Bleken overal het hoofd op en brengen niet alleen de regeering, maar zelfs hel koningschap in gevaar. Aan de Bank van Portugal zijn zooveel deposito's op gevraagd, dat niet langer aan alle op vragingen kan voldaan worden en de regeering tusschenbeide is moeten ko men. Een koninklijk decreet heeft nu een uitstel verleend van 60 dagen voor alle wisselbetalingen. Dit besluit heeft een groote paniek in Portugal veroor zaakt. BUITENLAND. De behandeling der Legerwet in de Tweede Kamer is steeds voortgezel, niettegenstaande door verschillende leden daartegen bezwaren zijn ingebracht. De heer Van Houten diende eene motie in om liet verdere debat te verdagen, ten einde de volgende Kanier niet te binden. Deze motie werd evenwel met 51 tegen 44 stemmen verworpen. Alle katholie ken stemden als één man vóór (ook de heer Diepen had des morgens zitting genomen) terwijl ullc Anli-revolulion- nairen, uitgezonderd de lieer llubcr, tegenstemden. Ten gevolge van die aanneming is Woensdug de Behandeling der artikelen begonnen. Deze kan nog tol zonderlin ge uilkomsten leiden, zooals reeds bij de behandeling van een paar artikelen is gebleken, waarbij de minister tie han den vol had en waarvan erzeifs één is verworpen. Aan het Koninklijk paleis te Am sterdam is het .bericht ontvangen, dat Z. M. de Keizer van Duitsehlaiid in de laatste dagen van Juni Amsterdam komt bezoeken. Ma van daar uit een bezoek aan den Haag te hebben gebracht, komt Z. M. weer te Amsterdam terug en zul bij zijn vertrek door de Aiiisterdainschc water-sport op grootsche wjjze uitgeleide gedaan worden nuur Llmuideii, alwaar eene oorlogsvloot, uit Kiel derwaarts gekomen, Z. M. zal opwachten. Het programma der feeslelijkheden bij de komst van H.H. Majesteiten te Amsterdam is thans vastgesteld. Wij ontleenen daaraan het volgende: Dinsdag, 26 Mei, den dag van aan komst, zal er des uvouds cour zijn voor dames. Woensdag-ochtend gtoolcuudiën- tie voor autoriteiten. Woensdag-middag te 2 uur eerste steenlegging van liet nieuwe Buiten-gast huis, alwaar groote toebereidselen voor de ontvangst zijn gemaakt en door een kinderkoor van 5000 leerlingen van open bare en bijzondere scholen en een man nenkoor van 12 liedertifels diverse ge zangen zullen worden uitgevoerd. Hel Vaderland ontving uit Para maribo een telegram waaruit blijkt, dat een kloeke hand en een ernstig hoofd aldaar hoog noodig zjjn oin de veront ruste gemoederen te doen bedaren. Het Ïepeupel treedt er oproerig tegen de urgerij op. Eenige personen zijn reeds gewond en de handhaving der orde wordt bemoeilijkt door de onecnighcid tusschen den Gouverneur en den Pro cureur-Generaal, de heeren Lobman en Kalff. Hetzelfde blad gaf Donderdag het volgende bulletin: Toestand zeer verergerd. .Meerdere personen zijn verwond. De Blaten zen den een telegrafisch adres aan den mi nister met het verzi ek den Gouverneur telegrafisch te gelasten, den Procureur- Generaal KulfT in het beteugelen van de oproertjes de vrije hand te laten. Uit den Haag meldt men dat de nieuwbenoemde Gouverneur van Suri name, Z. Exc. Jhr. Mr. T. A. J, van Asch van Wijck, aldaar is aangekomen en zjjn intrek heen genomen in het Hó- tel den Ouden Doelen. De katholieke kiesvereeniging Recht en Orde te Amsterdam heeft opgehou den te beslaan. Het besluit duartoo werd genomen niet 26G tegen 3D stem men in eene vergadering, op verzoek van 20 leden gehouden. Toch zullen de katholieke kiezers van Amsterdam niet zonder voorlichting blij ven, want terstond nadat het besluit tot ontbinding gevullen was, kondigde de heer Smit aan dat „De Katholieke Kiesvereeniging van Amsterdam" ge constitueerd is, waurvan de grondslag allen partijtwist buiten sluit en vrede, vertrouwen en onderlinge waardeering zullen terugkeeren. De burgemeester vun Amsterdam heeft van iemand, die builen woont, doch in de hoofdstad zijne zuken uitoefent, voorzedeljjk verschuldigde belusting f tiüü ontvangen. Plaatselijke Berichten. Ameraloort. Ter buitengewone zit ting van den Gemeenteraad van Amers- foortopZaterdagjl.isdoor den burgemees ter Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, door Hare Majesteit de Koningin-regentes tot het bestuurder kolonieSuriname geroe pen, mededeeling gedaan, dat hij deze eervolle onderscheiding heeft aangeno men en dientengevolge verplicht was zjjn ontslag als burgemeester dezer ge meente aan te vragen. Hij bracht in herinnering hel achttal jaren, waarin hij aan het hoofd der ge meente mocht staan en den steun, dien hij in dat tijdsverloop van den raad mocht ondervinden. Bij zjjne benoeming tol burgemeester was Amersfoort hem nog weinig bekendtoch aarzelde hij niet, zjjne beste krachten aan het belang der gemeente te wijden en nu mag hij uit de volheid zijns harten zeggen: ik heb Amersfoort lief! Is de taak, hem nu op gedragen, eervol, die te Amersfoort kan voor liet oogenlilik gerekend worden vervuld le zjjn, maar toch valt hel hem mociljjk van deze gemeente le scheiden, waarin lijj zoovele aangename jaren heelt doorgebracht. Vervolgens bracht hij een woord van dank aan den raad voor de waurdeering zijner voorstellen, ook al mochten die niet altijd instemming ver werven; aan de leden van het dagclijksëh bestuur, bijzonder aan den oudsten wet houder, den heer Croockewit, die zoo herhaaldelijk zijne plaats moest innemen niet minder den waardigen secretaris, den heer Sehcllus, zjjn rechterhand bij de behandeling der gemeentebelangen, die bijnu veertig jaren met onbezweken ijver dien werkkring heelt waargenomen aan alle ambtenaren le gelijk voor hun ijver en toewijding, die niets te wen- sehen overliet. Met dun wenseh, dat Amersfoort in hloci moge toenemen en de bede dut ons dierbuur vaderland en zijne koloniën onder de regeering van onze geliefde Koningin-regentes in hclcekcnis mogen toenemen, en de kroon nog langen tijd moge gedragen worden door onze jeug dige Koningin, werd deze rede besloten. De wethouder, de heer W. A, Croo ckewit, nam als oudste raadslid hel woord om als tolk van den raad en van Amersfoorl's ingezetenen er op te wijzen, dut dit achtjarig tijdvak voor de gemeelde veel goeds heelt tot stand zien komen door de werkzaamheid van den burgemeester en dut deze steeds een open oog had, daar waar nood le lenigen viel of weldadigheid was uit te oefenen. Met leedwezen zien wij u ver trekken, dus vervolgde hij, maar onze beste wcnschen vergezellen u nuur die verre gewesten, die wij hopen dal on der uw bestuur lol grootereu bloei zul ten geraken. De lieer van Asch vim Wijck dankte ten zeerste voor deze woorden, betuig de dat zijne helde voor Amersfoort niet zou verminderen cu verzocht ten ■lotte met hem iu te stemmen met den wenseh „Leve Amersfoort!" Zoowel de leden van den raad, die staande de redevoeringen hadden aan gehoord, als liet publiek, hieven geza menlijk dien kreet uun, welke gevolgd werd door eene nlgcmecne toejuiching. Daarna sloot de voorzitter de verga dering. Nu vermelding van het bovenstaande voegt het ons een woord te spreken. De eerste indruk, dien wij ontvingen bij de tijding dat de burgemeester, Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, benoemd tot Gouverneur van Suriname, onze stud guut verlaten, was een gevoel van leedwezenwant het gemis van dien geest van werkzaamheid in het bestuur door het hoofd der gemeente, zal een verlies zijn voor ons, ingezetenen van Amersfoort. In hem 't verheugt ons hem dien lof als eene dankbetuiging te mogen geven vonden wij een rechtvaardig man, be zield met een oprechte meening voor het welzijn der gemeente in haar heelen omvang, gewaardeerd door alle purljjeu, die mogen getuigen, dat hjj, gedurende zijn achtjarigen diensttijd als burgemees ter van Amersfoort, getrouw uaii eed en plicht, met groote werkzaamheid, onver moeid, naar geweten, de belangen der gemeente Ier harte nam, en in die be langen allen begreep, ook de behoeftigen en ungelukkigen, die hij le hulp kwam wier nood voorul in den lahtsten stren gen winter, als gevolg van zijn initiatief, zoo grootmoedig dooi Ainersfoorts inge zetenen werd gelenigd. Dit verlies voor ons moge winst en zegen baren voor Nederlunds kolonie Suriname. Dih'ir is een man noodigeen man wiens rechtvaardigheid in het bestuur door wijsheid en voor zichtigheid wordt geleideen man die met zachte handen, maar krachtig het bewind voerteen man die alles voer allen isvoor allen, want ook daar zijn zoo vele ongelukkigen, die de handen en armen uitstrekken om hulp en be scherming. Voor hen vooral een be schermer Die man moge zijn onze hooggeschatte burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wjjck. God schenke hem de noo- dige krachten en zegene zijnen arbeid Heil cu Znterdag voormid dag van ÏO (ot 11 uur zal er op het KaïulliuiM gelegenheid zijn out van den UurgeuieeNtcr uf- MClieid te nemen. Ter gister gehouden veemarkt waren vcerlig runderen aangeroerd. Voor guste koeien besteedde men f 110 a f 150; voor kalfkoeien f 130 a f180; kalfvaarzenf 100 a f 140; pinken f 40a f80. De handel was redelijk. De le luit. J. L. Ten Bosch, van het le reg. veld-artillerie is be noemd lot adjudant bij het corps en bestemd voor de lie afdeeling te Amers foort. Hoogland. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad op Dinsdag 12 Mei zijn uilgebrncht op den Heer J. Wolfswinkel 08 cn op den Heer C. van Dijk 35 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Hilversum. Dinsdag 1.1. werden we reeds in het vroege morgenuur door brandalarm verontrust, waarna bleek, dut in een perecel in de Lang-slmat brand was uitgebroken. Door inmiddels aangewende hulp wist men spoedig het vuur te dooven en verdere uitbreiding al aanstonds te keeren. Soest. Het dag. bestuur heeft bericht ontvangen, dat van 10 tol 20 Aug. de staf van tiet regiment cavallerie uit den Haag niet de muziek hier iu kwartier komt. Bovendien moet aan het 3. en 5. cscudron van genoemd regiment, bestaan de uil 15 o(Beieren, 225 minderen en 250 paarden, een onderkomen ver- schnfl worden. Het zal dan levendig ge noeg in ons dorp zijn. als men bedenkt, dut iu dieilzelfdcn tijil iu het kamp hij Soeslerherg 0000 man ligt, waaronder liet regiment grenadiers en jagers en nog twee regimenten infanterie. Naar men verneemt, zullen aan de oefenin gen, die alsdan in deze slreken gehou den worden, 12000 man deelnemen. Laren. De herslcmming van II. Dinsdag voor een lid van den raad heeft geleid tut den uitslag, dat Je lieer I'. van den Brink Cz. is gekozen mei 40 stemmen, terwijl de heer K. van den Brink Cz. 32 stemmen behaalde. Van do 149 kiezers stomden er 73. Een briefje word, al" het vcroischte zegel minnende, van onwaarde verklaard. Do hoor W. Pandelaar alhier is 1,1. Maandag eigenaar geworden van hel huis van I'. Schaapherder voor f 1055 en van de tweo huizen van de Gez. van Eek voor f980. Hel bouwland, dal dien dag ook publiek werd verkocht aan den Hoer Jhr. Hartson te 's Hage, bracht op f345. Het voornemen schijnt te bestaan mn in de Gooische heide onder deze gemeente nevens de Nieuwer Amstol- schc oen Amslerdamschc waterleiding nnn to leggen. Wel een toeken, dat hel Gooi een door en door gezonde streek is. Busstwi. Voor hel tijdvak van I Juni lot eu inct 31 Augustus u. s. zul het Rijks-lelegriiiifkanloor alhier op werkdagen open zijn van 8 uur voor- lot 'J uur namiddags. Dc diensturen op on- cn feestdagen blijven onveranderd. Zaterdag morgen werd in een sloot alhier gevonden hel l(jk van H. Blaas, spoorwegarbeider. De man moet vrijdagavond laat te water geraakt zijn. Hij laat een groot gezin na, waaronder zeer jonge kinderen. Gevonden en ter secretarie gede poneerd 1. een bloedkoralen halsketting met gouden sloolje. 2. een schaar. WJkerk. In den lijd van ééne maand zijn alhier aangekomen ll2vischschuilon me! haring, die te zamen 30,800 tul of 6,100.000 stuks hebben aangevoerd. De prijs was van t4 tot 60 cis. per tal of 200 stuks. 12 Mei. Ter veemarkt werden aangevoerd 275 stuks rundvee. Men besteedde voor melk- en kalfkoeien I 150 a f230, vaarzen f 100 a f 150, guste koeien f90 a f140, hokkelingen f80 a f 95, kalveren f 30 a f50. Handel vrij levendig. Baxneveld. Tot tegenschatters voor 's rijks prrsoneelt belasting zijn benoemd de lilt. E. J. Haanschoten, W. Blokhuis, G. Broekhuizen en K. van Wagensvcld. Door den Raad dezer gemeente is jl. Zaterdag besloten om de gasfu- briek van de eigenaresse barones Van N'ugell voor eene som van f 'JOOO over te nemen, mits de directeur der fabriek, welke haar tot 1 Mei 1899 in huur heeft, legen vergoeding afstand van zjjn huurcontract wit doen. Hiervoor zal hem door den Raad f 1500 worden aangeboden de direc teur vraagt echter f'3000. Loosdrecht. Onder de runderen van den veehouder W. K. alhier heeft zich een geval van miltvuur met doo- delijken aftoop voorgedaan. Veenendaal. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de open bare school te Gelderscb-Veenendual is benoemd mej, M. Klomp. 13 Mei. Bij redelijken handel be steedde men Ier voorjaars-veemarkl voor kalfkoeien flOO a f200, guste koeien f80 a f 150, dito vaarzen fSO a f 120, kulfvaarzen f90 a f 150, pinken f30 a f 100, ospiuken f40 a f80, slierpinken f-40 a f60. Apeldoorn. Maandag middag, per trein 12.48, arriveerden de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Oorlog, de heeren Jhr. G. Hartsen en J. W. Bergansius. Door een bofrijtuig afgehaald, wer den de Hoogwaardigheids-bekleeders door H.M. de Koningin-regentes in audiën tie ontvangen en keerden te 5.20 uur weder naar de residentie terug. Hun komst wordt in verband gebracht met maatregelen, die voor de aanstaan de komst des keizers van Dultschland zullen worden genomen. Sedert haar terugkeer op het Loo volgt H. M. Koningin Willtel- iiiiua haar gewone leefwijze cn zijn ook de lessen herval, die door de buiten landsche reis waren afgebroken. tl. K. H. de Groothertogin van Saksen Weimar-Eiseiach wordt dun 20 Mei a. s. voor eenige dagen op het Pa leis het Loo verwacht. Na het bezoek aan Amsterdam en Rotterdam zal H. K. H ook nog enke le dagen in de Residentie doorbrengen. De heer F. St'ers, eerste onder- s tal meester van wijlen Z. M. den Koning, zal met ingang van 1 Augustus n. s. eer vol van die betrekking worden ontheven, met toekenning van pensioen. Ruim 48 jaren mocht de lieer Steers aan liet Koninklijk staldepartement ver bonden zijn, en r "iool hij voortdurend liet volle vertrouwen der vorstelijke personen. Tot schatters van de bosschen op het Koninklijk particulier domein alhier zijn benoemd de heeren: II. J. Kok An kersmit, H. Mouw Tz., beiden van Apel doorn, en van Oudenampsen Sr. van Zulphen. 13 Mei. Ter veemarkt besteedde men de volgende prijzenneurende koeien f95 a f155, guste dito f/0 a f125, drachtige vaarzen f75 a f130, guste pinken faOafSó, 1-jarige slieren f 20 a f30, kalveren f35 a f45, ossen om vet te weiden f90 af 170, allen per stuk. Handel vlug. Zeist. Door de Sliclilsche trainway- maatschappij wordt gedurende de beide Pinksterdagen de dienst uitgebreid, cn zullen eenige ritten meer van hier imnr Utrecht en omgekeerd gedaan worden. 13 Mei. De heer W. van Oostcr- wijk Bruijn, die om gezondheidsredenen in liet buitenland verblijft, heeft zijn ontslag als raadslid d :zer gemeente aangevraagd. Utrecht. Op de maandag alhier ge houden paardenmarkt waren 745 paar den en veulens aangevoerd. De paarden worden verkoeld van f 30 lot f 900, de veulens van f 100 .lot f270. De handel was vlug en er waren veel binnen- en builenlandsclie kooplieden. Gemengde berichten. De Rechtbank (e Leeuwarden heeft den koopman J. T- le Haskcrdyken, wegen» liet vervoer van een schaap, dat aangcln.it was door een liesmetlciyke ziekte, in honger beroep ver oordeeld tot 15 boete. Do kantonrecbler te Sneck bad hom wegens die zaak ontslagen van rechtsvervolging. Ten gevolge van een lek in de leiding en daardoor reroorzaakte ophooping van gas lunchen het plafond heeft te Nymegon Ion huizo vnn den heer A. J. Houwen» eene geweldige gas-ontplolflng plan:» gehad, waardoor een aantal vcnslorruilon, spiegel», schilderijen en andere meubelen werden verbrijzeld en het plafond zelfs aan splinter» werd geslagen, tielukkig is niemand hg het ongeval verwond. - Te Arkel werd een zesllcnjarig meisje door haren vader ia het diepe kanaal, waarbij hy woonde, verdronken gevonden. Men h"gon ecliter terstond de bekende voorschriften toe te possen eo had, na eene langdurige behandeling, do voldoening, dat hel mcisjo wederom tol bewustzijn kwam. De Homeinscho politie heeft oenige leden van eene bende falsarissen en valsche munters, die er bovenal work van mankten efleeton te ver- valsohcn, gevangen genomen, De lieden zijn in deu val geloopen, doordat een politiebeambte, die bet bestaan van de bende reeds lang vermoedde, zich had ultgegaven voor een bankier uil Rome cn met hen over den verkoop van de vervalsehte stukken in onder handeling was getreden. Eenige jaren geleden Is in Arahié een lachplant ontdekt, welker zaad. dat veel over eenkomst heelt mol spcrsicboonljes, tol meel genuien cn zoo gebruikt, de mcnschen in een uitgelaten stemming brengt. Zy, die het gebruikt hebben, beginnen luid te lachen, le zingen, le dansen en de grootste gekheden te doen. De vrootykc bui duurt ongeveer een half uur. Zoo dra de werking ophoudt, valt bij, die er aau onderhevig was. dood vermoeid in diepen slaap, en weet by -Jn ontwaken niets meer van het geen er gebeurd is. In den tuin van liet ziekenhui» in do AI- sertlrnsse le Berlijn was dezer degen een aun vervolgingswaanzin lydend man. die met andere krankzinnigen onder toezicht wandelde, onver hoeds in een boom geklommen, tol op den lioogstcn Uk. De ongelukkige was er niet toe te bewegen nanr beneden te komen. EinJelük liet dc directie de brandweer luiendeze kwam met ladders, lynen, enz., cn volbracht het werk maar in een hall uur tyds. De krankzinnige was door nl dc toebereidselen, welke hy zag maken, angstig geworden. Men vreesde, dat hy nanr beneden zou springen, en men hield rondom den boom vangdekens gereed. Twee brandweer mannen klommen toen naar boven, achter den rug van den vluchteling, en bonden hem snel met een voel aan een lak vast. Op dal oogen- blik liet de man zich vallen, maarhü bleef aan den vastgebonden voet hangen. HU werd nu spoedig verder gebonden en, ondanks zjjn wan hopig tegenstribbelen, aaneen touw neergelaten, nadat andere brandweermannen zeer vlug de lakken onder hem hadden afgezaagd. De druiventeel! en wjjnbouw hebben in de Vereenigde Staten van Noord-Amerlka «ene verbazende uitbreiding gekregen. Hel gebeele vermogen, in deze cultuur betrok ken, met inbegrip van de waarde van den grond, machinerieën en verdere aanhoorigheden, wordt gesehal op 389 tnillioen gulden, lerwjjl 100,780 personen zich er mede bezig houden. In de Staten New-York en Pennsylvania wor den er 51.000. in Illinois, Indiana en Ohio *1.683. in Kansas cn Missouri 17.306, in Geor gië. Noord-Carolina, Tennessee cn Virginie 17.0111 en ten laatste in Calilornie 113,130 acres mede bebouwd. De opbrengst was in 1889 lol 14'. millioen gallons gestegen terwyi enorme hoeveelheden druiven, zoo voor lafelgebrulk, als wel gedroogd inden vorm van rozUnen, voor exportatle werden bestemd, De onlangs overleden Engclsche volksver tegenwoordiger Tapling heeft zyne postzegel- verzameling. welke op een waarde van f800,000 a f 1.000.000 geschat wordt, vermaakt aan het Brltsch Museum. Van hoe groote waarde sommige dier kleine irankeerzegelljes voor dc liefhebbers zyn, kan biyken uit de volgende cy'fcts: De blauwe pen eepostzegel vau Mauritius 18*7 word op de jongste Purijsclic beurs voor 5000 francs gano- leerd, De verzamelaar, die onlangs in den op Mauritius verschijnenden Monitmir verklaarde te willen huwen met eene dame, die een harts- tochtcljjke vorzamelaarsler en ia hel bezit van genoemde postzegel was, vorderde dus een groo ter kapitaaltje lot bruidschat dan men opper vlakkig zou meenen. Postzegels van Réunion 1851 zijn gemiddeld 3000 francs, Spaansehe van 1850 en 185* 1100 francs en postzegels van Hawaï, eerste uitgifte, 500 en 1000 francs waard. tn het laatst van het vorige jaar heeft liet dagblad The World, to New-York liet nieuwe reductie-bureau betrokken In de Pulltzcrbuilding, een reuzengebouw van 16 verdiepingen, dit thans onder de wonderen der nieuwe wereld is opgenomen. De ft'oi-Mzell, in zyn legenwoor- digen vorm een stichting van Joseph Pulitzer, is hel hoofdorgaan der democraten en geeft een zeldzaam voorbeeld van ongekenden btoei in het beslaan eener krant, want binnen den tjjd van vier jaar steeg de oplaag von 12.000 tol ruim 300,000 exemplaren per dag, terwijl de ad- verlentiën vermeerderden van 86,000 tot800,000 per jaar. Liefhebber» vau cüfors-kunnen zich amu seeren met de volgende opgaven. Het blad heeft sedert 1883 meer dan 9k millioen ponden wit papier verbruikt: een hoeveelheid, die slechts door 2870 paardekraelilcn kon worden voortbe wogen. Netjes opgevouwen zouden die bladen een stapel vormen van *93'mijlen, dus tach- ligmaal liooger dan de Mount Everest. De hoe veelheid inkt bedroeg in dat tjjdperk 1.5 mill, ponden, enz. Het reuzengebouw, dat thans de World lot zetel dient, heeft een hoogte van 375 Eng. voelen cn een gewicht van 68 milt. ponden het bevat 1000 vensters, 500 deuren en in zyn geheel materiaal voor 150 gewone huizen. In de hoogste verdiepingen van het eigenlijk ge bouw en den reuicnkocpel met kopeien dak, welke zich daarhoven verheit, troont de redac tie van hel blad, terwyi de drukkerij met hare onderaldcellngcn onder don grond is verborgen; de administratie, verzending, enz. geschieden in de benedenste verdiepingen. Het overige ge deelte van het gebouw bevat 189 prachtige kanloorlukalen. die, evenals de rcdaclle-bureaux in de hoogere luchtlagen, allen door middel van liften gemeenschap houden met den beganen grond. Hel gcWlc gevaarte kostte niet minder don 3' I millioen dollarseen som, die gebeel werd betaald uit de veibazende winsten van hel blad, welk slygend succès nis volksblad wellicht alleen door hel /Wrt Journal wordt overtroffen. TTRKTTWIKU W8. Z. D. Hoogw. do aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Amersfoort (parochie van den II, Franeiscus Xaverius) den Weleorw. heer M. Berk; te Geesleren den weleerw. hear A. G. H. Pondes; tot kapelaan te Borne den wel eerw, heer B. Mulderte Eybergen den weleerw. beer G. A. Hackman, tn lot assistent te ft'yktrk den weleerw. heer J. W. van Beurden. Naar wij vernemen zal de ZcorEorw. Heer M. Berk. die gedurende ruim acht Jaren Pastoor was te Ruslo, eerst den 5 Juni als nieuwe Pastoor dor St. Franciscui-Xaverius- pniocliie worden geïnstalleerd. Wjj wcnschen de parochie geluk met deze benoemingdat hy vele jaren vruchtbaar worke als herder te midden zyner nieuwe kudde. Hilvaraozn. Verschenen Dinsdag mocht voor onze katholieke gemeente wel een dag van groo te beteekenis bruten. De vliggentooi op het terrein van de nieuw te bouwen kerk gaf ook den oningewijde reeds genoegzaam te verstaan, wat de parochianen in zoo grooteu getale en zelfs meerdere belangstellenden uil den rroemde in den voormorgen naar de lydelyke noodkerk deed stroomen. Nu alloop eener solemneele H. Mis met assistentie zou do plechtige eersle-steen- legging van het nieuwe Godshuis plaatshebben. Nadat alzoo ome Zeereerw. Heer Deken hel heilig Misoffer aan God bad opgedragen om 's Heeren zegen over het ondernomen bouwwerk verder af te smeeken. bega! zich omstreeks halt elt eene kleine schaar van geestelijken met tal van geloovlgen naar de plaats, waar de pa rochiekerk van den H. Vitus gaat vcrrijxsn, ten einde getuige te zyn van de indrukwekkende plechtigheid, welke de ZEw. Deken tn Pastoor zelf ging verrichten. Onder afroeping van 'e he mels legeringen werd de uitverkoren plek, weer reeds vroeger de tempel geslaan heeft, op nieuw den Heer geheiligd, daarna de steen, waarin de oorkonde met do gangbare muntstukken vsn

De Eembode | 1891 | | pagina 2