WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtszaken. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELENDEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.42 uur. De Bilt, 7 Augustus 1912. Hoogste barometerstand 769.1 m.M. te Horta, laagste 745.2 te Nottingham. Verwachting tot den avond van 8 Aug. 1912. Meest machtige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien met kans op onweer. Temperatuur: Iets warmer. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 767 mM. Vorige stand te 12 uur 753 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 68 Laagste hedennachtF. 53 Hedenmiddag 12 uurF. 65 AMEKSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 7 Aug. des 's morgeus 7 uur is 66° F. feest zal o.a. worden bygewoond door den Keizer, doo Rijkskanselier en vele Minis ters. De in 1812 opgerichte gietstaalfabriek heeft tal van moeilijkheden moeten door worstelen. Iu 1848 telde de fabriek dan ook nog slechts 70 arbeiders. De tijden van de eer6te spoorwegen brach ten de zoo lang verwachte verbetering. Eu een gelukkige uitvinding op het gebied van de spoorwielen, stelde Alfred Krupp in staat zich het geld te verschaffen voor de mooielijke proefnemingen kanoonen te maken uit gietstaal. Het bedrijf ontwikkelde zich tot een geschut-fabriek en kreeg later spoedig de groote beteekenis, die het nu sedert jaren heeft. De Keur-Bioscoop. Indertijd deelden we mede, dat de ver- eeniging Handwerkers Vriendenkring te Amsterdam een keur-bioscoop had gesticht, met het doel voor haar leden en de ont wikkelde arbeiders voorstelliDgen te geven, welke op hooger peil staan, dan die der tallooze bioscopen in Amsterdam. Deze poging is echter als mislukt te beschouwen. Het verwachte bezoek bleef uit, waarem de keur-bioscoop dan ook weer gesloten is. Ned. Onderw. Genootschap. To Rotterdam is gisteren de 67ste alge- meeno vergadering geopend van het Ned. Ond. Genootschap door den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer Th. Lancée. Deze wees er op, dat het aantal leden thans grooter is, dan het ooit is geweest, waarna hij de gemeenschappelijke salaris actie besprak. Vervolgens vestigde Spr.de aandacht op twee belangerijke puDten, die op de agenda voorkomen: nl. Onderwijs- Rijkszaak en de verhouding, waarin het N. O. G. in do toekomst zal staan tegen over de openbare school. Na de luid toegejuichte openingsrede, hadden de gebruikelijke begroetingen plaats, waarna het vraagpuut Ouderwijs-Rijkszaak in bespreking kwam. Met overgroote meer derheid besloot de vergadering, dat het N. O. G. krachtig zal gaan ijveren voor „On- derwys-Rijkszaak". Geboorte en Sterfte. Aan een statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over Juni 1912, opgenomen in een bijvoegsel der „Staats courant" van 6 Aug. No. 182 is het vol gende ontleend: Aantal inwoners op 1 Juni 1912, 6,048,265, levend geborenen 13,294 of 26.82 op de 1000 inwoners per jaar; over leden zonder levenloos aangegeven 5527; aantal overledenen zonder levenloos aan- gegevenen op 1000 inwoneis per jaar 11.15. Overleden op den leeftijd van minder dan een jaar 1282, 14 jaren 522, 513 jaren 221, 1419 jaren 184, 2029 jaren 273, 3039 jaren 298, 4049 jaren 295, 5064 jaren 766, 6579 jaren 1380, 80 jaren en daarbozon 592. onbekend 7. Do tuberculose maakte weer eeo groot aantal slachtoffers nl. 547 stierven aan longtuberculose, 102 aan hersentuberculose en 79 aau andere vormen van tuberculose. Verder stierven o. a. 507 men6chen aau kanker en andere maligne tumoren; 397 aan organische hartgebrekeD223 aan aangeboren zwakte en gebreken; 439 tengevolge van ouderdom; geweldadigo dood 179 en zelfmoord 40. Congres tegen het Bteraluoholisme. Het Limburgsche Kruisverbond houdt dezer dagen oen congres tegen bieralco- holisme te Roermond. Dat dit niet geheel overbodig is voor de streek aldaar kan blijken uit de volgende gegevens. In 123 Limburgsche gemeenten met 332,293 inwoners waren op 31 December 1910 niet minder dan 1273 vergunningen en 5480 verloven; di.: een totaal van 6753 drankgelegenheden, gemiddeld één op 49 inwoners. Op 30 Sept. 1911 waren er van de 970 gemeenteraadeleden van 122 gemeenten 160 brouwers of herbergiers (31 broowers, 127 herbergiers en 2 brouwersherbergiers). Bovendien werd door 34 wethouders (11 biouwer8, 22 herbergiers, 1 brouwer-her bergier) 7 gemeente-secretarissen (2 brou wers en 5 herbergiers), 16 gemeenteont vangers (1 brouwer eü 15 herbergiers) en 34 ambtenaren van den burgelyken stand (8 brouwers en 26 herborgiers) een dezer bedryven uitgeoefend. Van de 444 bier brouwerijen, welke in 1909 in ons land bestonden, telt do provincio Limburg er 178. In 1911 werd er aan bieraccijns be taald 1273.511.12, dat is per hoofd 80 ct. Bekend is ook het vaak voorkomende verschijnsel in Limburg, dat de candidaten voor een zetel in een der vertegenwoor digende lichamen door het schenken van bier de stemmen van de herbergiers en huo klanten trachten to winnen, wolk verschijn sel nu en dan ontaardt in echte biorver- kiezingen, die veel schade berokkenen aan het openbare leven in deze provincie. KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zijn de volgende vonnissen uitgesproken: Stroopery. D. P. N., Amersfoort, f 3 of 3 d. Dronkenschap. F. E. L., C. v. P., G. W., allen te Amersfoort, A. S., Ede, C. de K., Baatn, allen f 3 of 3 d. Niet uitvliegend pluimgedierte laten loopen in eon tuin. G. V., Woudcuberg, f 3 of 3 d G. 8., Woudenberg, f 3 of 3 d. Zonder recht iu Juni op weiland loopeD. J. do G., Amersfoort, f 5 of 3 d. Wielrijden zonder licht. G. D., E. L., C. J. J. II., L. F., allen te Baarn, W. II., F. H.,beiden to Bunschoten, allen f 2 of 2d. Rijden mot voertuig zonder licht, W. H. Bunschoten, f 2 of 2 d. Rijden niet auto op rijwielpad. H. E. K. v. W., Hilversum, f5 of 2 d. Wielrijden zonder licht. W. B., Amers foort, f 2 of 2 d. Nist op vordering der politie stilhouden. W. B., Amersfoort, f 5 of 5 d. Overtreding IJkwet. J. F., Soest, f 2 of 1 d. en verbeurdverkl. inhoudsmaat. Overtreding Jachtwet. A. W., Leersum, f 5 of 4 d. en verbeurdverkl. wildstrik met last tot vernieling. Overtreding Trekhondenwet. A. H., Amersfoort, f 3 of 3 d. Overtreding Viescherijwet. H. v. N., te Leurden, f 4 of 4 d. en verbeurdverklaring zes hengels. Ovortreding Visscherijwet. J. v. d. W., Amersfoort, f 2 en 2 d. en verbeurdver klaring hengel. Overtreding Visscherywet. W. v. D., Amersfoort, f 1 of 1 d. en verbeurdverkla ring peur. Hondenkar besturen, waarvoor honden zonder halter zijn gespannen. J. H., f 2 of 2 d. F. II., 13 of 3 d. beiden to Spakon- burg. Niet op vorderiüg der politie atilhonden. F. H., to Spakenburg f 3 of 3 d. Overtreding Bouwverordening, Soest. E. L., Soesterberg, f 5 of 5 d. Te Woudenberg met anto te snel rijden. S. F. PBussum, f 3 of 3 d. Te Baarn niet gekeurde ondeugdelijke visch ten verkoop iu voorraad hebben. W. v. d. G., Bunschoten, f 10 of 5 d. Te Amersfoort goederen op daarvoor ver boden plaats ter markt brengeD. A. B., f 1 of 1 d. N. S., f 1 of 1 d. beiden te Amers foort. Te Amersfoort wielrijdende een paard bij de hand leiden. H. v. B., Amersfoort, f 2 of 2 d. Te Amersfoort rumoer maken op opeub. weg. A. v. D., A'foort, f 3 of 3 d. J. B. v. D., zwervend, f 3 of 3 d. Te Amersfoort buiten urinoirs wateren. E. de W., f 1 of 1 d. Te Amersfoort mesttaalt hebben binnen de bebouwde kom der gemeente. Ph. J. S., G. M., beiden te A'foort, ieder f 1 of 1 d. Te Woudenborg met auto te snel rijden. C. de B., Baarn, f 3 of 3 d. Te Baarn met rijtuig siationueeren zon der verguuniDg. J. v. d. H., Baarn, f 3 of 3 d. Ovortreding Brandweer Vorord. v. Soest. J. M., P. B., J. J. D. v. d. B. G. W, S., A. v. W., S. de Z. K. B., allen te Soest, ieder 1 3 of 2 d. Straatschenderij. E. v. E., Soesterberg, 1 maand tuchtschool, met proeftijd van een jaar. Op bezaaiden grond loopen. 0- H., Laren Terug ouders. Wielrijden zonder licht. W. K., Baarn, Terug ouders. To Soest met auto weg in verkeerde richting berijden. F. v. D., Hilversum, f3 of 3 d. H. v. D., R'dam, f 3 of 3 d. Dronkesschap. G. C. W. C. K., zwer vend, f 3 of 3 d. Io dronkenschap orde verstoren. J. v. S zwervend, f 5 of 5 d. Valschon naam opgeven. J. v. S. zwer vend, f 10 of 10 d, In dronkenschap orde verstoren, gepleegd bij herhaling. J. R., zwervend, zes dagen hechtenis. Valschon naam opgeven. J. R., zwer vend. f 10 of 10 d. Tot Burgemeester van Amers foort is benoemd Mr. J. O graaf yan Randwijck, referendaris ter gemeente-secretarie te 'sOraven- iiage 2>e benoemde is 38 jaar ond en wordt tot «ie vrij-liberale richting gerekend. Dezer dagen deelde de Groningsche Courant mede, dat de nieuwe vierkante stuiver reeds in September iu oirculatie zal worden gebracht. Do Maasbode vernoemt echter, dat dit bericht onjuist is. Het zal nog zeer ge- ruimen tijd duren voor alleer men tot de in omloop stolling overgaat. -De R. K. Volksbood hield Maandag eeu ledenvergadering waarop 43 nieuwe leden werden aangenomen. Dit groote ge tal was te danken acn de oprichting vau afdeeliogen van Metaalbewerkers eu Tex tielarbeiders. De vergadering nam een voorstel aan om de coutributie van de vakgroepen in te voeren en de contributie van de leden der vakvereenigingc-n met twee cent per lid en per week lager te stellen. In behandeling kwam de beschrijvings brief voor de op den lien Aug. te Utrecht te houden Bondsbestunrsvergadering. Het voornaamste dat aldaar behandeld zal worden is: de oprichting vau eeD onder linge brandwaai borg maatschappij, hot houden van een bondsdag te Utrecht en een tweedaagsche cursus iu de verschillende districten en vakorganisatie. Vervolgens werd mededecling gedaan, dat plannen bestaan om een arbeidsbeurs op t« richteu waarvoor steun bij de midden stands vereenigingeo zal gezocht worden en dat op Zondag 11 en IS Augustus en Donderdag 15 Augustus a. s. door het houden van een tooneeluitvoering het stich- tingsfeest van den bond zal herdacht worden. A. D. De Amersfoortsche tram vervoerde 'n de afgoloopen maand Juni 12093 passa giers, tegen 12504 in dezelfde maand van het vorig jaar, alzoo een vermindering met 411. De vervoeropbrengst was f 28.50 min- dor, nl. f 599.75 tegen f 628.25 in Juli 1911. Do dagkiiometer opbrengst was f 10.74 tegen f 11.25 en de totale opbrengst ditmaal f OO?^' tegen f 660.176 in 1911, alzoo f 52.30 minder. De dagkiiometer opbrengst daarvan bedroeg 1 10,89 tegen f 11.83 in Juli 1911. De muziekvereeniging van den Nat. Chr. Werkmansbond bracht gisterenavond een serenade aan een dor leden vao de plaatselijke afdeeling van den bond, die zijn 50-jarige echtvereeniging herdacht. Naar wij vernemen zullen de deel nemers aan den cursus van de V. P. N. Vrijdag eeu excursie Id de omstreken van Amersfoort makeu, terwijl de officitele sluiting Zaterdag om 12 uur zal plaats hebbeu. Te Hees bij Nymegen is overleden de gepensionneerde kapiteiu Ch. A. Wag ner, oud-comniaudant van de 4de compag nie 3e bataljon van het 5de reg. inf. We ontvingeu: Programma van het Onderwys aan de Rijkstuinbouwinterachool te Tiel, 1912—1913. AGENDA DagelijksBioscoop, Langestraat. 11 Aug. Tuinconcert in Amic-itia. 15 Aug. Tuinconcert in Amieitift. 23 Ang. Tuinconcert in Amicitia. Spoorwegongeluk. Uit Lyon wordt eon ernstige treinbotsing gemeld, waarby 4 dooden en een twintigtal gewonden vielen. In den tunnel van Lo- zanne zijn nl. twee treinen dwars op olkaar iogeloopen. De trein te 2 uur van Paray Monial vertrokken met bestemming voor Tyvor, was reeds bijna geheel in de tunnel bij het station van Lozanna ver dwenen, toen de sneltrein, die om 1.30 van Vicby naar Lyou vertrekt, op de achterste 5 wagens van den eerstgenoemden trein liep. Kademuur gescheurd. Gis termorgen te tien uur is de kademuur in het zuidelyk havengedeelte van Antwerpen over een lengte van 50 M. en eec breedte van 3 M. gescheurd. Volgens deskundigen is de oorzaak of grondverzakking, hetgeen in dit geval geen gevaar zou zyti, of een verschuiving van deu muur, in welk geval moeilijk te voorzien is wat gebeuren kan en ernstige gevolgen mogelijk zijn. Toe zicht zal dag en nacht noodig zijn. Derge lijke ongevallen ziju reeds meer voorge komen en de technici maken zich zeer bezorgd over de toekomst van dit gedeelte van de kade. Padvinders verdronken. Over het ongeluk, dat op een zeiltochtje by Leysdown op de kust van Sheppey aan acht jonge lieden het leven kostte, meldt de Evening Standard nog eeu en ander. Een kotter, die een afdeeling boy-scouts van Dulwich naar het kamp van Leysdown moest overbrengen, was eergistermorgeu om acht uur vaD Eritb vertrokken. Er waren 23 boy-scouts aan boord en vijf volwas senen, die met het toezicht op de jonge lieden waren belast. De reis langs de Theem6 was zeer aangenaam geweest en alles ging goed tot men Warden Point omgezeild was eu op de kust uan Sheppey aanstuurde. Eeu plotseling opkomende windstoot deed den kotter omslaan. Wel richtte het vaar tuig zich nog even op, maar iu het volgend oogenblik sloeg hot opnieuw om. Enkelen van de opvarenden klemden zich aan het scheepje vast, terwyl de jongens, die zwemmen konden, zich drijvende tracht ten te houden en anderen onmiddellijk in zee afdreven. Het ongeluk was opgemerkt van het kustwacht-station van Leysdown; onmiddel lijk word een boot bemand en naar de plaats van het onheil geroeid. De boot werd gevolgd door geoefende zwemmers uit het boy-ecout-kamp van Sheppey, die onder hun leider Picot tc hulp schoten. De drenke lingen werden echter, ten getale van 18 boy-scouts en vijf volwassenen, door de kustwachters in hun boot opgenomen en aau boord gebracht. Onder de geredden bevonden zich twee reeds in bewusteloozen toestand. Genoende Picot slaagde er nog in bij een dezer do levensgeesten weder op te wekken, bij den ander mislukten

De Eemlander | 1912 | | pagina 2