Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No- 16.Zaterdag 16 Juli 1892. Zesde Jaargang. DE EEMBOÜE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naaiden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Yeenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnementsprijs par drie maanden: Franco per post Afzonderlijke nummers f 0,40. f 0,05. BureauKrom/nmtraat, F 227, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prij» der Advertentiin: Van 1 tot 6 regels Voor iederen regel meer d uiterlijk Vrijdagavond kende klasse uitoefenl, uit de getalsterkte liarer leden, welke op schrikbarende wijze toeneemt. Wij zullen in dit Artikel den oorsprong trachten op te sporen van het socialisme, dat als een afschuwe lijke tnisboorling der menschheid in onze dagen zich tot volle mannelijke kracht heeft ontwikkeld. Opklimmende tot den tijd der Reforma tie vinden wij zijn kiem in het protestan- J tisinehet socialisme is hel echte kind I der 16de-eeuwsche secte. De dwaling kan alleen monsters voortbrengen. In het socialisme leeft hetzelfde verderllijk revolutionair beginsel als in het prote stantisme, het is dezelfde geest, die het bezielt, dezellde kracht, die zich daarin ontwikkelt en openbaart. Het gebied alleen verschilt, waarop dit beginsel wordt toegepast en tot de uiterste consequentie wordt doorgezel. Immers het beginsel, wat weleer I.u- ther en zijn volgelingen predikten, wordt door de socialisten gehuldigd het is het beginsel van het recht aan een ieder toegekend, om te beslissen wat geloofd en gedaan moet worden. Het was dit beginsel, dat in de Reformatie de revolutie op godsdienstig gebied voortbracht, dat ruim twee eeuwen later de Fransche omwenteling baarde op staatkundig gebied, en dat I thans in uiterste ontwikkeling alles dreigt hel onderstbovenst te keeren op oecono- misch gebied. Deze drievoudige revolutie is te beschouwen als drie wrange vrueh- i ten van één boom, als drie loten uit één wortel, 't Is niet moeilijk deze innige verwantschap onderling aan te toonen. Het protestantisme predikte het vrije onderzoek, waardoor de waarheid afban- kelijk werd gemaakt van ieders per soonlijke rede. Hierdoor werd alle gezag van te leeraren verworpen, het recht i geloochend, aar. Petrus en zijne opvolgers door Christus geschonken, om de leer der openbaring ongeschonden te bewaren, te prediken, in twijfel uitspraak te doen, in strijd de hoogste beslissing uit te spre ken, en daarin de onderwerping en ge hoorzaamheid te vorderen der gansrhe kerk. Met deze ontkenning werd gevol- gelijk liet gezag om in godsdienstzaken te beslissen aan ieder toegewezen, dit recht gemeengoed verklaard van allen en ieder. Door de Fransche revolutie werd hetzelfde beginsel op staatkundig gebied gehuldigd in de bekende leus: .vrijheid, gelijkheid, en broederschap." Hierdoor werd alle gezag en recht om te regeeren van bijzondere personen omver- gestooten en gemeenschappelijk goed ver klaard van allen en van ieder in 't bijzonder; alle staatsburgers werden gelijkelijk tot staats- en regeeringszaken geroepen. Het logisch proces van dit gelijkheids beginsel vordert, dat het zich verder uit strekt tot een nog restend aangrenzend ge bied, n.l. dat der staathuishoudkundedat het in al zijne gestrengheid ook worde toegepast op het persoonlijk bezit en eigendomsrecht der aardsche goede ren. Wanneer in godsdienstzaken gelijk recht der opperste beslissing aan ieder wordt toegekend, wanneer allen gelij kelijk worden geroepen om rechtens deel te nemen aan staats- en regeerings zaken, waarom dan nipt gelijk recht toe gekend aan allen op de aardsche goe deren waarom dan niet met Proudhon logisch op dit gebied hetzelfde beginsel gehuldigd en de leus aangeheven eigen dom is diefstalwaarom dan niet met du socialisten de leer omhelsd, dal ieder gelijk aandeel toekomt in de aardsche bezittingen V Gelijk alles in de natuur zich lang zaam en geleidelijk ontwikkelt, zoo ook het socialisme. In het protestantisme ligt deszelfs kiem, in de Fransche revolutie trad het zijn ontwikkeling nader, door de omstandigheden der volgende tijden is het heden tot rijpheid gekomen en ver toont het in zich de ontzettende gevolgen, die een valsch beginsel na zich sleept, de wrange vruchten van den boom der valsche vrijheid door het protestantisme geplant. BUITENLAND. Het Fransche Ministerie heeft eene wijziging ondergaan. De minister van Marine. Clavaignac, is gevallen naar aan leiding eener interpellatie van de afge vaardigde Pourquéric de Boisserin be treffende den stand van zaken in Dahomey. De mededeelingen, door den minister daaromtrent gegeven, vooral wal betreft de scheiding van het eotn- mandu van land- en zeemacht, waren den heer Pourquérie niet voldoende. Deze deed nu hel voorstel om de Re geering uit te noodigen het commando der troepen te land en ter zee in Da homey op te dragen aan een enkelen hoofdofficier. Dit voorstel werd met 287 tegen 150 stemmen aangenomen en daardoor was liet lot van C.avaigtiac beslist. Hij diende onmiddelijk zijn ont slag in, dal werd aangenomen, waarna tot zijn opvolger benoemd werd, Bur- deau, de afgevaardigde voor Lyon, oud- professor in do philosophic. Deze heeft zich gehaast het opperbevel der strijd krachten ter zee en te land in Dahomey te verecnigen in één hand, die van kolonel Dodds, die reeds vroeger de beide commando's vereenigd heeft ge voerd. Het had weinig gescheeld of ook mi nister Rouvier ware gevallen. In den Senaat werd namelijk het ontwerp op de vier directe belastingen zeer sterk bestreden door den oudminister Tirard en kon, na verdediging door Rouvier, slechts 119 stemmen erlangen tegen 115. In de jongst gehouden Kabinetsraad is door president Carnol een besluit geleekend, hem door den minister Roche aangeboden, waarbij dilinilief bepaald wordt, dal de wereldtentoonstelling te Parijs zal gehouden worden in 1000 van 5 Mei tot 31 October. Maandagochtend te 4 uur 15 rnin. is Ravactiol terechtgesteld. Toen men hem uit de gevangenis wegreed sloeg hij gemeene taal uit. Op het schavot gekomen wilde hij spreken, maar dit werd hem belet, zoodat hij niet anders kon roepen dan: ,lrve de Republiek!" Kort vóór zijne terechtstelling schijnt hem nog een oogenblik een beter gevoel beheerscht te hebben, ulthans rnen vond in de gevangenis een brief, welke onvoltooid is gebleven en die gericht was aan den procureur-generaal. Hij dankt dezen voor de belofte van zijn portret aan zijne familie te zullen zenden en zegt daarna o.a..Als de anarchis tische partij geen andere tegenstanders luid dan eerlijke en edelmoedige mannen zooals gij, zou de .propaganda door daden'' weldra onnoodig zijn. Ik zal moedig weten te sterven en ik betreur aHecn, dat er onschuldige slachtoffers door mij gestorven zijn. Ik smeek mijne vrienden, er niet meer te doen vallen." Bij de openbare behandeling van het proces-Buschofl', in zake den kinder moord te Xanteu, voor het Hof van Assisen te Kleef zijn ruim 160 getuigen gehoord. Zonderling is het dat getuige nissen, die zeer ten nadeele van Buschoff luiden, door het Openbaar Ministerie verzwakt of min vertrouwbaar worden voorgesteld, om daardoor invloed uit tc oefenen op de juryleden, maar nog on verklaarbaarder is het dat de ambtenaar var. het Openbaar Ministerie verklaart van meening te zijn, dat Buschoff de misdaad niet gepleegd heeft en dat hij van de jury verwacht, dat deze hem niet schuldig zal verklaren. Uit het ge tuigenverhoor toch is van deze onschuld niets gebleken. De uitslag der verkiezingen voor het Engelsche Parlement begint hoe langer zoo meer belangwekkend te worden. Dagelijks winnen de Gladslonianen enkele zetels, zoodat zij in vereeniging met de lersche Nationalisten en Parnellieton nu reeds in stemmencijfergelijk staan met de tegenstanders van Ilumt Rule, n.l. Con servatieven en Unionisten. Men mag der halve veilig verwachten, dat de dagen van het kabinet Salisbury geteld zijn en de Grand Old Man diens plaats zal in nemen. Het optreden van een Ministerie Gladstone, hetwelk aan deze verkiezing te danken zal zijn, is daarom van zoo groot gewicht, omdat een hoogst belang rijke gebeurtenis, de zelfregeering van Ierland namelijk, daarvan waarschijnlijk het gevolg zal zijn. De Belgische Constituante is Woens dag bijeen gekomen. Deze eerste zitting werd groolendeels in beslag genomen door het onderzoek naar de geldigheid van sommige verkiezingen. Donderdag hield de Rechterzijde eene gewichtige vergadering. De heer Beernaert, die, zooals men weet, een voorstander is van het reterendum, zou daarin zijne partij- genooten voor de keuze stellen tusschen hem en den heer Woeste, die een tegen stander is van het referendum. Indien de meerderheid den heer Woeste wil De oorsprong vod het socialisme. Verschillende diep ingrijpende maat schappelijke quaestie's zijn aan de orde en vragen dringend om praclische op lossing. Theoretisch werden zij reeds opgelost in de verschillende Encyclieken des Pausen, die, als de onfeilbare Lec- raar van vorsten en volken, met diepen blik, bestraald door hooger licht, de hedendaagsche maatschappij door schouwde, de kwalen leerde kennen, de wonden pijlde, den weg, do midde len aanwees tot herstel en lot genezing. Wanneer de weg wordt gevolgd, de middelen worden aangewend, door den H. Vader in zijn Encyclieken blootgelegd, dan zullen de ingewikkelde vraagstukken van onzen tijd zonder stoornis der orde, zonder geweldige schokken en stooten worden opgelost. De ontzettendste beroeringen en omwentelin gen zullen worden vermeden, wanneer voor regeeringen en vorsten het dringend en herhaalde woord des Pausen niet lan- ger een stem des roependen in de woestijn zal zijn. Een der dringendste quaestie's, waarin, gelijk de H. Vader zegt, .spoedig en afdoende moet geholpen worden," is het te dier plaatse door hem behan delde .Arbeiders-vraagstuk." Ter oplos sing dezer quaestie heeft zich het socia lisme aangegord, dat zich volksvriend huichelend zjjn vijand is, dat de menigte wil dienstbaar maken aan de omwenteling, waarmede het 'thans de maatschappij bedreigt, waarbij de vroegere omwen telingen slechts kinderspel zullen blijken. Dat deze goddelooze partij inderdaad een groot gevaar is voor de heden daagsche maatschappij blijkt ons uit de monsterachtige dwalingen, welke zij verkondigt, uit het doel waarnaar zij streeft en wat zij voor ieders blik met vuurroode lettel s in het ontplooide vaandel heeft geschreven de vernieti ging van allen eigendomblijkt ons uit de ontzettende kracht, welke zij ontwik kelt, den invloed, welken zij op de wer- FEUILLETON. Bet Beapoliee van den Slaaf. Stol. 3) De Arabier schuimbekte van woede. ,Ha, vervloekte christenhonden roept hij nit, .ant woordt üij mjj zooWelnu, het zal geschieden, geljjk gij wilt. Om u de noodzakelijkheid van liegen te besparen, wordt gij allen in bel onder- ruim geworpen, en gij, hoogmoedige borst, het eerst I" Bij deze woorden doet hij een geweldi gen ruk aan den kelen van Paulus en wil hem in het vunzig kol onder in het schip stooten. waar een allerjjselijkale dood hem wacht. Opeens op het wille scapulier, dat bjj hel tooverachtig licht der maan sterk afsteekt op den breeden, zwarten rug des jongen negers. .Wat moet dat beteekenenroept hij woe dend uit, rukt het gewijde voorwerp met één greep van den hals des jongelings en slingert bet ver van zich weg, zoodat het aan een der groote balen boomwol op hel achterdek hangen bljjlL Panlns slaakt een wanhopigen kreet, halt van smart, halt van toorn 8n verontwaardiging. Maar reeds hebben de krachtige armen van den slavenhandelaar hem vastgegrepen. Men duwt hem een prop in den mond om hem het schreeu wen te beletten, en werpt hem als een sink vee in het vochtige, donkere scheepsruim. Vlak naait hem komt zjjn aan da koorts lijdende lotgenoot te liggen. Naast, op en over hem worden de christen negers gerangschik'., ver volgens de overige geboeide slaven, en daar op ode pen weigert bijna deze onincnsche- ljjke voorzorgsmaatregelen te beschrijven worden de katoenbalen gerold en inet deze wordt de geheel» levende koopwaar zorgvul dig bedekt. Nu mag vrij de kruiser de bri. gantjjn aanklampen en o.idcrzoekende Ara bieren vreezen nu niets meer. En kwam ook het onderste gedeelte der .waar" door deze vervolging om. er bljjft in ieder geval toch nog meer van over dan wanneer de geheele lading hnn gewelddadig was afgenomen. De vervolging der brigantijn wordt intnsschen heviger. Daar deze na het eerste blinde schot des kruisers hare zeilen niet gereefd had, volgt een tweede, zwaarder schot, vervolgens een derde en een vierde. Enkele kogels vallen op het verdek en vellen ecnige Arabieren onbarm hartig neer. Op dit gezicht knarsetandt de slavenhandelaar van woede. Hjj besluit, ver trouwend op zjjn list, zich over te geven eo den kapitein vnn het kruiserscbip de doorzoe king zijner brigantijn toe te slaan. Het schip draait bjj. De arme slaven, onder in het scheeps ruim op het punt run tc stikken, niet in staat om hulp te roepen, hooren boven hunne hooi den de zware voetstappon der vreemde beman ning. Zjj meenen, dut nu eindeljjk hel nar der verlossing is aangebroken hunne beulen worden nu de boeien aangedaan, terwijl zij lucht, licht en vrijheid terug ontvangen! Ach, arme zwartenJubelt niet te vroeg Op het oogenblik, dat in nwe oogen de dood strijd heerlijke beelden opwekt, loid: de slaven handelaar den kapitein van den kruiser langs de opeengehoopte katoenbalen De ofllcier en zjjne manschappen onderzoeken de lading: maar zjj zjjn nog te weinig op de hoogte van de arabische listigheid; zjj laten zicli om den tuin leiden en staan op het punt van terug te keeren. itceds hoort gij, hoe hunne schreden meer verwijderd klinken, achon bjj elke schrede vermindert uwe hoop op bevrijding. Don marteldood ot wel de slavernij, een nog vrecselijker lot dan he' eerste, staat u onver mijdelijk te wachten. Doch hoort 1 Wat is dat Zou liet mogelijk zjju Wat zooeven nog een bedrlegeljjk droom- bueld was, wordt nu verwezenlijkt 1 Plotseling keert liet geluid der schreden terug in een oogwenk en onder het luide vreugdegeroep der Europcesche matrozen worden de balen boven uwe hooiden verwijderd in het gloeiend heetc en donkere scheepsruim dringt licht en lucht binnen en het geroep van: .Gjj zjjt vrjjGi) zjjt vrijklinkt als hemetsche muziek in uwe ooren. Nog een oogenblik en talrijke behulpzame handen strekken zich naar u uit om u op het dek te trekken, waar het gezicht der tandenknarsende, geboeide Arabieren u den laatsten twijfel aan uw nieuw geluk ontneemt. Hoe echter is dal alles in zi)n werk gegaan? Toen de bedrogen Europeanen de zegevierende oog van een der christensoldaten op het sca pulier, door de maan verlicht, dat nog alljjd aan op-, dat hjj fluisterend den kapitein mededeelt. Deze keert op zijn verzoek terug, commandeert eene nieuwe, nauwkeurige doorzoeking der alles zins verdachte lading, en wat verder gebeurde, begrijpt de lezer zelf wel. De vreugdelooneelon onder de negers, die op hunne aan een wonder grenzende bevrijding volgden, zjjn moeilijk te schetsen. Zelfs diegonen onder ben, die reeds op het punt van tc sterven geweest waren, verliep alzoo in de uitbundigste jubelzangen, waarmede de Europeauen, verblijd over hunne gelukkige vangst, mei geestdrift instemden. kere scheepsruim. Dit geschiedde onder de vree- selijksle vloeken en verwenschingen. Osman echter, de slavenhandelaar, wilde den smaad der bestraffing niet ondergaan. Eer men bel beletten kon, sprong lijj van liet dek in de zee. De golven sloten zich boven zijn misdadig hoofd. Zachtjes gleed de brigantijn met de be- De dag begon aan te breken. En to;n de zon als con groote vuurbol uit de zee scheeu op te rijzen, en de ho .rlijke, met palm wouden begroeide oevers der Afrikaan- sche kust als met een gouden gloed overloog, bereikten de beide schepen l et land. De be vrijde negers slcgen er uit en zij, die christen waren, vielen op hunne knieën en verhieven dankbaar hunne handen ten Hemel. Panlns teruggegeven had. met bevende hand aan do lippen. En een traan, de eerste, dien hjj sedert h(j jongeling geworden was, weende, viel als een glinsterende dauwdroppel op liet heilige voorwerp. Er biyil ons slechts weinig ineer te zeggen over. De verloste slaven gingen nog dienzelfden inccstenornopnuinesineekteo.Paulusslootzichaan bjj eene aldeeliag missionarissen, die juist naar Net binnenland vertrok. Na verloop van weinige weken zien wij hem gelukkig en behouden teruggekeerd in het missiehuis der Witte Paters. Daar. door lal van missionarissen en hunne beschermelingen omriDgd, gezeten tus schen zijne gelukkige moeder en den goeden Pater Bcnedictus, schildert hjj in glueiende be woordingen het voorval, dat zoo schoon de woorden des paters bewaarheid heeft „Maria helpt Ja, Maria helpt, Maria heelt den geloovigen jongeling geholpenzjj heeft hem niet alleen nan den marteldood, aan de slavernij om trokken, maar hem behouden in de armen zjjner moeder, in het vreedzame verbljjf der zendelingen teruggevoerd. Hier is hjj veilig en geniet een zou zalig, zoo onverstoord geluk, als hij nimmer had durven hopen. Maar hoe lang? EuropeanenVan u hangt dit af. Blijven de nederzettingen der missionarissen, blijven de christelijke negerdorpen zonder bescherming.

De Eembode | 1892 | | pagina 1