Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. 16. Zaterdag 18 Juli 1891. Vijfde Jaargang. DE EEMBÜDE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Bameveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnementsprijs par drie maanden: Franco per postf 0,40. Afzonderlijke nummersf 0,05. BureauKrommestraat, F 241, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging 06 Eembode. Prijs dar Advartastitmi Van 1 tot 6 regelsf 0.30. Voor iederen regel meer- 0.05. Onze meening. Nu de gemoederen na den jongsten strijd bij de stembus een weinig zijn gekalmeerd, nu het gezond verstand zijne rechten in zekere mate weer gel den doet, nu meenen ook wij ons ge voelen over de uitkomst der verkiezin gen eens nader uiteen te moeten zetten. En dan behooren wij op de eerste plaats openhartig te bekennen, dat het verkregen resultaat ons in geenen deele heeft teleurgesteld. Wij voor ons zien daarin eene beschikking der goddelijke Voorzienigheid, die de smeekingen van zoo menige bedrukte en angstige ziel heeft verhoord, welke het dreigend mili tairisme met schrik zag naderen. Het Nederlandsche volk zal nu verlost zijn van eene Regeeritig, die alleen aan hartstocht scheen gehoor te schenken en daardoor de waarachtige belangen des volks met voeten zou vertreden hebben. Hoe hoog waren de verwachtingen niet gespannen, toen een zoogenaamd christelijk Ministerie optrad, en hoe bitter is thans de ontgoocheling. Na de aanneming der door haar ingediende schoolwet, waarmede geenszins de voor gespiegelde verwachtingen werden ver wezenlijkt, kwam men maar al te spoedig tot de ervaring, dat voor ons Katholie ken van die Regeering niet veel meer te hopen viel. Zoo werd ons door onze bondgenooten mede alras voorgehouden, dat het Kabinet een anti-revolutionnair signatuur droeg, en daarmede werd ons te verstaan gegeven, dat wij in onze eischen zeer bescheiden moesten zijn. Doch dit alles zou voor de Katho lieken nog te verduren zijn geweest, indien men het daarbij gelaten had. Dan zou de band der éénheid onder de Rechterzijde in de Tweede Kamer niet zoo jammerlijk zijn uiteengerukt. Bij haar optreden had jde Regeering, zooals later bleek, het in ons oog heillooze plan gevormd om in ons FEUILLETON. Het Angelusklokje door Philoponos Op het verlangen des reders de man bad het naar zjjn leggen Ie druk had bet knaapje den weg naar de onderljjke woning weer inge- ■lagen, maar niet meer 100 lustig en opgetogen als wij het aantroffen bij ons eerste ontmoeten. Al drentelend ging bet verder zonder op de vlindertjes en bloempjes meer acht te slaan. Telkens herhaalde het .Vaatje druk is." Men ontwaart hieruit, wat er in dit kinder hart wel omging. Wat den kleine gezegd was, had een ongekenden indruk op hem (gemaakt. Al peinzende wilde hij achterhalen wat dat .druk zjjn" toch wel beteekenen moest, dewijl hg daarom 's vaders liefdeblijken had moeten Wel is hel diep la betreuren, dat er in het menscheljjk leven zoo weinig rekening wordt gehouden met de zachte, teedere gemoedsge steldheid der lieve jeugd. Ouderen van jaren, zelfs vaders en mosders, die in de veronderstel ling voortleven, dat zjj hunne kinderen eene goede opvoeding geven, brengen dikwerf onnadenkend het kinderhart onherstelbare wonden toe. In plaats van het kind als eene tee re plant te beschou wen en het met de uiterste zorg te bewaken dierbaar vaderland het militairisme te doen heerschen. Was het wonder, dat toen dit voornemen ruchtbaar werd er uit alle oorden des lands krachtige protesten werden gehoord, zooals er in ons vader land nimmer waren uitgebracht? Ons anti militaristisch Nederland had de weeklach ten vernomen, welke in de naburige Staten werden geslaakt over hel ondra gelijk militaire juk hun opgelegd en zou het zich nu gewillig laten spannen in het dwanggareel, door het zoogenaamd chris telijk Ministerie voor ons bereid? Met hoeveel berekening ook overlegd, toch werd de geheele uitvoering van dit gevaarlijk spel nog tijdig verijdeld. De Regeering en hare vrienden hadden niet gedacht dien geweldigen tegenstand te ontmoeten, welke zich zoo krachtig open baarde. De indiening der verfoeielijke legerwet in de Tweede Kamer werd er dan ook geruimen tijd door vertraagd, maar ten laatste meenden zij hoog spel te moeten spelen, door het óntwerp- legerwel in behandeling te doen nemen en zoo mogelijk tot wet te verheffen, waar door dan de kiezers bij de stemming zouden geplaatst worden voor een vol dongen feit. Het water steeg alzoo ook hier aan de lippen, maar de redding Gods was nabij. Reeds waf met behulp der vrien den van de Regeering goed gevonden om jaarlijks drie duizend jongelingen 1 meer naar de kazerne te sleuren, toen dit rampvolle werk uit hunne handen Of dit reden geeft tot blijdschap? Wie slechts eenigszins overweegt, hoe veel hartewonden jairlijks in duizenden gezinnen worden geslagen door het rampzalig railitairisme, zal gevoelen wat het zegt zoo geheel onnoodig die ellende des volks te vergrooten. Jaar lijks drie duizend jongelingen meer aan het ouderlijk toezicht te ontrukken en hen bloot te stellen aan de gevaren van het kazerneleven, waardoor zoo vele met de onvergeefljjkste onachtzaamheid. In bonne onnoozelheid, of anders gezegd door onverstand, meenen zjj, dat al wat er zoo in de tegenwoordigheid der kleinen geschiedt, niet den minsten indruk op hen maakt, ja zelfs, dat er door hen niets van wordt opgemerkt. En wanneer een kind somtgds in zjjn onschuld bewjjzen van het tegendeel geell, dan nog wordt zulk eene vingerwijzing niet ten goede begrepen. Zoo menige ouders vragen zich afvanwaar komt het toch, dat bjj onze kindeien nu zij nog pas de kinderschoenen ontwassen zijn, zich reeds zulke verderfelijke neigingeu ver- loonen? Maar zij trachten niet op te sporen waar de oorzaak schuilt, anders zouden zij geheel a-ders gaan handelen. Als zij hunne kinderen in hunne prilste jeugd beter hadden geëerbiedigd, als zij in hunne gesprekken, die zjj in tegenwoordigheid hunner kinderen voer den, voorzichtiger en vooral kiescher waren ge weest, en niet in de dwaze veronderstelling bidden geleetd: de kinderen hooren er toch niet naar, of begrijpen het dan toch niet, dan zouden veel ouders voor schande en verdriet bespaard blijven. En vooral wanneer moeders in hel bijzijn hnnner kinderen gesprekken ach terwege lieten, welke het kinderhart zoo diep kunnen kwetsen, dan zouden zjj later van hunne lievelingen heel wat meer vieugde beleven, dan velen nu geschonken wordt. Na deze opmerking, welke ons van bet hart moest, en welke de lezer ons ongetwijfeld niet misduiden zal, keeren wjj tot den lieven krulle- jongelieden voor tijd en eeuwigheid worden ongelukkig gemaakt, wij vragen, is zulks te verantwoorden Nu zou hier allicht de opmerking kunnen worden gemaakt, dat de libera len toch met een legerwet zouden ge komen zijn, of zullen komen. Daargela ten onze ontkenning, die in hunne on macht een degelijken grond heeft, stellen wij daartegenover de vraag Zou iemand, die in de veronderstelling verkeert, dat de glasruiten zijner woning door kwaad willigen zullen worden verbrijzeld, zoo dwaas zijn ze dan zelf in te werpen, omdat het anders vermoedelijk door anderen geschieden zal met minder voorkomend heid? De Regeering heeft derhalve haren val aan zich zelve en hare vrienden te wijten. Indien ze beantwoord hadden aan de billijke verwachting, de meerder heid der anti-liberalen zou bij de gehouden verkiezingen zijn versterkt geworden. De uitslag der stemming heeft dit inaar al te juist aangetoond. Verwonderlijk moet het echter heeten, dat zij, die met de heiligste bedoelingen tegen de legerwet hebben gestreden, zijn gesmaad en verguisd geworden, zooals in de laatste jaren op staatkundig gebied niet is voorgekomen. De geschie denis echter zal hun den lof niet ont houden, wélke hun rechtmatig toekomt. Zij hebben er voor gewaakt, dat het katholieke Nederland onzer dagen met opgeheven hoofd voor het nageslacht kan verschijnen, zonder het verwijt te moeten duchten eene Regeering te heb ben gesteund, die met hardnekkige ver metelheid den ondergang des volks ging voorbereiden. Het opmerkelijke in dit geval is wel, dat in de eerste plaats aan het katho lieke Amersfoort de val der Regee ring geweten wordt en wel hoofdzake lijk door zijn krachtig verzet tegen de verzwarende en rechtstreeks tegen ons program indruischende legerwet. Zeer gaarne zal het zich dit verwijt eenerzijds, dien lof anderzijds, laten welgevallen, bol terug, die al droomenden sukkelend zijnen weg vervolgde. Op een9 hoort bjj het angelusklokje, dat hem zoo menigmaal in bljjde verrukking bracht, in de ooren klinken. Stilstaande mompelt hjj .Moesjes klokje. Keesje bidden." En terstond zjjn petje in de handjes nemende en op zjjne knietjes neervallende, stamelt hjj zjjn .Wees gegroet Maria." meoscheo bekoren moeL Ia hel open veld, heerlijk door de avondzon als met eeu goudgloed bestraald, een biddend knaapje, dat zjjn groet brengt aan die lieve Moeder des Hemels; zoo iets is waardig om door hel penseel van een andoren Millet te worden vereeuwigd. Dit waren ook de gevoelens van twee dames, die onopgemerkt van dit treffende tooneel getui gen waren. Al wandelend in die schoone dreven, waren zij juist de plek genaderd, alwaar de kleine biddend op zjjne knietjes neerzonk. .Mjjn hemel, Marie," zegt een der beide dames, die reeds bejaard scheen te zjjn, doch met de grjjze krullen, die haar langs het gelaat afhingen, er zeer goedig en vriendelijk uitzag, .wat een allerliefst kind is dal, en welk eene voortreffelijke opvoeding moet dat wel genioten. Maar laten we ons even verpoozen, opdat we het des te beter in zjjn handeling kunnen opnemen." De kleine, van niets bewust, maakte het kruis teek eu toen bjj zjjn gebedje geëindigd had, en wilde weder voortgaan. .Och ma," zegt d» dame, die wjj Marie heb ben hooren noemen, .wat ben ik daar getroffen ofschoon wij, wat ons betreft, dit als te veel eer met bescheidenheid moeten afwjjzen. Qe voldoening van met succes te hebben mogen medestrijden tot afwering van een ramp, wier treurige gevolgen onberekenbaar zouden zijn, is voor ons meer dan voldoende. In ieder geval zijn wij thans ook daarvoor ge vrijwaard, dat wij door nalatigheid, door het niet bestrijden van den geescl van het militairisme, een veroordeelend vonnis van tijdgenoot en nageslacht behoeven te vreezen, en daarvoor danken wij God. Verkiezing voor den Gemeenteraad. Op Dinsdag 21 Juli worden de kie zers ter stembus geroepen tot verkiezing van zeven leden voor den Gemeenteraad. Daarover wenschten wij een woord tot de katholieke kiezers onzer stad te richten. Men weet toch dat het steeds onze gewoonte was, de besluiten der Kies vereeniging .Recht voor Allen," die immer onze sympathie konden verwer ven, in ruimen kring aan te bevelen eu te doen waardeeren. Daarom doet het ons te meer leed, dat deze Kiesvereeni- ging heeft opgehouden te bestaan, nu wij reeds bij de eerste verkiezing voor den Gemeenteraad haren krachtigen steun moeten missen. Ligt het aan het gemis eener R. K. Kicsvereeniging of wel aan andere oor zaken wij weten het niet dat de liberale Kiesvereeniging voor zeven va caturen in den Gemeenteraad even zoovele harer geestverwanten aanbeveelt, terwijl slechts één zetel in dat college door een Katholiek wordt ingenomen Wij moeten op die vraag het antwoord schuldig blijven, doch geven, waar zulke verschijn selen zich voordoen, aan onze lezers den raad, als eenig protest tegen deze zoogenaamd liberale vrijgevigheid, hun biljetten intevullen met den naam van den heer M. F. W. J. de Jong. geworden, baten wjj hem eens aanspreken, wel licht komen we dan meer te weten, dat ons slichten kan. .Dat meende ik ook Ie doen," zegt de ander, midderwjjl zjj de kleine naderden, die nog niet het minste ervan scheen le vermoeden, dat bjj gadegeslagen werd. .Wel lieve kleine," zegt de oude dame met innemende vriendelijkheid, .is u hier niet ver dwaald, of weet ge ons te zeggen, waar ge tehuis behoort?" .Daar!" zegt de knaap, en wjjst met zjjn vin gertje in de richting, waar de ouderljjke woning staat ,En weet uw moeder dat ge bier zjjt .Moesje ziek is," zegt bet kind, en liet daarop volgen.Keesje honger het" Dat gezegde van den onschuldigen kleine trof de beide vrouwen zoo, dat haar de tranen in de oogen welden. .Hier moeten we onderzoeken," zegt de oude dame, of de goede God ons niet op zoo'n won dervolle en Ireffende wjjze een .rm gezin san- wjist om het in den nood b(j te slaan, want zoo iets is mü nog nimmer overkomen. Beiden volgden nu het kind, «lat thans in de richting der ouderlijke woning voortging, en telkens op lieven kinderlijken toon antwoordde, als hem omtrent zijne oudsrs een en ander ge vraagd werd. De beide vrouwen, die met den kleine voort liepen. stonden in den ganscben omtrek als zeerliefdadigen godvruchtig bekend. Zoo monigen traao hadden zij afgedroogd, zoo dikwerf het BUITENLAND. De Duitsche Keizer is Maandag van Londen via Edinburg naar Bergen in Noorwegen vertrokken. Zijn verblijf in dat land zal vijf weken duren, hij be zoekt dan de verschillende fjords en reist per rijtuig over Hardanger en den Folgcfonden gletscher terug. De Noor- weegsche taalonderwijzer Astagsen zal den Keizer als gids dienen. De .Hohen- zollern" zal worden begeleid door twee Duitsche oorlogsschepeneen derde blijft te Bergen. Het bezoek van den Keizer heeft in Engeland een goeden indruk achterge laten, en vooral zijne rede in Guildhall wordt als zeer gewichtig beschouwd. De .Times" zegt daarvanDe Keizer sprak kort, maar duidelijk en ondubbel zinnig. Zijn verzekering, dat hij, met al de macht, waarover hij beschikt, de historische vriendschap tusschen Duitsch- land en Engeland zal handhaven, heoft reeds bijzondere beteekenis in den mond van een vorst, die ontwijfelbaar een groot gezag bezit, waar het de beslis sing geldt over vrede en oorlog. Maar hij bepaalt zich niet tot verklaringen van goeden wil jegens dit land alleen, doch verzekert, op categorischep toon en met een oprechtheid, die bezegeld wordt door zijn geheele loopbaan, sedert hij den troon beklom, dat zijn doel is, bovenal, de handhaving van den vrede. Hiermede wordt niet beoogd de vrede met deze of gene natie, maar met en tusschen alle natiën ziedaar het voor name doel der keizerlijke politiek. Hij wenscht te handhaven en te bevorderen de goede betrekkingen tusschen Duitsch- land en de overige natiën in 't algemeen, overtuigd dat de natiën alleen met ver zekerden vrede kunnen medewerken aan de oplossing van de groots vraagstukken van den tijd of zich wijden aan de bevor dering van handel, kunst en wetenschap. .Daily News" voegt hieraan toe dat, als de Keizer Lotharingen aan Frank rijk terug gaf, het laatste nageslacht hem als het edelste lid van zijn geslacht zou prijzen. Geen verstandig mensch zou hem van vrees of zwakheid verden ken. Hij is zoowel een staatsman als een krijgsman hij moet zijn blik richten op de toekomst. Het is te hopen, dat een tijd zal komen, dat niet ieder volk tol de tanden zal zijn gewapend. Hij kan het voorbeeld geven, dat algemeen zal worden gevolgd, indien maar de open wond wordt gesloten. lijden van hun evenmensch verza;ht, zoo veel vuldig uit menig gezin den kommer en de ellen den weggenomen. En al ward hun weldoen niet alljjd op waren prijs gesteld, al werden hunne da den nog alecos met ondank beloond, dit kon die edele zielen toch niet afhouden van hun stre ven om de armen en behoettigen, naar het voorschrift van het H. Evangelie, als lievelin gen van God le bljjven beschouwen en ter hulpe te komen. Door het prachtige weder uitgelokt, hadden zjj hunne wandeling lot de plaats onzer ont moeting uitgestrekt, iets wat anders zeer zelden voorkwam, daar bun verblijf op een groot kwar tier afs lands van daar gelegen is. Nu er echter was wel te doen, kon bjj baar van vermoeienis geen sprake zjjn. De woning, welke de kleine als de zjjne aan- vertrek en eene achterwoning bestond. De in gang was van ter zjjde en leidde in het achter vertrek, dat tot bergplaats en lerens tot stalling voor eene geit diende, die haar geblaat in de verte reeds deed hooren. Uit dit vertiek kon men in de huiskamer komen, die er, hoewel behoeftig, toen in al harea eenvoud zeer gezel lig uitzag. Aon Je eene zjjde in de woonkamer waren twee slaapplaatsen aangebracht, terwgl in den voorgevel zich een raam bevond, dat uitzicht gaf over de heide en waardoor do stralen dei- zon liefelijk speelden. Een ouderwetscbe schoor steen, waarvoor bordjes prijkten, besloeg reeds een gedeelte van het vertrek. De muren waren

De Eembode | 1891 | | pagina 1