H. J. Bi sluit met een saldo van 3,253,820 frs. Deze beide ramingen zijn slechts voor- loopig. Nu de gemoederen beginnen le beda ren, begint men ook in te zien, dat het conUict tusschen Duitscbland en Frankrijk, een minder ernstige beteekenis heelt als men in de eerste oogenblikken er aan wenschte te geven. Keizerin Frederik is bij liaar vertrek, ondanks liet lawaai der Fransche rumoermakers, met waar digheid en voorkomendheid behandeld, zoodat in deze zaak eigenlijk veel le veel drukte werd gemaakt. Dat de reis der Keizerin niet het gewenschte gevolg heeft gehad, is duidelijk, maar dal Keizer Wilhelm in zijne opgcwondenhoiu nu de verzachting der grensbepaling liet intrekken wordt bijna eenstemmig door de Duilsche pers afgekeurd. Het gerucht als zouden de Fransche gezant te Berlijn en de Duitsche te Parijs hun ontslag hebben genomen, wordt niet bevestigd. Bij nader inzien zal men tot de overtuiging zijn geko men, ,dat ^hiermede het onaangename der reishistorie des le sterker licht zou treden. De afgevaardigden van Elzas-Lotharin- gen in den Landdag hebben eene ver gadering gehouden waarin het volgende adres aan den Keizer werd voorgelezen .Naar aanleiding der dezer dagen in het buitenland voorgevallen gebeurtenis sen is verscherping der maatregelen be treffende den pasdwang gelast. De ver tegenwoordigers van Elzas Lotharingen geven den keizer de verzekering, dat zij elke inmenging van buitenaf allurkracht- dadigst afwijzen en dat geene beroering Uit den vreemde ooit in staal is, hun ne gevoelens te wijzigen. Vertrouwende op de welwillendheid des keizers ver zoeken w(j om opheffing of althans ver zachting van den pasdwang." Dit adres werd uangenomen. Door de Duitsche Regeering werd aar. den Rijksdag voorgesteld, ten einde goe de onderofficieren in hel leger le ver krijgen, een premie van 1UU0 mark te schenken, na een negenjarigen diensttijd. Dr. Windlhorsl stelde echter voor dit met het twaalfde dienstjaar te doen in gaan, welk voorstel door den Rijksdag werd aangenomen. De Duitsche Reichs Ameiger bericht, dat de directie der staatsmijnen ook in het vervolg den eisch der mijnwerkers, den werkdag op hoogstens acht uur te stellen en het minimum loon te verhoo- gen, niet zal toeslaan. De Italiaansche Kante." van Afgevaar digden heeft Maandag hare werkzaam heden weder hervat. In die eerste zitting ging het al dadelijk zeer woelig toe, en had het nieuwe Kabinet reeds geduchte aanvallen te verduren. Op voorstel van den Minister-President Di Rudini werd de heer Biancheri als voorziller der 'Kamer met algenteene stemmen verkozen. Daarna werden door Minister Luzzutli de Regeeriiigsvoorstellen aangeboden, die op het invoeren van bezuinigingen betrekking hebben, en verklaarde hij dat het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven verzekerd is. De Minister be zuinigt 38 millioen, waarvan Oorlog en 11 op Marine. De Minister president Rudini heeft, op eene interpellatie betreffende het drievou- ,dig verbond in de Italiaansche Kamer tot de Regeering gericht, geantwoord, zich te houden aan wat hij reeds op 14 Februari daarover heeft gezegd. De Regeering is niet voornemens de banden losser te maken welke Italië drievoudig verbond verbinden. Op eeu vraag van den heer San Onofrio antwoordde de minister, dat Italië het evenwicht wenscht in de Middellandsche Zee. Paus lijdende is, .tengevolge van gewone bezwijmingen Wij zijn gemachtigd dit voorgewende nieuwtje te logenstraffen, dat, wij weten niet waarom, geregeld in zekere bladen terugkomt." De bewering van de iloniteur Je Rome komt volkomen overeen met de verklaring van de bij den H. Stoel geaccrediteerde leden van hel corps diplomatique, die dezer dagen bij den H. Vader hun opwachting gemaakt hebben. Deze zijn eenstemmig van gevoelen, dat de H. Vader er bijzonder welvarend uitziet. Leo XIll zei aan een dezer diplomaten, die hem zijn vreugde te kennen gaf, hem in zoo goede gezondheid aan te treffen, dat hij, toen hij Pius IX opvolgde, ge loofde niet langer dan vier of vijf jaar den Stoel van Petrus te zullen bekleeden, terwijl hij den gemiddelden duur der ponlificf'en, zeven 4 acht jaar, reeds overschreden heeft. En inderdaad Leo XUI is het veertiende jaar van zijn Paus schap al ingetreden. BINNENLAND. Uit Den Haag wordt gemeld, dal tot dusver zelfs nog geen begin van over leg is gehouden tusschen de Commissie van voorbereiding der Legerwet en de Regeering. De commissie hoopt a. s. Maa De Tyd schrijft: Naar wij met genoegen 'iel Tweede-Kamerlid, de heer B. van Vlijmen, in een den 12n dezer te hou den vergadering van .Hecht en Orde," in de groolezaal van het gebouw der Maat schappij voor den Werkenden Stand" te Amsterdam, het onderwerp: ,De aan hangige legerwet" inleiden. Naar gemeld wordt, is hel in het ver volg aan de postambtenaren ten strengste verboden postzegels, welke door het pu bliek in gewone- of nangeteekendc brie- als pasmunt of tot ov, rntnking van kleine bedragen zijn ontvangen, tegen geld in te wisselen. Dit jaar zal een kamp betrokken worden op de terreinen, gelegen in de gemeenten Zeist, Soest, Amersfoort en Leusilen, tot het houden van schiet oefeningen, onder leiding van don com mandant van hel. 2e reg. infanterie J. H. Micheëlis, respectievelijk door het le bataljon van hel le regi ment infanterie en het öe bataljon van liet 4e regiment infanterie van 8 Mei lol 16 Mei a. s. door hel 3e bataljon van het h f. en hel 2e bataljon van hel 2e reg. r. van 20 Mei tot 28 Mei a. s. door hel 2e bul. vnn het le reg. inf. i hel 3e bal. van het 2e reg. inf. van 29 Mei tot 6 Juni a. s. door het 4e bat. van het le reg. inf. en het 4e bnt. van het 2e reg. inf. van 8 Juni tot 16 Juni a. s. De dagen van den heenmarsch der troepen naar liet kamp en die van den terugmursch. naar de garnizoenen zijn in de gemelde tijdvakken begrepen, en met dien verstande, dal genoemde bataljons de miliciens der lichting van het loopen- de jnur met hel noodige kader voor hunne oefening in de garnizoenen zullen achtorlaten. Voorts heeft de Minister bepaald, dat hel kamp in gereedheid zal worden ge bracht door een detachement van het korps genietroepen, door don korpscom- mandanl aan te wijzen. Dit detachement zul op den 27slen April a. s. ill de «legerplaats hij Zeist moeten aankomen. De kampeereiide bataljons nemen geen patrooncaissons, zieken-, bagage- of coin- pagniekurreii mede. In den geneeskundigen diensl zal wor den voorzien door den inspecteur van den gencesk. diensl der landmacht. De zieken worden geëvacueerd naar het mi litair hospitaal le Utrecht. De administratieve dienst in liet kamp wordt opgedragen aan een luil.-kwar- tiermeester van het 2e reg. inf., aan te wijzen door den leider der oefeningen. n van eene kiesvereeniging, die zich jl bjj de keuze van leden voor de Tweee )i Kamer en Prov. Stalen zou aansluiten ii de centrale unti-revolutionnaire kies- vcrecniging te Hilversum. De kapitein J. Meursinge, vun.den VV, tf von P 77Tf TSI nn dó al"f der Kenie alhier« wordl over8c" VJiliAUUl 11 Ulo 0]) „luatst bij dienzelfden staf te Utrecht bericht de ontvangst r Ut Nijkerk. Op Maandag 16 Maart n.s. \J I des namiddags te een ure zal dc eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeenle te Harderwijk worden gehouden. g'ewone als in d In deze zitting wordl uitspraak gedaan nieuwe pa omtrentDo. de verschenen vrijwilligers .mede vuor de Militie; 2o. de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend: G-AAS en ,rt4l-en 5ü iler Minliewct bedoelden 4o. alle ove- Secrelarie dezer Gemeente zijn effen, gebloemd en gestre rig®c1rold^8®^, Plaatselijke Berichten. Amersfoort. liet Bestuur der Ver- eeniging van de H. Cath. van Senen heeft liet genoegen aan. hare geachte Leden bekend le maken, dat zij 1 Maart 1890 tot 1 Maart 1891, onder staande goederen aan de arme zieken heeft uitgedeeld. 61 lakens. 37 knssensloopen. 24 mutsen. 16 jakken. 33 zakdoeken. 32 halsdoeken. 26 vrouwenhemden. 16 mannenhemden. 7 boezeroenen. Voedingsmiddelen voor de zieken f11,13' Het Bestuur maakt gaarne van deze gelegenheid gebruik, welgemeeuden en liartelijkcn dunk te betuigen aan de leden, die door milde bijdragen het doel onzer vereeniging krachtdadig steunden, zoodat wij het nfgoloopen jaar vele behoeftige zieken kondon bezoeken en hen, van het noodige voor ziende, in staat te stellen Christus in liet H. Sacrament op een eenigszins waardige wijze in liuntie arme woningen le ontvangen. Tevens is hel ons een waar genoegen aan de Leden te kunnen mededeelen dal een onzer zoetste wen- schen vervuld is, n.l. dat we het volgend jaar onze weldadige werkkring kunnen uitstrekken tot de arme en behoeftige kraamvrouwen. Door de ruime giften der Leden daartoe in slaat gesteld zul len we In de toekomst ook dc kraam vrouwen, die de godsdienstplichten be hoorlijk vervullen, bedoelen en moeder en kind, soms in uiterst benarde om standigheden verkeerende, van hel noodige voorzien. Aangezien de meerdere uitbreiding onzer liefdadige instelling hoogere uit gaven zal vorderen, zijn wij zoo vrij de vereeniging op bijzondere wijze aan de bekende offervaardigheid en bereidwil lige liefdadigheid van Amersfoorts katho lieken aan te bevelen. Het Bestuur. De le luitenant Jhr. L. R. Ram, van de 6e batterij van het le reg. veld-artillerie te Amersfoort, wordt met 1 April a.s. overgeplaatst bij de 4c battery van dat korps, te Utrecht in garnizoen. Het aantal arbeidskaarten, bedoeld in artikel 10 der wet van den 5. Mei 1889 (Staatsblad no. 48), in 1890 door den burgemeester dezer gemeente uitga- persoonlijk voor den Militieraad moeten Tevens witte en gel verschuilen. >n a Bar ire V' Woensdag in alle nu slj^ j)el voorstel van den gemeenteraad En eene ruime keuze Nieuii le Ede lot ondershandschen verkoop 4 van hoornen aan den grintweg Ede— Hurneveld ii f 270. Voorts werd beslolen, onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten, tot verkoop aan de gemeente Ede van liet aan de gemeente Barneveld toeko mende aandeel, zijnde de helft, in de hij de verdeeling der buurt van Lunle- ren en Meu-Lunteren aan de gemeente Ede en Barneveld toegewezen gronden. Aan Burg. enWeth. werd machtiging verstrekt tol begrinling van een weg le Uarderen, aan de zijde van Boeschoten. Brillen, Pince-nez en i Up Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Vrijdag, 17, 18, 19 en 20 Maart aanstaande, zullen door liet 5. regiment infanterie, van hier, telkens van des voormiddags 10 tol des namiddags 2 uur, in de legerplaats bij Zeist oefenin gen in hel gevechlschielen worden ge houden. Soest. Door ZEx. den comm. des Konings in deze provincie is aan den heer C. J. W. Loten van Doelen Grothe, burgemeester dezer gemeente, een ver lof van drie weken toegestaan, ingaande 6 Maart. De burgemeester zal zich naar het buitenland begeven. De heer F. C. Kuypor, oudste wet houder, zal zoolang als plaatsvervangend burgemeester optreden. Aan den Soestcrberg is de wo ning van den landbouwer J. Wijnen geheel afgebrand. De oorzaak is, naar men zegt, hel bezigen door de ineid van petroleum x.y hel aanmaken dei- kachel. De vlammen werden haar spoe dig de baas, zoodat eenige oogenblikken daarna het huis in lichte laaie stond. Hel huisraad en het vee is gered, munr niet alleen de woningen maar ook twee bergen niet hooi en rogge zijn ven, Een en ander was tegen brandschade verzekerd, Eernnes, 3 Maart. Gisteren had alhier een knaapje van anderhalf jaar, zoontje van den machinist van bol stoomgemaal in den polder, liet ongeluk in de dicpi sluiskolk te vallen, en zouzeker verdronker zijn, indien niet toevallig dc zoon van don sluiswachter dit had bemerkt. Ge lukkig ook dat het kind op den rug ii het water kwam te liggen waardoor hel voor spoedig zinken werd behoed. Mei behulp van een haak werd liet kind opge haald, doch hel gaf geen toeken van leven nicer; de inmiddels ontboden genees heer slaagde er echter in de levengeesten bij het kind weder op le wekken. Laren. Thans kunnen wij met zeker heid melden, dat dc oude pastorie van de N. H. Kerk aan het Rijk is verhuurd om tot postkantoor te worden ingericht. Het gebouw zal eerst aanmerkelijk ver groot en opgetrokken worden. Dat hel postkantoor verecnigd zal worden met de telegraaf is onzeker, doch met dc tclcphoon kan verondersteld worden. Het hotel pavilloen Larenbcrg" wordt 15 Maart a. s. geopend. Lotelingen der lichting 1891, die verlangen om bij de Zeemilitie te den ingelijfd, worden verzocht daa vóór 1 April a. s. ter gemeente-secre tarie kennis te geven. In de vergadering van den Gemeenteraad op j.L Dinsdag werd o.a. het leggeld (van goederen op den wal) bepaald op 5 cent per week en per M.' Bij wijze van proef is tevens bepaald, dat de verpachting voor 1 jaar zal plaats vinden. Van den Directeur van de gasfabriek is ingekomen een voorstel tot herziening der concessie-voorwaarden, welke op vele plaatsen zeer onduidelijk zijn en telken male tol ennfliktcn aanleiding geven. Het voorstel wordt in handen gesteld eencr commissie bestaande uit de H.H. Schutte, Platte en Stiphorst. Van de leening, groot f20.060, wor den uitgeloot de no's 8 eu 18. De Burgemeester legt den Raad een plan voor van de losplaats aan den weg naar de .Gooische Boer." De af meting van de havenkom wordt vast gesteld op 25 M. in het vierkant. De heer Schutte drukt den wensch uit, dat de overeenkomst, door B. en W. met den heer Brandhoff te sluiten, vóór de definitieve vaststelling aan de goed keuring van den Raad zal onderworpen worden Tot sub-ontvanger der Aeeijnsen alhier is benoemd de heer P. Alkemade, gemeente-secretaris. Haarden. Naar wij vernemen, heeft alhier eene vergadering plaats gehad van anti-rerolutionnaire kiezers, lot het vor- Veenendaal Alhier heeft een geval van mazelen met doodulijken afloop plaats gehad. Hot gclal lijders, ofschoon de ziek te geen kwaadaardig karakter vertoont, neemt nog irnmer toe. Apeldoorn. Tot Voorzitter der R. K. Kiesvereeniging alhier is, i pluiits van den heer O. H. Savenije nociud de lieer E. J. Sloeriiaan. overige funcliën der bestuursleden zijn verdeeld als volgt: 2e Voorzitter, de lieer A. J. Aarnink, te Loenen; le Se cretaris, de lieer D. IJssoldijk, le Apel doorn; 2e Secretaris, de heer W. M. llugciiians, Ie Broekland; Penningmees ter, de lieer W. Vloon te Apeldoorn. Naar wij vernemen, is Dr. Seliaep- man verhinderd de aangekondigde lezing op a.s. Maandag alhier te houden. Wiiarschyiiiyk zal die lezing nu op een nader te bepalen tijdstip plaats hebben. 4 Mrt. Ter Veemarkt besteedde de volgende prijzen; neurende Koeien. f90 a f145, guste dito f70 a flOO, drachtige Vaarzen f70 a f120, guste Pinken f 50 a f85, l-jarige Stieren f20 a f35, Kalveren f40 a f55, allen per sluk. Handel traag. Zeist. De heer Valtcr, direcleur het post- en telegraafkantoor alhier, heeft, by zijn vertrek naar zijne nieuwe standplaats Leeuwarden, van de ingezc- lenen een Aandenken gekregen bestaan de in een prachtig cilinder-Schrijfbureau. Dit geschenk werd hem aangeboden door eene commissie, onder eene hartelijke loespruuk van Jhr. van Reenen. Door het Ministerie van Oorlog is besloten eene groole verbetering aan te brengen in den toegangsweg tot de leger plaats hij Zeist. Moesten tot nu toe de troepen door het mulle zand heen van den Amersfoorlschen straatweg in liet kamp aan te komen, zoo is thans besloten een straatweg mei water-afvoer aan te leggen. De koslen voor dil werk zullen ongeveer 4000 bedragen. Driebergen. Zaterdag middag ren twee kinderen, een jongen van elf, en een meisje van dertien jaren uitge gaan om in liet hosch voor hunne ouders hout te sprokkelen. Nadat zij hun zak jes vol gegaard hadden, hebben zij de onvoorzichtigheid gehad zich op het ijs le begeven, hetwelk nog in den vijver in hel bosch Kraaijbeek was. Toen zij op hel midden van den vijver waren, schijnt het ijs hen niet meer te hebben kunnen drugen. Om half zes, kwam een vrouw niet het naar huis gaan den vij ver voorbij, en zag in 'c midden een wak, waarin een meisjeshoedje dreef. Dadelijk vermoedde zij, dat hier een ongeluk had plaats gehad. Spoedig riep zij manne lijke hulp in. die met ladders beproef den de noodlottige plaats te bereiken dal echter ondoenlijk bleek. Hel ijs kon geen ladder en man meer dragen. Een der omstanders kwam op het denkbeeld een schuitje te halen. Hiermede en met krach tige inspanning slaagde men er in, het meisje onder hel ijs uittehalen. Oogen- blikkelijk wendde de aanwezige genees heer de Heer J. B. Meenk al hel moge lijke aan, om de levensgeesten op te wekken, doch alles was tevergeefs. De pogingen om den jongen te vinden, bleven des avonds vruchteloos. Zondag morgen slaagde men er in het tweede lijkje op te vissehen. 'tj« en een bijltje hebben medegenomen. Den volgenden ochtend waren ze nog niet recht, zoodat men vermoedt dut de kinderen T op een ijsschots zeewaarts gedreven, of door el ijs gezakt en zoo om hel leven gekomen Zekere N.. die met een hondenkar inde eken van Doom uit venten gaat, geraakte nder een aankomenden trein. Daar de weg behoorlijk was afgesloten, vermoedt men. dat n de kar lag le slapen en dus den trein heeft opgemerkt. De ongelukkige was ter- - Te Ingen in de Neder-Belnwe werden Dinsdag half negen de bewoners opgeschrikt door een Hinken donderslag. De lucht was don- er, de wind WZW. en stil; na den slag (ïeeuwde hel eenige minuten groole vlokken, lm 9 uur was dc luehl weer geheel helder. - Het O. M. hij de Rechtbank te Winschoten eoft volgens het A'. r. tl. legen F. F, 34 jaar, hel-veldwuchtcr te Vcendnm, en P. B.. 27 jaar, lureclioussOe te Muntendam, een gevangenisstrai an I maand gerischl, omdat zij den Heer J. Hora Adoma, fabrikant te Hnizuin, die zich op October te 'Veondam lievoml om zaken te in, opzettelijk en wederrechtelijk van zjjne Iheid hebben berooft! cn een nacht in het hot hebben opgesloten, waar twee dronken «men hun roes lagen uil te slapen. - De politie te Leeuwarden heeft een gezin, itaande uit vrouw en v|jf kinderen, ontdekt, I in een moeilijk te beschrijven toestand van ren heeft op zich gonomen. Als eene zeldzaamheid kan vermeld wor den, dat hjj de loling to Ginneken, hij Breda, de derde zoon uit 46n huisgezin liolzelldo num mer trok, dut ook zijn twee oudere broeders getrokken hadden, Bij hel station Groningen heeft Dinsdag- - avond dc vroegere machinist bij de Staalsspoor- loreo. Hjj wilde zich begeven naar Schcemda, waar hjj geplaatst was bü het waterreservoir en stak de rails over om een vrjjbiljel te halen voor den volgenden dag. doch geraakte onder een rangeerende locomotief en werd onmiddel lijk gedood. Do ongelukkige laat eene vrouw n twee kinderen n In liet gehucht Dorst, tusschen Ooslerhout en Breda, ligt een zoogenaamde brandkuil, waarin naai verzekerd wordt het water nog nooit berroien is geweest, hoewel het in verbinding inel slooten staat. Vooral des mor gens slügt daaruit damp op, en toen men ge durende den strengen winter eene hoeveelheid ijs er in wierp, smolt dit onmiddellijk. Kr zal eon ondorzosk gedaan worden naar de oorzaak van dil verschijnsel. De landbouwer G. J. Jansen op Henge- veld, onder Holten, die Maandag jl. door het schrikken van zijn paard voor den spoortrein tens bet U. D. hebben Zondag bij het en van hel vaandel van het regiment cliulterjj te Rotterdam, wanordclijkho- s gehad. De schutterij werd be- wiljjkt i r het n Gemengde berichten. Twee jongetjes van W, U., te Lemmer, resp, lt cn 12 jaren oud, zijn Dinsdag middag zonder medewelen hunner ouders naar liet ijs gegaan, vermoedelijk om le vissehen, daar tij zetten. Toen de politie met een inspecteur aan liet hoofd in grooter aantal verscheen, stond de menigte zóó dicht op elkander, dat er geen doorkomen aan was, zoodat de meeste agenten van politie achler het volk stonden, in plaats Toen de politie ruim baan wilde maken, kwain er verzet en ontstond er wanorde. Ze kere J. weigeide zich te verwijderen, en toen de agenten hem daartoe wilde dwingen, kreger. zü hel met anderen te kwaad. J. kwam daarop los en nain de vlucht in de Eendracblsstraal. gevolgd door agenten en een zwerm publiek. Wederom werd hjj nu door de politie gegrepen, en andermaal wilde het publiek hem verlossen, waarop men handgemeen werd met do politie dia met sleenen en vuil werd geworpen, Kinderen werden omvergeloopen, vrouwen vielen flauw. Een onder-inspecteur en 4 agen ten van politie werden tegen den grond gedrukt. De politie zag zich daarop genoodzaakt gebruik le maken van de sabel voor eigen verdediging. De Kendrachtstraat werd schoon geieegd, en menigeen bekwam hierbjj een schram, sloot of klein wondje, doch geen van ernsligen aard. J. cn een andere belhamel werden overgebracht naar hel politicbureau aan de Witte de Wilhstraat, waar tegen J. proces-verhaal is opgemaakt. Inmiddels nas het vaandel in ontvangst ge nomen en trok men daarmede na\r do Wester- slruet, begeleid door de muziek en gevolgd door de duizonden menschen. Dat de politie niot tjjdig genoeg aanwezig was aan den Eendrachtsweg, moet daaraan liggen, dat door den kapiL-adjndant schriftelijk aan de politie keonis gegeven was, dat men van de beurs zou almarcheeren te Vu uur, doch dil is geschied te 1V, uur. De afdeeling van hot Algemeen Ned. Werkt. Verbond onder voorzitterschap ran den beer de Graat, heeft afgekeurd, dal de Zondag was lan gen van den gewezen naar den menwbenoem- den kolonel-commandant Do olflcier van justitio te Heerenveen. vergezeld van de geneesheereu Rink es en Kijlslra den griffier Hulst «n den rijksveldwachter Eel, heelt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak

De Eembode | 1891 | | pagina 2