DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 183. DINSDAG 6 AUGUSTUS 1912. 9e JAARGANG. Jong Vrijzinnige Propaganda. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. I>. J. ran Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. 1 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.KINK HaAOO. Telet. Interc. 18». Pri.js der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandsch Advert.- bnrean D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Arasterdam (Ingezonden Wij hebben yacantie en ook de politici besteden dien tijd blykbaar aan het her winnen van verloren kracht. Niets wijst op de nadering van „zekere Juni-gebeurtenis- een" en men kan zich nauwelijks voor stellen dat het komende jaar ons een hef- tigen strijd zal brongen, die over groote volksbelangen zal beslissen. Toch worden hier en daar reeds toebe reidselen gemaakt en maatregelen getrof fen, die op ernstige voorbereiding wijzeu. Vooral in hot kamp der tegenpartijen zit men niet stil en wij vrijzinnigen mochten wel eens eon lesje daaraan nemen. De diverse districten zijn alle systema tisch in sectoren verdeeld en even stelsel matig worden allo goede en vooral ook de twijfelachtige kiezers bezocht, ten einde nu reeds een stevigen band te scheppen, die de organisatie in Juni ton zeersto zal ver gemakkelijken. Dat voorbeeld diende bij ons allerwegen te worden nagevolgd, ieder die het verkie- zingswerk sinds korter of langer tijd van heeft bekeken, kent de groote beteekenis van deze wijze van werken en wij behoe ven ons slechts het succes van 1905 met zyn stevig doorgevoerd organisatiesysteem voor oogen te halen om te weten, dat ook bij ons met goeden wil de boven geschetste werkwijze mogelijk is. In hoeverre reeds in het vrijzinnige kamp in deze richting gearbeid is, weten wjj nog niot; dat evenwel nog veel gedaan moet worden staat evenzeer vast. Wel is waar beginnen meerdere Kiesver- eenigingen teekenen van leven te geven, daartoe gedreven en gerugsteund door de beroering die in het kiezerskorps bemerk baar is, doch de volk63troomingen dienen nog meor in goede banen te worden ge leid ten einde ze over eenigen tijd te kunnen beheerscheB. Want dat zijn de goede eischen van tac tische politiek, dat de defensie van het be ginsel en de oppositie tegen niet-gewilde regeeringen doelbewust langs scherp geteo- kende lijnen worden gericht en niet in bandeloosheid ontaarden. De Bond van VryzmuigePropaganda-Yer- eenigingen heeft gemeend in deze richting iets goeds te kunnen doen door het beleg gen van een driotal groote landdagen in verschillende deelen des lands. Het is niet de eerste maal dat dit lichaam op deze wijze den kamp voor het vrijzinnig beginsel steunt; reeds meerdere malen was de Bond in staat door welgeslaagde meetings zijn bestaansrecht te bewijzen en door het ont vonken van enthousiasme de basis voor een vruchtbare actie te leggen. Ook ditmaal hoopt het bestuur nuttigen arbeid te verrichten door het organiseeren der strijdkrachten, die ter verdediging van de openbare school en den vrijhandel en ter verkrijging van goede sociale wetgeving over eenigen tijd zullen moeten optrekken. tiet groote gewicht dezer landdagen is onloochenbaar, daar door de geestdrift der bewuste strijders ongetwijfeld de groote massa tot nadenken zal worden gebracht en werkers zal kweeken, die den kamp tegen het zwarte gevaar tot het eind zullen willen volhouden. Ioder vrijzinnige moet voor dien strijd zich interosseeren en hen naar zijn krach ten steunen, zoowel moreel ala stoffelyk. Over moreelen steun viel tot nog toe bij de voorbereiding niet te klagen; het mate- rieele gedeelte liet veel te wenschen over. Wij twijfelen er niet aan, of velen zullen na deze opwekking hun bijdragen zenden aan den Bondspenningmeestor, Houtman kade 81, Amsterdam. Namens het bestuur van don Bond van Yryz. Prop. Ver., I. H. J. Yos, Voorzitter. J. W. HIDDINK Jr., Secretaris. Dk Tubksche Crisis. De Turksche regeering is toch voor den aandrang der Albaneezen en andere tegen standers der Jong-Turken gezwicht en heeft tot ontbinding der Kamer besloten. In een buitengewone zitting vin den Se naat is tot de ontbinding besloten en de Sultan heeft oumiddollijk zijn goedkeuring aan het Senaatsbesluit gehecht. De zitting duurde 10 uren, waarna het voorstel der regeering om de huidige Kamer te beschou wen als ontbonden Kamer werd aangeno men met 27 tegen 5 stemmen en één onthouding. Hen schynt te verwachten, dat deze bpoedige ontbinding er toe zal bij dragen eenige ontspanning te brengen in den onrustbarenden bionenlandschen toe stand. Vooral schijnt de bijzondere com missie in Albanië er op aangedrongen te hebben, die ernstige verwikkelingen in Albanië vreesde indien de Kamer niet spoedig uiteen ging. Ondertusschen heeft de Kamer togen het besluit van de regeering geprotesteerd en een motie van wantrouwen aangenomeu. De Jong-Turksche leiders verklaarden, dat do Kamer zich niet moest neerleggen bij het ontbindingsbesluit en dat zij zich tegen eiken staatsgreep zou verzetten. Do grootvizier moet geweigerd hebbeu kennis te nemen van de hem toegezonden besluiten der Kamer. Ook weigerde de Sultan den voorzitter te ontvangen. De afgevaardigden zonden doö Sultan loen een telegram, waarin zij hem de be sluiten van de Kamer meedeelden, maar de Sultan weigerdo ook dat telegram in ontvangst te nemen. De regeering beschouwt de besluiten van de Kamer als nul en van geener waarde, daar de grootvizier den voorzitter van de Kamer gisteravond van het Senaatsbesluit bad verwittigd. Men beoft uitgebreide voorzorgsmaatre gelen tegen wanordelijkheden getroffen Soldaten doen de ronde door de straten en houden de punten van strategisch be lang bezet. Een kanonneerboot is gister middag bij het Kamergebouw voor anker gegaan. De stad is voor een tijdperk van 40 dagen in staat van beleg vorklaard. De Oorlog. Gisterenochtend zijn maatregelen geno men om de bezetting van de oase Zoeara voor te bereiden. Een geheel legerkorps is ontscheept en heeft zonder ernstigen tegens'and de mara- boet Zoggisj bezet. Vervolgens rukte men op de stad aan en bereikte men de Weste lijke grens van de oase. De Staking in Londen. Langzaam aan begint de normale toe stand in de Londensche dokken terug te koeren. Do meeste arbeiders hebben het werk hervat, zy die nog niet werken zullen weer beginnen, zoodra de gelegenheid weer in dienst te worden genomen bestaat Lieden, die tijdens de staking worden aan genomen en geschikt zijn gebleken voor taak, zullen ochter in dionst worden ge houden, zoodat er waarschijnlijk nog wel eenige slachtoffers zullen vallen. Nieuwe Belastingen. Teneinde het vermoedelijke staatstekort te dekken, zou de Eugelrche minister van financiën er over deuken een belasting te heffen op alle openbare vermakelijkheden: schouwburgen, concerten, tingeltangels, bi oscopen en sportwedstrijden. In Frankrijk bestaat zoodanige belasting, maar in Eogeland is het iets nieuws. Daar om zal er dan ook wel verzet tegen komen, niet het minst van den kant der eigenaars van schouwburgen enz. die tevens al steen en been klagen over hun drukkende lasten. Wel zal het publiek betalen, maar de eigenaars vreezen, dat hun bezoekers zich wel op een of andere manier zioh er aan zullen weten te onttrekken, zoodat zij toch het gelag moeten betalen. Spionage. Weder zijn door de Duitsche politie een vijftal Engel6chen gevangen genomen, ver dacht van spionage. Een douane-ambtenaar zag, dat in de bocht van Eckernförde bij Kiel twoe vreemdelingen fotografien uamen van den in aanbouw zijnde torpedo-schiet stand van de Duitsche Marine. De hoeren werden gearresteerd, terwijl bij het onder zoek op het jacht, waarmee do heeren ge komen waren, tal van fotografische opna men der kuststreek en van Duitsche oor logsschepen in beslag werden genomen. Nog 3 reizigers aan boord van het jacht werden gearresteerd. Zij ontkenden even wel spionage bedoelingen te hebben gehad. Een Luxkmburqsche Verkiezing. De uitslag van de verkiezing te Esch is, dat de liberaal met 212 stemmen meerder heid op den katholiek gekozen is. De ver kiezingen stonden in hel teeken van de liberale schoolwet, die de Groothertogin tot nog toe geweigerd heeft te bekrach tigen. De Roosevelt-Conventie. Do nieuwe partij houdt in Chicago haai conventie. Zaterdag waren reeds 400 ge delegeerden aaogekomon, maar volgens bevoegde beoordeelaars zal Roosevelt niets anders bereiken, dan dat hij de kans van Taft vernietigt, zoodat de candidaat der democraten, dr. Wilson er komen zal. "Vrijzinnige Landdag te Coeyorden. Begunstigd door goed weer is Zondag te Coovorden een goedgeslaagde landdag ge houden, uitgeschreven door den Bond van Vrijzinnige Propagandaclubs. Zes sprekers voerden het woord. Er werd van twee spreekplaateen gelyk ge sproken. Het eerst spraken dr. P. H. Roessmgh en de heer W. de Jong, beiden lid van do Tweede Kamer. Dr. Roessingh sprak over „Ons Volks onderwijs". Wijzende op de bekoeling van sommigen voor het volksonderwijs, wekte spr. op tot meerdere belangstelling. Spreker schetste een ideaal van Volksonderwijs, dat moet leiden tot een krachtig volksleven en krachtig Staatsleven. Er moet nog veel verbeterd worden. Spreker deelde mede, dat in 1900 door het Rijk voor onderwijs is uigegeven f7.143,000. Voor bijzondere scholen werd in 1900 f1,151,000 besteed, terwijl voor 1912 f 8,000,000 noodig zal zijn. Doze meerdere uitgaven brengen echter geen verbetering aan. Het peil van het ouderwijs is niet verbeterd. Uitvoerig wijst spreker op het gevaar dat zal ontstaan bij aanneming vau voorgestelde wijzigingen in de Grondwet met betrekking tot subsi- dieering van kerkgenootschappen en het openbaar onderwijs. Er moet krachtig ge streden worden om de bepalingen in de Grondwet niet betrekking tot het onderwijs to behoudeu. De heer De Jong behandelde het on derwerp: „Wat ons van de Tariefwet te wachten staat". Na eenige algemeene be schouwingen, ging spreker het tariefvoor- stel in zijn oorspronkelijken en tweeden vorm na en critiseerde in scherpe bewoor dingen de aanslagen op de armsten der armen, en wees er op dat de Vrijzinnigen ic Nederland vierkant staan tegen tariefs- vei hooging. Daarua traden op de heereu F. W. J. Dnon, secretaris van den Bond van Vrije Liberalen, en mr. P. A. van EngeD, lid van den Gemeenteraad van Utrecht. De heer Diion voert met groot genoegen het woord over ministerTalma's wetgeving, vooral ook omdat hij dat doet als secre taris van den Bond van Viije Liberalen. Men heeft lang, geheel teu onrechte, be weerd, dat die bond tegenstander is van sociale wetgeving. Dat is niet zoo. Hij heeft alleen zich slechts verzet tegen dc verkeerde manier van sociale wetgeving. Minister Talma's grootste fout is geweest, dat zijn sociale wetten de werkelijkheid niet raken. Dat men van rechts met zulke wetten komt is een gevolg van de veron achtzaming van onzen volksgeest en van ons maatschappelijk leven. Dat de sociaal democraten geneigd zijn den Minister te steunen, komt omdat zij evenals de Minis ter stanu tegenover de vrijzinnige denk beelden. Daardoor, zoo eindigt spreker, wordt in 2913 de strijd niet alleen een 6tryd tegen wetten of wetsontwerpen, maar een strijd voor wat het boste in on6 is, onze levensovertuiging. Mr. Van Engen behandelde de vraag: Wat heeft de -Regeeriüg voor onze defensie gedaan en weuschte te volstaan met kort weg te antwoorden: Niets en zclf8 minder dan niets. Spreker ging na welke verande ringen waren tot staud gebracht, die echter geeue verbetering hebben gegeven, en eindigde, met te zeggen: Nederland heeft noodig een krachtig volk, geoefend en ge hard; de sport moet dus worden aange kweekt uit militair, maar ook uit economisch oogpunt. Op een volksleger moet worden aange stuurd. Wat er dan op de oorlogsuitgaven wordt bezuinigd, zal goed besteed zijn aan sociale maatregelen voor de werkende klasse, want daarvoor wordt nog te weinig gedaan.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1