WEERBERICHT. Thermometerstaiid BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.36 uur. De Bilt, 5 Augustus 1912. Hoogste barometerstand 769.4 m.M. te Horta, laagste 745.2 te Malinhead. Verwachting tot den avond van 6 Aug. 1912. Heest matige Zuid-Westelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Gesteldheid van do lucht: Tijdelijk opkla rend, later weer kans op onweers- of regenbuien. Temperatuur: Iets warmer. Barometerstand te AMERSFOORT. Baromotorstand hedenmiddag te 12 uur 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 77 Eaagsto hedennachtF. 60 Hedenmiddag 12 uurF. 64 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 5 Aug. des 's morgens 7 uur is 66° F. gingen eu meetings gehouden worden: te Gent op 4 Aug., en te Brussel op 11 Aug. Verder te Brugge, Roeselaere, Kortrijk, Ant werpen,Leuven, Verviers, Luik,Mons, enz. Al de groepen worden verzocht daar nevens vergaderingen in te richt om hun leden in te lichten over de maatregelen, die zij te nemen hebben in het vooruitzicht der algemeene werkstaking. In October en, met het oog op het her openen van de Kamerzitting, zal een groote propagandatocht worden op touw gezet voor A. S. en A. W. Men stelt zich voor om voor de herope ning van de Kamerzitting een duizendtal meetings te houden door het geheele land. Reddingsmiddelen ter Zee. Door den Engelschen Minister van Han del is een commissie van deskundigen be- uoeind, die het vraagstuk van de verbete ring der reddingsmiddelen op zee zal heb ben te onderzoeken. De commissie zal zich bezig houden zoowel met de uitrusting en de wijze van neerlaten als met de voortbe weging der reddingbooten. Onderteekendk Verkiezingsartikelen. Vorig jaar is in Australië een nieuwe kieswet aangenomen, waarin o.a. bepaald is, dat alle bladen in verkiezingstijd haar politieke artikelen met den naam van den schrijver moeten doen onderteekenen. De Australische journalisten zijn daarmee niet bijster ingenomen en hebben dan ook heftig geprotesteerd tegen deze bepaling, welke zij in strijd met de grondwet achten. Ten einde hierover nu een uitspraak van het hoogste rechtscollege te krijgen, heeft een der groote bladen, de Melbourne Argus, tijdens de voorbereiding voor een tusschen- tijdseho verkiezing herhaaldelijk met opzet een ongeteekend artikel gepubliceerd. Het blad wordt nu vervolgd en met be langstelling wordt alom de uitspraak afge wacht. Staatspensioen. Te 's Gravonhage is Zaterdag een „Con gres voor Staatspensioen" gehouden, waar verschillende personon het woord voerden. Ten slotte werd de volgende motie onder gejuich door de vergadering aangenomen. Het Congres voor Staatspensioen: op initiatief van den Bond voor Staats- penBionneering gehouden den derden Aug. 1912 te 's Gravenhage; vertegenwoordigend 114 politieke en an dere organisaties met pl.m. 300.000 leden en andere aangeslotenen; gehoord de referaten en de discussies; betreurt de indiening van het Wetsont- werp-Talma op de Invalidsteits- en Ouder- domsverzekering, o.a. op grond van: a. de premieheffing, die een directe be lasting is, niet naar draagkracht, terwijl bovendien de vooropgestelde daarmede vor- band houdende verhooging der invoerrech ten den minst draagkrachtigeo een zwaren last zal opleggen; b. den te hoogen leeftijd voor het ouder domspensioen (70 jaar) en de schrielheid en schraalheid der renten; c. de uitsluiting van alle zelfstandige werkers, dorhalve ook van de meeste vrou wen; en spreekt de weuschelijkheid uit van een spoedige indiening van een Wetsont werp op Staatspensionneering, waarin met al deze bezwaren rekening wordt gehouden. Invaliditkits- en Ouderdomsverzekering. Do Commissie van voorbereiding der Invaliditeits- enOuderdomBverzekering heeft Vrijdagnamiddag haar bijeenkomsten be ëindigd. Verlies van Kiesrecht. In verband met een arrest van den Hoo gen Raad van 10 Juni zijn de belasting ambtenaren thans aangeschreven om van de kiezerslijsten af te voeren: „a. een aan slag in de grondbelasting, als het definitief bedrag van dien aanslag lager is geworden dan f 1 in hoofdsom, en b. een aanslag in de grond-, porsoneele-, bediijfs- of vermo gensbelasting, zoo hij met het volle bedrag verminderd (en dus vernietigd) is, of wol indien daarvan geheele ontheffing is ver leend." Vroeger werd slechts gelet op vermin dering van belasting tengevolge van het indienen van bezwaarschriften: in het ver volg zal ook geheele ontheffing wegeus onvermogen en dergelijke verlies van kies recht tengevolge hebben. Vrijdom van accijns voor Suiker. De directie van een der groote brouwe rijen hier te lande heeft verzocht, dat vrijdom van accijns worde verleend voor de suiker, benoodigd voor de vervaardiging vau bier, dat in hoofdzaak voor de tropen bestemd is. Daar de hoeveelheid suiker, die aan de meelaftreksels moet worden toegevoegd, vrij aanzienlijk is, ligt het voor de hand dat het gebruik van veraccijnsde suiker nagenoeg onmogelijk is te achten. De minister van financiën is van oordeel, dat aan het te keanen gegeven verlangen kan worden voldaan, omdat bij algemeenen maatregel van bestuur tot nadere regeling van den vrijdom genoegzame waarborgen tegen misbruik kunnen worden voorge schreven. Mitsdien is een wetsontwerp ingediend om den gevraagden vrijdom onder de noodige voorziening te verleenen. Ontevredenheid bij de Marine. Door de Indische afdeelingen en corre spondentschappen van den Marine-Korpo- raalsbond zijn, naar men aan „Het Volk" meldt, op enkele uitzonderingen na, met algemeene stemmen de volgende moties aangenomen: „De vergadering odz., gelezen de tele gramman in de Indische bladen, meldende, dat dooi de Regeeriog is benoemd een commissie tot onderzoek voor verbetering van positie van onderofficieren en minderen bij de marine; juicht zeer toe deze stap op den weg tot verbetering van positie van de onder officieren en minderen; is van oordeel, dat deze commissie het best aan haar doel zal beantwoorden wan neer de organisaties bij de marine in deze zaak worden gehoord; spreekt de hoop uit, dat de commissie tot het hooren van deze organisaties mogen besluiten; besluit deze motie aan de commisBietoe te zenden." En: „De vergadering enz., gehoord do be sprekingen naar aanleiding van de huidige pa8sagiersregeling; van oordeel, dat voor het treffen van een dergelijken, oDze vrijheid sterk belemme renden maatregel juist thans in 't geheel geen aanleiding bestaat; voelt deze roge- ling als een ergerlijke onrechtvaardigheid hot minder marinepersoneel zonder eenige grondige reden aangedaan; besluit als protest tegen dezen maatre gel, dit jaar zich te onthoudon van het meedoen aan officieele wedstrijden of an- dero eventueele te geven feestelijkheden." Bioscoop Langestuaat. Niet minder dan negen nummers en een groot extra nummer prijken deze weekop het programma van het bioscoop-theater op de Langestraat. Daaronder zijn vier komische, die een aanhoudend schaterlachen doen opgaan. Vooral heel leuk is de drijfjacht van Piefke, terwijl de droomen van den moedigen ontdekkingsreiziger niet minder aardig zijn. In dit genre past ook de variété act „De acrobatentrocp Harri son". De wonderbaarlijkste toeren ziet men verrichten, terwijl het ook aan grappige scones daarbij natuurlijk niet ODtbreekt. Van de meer ernstige nummers noemen we in de eerste plaats „De bruid van den Navajo", terwijl „In de wereldstad verloren" ook een reeks beelden geelt, die zeer vol doen eD de geschiedenis heel goed weer geven. Het extra nummer is het grootst en geeft de geschiedenis eener jongedame, die als variété artiste veel opgang maakt, maar zich ten slotte van dat leven afwendt. On getwijfeld een zeer bezienswaardige film, die een druk bezoek overwaard iB. Bij den te Nijmegen gehouden schietwedstrijd werden o.a. de volgende prijzen behaald: Korpswedstrijd buks. No. 1. Prins Hen drik van Ameisfoort met 471 punten. Eerewedstrijd. R. Meyer en D. van Buuren, na loting, no. 2 en 3 met 99 p. Personeel. 9. D. van Buuren, 473 p.; 10. A. M. van Bemmel 473 p.; 11. R. Meyer 472 p.; 12. J. H. Schukking 469; 13. M. van Hoogevest 462 p. Jubileum wedstrijd. No. 3. J. II, Schuk king, 97 en 97 p.; No. 6. R. Meyer, 96 p. Vrije baan. No. 2. D. van Buuren 3 maal 100. No. 3. R. Meyer 3 maal 100. Zaterdagavond omstreeks 11 uur had de arbeider Staal bij het opduwen van wagens voor de goederenloods, het ongeluk met zijn voet uit te glyden, zoo dat hem een wiel over zijn voet reed, waardoor zijc groote teen werd afgereden. Dr. Morren verleende de eerste hulp. De polowedstrijd, gisterenmiddag te Amsterdam door het eerste zevental van de Amersfoortsche Zwem- en Poloclub ge speeld tegen IJ II is met gelijk spel (1-1) geëindigd. IJ II is thans uitgespeeld en behaalde in de 6 gespeelde wedstryden 8 punten. De Amerafoorters, die nog 2 wed strijden moeten spelen, hebben reeds 7 punten, zoodat het vrij zeker is, dat de Amersf. Zwem- en Poloclub dit jaar het kampioenschap harer afdeeling zal ver werven. Zoo we Zaterdag reeds meedeelden behaalde Kees Beem bij de internationale zwemwedstrijden te Arnhem in den 5 K.M. wedstrijd den vijfden prijs. Volgens do N. Arab. Ct. deed hij er 51 min. 54''5 sec. over. Voorwaar een keurige praestatie als we in aanmerking nemen, dat de eerst aankomende, de bekende snelzwetDmer Arend Minnes er 49 min. 48 sec. over deed. In andere bladen wordt de tijd van Beem nog 30 sec. korter opgegeven. Ook onze stadgenoot Cb. Marin maakte geen slecht figuur. Van de 54 deelnemers toch wist hij zich no- 12 te plaatsen. Op het terrein achter Rustoord speelde gisterenmiddag H. V. C. tegen Velox uit Utrecht. Veel spel werd niet te zien gegeven, hetgeen nog minder werd, toen het begon te regenen. Voor rust wist H. V C. met 10 de leiding te nemen. Kort daarna trapte een H. V. O'er den bal in eigen doel, zoodat de stand gelijk werd. Maar do Amersfoorters bleven iets in de meerderheid, zoodat ze nog tweemaal koD- den doelpunten, terwijl Velox het net niet wist te vinden. Met 31 wonnen alzoo ouze stadgenooten. Op een avond der vorige week ped delde een wielrijder zonder licht lustig huistoe, toen plots een agent van politie op zijn weg verscheen, dio hem verzocht af te stappen. Dit verzoek was hem echter al heel weinig welkom en om in geen moeilijkheid te gerakeD, nam onze fietser een flinke spurt, zoodat hy spoedig guiten bereik van den diender was. Maar, helaas! Een verraderlijke windvlaag kwam onder zijn hoofddeksel en zijn dopje viel een eind achter het wiel op den grond. Teruggaan was zich overgeven aan de politie, waarin hy nu nog minder zin had, en daarom trapte onze man maar vlug door, met achterlating van zijn hoed, welke door den agent als gevonden voorwerp op het bureau van politie is gedeponeerd. Bij het nazien van het hoofddeksel werd geen enkele aanwijzing gevonden omtrent den eigenaar. Slechts stond er in, de bekende spreuk: Honi soit qui mal y pense, Hedenmorgen passeerden hier de deelnemers aan do betrouwbaarhoidsrit van de Ned. Motorwielrydersvereeniging. Op de Langestraat, waar meD juist bezig is met het leggen der waterleidingbuizen was het voor de rijders oppassen, maar de politie had gezorgd, dat allen bijtyds op de hoogte van de straat waren zoodat ongelukken dan ook niet voorkwamen. De heer H. F. Roll, te Amersfoort, oud-directeur van de school tot opleiding van inlandsche artsen te Batavia is aan de universiteit van Berlijn summa cum laude bevorderd tot doctor in de geneeskunde. Te 's Gravenhage slaagden Zaterdag voor het examen hoofdacte onze stadge nooten, de dames M. C. Berkhout en G. B. Kraanen. - Voor de Middelbare acte rechtlijnig teekenen (Md.) slaagde o.a. de heer K. Kooyman, onderwijzer aan de Ambachts school alhier. De kolonel R. J. Graaf Schimmel- penninck, vaD den grooten staf, adjudant van H. M. de Koningin, wordt tegen 1 Nov. bevorderd tot generaal majoor by dien staf. Bij het 5de regiment infanterie zijn heden de miliciens der lichting van 1911 tot 30 dezer voor herhalings oefeningen onder de wapenen gekomen. De le luit. P. H. Schoute, van het 2o reg. vestingartillerie te Amsterdam,wordt 1 Oct. overgeplaatst by het le reg. veld artillerie te Amersfoort en wordt van ge noemden datum af tot 30 April 1913 ge detacheerd bij het 3e reg. veld-artillerie te Bergen-op-Zoom. Opgave van de Vereeniging .HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente heb ben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken Haar andore Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 24 Juli tot en met den 30 Juli 1912. GEVESTIGD. StephaDUs Hendrikus van Ingen van Zwolle naar Havik 38a. Hendrik Jacob-Scheffer van Arnhem naar Utiechtscheweg 76. Jacoba Catharina Fredenka Hamacher, wed. Scheffer van Arnhem naar Utrecht- soheweg 89. Gesina JohaDna van den Noort van Arn hem van Arnhem n. Utiechtscheweg 76. Adriaan Johannes Leijer van Leusden naar Withoosstraat 9. Lambertu8 Joh. SchukkiDg van Utrecht naar Leusderweg 22. Johannes van do Werke van Leusden naar Pieter Pijperstraat 21. Pieter van Veeoschoten van Leusden naar Leusderweg 122. Jacoba Adriana de Waal van Rotterdam naar Bergstraat 20. Marinus Hendrikus Lanceo van Leerdam naar Hellestraat 43. Carolina Groenewoud van Amsterdam naar St. Jorisstraat 27. Fokke Palstra van Amsterdam naar Ko ningstraat 1. Cornelia Antonius Sleeking van Soest naar Langestraat 1. August Baars van Leusden naar Woes- lijgerweg 28. Alberdiena Liekellje Anions wed. Adrianus Marinus de Greeuw van Bussum naar Stationsstraat 7. Reinder Jan van der Veen van Ruinerwold naar Leusderweg 36. Aart Philippus Gerardus Baartman vaD Zutphen naar Stationsstraat 13a. Rudolphinus Joh. Aloysius Adrianus Botti van Nymegen naar Langestraat 93. George Joannes Skene van Baarn naar Stationsstraat 7. Josephina de Bakker van Watergraafsmeer naar Zuidsingel 66. Petrus Leenards van Hilversum naar We verssingel 18.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2