DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 185. DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardeuhurg. Abonnementsprijs Per jaar4.Franco per post id. 15,60. Per 3 maanden id. IX.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLKINIt M i VtJ Ii. Telet. Intcrc. IHit. Prijs der Adyertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement bolangryke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Vredeskansen. We deelden reeds mede, dat in Zwitser land zou onderhandeld worden over den vrede De geruchten daaromtrent schijnen niet geheel ongegrond te zijn, maar recbt- streeksche onderhandelingen tusschen de oorlogvoerende partijen blijken het niet te zijn. Men spreekt althans van particuliere besprekingen tusschen personen, behooron- de tot beide oorlogvoerende volken, die hopen stoffelijke schade, tengevolge van den oorlog, te voorkomen. Dat men aan derge lijke gedachtenwisselingen in Rome en Konstantinopel niet veel waarde hecht, valt te begrypon. Iu bevoegde kringeu te Romo is men er van overtuigd, dat de vrede slechts zal komen ala resultaat van ouder- handolingeD tusschen vertegenwoordigers der Turksche en der Italiaansche regeering. De Toestand in Turkije. De Jong-Turksche party maakt een me morie aan den sultan en een oproep aan het volk gereed, waarin zij het ministerie vau hoogverraad en van verkrachting der grondwet aanklaagt. Verscheiden liberale leiders hebben dreigbrieven ontvangen. In Konstantinopel is het rustig. Volgens den correspondent van de Köluiscbe Zeitung krijgt men algemeen den indruk, dat Nazim pasja, de minister van oorlog, voor zjjn zware taak berekend is en in afzienbaren tijd de orde in hot leger zal herstellen. Volgens een bericht uit Saloniki, berei den Dzjemal bei, de bevelhebber van de gendarmerie te Ochrida, Ejoeb bei enNasi bei een algemeenen opstand voor en heb ben zij alle aanhangers van het Comité opgeroepen hen te steunen. De Toestand in Albank. Te Katsjaua is na een bomontploffing een bloedbad onder de Bulgaren aange richt. Volgens berichten uit Bulgaarsche bron, veroorzaakte het ontploffen van de bom men slechts den dood van 10 personen. Eenige oogenblikken daarop vielen de Mo hammedanen de Bulgaren aan. Honderd twintig werden er toen gedood en meer den 200 gewond. De Bulgaarsche regeering heeft bij de Porte geprotesteerd. Eenige leiders van de Albaneezen hebben aan voormaunen van de liberale beweging te Konstantinopel per telegram meegedeeld, dat er in Albanië van een beweging ten gunste van Abdoel Hamid geen sprake was. Ibrahim pasje heeft aan alle Albaneezen- aanvoerders het bericht van de ontbinding der Kamer voor laten lezen. Hij voegde er aan toe, dat binnen drie maanden nieuwe, waarljjk vrije verkiezingen zouden worden gehouden, waar de overheid zich niet in zou mengen. De Albaoeezen ver namen het bericht met voldoeuing en heb ben adressen van dankbetuiging aan den Sultan, den grootvizier en den Senaat ge richt. Intusechen is, naar men uit Saloniki meldt de toestand in Zuid-Albanië nog zeer kritiek, de opstandelingen kampeeren in den omtrek van Walona en dreigen de stad te bezetten. Geen Mobilisatie, Van Bulgaarsche zijdo wordt thans officieel het bericht, als zouden de Bul gaarsche troepen gemobiliseerd en de reservisten opgeroepen zijn, tegengespro ken. Wel heeft echter de Bulgaarsche gezant te Con6tantinopel opdracht gekre gen een onmiddellijk onderzoek te eischen naar den moord op Bulgaarschsche Chris tenen te Koschanna, en betraffiug der schuldigen. Ontwapening. In het Engelsche Lagerhuis heeft oen der afgevaardigden gevraagd of de Engel sche regeering van plan was eerst over te gaan tot byeenroepiug van een conferentie, waar de middelen om tot vermindering van leger- en vlootcontingent te komen zouden worden besproken, wanneer een voorstel daartoe van andere mogendheden zou uitgaan en of de eerste minister, met het oog op het feit, dat sedert 1899, toen deze quaestie in Den Haag te berdo was gebracht, de uitgaven voor oorlogsdoelein den voortdurend toegenomen zijn, zich bij een plan wilde aansluiten, dat de quaestie opnieuw op het tapijt zou brengen. Asquith antwoordde daarop: „Ik geloof niet dat de internationale ontwapening, wanneer daarmede afschaffing van de ge- heele oorlogstoerusting bedoeld is, practisch uitvoerbaar is. De Britsche regeering is, zooals de andere mogendheden weten steedB bereid geweest, de quaestie van de toene ming der kosten voor leger en vloot op een internationale conferentie te behande len en zal op iedere desbetreffende uit- noodiging van de andere mogendheden met de meeste bereidwilligheid ingaan." Tegen den Alcohol. Met twee stemmen meerderheid 61 tegen 59 heeft de Noorsche Storthing een wetsontwerp aangenomen, waarbij alle alcohol-gebruik in treinen verboden wordt, ook van spiritualia, die men zelf mede- neemt. De Wreedheden in Peru. Op een tot hem gerichte vraag deelde Asquith in het Lagerhuis mede, dat eeue bijzondere commissie zal worden benoemd, met do opdracht om na te gaan of en in hoeverre de Engelsche directie der Peru vian Amazon Company verantwoordelijk moet worden gesteld voor de gepleegde wreedhoden. Bovendien zal de wenschelijk- heid mooten worden onderzocht vau eenige wetswijziging, waardoor de Engelbche wet op de naamlooze vennootschappen niet voor dergelyke schadelijke praktijken kan wor den misbruikt. De Zeeliedenstakinq. De officieren en machinisten der Messa- geries maritimes te Marseille zyu weer aan het werk gegaan. Zij verklaarden de uitspraak van het scheidsgerecht bij voor baat te aanvaarden. De Roosevelt-Convkntik. De progressieve conventie te Chicago heeft Roosevelt candidaat gesteld voor het presidentschap der Yereenigde Staten. Er moeten buitengewoon enthousiaste toonee- len hebben plaats gehad. i 'Verken, van Voorz. en Secr. van Kamers van Arbeid in Nederland. Den 2en September houdt bovengenoem de Yereeniging in hot Kurhaus te Scheve- ningon haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. „Voortzetting der bespreking van het rapport der reorga nisatie-commissie". De vorige behandeling hoeft bestuur noch leden bevredigd od daarom zal do verdere behandeling eenigs- zins anders wordeu ingericht. De bespre king zal geheel in eigen kriug plaats heb ben; niet-leden en donateurs hebben das geen toegang. Het eerst zullen aan de orde komen do vier voornaamste puuten van het rapport n.l.lo. Het vervalleu van de behandeling der zuivere rechtsgeschillen; 2o. Verplichte arbitrage en bindende kracht der uitsprakeo van de bemiddeliugsraden; 3o. Bevoegdheid van patroons- eu werklieden-leden om af zonderlijk te vergaderen; 4o. De organisatie in Kamers van Arbeid, die samen Arbeidsra den vormen, welke weder leden aanwijzen van den Oppersten Arbeidsraad. Soc.-Dhm. Gemeenteraadsleden. Het congres van soc.-dem. Gemeente raadsleden zal te 's Gravenhage gehouden worden op Maandag 16 Sept. a.s. Behalve de behandeling der gewone agenda punten zullen inleidingen worden gehouden over: De uitvoering dor nieuwe armenwet, door H. Spiekman van Rotterdam, en: Het rapport over de grondwetsherzienning en de positie der Gemeenteraden, door F. M. Wibaut van Amsterdam. Tentoonstelling De Vrouw 18131913. Men deelt ons mede: De plannen voor deze tentoonstelling nemen steeds vaster vorm aan, doordat de sub-commissies nu geheel zyn vastge steld en bijna alle geïnstalleerd. Zoo is er o a. nog bygekomeu een pers-commissie, waarvan mej. Joh Naber voorzitster is. Een commissie voor de statistiek is in wording en hot staat nu ook vast dat er een In dische afdeelitig aan do tentoonstelling zal worden verbonden. De kuust-commissie, onder voorzitter schap van mevr. Thérése Van Duyl Schwartze, beraamt planuen om in een afzonderlijke zaal een retrospectieve ten toonstelling te houden van alles wat sedert 1813 door vrouwen op bet gebied der schilderkunst is tot stand gebracht. Door do groote medewerking die het dag. bestuur van alle kanten ondervindt, is het welslagen der tentoonstelling nu reeds zoo goed als verzekerd. Anderhalf Milhoen. De Yisscherycourant heeft een artikel, onder bovenstaanden titel,waarin het uroord- dudige kuilvisschen iu de Zuiderzee be sproken wordt. Het blad schrijft: „Daar gaat een roep langs de kusten van do Zuiderzee. Een kreet van groot, zeer groot misnoegen. Anderhalf millioen gulden waarde hebben de visschers uit 't water gehaald in enkele weken. Anderhalf millioen gulden ansjovis. Daar door hebben zouters en makelaars, ver- koopers van netten en ankers en zout, scheepswerven, smederyon, taanbazen en vele underen geld verdiend. Daardoor is veel wat achterstallig was betaald kunnen worden, veel wat oud was vernieuwd, veel wat uitgesteld werd gedaan. Welvaart. En nu gaat het weer mis. Moer dan de visschers gevangen, meer stuks nog ver moordt door do kuil, voor niets, gewoon weg voor niets. Met enkele maanden leveren Engeland eu België ons de haring, van 't vooijaar Spanje ons de ansjovis. Verhooging van de welvaart, protectie, 'zegt de regeering te willen. Verbiedt het netvisschou, geef maat op haring, spiering on ansjovis en ons land verdient eenige millioenen, minstens 5000 huisgezinnen hebben 'n rijk bestaan in- plaats zorg en kommer. Dat is welbegrepen landsbelang. Er gaat e«u kreet van groot, groot mis noegen langs de kust der Zuiderzee. De visschers zijn ontevreden. Meu komt bij ons en spreekt van een schandaal. Maar wat daarop te antwoordon. Do vis schers hebben zelf schuld. Zij en niemand aoders. Met buD voor ons onbegrijpelijke deemoedigheid. Daar is do visscherijraad. Men heeft het in de macht veranderingen te bewerkstel ligen. De visscherijraad moet volgens art. 2 van het reglement maatregelen beramen ter bevordering van het visschersbedrijf, voorlichtingen en raad geven uit eigen be weging omtrent alle onderwerpen, welke do belangen van do visscherij en de vis schers, in den ruimsten zin genomen, raken. Maar do visscherijraad doet niets. Vol gens art. 17 vergadert de raad ten minste vier maal per jaar en voorts zoo dikwijls drie leden van den raad dit wenschen. Waarom komt nu, nu de loden van den raad niets verzuimen, deze niot bijeen? Waarom doen de leden nietsP" De Nieuwe Kamer-Voorzitter. De Haagsche correspondent van „De Tel." schrijft: Het schijnt nu wel vast te staan, dat de heer jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, afgevaardigde voor Nijme gen in September gekozen zal worden tot voorzitter der Tweede Kamer. Wjj willen ronduit verklaren, dat wij niet andois heb ben verwacht. Het zou uiterst zouderling, en voor den heer Van Nispen boveudieu uiterst pijnlijk zijn geweest, indien de rechterzijde aan een ander de voorkeur zou hebben gegeveu. De heer Van Nispen toch heeft, als tweede candidaat op de voorzitters-nominaties der laatste jareD, vrij vaak in avondvergaderingen den pre sident moeten vervangen, en zich daarbij een goed leider getoond. Er zou dus een zeer geldige reden moeten zijn, om hem thans te passeeren. Hjj bleek een streng, standvastig en bedaard voorzitter, die zich niet van zijn sluk breDgen laat. Bekwaam heid voor het ambt kan men hem niet ontzeggen. En dat hij katholiek is, kan toch absoluut geen reden zijn hem verre te houden van den voorzitters-zetel. Geen reden voor rechts: aangenomen dat daar vrij sterke anti-katholieke tendenzon n'en diplaise de coalitie, aanwezig zijn, zou het passeeren van den heer Van Nispen een slag in het aangezicht wezen van de sterk

De Eemlander | 1912 | | pagina 1