepte blijkbaar veel behagen in de haar voorbij reDDeude paarden, die zy wijzend met haar handje en staande in het rijtuig volgde- Na afloop van den wedstrijd werd op verzoek der Koningin-Moeder nog een rit gedaan tus- 8chen de winners van den eersten prijs on de eerste premie. Daarop verlieten de vorstelijke personen bet feestterrein, luide toegejuicht en toegewuifd door de talrijke bezoekers. De uitslag van den wedstrijd is als volgt: le prijs f200 en f25 voor pikeur, „Dwi- na", eigenaren D. Bolman en H. Schaap te Leeuwarden; le premie f 100 eu f 15 voor den pikeur, „ueen Ester", eigenaar D. de Leeuw te Amsterdam; 2de premie f 50 en f 10 voor den pikeur, „Every Sym pathy", eigenaar A. P. J. Kroon te Abcoude; 3e premie f 25 en f 5 voor den pikeur, „Barbara", eigenaar J. G. de Boer te Utrecht. 's Avonds was er concert van het Fanfare korps Crescendo en soireé musicale in Hotel de Promeuade en na afloop vuurwerk achter het park Schoonoord, aangeboden door de gemeente Baarn. dat de plaat een voor de jeugd prikke lende voorstelling bevatte. Ten einde aan dit bezwaar tegemoet te komen, heeft de winkelier thans het model een groen lapje omgehangen, dat alleen hoofd en voeten onbedekt laat. Nu het naakt bedekt is, begint het echter de aandacht te trekken. By troepjes staan de menschen voor de winkelruit. Men schrijft uit Don Haag aan „Het Volk." Naar mij wordt meegedeeld, heeft de anti-revolutionnairo burgemeester dor ge meente Loosduinen, de heer Hovy, den orgelman die zyne gemeente in den regel bezoekt doen aanzeggen... dat hy niet langer met zyn orgel langs 's Heeien straten mag trekken, omdat.,, de draaiende poppetjes, die dat orgel versieren te weinig kleeding hebben en mitsdien met hun houten bekoorlijkheden hot zedelijkheids gevoel kwetsen! 1 En dat orgel speelde nog wel het verheven lied: „Nader bij U, o God!" Aanvaring op de Maa 8. De stoomboot President Kruger, van de reederij Fop Sunt, die gistermiddag half twee van Rotterdam naarGorinchem was vertrokken is ter hoogte van de Oude Pluntage in aan varing geweest met een zeiljacht, waarin zich een den vorigen dag getrouwd paar en een kleine jongen bevonden. De President Kruger trachtte door ach teruit te stoomen de botsing te voorkomen, doch te vergeefs. De dame, die het gevaar zag aankomen, sprong overboord en verdween in de diepte. Haar man volgde onmiddellijk haar voor beeld, ten einde haar te redden, terwijl do kleine jongeu angstig bleef zitten. Het zeiljacht bleek later ongedeerd ge bleven te zijn. Met een roeiboot slaagde men er in den man te redden, het lyk van de vrouw is tot nog toe niet gevon den. Vleesch of vergif? Onder dit opschrift schryft het Nieuwsblad voor Slie- drecht en Omstreken: Verleden week Donderdag was de wet houder C. A., te Wyngaarden, bezig een varken, dat aan vlektyphus gestorven was, in den grond te stoppen. Het kreng lag roeds in het vorsch gedolven graf, toen daar op eeDS de bonkenslachter J. v. VV., van Giessendam, verscheen, wiens neus al dade lijk aan het boutje te gast ging. "Watmoet ik geven voor dat lekkers, vroeg hij aan A. Tien gulden, was het antwoord. Na eenig loveu en bieden werd het beestje voor f6 van de hand gedaan. 'tWas Van W. aan te zien, dat hij er een koopje aan had, maar hij zou dien dag nog meer goede zaken doen. Bij M. B., mede te Wijngaarden woonach tig, werd hij van nog 4 aan dezelfde ziekte gestorven biggetjes voor een prijsje de ge lukkige eigenaar. Met een kar vol vies, walglijk gevlekt dood gedierte werd de reis naar Giessen dam gemaakt en daar werd het koopje in don grond gestopttot Zaterdag. Dien dag werden de beestjes weer opgedolven onmen zou ze heusch niet meer her kend hebben. Van vies en walglyk was geen sprake meer, de biggen waren als lin nen zoo blank geworden Toen is het vleesch (vergif) uitgevent eu tal van kleine luyden hebben er Zondag heerlyk van gesmuld. Hoe het hun bekomen is, hebben wij niet vernomen. LAATSTE BEBICtHTBÜ. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek aan prof. mr. J. de Louter eervol ontslag ver leend als gewoon hoogleeraar aan de Utrechtsche Universiteit, onder dankbetui ging voor de vele door bom bewezen diensten. Aan prof. De Louter is opgedragen het onderwijs in het volkenrecht aan genoemde Universiteit. Bij Kon. besluit is aan den heer W. Middelveld Viersen eervol ontslag ver leend als schoolopziener in het district Utrecht. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.55 uur. De Bilt, 3 Augustus 1912. Hoogste barometerstand 764.3 m.M. te Horta, laagste 747.0 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 4 Aug. 1912. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid-Westelyke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk be wolkt, waarschijnlijk droog weer, behoudens kans op onweer. Temperatuur: Warmer. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur "57 m M. Vorige staud te 12 uur 756 m.M. te Amirsfoort. Hoogste gisterenF. 70 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uuiF. 68 AMERSFO'. 'RTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 3 Aug. des '8 morgens 7 uur is 64° F. geving eene wanstaltigheid doen outstaan. Een geheel, dat zal blyken te zijn een produkt stuitend tegen goeden smaak en harmonische verhoudingen; eene bespotting tegen welstand. Op plan B is tevens een nieuwe r o o i 1 ij n aangegeven voor het hoek huis Kampstraa t— Weverssingel en één voor het hoekhuis Zuid singel en St. Andriesstraat. om déiir de lastige bocht ter bestemder tijd te doen vervallen. De voorstellers vormeenen om de ver schillende aangevoerde redenen, dat ter oplossing van het vraagstuk van eon ruime verkeersweg, en ter verkrijging van een monumentaal Stadsbeeld, waarbij de ge schiedkundige herinneringen eer worden versterkt, dan verdoezeld, plan B te mogen aanbevelen. De teekeningen, behoorende bij de plan nen A en B zullen in de vitrine Van Valk- hoff's Boekhandel neergelegd worden. De Handelsschool. Het bestuur der vereeniging „Handels school" beeft een circulaire verzonden aan „Ouders en Verzorgers" waarin het programma der met September te openen school wordt uiteengezet. Jongens en meisjes, die het gewone Lager onderwijs met vrucht hebben geno ten, zullen tot de school kunnen worden toegelaten, zoodat zij, het onderwijs gere geld volgend, iu de praktijk kunnen gaan als zij ongeveer 16 jaar oud zijn, dus op een geschikten leeftijd om op een kantoor of in een zaak in dienst te treden. Na het afleggen van een voldoend eindexamen, zal hun eeD diploma der Vereeniging worden uitgereikt. Zooals ook bij andere vakscholen meer en meer is gebleken, zal ook het einddiploma dezer school den bezitter tot groote aanbeveling strekken voor het verkrijgen eener goede plaatsing in de praktijk. Naar wij vernemen, is door het Bestuur der vereeniging „Handelsschool voor Amersfoort en omstreken" de volgende alphabetische voordracht voor benoeming van Directeur en leeraren der in September a.s. alhier te openen Handelsdagschool met 4-jarigen cursus aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken ter goedkeuring toege zonden: voor Directeur de heoren: P. H. Bokel- mau, onderwijzer en leeraar aan de Burger Avondschool te Utrecht; J. Peper, onder wijzer te Amsterdam en leeraar aan de Handelsavondschool te Huizen, voor leeraren de heeren: in de Fransche taal en handels-correspon dentie: IJ. Dubosq, officier d'Académie en privaat-docent to Rotterdam; J. F. Dugour, privaat-docent te 's-Gravenhage; in de Engelsche taal en handels-corre spondentie en handelsgeschiedenis: L. J. Guittert, onderwijzer te Rotterdam; J. Po6tma,onderwijzer aan een openbare school voor M.U.l.O. te Amsterdam; in de Nederlandsche en Hoogduitscbe talen en handelscorrespondentie: J. H. van Beckum, onderwijzer aan de openbare school voor M.U.l.O. en leeraar aan do handels avondschool te Rotterdam; W. H. Moll, leeraar aan do 4e Hoogerc Burgerschool met 3-jarigeD cursus te Amsterdam; in de Wiskunde en Nutuurwetenschap pen: G. H. ten Bruggencate, candidaat in de Wis- en Natuurkunde, leeraar aan de Byzondere Hoogere Burgerschool met 5- jarigen cursus te Voorschoten; H. D. Steen bergen, scheikundig ingenieur, leeraar aan de Rykslandbouwschool te Wageningen. By genoegzame deelneming, vol doende beschikbare onderwijskrachten en localiteit, zal in den a.s. winter in een aan tal grootere garnizoenen aan milioiens uit den landbouwersstand, die een voldoenden graad van ontwikkeling hebben, landbouw onderwijs worden gegeven. De 2e afdeeling van den Gemeen teraad zal Dindagavond en de le afdeeling Woensdagavond vergaderen, o.a. tot behan deling van het Werkliedenreglement. Do Amersfoortsche Bad- en Zwem inrichting is morgen (Zondag) om elf uur gesloteu. H. V. C. begint morgen weer te voetballen. Op het terrein achter Rustoord zal nl. de strijd worden aangebonden tegen D. O. S. B. uit Amsterdam. De wedstrijd vangt om 4 uur aau. Naar wy vernemen zal het Bestuur der afdeeling Amersfoo't van het U. Land bouw Genootschap de leden uilnoodigen tot een bezoek aan de Landbouwtentoon stelling te Leeuwarden Door een ongenoemde, die de vereeni ging een goed hart toedraagt, zal de helft van de reiskosten aan de deelnemers wor den terug gegeven Den laatsten tijd is hot ons opgevallen dat de etalage van den heer v. d. Hoeven Langegracht 31 goed voorzien was van schilderstukken van bekende meesters. Thans is er weer geëtaleerd een ets van Jozef Israëls, „Een zoon van het oude volk". Voor kunstliefhebbers zeker wol de moeite waard eens een kijkje te gaan nemen. (Adv.) Te Utrecht slaagde voor het M. U. L. O. diploma B. onze stadgenoot W. van Spiegel. Onze stadgenoote mej. H. M. Kaars garen slaagde gisteren te s' Gravenhage voor het examen Engelsch L. O. Het diploma voor piano (lager on derwijs) van de Ned. Toonkunstenaars vereeniging is gisteren behaald door oaze stadgenoote mej. K. S. van Laaren. De Arnersf. Zwem- en Poloclub speelt morgen een polowedstryd tegen Y II te Amsterdam. Op de markt te Epo zyn twee per sonen uit Amersfoort aangehouden, die ieder een party oud koper, afkomstig van afgeschoten projectielen uit de legerplaats Oldebroek by zich hadden. Ze hebben bekend dit uit hetschietterroin Oldebroek te hebben weggenomen. Zy zijn ter be schikking gesteld van den officier van justitio te Zutfen. Programma van het concert, te geven op het terras van „Amicitia" op Dinsdag 6 Aug. door de stafmuziek van het 5e reg. inf. kapelmeester de heer G. Bikkers. 1. „Per Aspera ad Astra." Marsch Urbach. 2. Ouverture „Les Dragons de Villars" Maillart. 3. „Der Kaiser und die Kaiserin" Walzer Eilenberg. 4. „Hommage ft Meijerbeer" Seidcl. 5. Ouverture „Zampa" Herold. 6a. „La Baya." Polka Chinoise Christiné. b. „Die TürkischeSchaarwache" Michaelis. 7. „Bénédiction des „Poignards" de l'Opéra „Les Huguenots" Meijerbeor. 8. Fantaisio „Les Saltimbanques" Ganne. Eindexamen H.B.S., Groep VI. Van de 20 kandidaten teruggetrokken 2, terwijl een candidaat uit Amersfoort we gens ziekte nog zal deelnemen aan een later af te nemen mondeling examen in eeno andere provincie. Afgewezen 5 kan didaten, onder welke 2 leerlingen van de H.B.S. te Amersfoort. Van de leerlingen der Amersfoortsche H.B.8., die in deze groep aan het mondeling examen hebben deel genomen, zyn geslaagd: H. M. Meier Mattern en W. Meijer. De eindexamens in de provincie Utrecht zyn hiermede afgeloopen. Van de 33 leer lingen der H. B. 8. alhier, die tot het einde er aan hebben deelgenomen, zyn afgewezen 5. Braafheidsvertoon, Een platen- handelaar in de Kalverstraat te Amsterdam kreeg gisteren bezoek van een politieagent, die hem verzocht uit de uitstalkast te willen verwyderen een prent voorstellend een schildersatelier met een naaktfiguur. De winkelier wendde zich daarop tot den commissaris van politie, den heer Koster Henke, die als zyn oordeel te kennen gaf, Bij de Internationale Zwemwedstrij den te Arnhem behaalde in den 5 K.M. wedstrijd Kees Beem den vijfden prijs in 51 min 24*/5 sec. BURGERLIJKE STAND. 3 AUGUSTUS 1912. GEBOREN: Koert, z. v. Koert van Heuvelen en Jansje Visscher. Leendert, z. v. Pieter Johannes Kikkert en Alyda Petronella van EijkeleLburg. OVERLEDEN: Geen.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2