DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 184. WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1912. 9e JAARGANG. BRIEVEN UIT OOSTENDE. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hooiflredacteiir: Mr. D. J. van Schaardenburg. Bureau: KI. KINK Hal AG'O. Telef. Interc. 18». Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentii'n: Van 1 tot 5 rogels f 0.40. Voor iederen regel meor f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandseh Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De gevaren van de moderne Industrie. Bij de belastingproef die dezer da gen op een machinehal van deelectri- siteitswerken Franke te Neurenberg uitgeoefend werd, stortte plotseling een geheel ijzeren kap in, de werklieden die daar onder bezig waren onder zijne overblijfselen begravende Het verschrikkelijke govolg was dat ongeveer 10 personen gedood en 37 gewond werden. ui. 't Is Zondag-avond. Eindelijk weer rus tig en kalm. De pleziertreinen hebben alle luidruchtige Zondagsgasten weer wegge voerd, de koperen toeters en kiijachers zyn weer naar hun thuis getrokken. In de hoop wat rust te vinden, gaan we naar de kurzaal, doch alhoewel alles iet wat bedaardis, blijven nog de laatste sporen van het morgengewoel te zien; het publiek is ook een Zondagspubliek, doch het ver velende in de zaak is alleen maar, dat het bestuur van de kurzaal rekening houdt met die omstandigheid en men dan ook eon echt Zondagsconcort te hooren krijgt; dat beteekent veroudorde, overal gekende middelmatige muziek. Offenbach, en tuti quanti. Na het concert is er bal, zooals trouwens alle avonden. Hier kan men zich eindelijk eens over geven aan het rustig geuieteu van slanke vormen, gracieuse bewegingen. Slierend glijden de dansers, genoegelijk pratend ondereen, ze schuiveD langzaam lenig plooiend langs mekaar, stil pratend en lachend en zonder zich te veel te vermoeien, de meeste met uitdrukkingen van menschen dio aan zichzelf genoog hebben, andere nieuwsgierige blikken ondervragend rond- werpeod om te zien of ze ook wei eenig succes hebbeD, enkele heel bezorgd voor hunne schooue kleederen dio ze voor de Zondagsgelegonheid eens uit de kast ge haald hebben. Hier en daar een smachtende freule, te vreden dat haar gelegenheid gegeven wordt mot „hem" te spieken en daar tusschen een paar oudjes die betrekkelijk luid lachend nog eens willen rondspringen als vroeger en de oude trippoldansen, tot glimlachend genot der toeschouwors, weer eens uitvoe ren. Doch in hunne kinderlijke vreugde bij de herinnering van de vroegere jaren be merken ze hot algemeene glimlachen niet en trippelen-springend, verheugd en biij- geziud de zaal door, deo geheelen dans kunnen ze echter niet volhouden, laten zich blazend en druk waaierend op de ge makkelijke zetels neervallen, zelftevreden zien ze mekaar aan mot een uitdrukking: „dat dachten wo toch zelf niet, dat we dat nog konden O zoet genot, de oude kindsheid O. H. Dk Toestand in Turkije. Hoewel het nog niet tot ernstige botsin gen is gekomen, blijkt de binnenlandsche toestand ten hoogste gespannen te zijn eD kan men elk oogenblik een ernstige uit barsting verwachten. De verwarring is dan ook Ion top gestegen en slechts een in stinctmatige vrees voor de gevolgen voor het land, heeft tot nog toe botsingen doen vermijden. De regeering gaat voort de Jong Turken te bestrijden, die ook niet veel steun meer vinden bij het leger. Het Jong Turksche comité kan nog alleen maar staat maken op de garnizoenen van Erzcroen en Ersmdzjan, doch, daar de verhouding der krachten nog blijken moet, zijn verrassingen niot onmogelyk. Montenegro en Turkije. Na herhaalde aanvallen van Turksche zyde aan de grens, waarbij de Turken herhaaldelijk Montenegrijnsch gebied heb ben betreden, zijn de Montegrijnen met grooto vastberadenheid sedert twee dagen tot den aanval overgegaan. Zij hebben de Turken over de greDs gedreven en twee Turksche grensstellingen ingenomen. Uit Konstantinopel wordt aan de Loknl Anzeiger geseind: Ambtelijk wordt gemeld, dat in strijd met vorige berichten de Montenegrijnen de schansen bij Maikowats niet ingenomen hebben, maar dat deze nog in handen van de Turksche troepen zijn, voor welke versterking Oöder weg is. In den strijd om deze schansen zijn 13 Turken gevallen. Daarentegen hebben de Monte negrijnen de versterkingen van Prosensjte ingenomen, waarbij 24 Turken ziju gedood en 30 gewond. Een grooteMontenegrijnsche troepenmacht moet zich geconcentreerd hebben by Kolatsjin, dat aan de Tara, een kleine Montenegrijnscho rivier ligt. Deze troepen beschikken over gesohut. Een Spaansch-Fransch Incident - in Marokko. De Kaïd van Triahi, die van verschei dene misdaden beschuldigd wordt, stond op het punt gevaDgou genomen te worden door de Fransche troepen, toen hem door een Spaansch Israëliet aangeboden werd naar Massagan te vluchten. Een tabor om singelde de villa van den Spanjaard gister ochtend. De Spaansehe consul protesteerde, bewerende, dat de Kaïd een Spaansch protégé was. De partijgangers van den Kaïd trachtten de stad binnen te dringen en veroorzaakten een paniek oodei de bevol king. De Fransche consul vroeg om ver sterking aan kolonel Magin. De Maghzen verklaart, dat de Kaïd geen Spaansch protégé is. Do Kaïd beloofde zich 's avonds aan het Fransche consulaat te zullen aan melden. Maar de Spaansehe consul en de leden der Spaansehe kolonie ontraadden hem dit. De troepen omsingelden opnieuw het huis in den ochtend en in den namiddag werd de Kasbah van den Kaïd gebombar deerd en geheel vernield. Men vond groote hoeveelheden wapens eu ammunitie, bene vens verdachte correspondenties. Het volk van Triahi werd door de cavalerie nagezet in zuidelijke richting. In deu avoDd gingeD 7 Spanjaarden naar het huis, waarin de Kaïd gevlucht was. Er werden schoten ge lost op da omsingelende troepen, die terug schoten. Niemand werd gewond. Het Engelsche Ministerie. Er loopen geruchten omtrent aanstaande wijzigingen in het ministerie. VÏBeount Morley zou wegens gezondheidsredenen uit hot kabinet treden en de minister van Indië, lord Crewe zou in zijn plaats Lord president of the Council worden. De post meester-generaal, Samuel, zou in de plaats komen van den minister van Ierland, Bir- rell, die tot peer zou worden benoemd. Etikele bladen maken ook melding van een gerucht, dat de eerste liberale whip, de Master Elibauk, iu de plaats van lord Gladstone, gouvernenrgeneraal van Zuid- Afrika zou worden. Maar officieel zijn deze veranderingen nog niet. De Zeeliedenstaking. Naar uit Parys wordt gemeld, is de zeeliedenetaking in de havens van de Atlan tische kust geëindigd, maar te Marseille duurt ze nog steeds voort. Het Roosevblt-Proqramma. Zoo we reeds meedeelden wordt te Chi cago thans de natiouale conventie gehou den van de nieuwe partij. Gisteren heeft Roosevelt er zijn programma uiteengezet. Een nieuwe party met beginselen, die de heele natie omvatten, was dringend uoodig, om het volk het recht te verschaf fen de grondslagen van zijn politiek te bepalen. Het was aan te beveleo om de tegen woordige regeling betreffende de vervoers maatschappijen toe te passen op alle indu- strieele ondernemingen, die deu handel monopoliseeren of de markt controleereu. Hij drong aan op het instellen van een nationale commissie voor de nyverheid, om de controle, die de groote maatschappijen uitoefenen, te regelen. \oorts deed hij verschillende maatrege len aan de hand om het lot van den werk man te verbeteren, o.a. het instellen van commissies om minimumloonen vast te stellen. Hij verklaarde zich voor vrouwen kiesrecht. Hij was vun meening dat hel Amori- kaau8che volk voor beschermende rechten was, maar tegen een verkeerde toepassing van dat stelsel. Hij beval do herziening van het tarief van invoerrechten artikels— gewijze aan om plotselinge slagen in zaken te voorkomen. De foiteu bij het Panama- kanaal acht hij driugecd uoodig. Evenzoo eenvoraiige kanualtollen voor do groote vaart voor alle naties, do Amorikaaoschc inbegrepCD, maar vrije doorvaart voor Amerikaan8cho kustschepen. Jljj eindigde met een beroep op het volk om iD den geest van broederschap voor de verbetering van de nalie te strijdeD. Hict Rosenthai.-Schandaal. Het schijnt, dat men thans op het spoor is van de eigenlijke moordenaars van den speelhuishouder Rosenthal. Enkele mede plichtigen zijn reeds in de gevangenis en op hun aanwijzing is het spoor gevolgd tot in het Kaatskilgebergte. De moordenaars bevonden zich daar in een huis, dat door de politie omsingeld werd. Onder ben zijn een paar der beruchtste individuen uit de New-Yorktcho dievenwereld. Dierenbescherming. Id Zurich wordt deze week het vijfde internationaal congres gehouden van den wereldbond tot bescherming van dieren. Uit ver6ehillende landen zijn afgevaardigden van meer dan 60 vereenigingen aanwezig. Aangekondigd zijn een 35 tal voordrachten hoofdzakelijk ter bestrijding van de vivi sectie. Interessant is zeker, dat een groot aantal geneesheeren tegen vivisectio zullen spreken. Een Eeuwfeest, Morgen viert de bekende firma Krupp te Essen haar honderdjarig bestaan. Het

De Eemlander | 1912 | | pagina 1