Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. 26. Zaterdag 24 Sept. 1892. Zesde Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blarieum, Bussuin, Driebergon, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnementsprijs per drie meenden: Franco per postf 0,40. Afzonderlijke nununersf 0,05. BureauKrommestraat, F 227, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. F rij» dar AdvertentUn: Van 1 tot G regelsf 0.30 Voor icderen regel meer- 0.05 (lorrespondenlitn en Advcrlsntiin moeien uiterlyk Vrijdagavond vóór 6 ure aan liet bureau bezorgd zijn. Opening dee nieuwe zitting van de Staten-Generaal. De vorige zitting is Zaterdag in vcr- eenigde vergadering van de beide Kaniers der Staten-Generaal door Z Ex. den minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Tak van Poortvliet, daartoe door H. M. de Koningin-Regentes gemach tigd, namens H. M. de Koningin geslo ten met de volgende rede Mijne Heeren .liet afgeioopen zittingjaar was hoofd zakelijk een tijdperk van voorbereiding. Toch kwamen gewichtige maatregelen door uwe medewerking tot stand. Zoo werd de uitbreiding van het land bouw- en van het ambachtsonderwijs door ondersteuning uit 's Rijks schat kist bevorderd. Tijdelijke maatregelen zijn getroffen tot ondersteuning van te zwaar belaste gemeenten. In de versterking der nationale militie werd lijdelijk voorzien. Tot verbetering van 's Rijks belas tingstelsel zijn wetsontwerpen ter invoe ring eener nieuwe directe belasting en ter afschaffing of vermindering van scha delijke heffingen door de Tweede Kamer der Staten-Generaal goedgekeurd. Zij wachten thans verdere afdoening. De Koningin-Weduwe. Regentes, heeft mij opgedragen aan U, mijne heeren, harcri dank te betuigen voor den ijver, door li opnieuw ten koste gelegd aan de bevordering van 's lands belangen. Door de Koningin-Weduwe, Regentes, daartoe gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal in naam der Koningin te zijn gesloten." Dinsdagmiddag te half twee is in de vereenigde vergadering der beide Kamers de nieuwe zitting door II. M. de Konin gin-Regentes geopend met de volgende TROONREDE Mijne Heeren Bij de hervatting van uwen arbeid mag ik, met een gevoel van dankbaar heid, in menig opzicht bevredigende medodeclingen geven omtrent den toe- s.and van Land en Volk. De betrekkingen tot alle buitenland- sche mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Zee- en landmacht, zoo hier te lande als in de koloniën, kwijten zich bij voort during op loffelijke wijze van hare laak. De uitkomsten van den oogst en de toestand van den veestapel zijn gunstig. Hetzelfde kan niet in allen deele gezegd worden omtrent handel, scheepvaart en nijverheid. De algeinccne gezondheidstoestand is bevredigend. Besmettelijke ziekten, die zich in den loop des jaars vertoonden, behielden een plaatselijk karakter. Door in het buitenland heerschende Aziatische cholera werd in de laatste weken de volksgezondheid bedreigd. Tot dusverre mocht ons land voor den voortgang dezer ziekte bewaard blijven. Bleef de veeslapel niet geheel ver schoond van mond- en klauwzeer, dat sedeit geruimen tijd langs onze grenzen in het buitenland heerschte, do ziekte gevallen bleven tot enkele plaatsen beperkt. Behalve lot verzekering van den gere- geldcn gang des bestuurs en afdoening van aanhangige voordrachten, zal uwe medewerking worden ingeroepen voor gewichtigen arbeid. Ter regeling van het kiesrecht voor de Tweede Karncr der Staten-Generaal en voor de Provinciale Slaten, wordt u eene voordracht aangeboden. Voorstellen tot invoering eener be roeps- en bedrijfsbelasting en tot ver beterde heffing der grondbelasting zul len u binnen kort bereiken. Tot organisatie der landmacht en lot versterking van het materieel dor zee macht, zullen u voorstellen worden gedaan. Wetsvoordrachten, zoowel tot verdere uitvoering van de bepalingen der Grond wet, als tot verbetering van de wetge ving, van de weerbaarheid des lands en van maatschappelijke toestanden, worden inmiddels bewerkt en in gereed heid gebracht, om, naarmate de voort gang van den wclgevenden arbeid dit mogelijk maakt, aan de overgering der Staten-Generaal te worden onderworpen. Voor Nederlandsch Indië zal reeds spoedig uwe medewerking worden ge vraagd tot maatregelen betreffende het leger, de financiën, de koffie-cultuur, het inlandsch onderwijs en hel mijnwezen. Andere voorstellen in het belang der koloniën worden voorbereid. Met vertrouwen, mijne hoeren, due ik een beroep op uwen ijver en uwe toewijding tol de vervulling uwer ge wichtige en veelomvattende taak. Moge uw arbeid, onder Gods zegen, de welvaart en den bloei verhoogen van ons dierbaar vaderland. In naam der Koningin, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Belangi ijke, veelomvattende werkzaam heden worden in deze Troonrede aan gekondigd. Op de eerste plaats de rege ling van het kiesrecht voor de Tweede- Kamer en de Provinciale Staten. Het ontwerp daartoe inmiddels reeds in gediend zal zeer zeker een aanzienlijk deel parlementairen arbeid in beslag nemen, zoodat voor de behandeling van de binnenkort toegezegde voorstellen tot invoering van een beroeps- en be- drijfs-belasling en tot een verbeterde heffing der grondbelasting hoogstwaar schijnlijk geen tijd genoeg zal overblijven om daarmede zoo vroeg gereed te komen, dal de invoering nog kan geschieden te gelijk met de reeds aangenomen vermo gens-belasting, wat toch door den minister van Financiën is in uitzicht gesteld. Dat de voorsteilen tot organisatie der landmacht en tol versterking van hot I materieel der zeemacht eerst op de derde j plaats genoemd worden, zul wel geschied I zijn omdat de voorbereiding lot zulk I eene omvangrijke organisatie veel lijd vereischt. Indien er nog tijd overschiet, zullen ook de maatschappelijke toestanden «les I Lands haar deel krijgen en zullen wels- voordrachten tot verbetering daarvan worden ingediend. De koloniën krijgen overvloedig haar deel in de toezeggingen. Voor het leger, de financiën,dekoffieculluur.hotinlaiidsch onderwijs en het mijnwezen schijnen Go voorstellen reeds gereed te zijn, terwijl nog andere worden voorbereid. Aldus een verbazende reeks van werk zaamheden, die, zouden wij haast zeggen, onmogelijk in één zittingjaar afgehandeld kunnen worden, doch laat ons afwachten, wellicht brengt debehandelingderKieswct verrassingen, die een geheele omkeering in het werkplan kunnen teweegbrengen. BUITENLAND, Donderdag werd in hel Panthéon Ie Parijs hot eeuwfeest gevierd van de grontc Revolutie in 1792. President Car- not was daarbij wel tegenwoordig, doch hij hield geen redevoering; dit hooft hij overgelaten aan den Kamervoorzitter Floquet. Wijselijk heeft Gamot er van afgezien eene gebeurtenis te verheerlijken, waarvan «Ie gruwelen door het welden kend deel der Natie worden verafschuwd. Prins Victor Napoleon dacht er anders over. Hij richtte tot zync partijgenooten een manifest, om ze aan te sporen den 22sten September mede te vieren, niet zoozeer lot verheerlijking dor Republiek, maar om den lof te be zingen van het Napoleontisch Rcgee- ringsheleid. Terwijl op 8 dezer te Notrc-Dame du Lnus de verheffing van dat heilig dom lot husiliek onder een groeten toevloed van geloovigen gevierd werd, heeft een bende booswichten langs den weg van Lnus naar Gap alle kruisen, heiligenbeelden en bidkapelletjes vernield en bezoedeld. De bisschop van Gup heelt nu een plechtig triduum uitge schreven tot eerhers.el voor deze hei ligschennis. De overweldiging der Eeuwige Stad door de Piëmontcezen op 20 Scp- lember 1870 is Dinsdag weder door de IMianimmi herdacht met het houden van een optocht en aan den Paus vij andig gezinde redevoeringen. De Koning zond een telegram, in antwoord op de gelukwonschen vun den Romoinschen Gemeenteraad, waarin hij levens herin nerde aan de Golumbiisfei'.slen te Genua. Nog onder den indruk van het vadcr- luialschlievend vreugdebetoon der feesten j te Genua - zegt de Koning is de groet uil Rome mij dubbel dierbaar. Te Genua is niet alleen hulde gebracht aan hel jeurlig Italië, maar tevens de Italiaansehe eenheid op oaverbreekbare wijze bevestigd, en door de wisseling van de meest vriendschappelijke gevoe lens een waarborg te meer voor den vre de gegeven. Te Plsa werd, in Icgcuwoordighcid van den prins van Nap Is, een gedenk- tceken onthuld voor Victor Emmanuel. De veiligheid blijft in Italië nog veel te wensehen over laten. Nu is weder een aanslag gepleegd op den Syndicus van Monteforte, die dezer dagen met eenige werklieden van den akker terug koerde, toen plotseling drie gemaskerde personen te voorschijn sprongen, aan de werklieden geboden ter zijde te gaan, met den uitroep (doelende op den syn dicus): .Wij willen dezen ellendeling Verinoorden" en daarop den onge lukkige met zes geweerschoten neervel den. Du moordenaars zijn niet gevat. Ouk is bij Altavilla, op Sicilië, een aanslag gepleegd op een trein. Eenige onbekenden wilden een spoorwegwachter zijn lantaarn ontnemen, doch deze wist tijdig te ontkomen en de beambten van 't nabijgelegen station te waarschuwen. Op de plek, wuar de aanranding plaats had, werden verschillende verdachte instrumenten gevonden. De Uerlijnsche socialisten hebben het op eene vergadering duchtig met elkander te kwaad kregen. Zij konden het niet eens worden over deelneming aan de gemeenteraadsverkiezingen en trachtten toen hunne zienswijze tot bloedens toe er in Ie kloppen. Daartoe gebruikten zij de poolen van stoelen en tafels, welke eerst door heil worden stuk gesla gen. De politie kwam tusschenbeide en joeg de vechtersbazen uiteen. De ziektegevallen Ie Hamburg worden gaandeweg minder; de telegraaf bericht ongeveer 100 sterfgevallen per dag met het dubbel getal aangetasten. De toestand, door de ziekte veroorzaakt, blijft er ech ter allertreurigst, handel en vertier staan er nagenoeg stil, zoodat duizenden men- schcn onderstand behoeven. Verschillende groole plaatsen, ook in het buitenland, zenden bijdrugen. Maar ook de hulp van geneesheeren is niet te ver smaden en toch zou men denken dat men hel te Hamburg zonder deze hee ren wel af kan. De Senaat heeft name lijk, zonder een woord van dank, de artsen ontslagen, die, op aanvraag, van elders hulp zijn komen bieden, en wel omdat dezen zich hadden beklaagd over het hun geboden belecdigend lage hono rarium van IJ Mark en 30 pfennige (nog geen volle twee gulden) per dag. De artsen hebben toen alle honorarium, ja zelfs reisgeld geweigerd. Als de gezondheidstoestand in Duitsch- land en Oostenrijk dit niet verhindert, zal de Keizer op 10 October voor eenige dagen een bezoek gaan brengen aan Keizer Frans Jozef te Weenen. Volgens don Romeinschen correspon dent der Oermania heeft de H. Stoel officieus de italiaansehe Regeering laten polsen over de eventueele veiligheid en FEUILLETON. Bakker Frans. (Uil den tijd dtr 6) D«n morgen, die op het leest volgde, bevond men, dat het wonderbaremonuraent eenonteereod bezoek bad oolvangen. Er werd derhalve eene bekendmaking opgei teld, die bet volgende inhield: .Daar kwaadwillige menschen zich niet ont zien hebben, den boom met allerhande vuilnis la bezoedelen, zullen er nasporingen gedaan wor den, ten einde de bedrijvers dezer euveldaad te ontdekken en als openlijke vjjandeo der re publiek met alle strengheid der revolutionnaire wetten te straffen." Men ontdekte echter niets of niemandinte gendeel, nog denzelfden dag werd do toemaliga maire (burgemeester) op de openbare slraat af gerost. Nalaurljjk was dat bjj de Franscbe ge weldenaars olie io bel vuur. In dien tjjd werd Holland door de republi keinen veroverd. Hel was èia juichkreet door de geheel» republiek, en waar nog klokken hin gen, daar moesten ze luideD, om dit beugljjk feil te verheerlijken. Het bovengenoemde feest, de aanwezigheid van bakker Frans op bel sladbuis, was eigenlijk het feest dier overwinning. Alle repubhkeinsche feesten werden gevierd bjj zulk een vrijheidsboom, die gewoonlijk bjj elke gelegenheid moest vernieuwd worden. De» namiddags werd door de geheele stad omgeroe pen, dal deo volgenden morgen lol tien uur de klokken zouden worden geluid, en daarna de feestelijke optocht naar den vrijheidsboom op de markt zou wordeu georganiseerd, die nog door andere feeslelijkheden zou gevolgd worden. Toen op den avond van dien dag de deken der wevers bij den bakker een buurpraatje kwam houden en van dezen wilde welen, waaraan ld, baalde de bakker :i hij droog, Huilen met da wolven, als men in het bosch is, kan iedereenzich verzetten is en blijft altijd gevaarlijk. Ik weel zeil nog niet wat ik morgen doe." Daarbjj b'eef bet en de wever giag aar- Een vró heldere, scboonc morgen was over Dóren opgegaan, loen alle klokken der slad in beweging gebracht werden om het republikein- scbe leest in te wjjden. Diezelfde klokken, hoe dikwijls hadden ze sedert menschengeheugenis de geloovigen ter kerke geroepen; hoe dikwjjls hadden ze d» vrome, hartverheffende feesten der Kerk verkondigd, hoe menigmaal hadden ze de droefheid der achterblyvenden vertolkt bjj de uitvaarten en begrafenissen der geliefde afgestorveneneene droefheid vol hope, die zelfs de zwaarst beproefde Christen nog koestert bjj het geopende grafl En nu. met eene zooge naamde denkbeeldige vrijheid begiftigd, nu moe ten de DQrenscbe burgers datzelfde geluid boo- ren weerklinken als het ieekon van woeste dolle- Inderdaad, elk rechtgeaarde katholiek kan dal geluid niet vernemen zonder lot in hel diepst zijner ziel geschokt en door weemoed overstelpt ,lk weet niet hoe het komt," zeide de bak- ar echtgenoot, die door oe hel k< n bevang onze klokken den vroegeren klaok niet meer. Vind je ook niet, Frans? Hoor rnaar eens Dal Ls niet hetzelfde geluid van vroeger: neen, het huill, knarst en rammelt door elkaar, dat men er nóir van wordt. Mü dunkt, de klokken kon den wel eens weerspannig worden onder den dwang dien men ze oplegt, en van elkaar barsten." alsof de klokken jammerden en klaagden. Maar van jammeren en klagen gesproken, daartoe kengelui doel opnieuw in ons binnenste een Toen hij dit gezegd had, legde bjj opeens zjjn werk op z(j en hernam: ,lk moei eiodigen, het ia Ijjd; ik moet, hoe wel legen mjjn zin, de .vastenavondpret" gain zien. Maar, besle vrouw, bljjl gjj mei de kinde ren maar stilletjes thuis. Sluit den winkel, doe zorgvuldig den grendel op de deur en bl(j! be daard achter." De bakker dead zjja voorschoot af en maakte zich gereed om naar het marktplein to gaan. smeekte de 1 bezorgd le zjjn in alle geval hen ik voor 't elen alweer terug. Laat Hendrik van tijd totljjd eens dat er vandaag gebakken kon worden, tenminste gaar wordt." Moeder Anna trachtte nog eenmaal haren man over te halen om Ihuis te blijvenmaar wat hakker Frans zich eenmaal in 'thoold gezel had, dat was er niet zoo lichl weer uit to krijgen. Daarenboven werd het hoe langer hoe woeliger op slraat, en zolls uit de steegjes stroomde het volk naar de Hoogstraat. Een dot geraas verhief zich boven de slad, en kon binnenshuis, ondanks bet zware klokkengelui, duidelijk vernomen wor den. Uit de verte klonk een telkens onderbroken Iromgeroiiel. De bakker wierp een vluclltigen blik door het raam naar huilen. De geheele vrouwen en kinderen, alles krioelde dooreen en vormde eene bonte mengeling. .Het lgkl wel, alsof ganseh Dóren op de been is," zeide de bakker bjj zich zeiven en maakla zich gereed om uit le gaan. ,<iod en do heilige Anna inogen u beschermen I" zuchtte de beangstigde Gertrudis, terwijl haren man de hand reikte en daarop den wiukel slool, om hoven tiet gewoel gade le slaan. Want ondanks haren angst, kon zjj hare nieuwsgierig heid niel bedwingen. De bakker was in de nahjjhcid zijner woning blijven slaan. Enkele buren hadden zich om den achtbaren man heen geschaard. .Het schjjut van morgen, dal de lui smaak in de republiek beginnen te krjigen," zeide een hunner, de leerlooier Belz. ,'l Is wat bijzon- dors mijne run riekt nog lekkerder dan de heelo vrijheidsboom." .Weet ge dan niet, Belz," zeide de kruidenier, die zich ook bjj hel groepje gevoegd had, .dat de gewezen palar B., uil het klooster van Schwarzenbroicb, vandaag op de markt »one vryiieidspreek zal houden Dat houd ik voor tie hoofdoorzaak dier dolzinnige drukt»," .Ik zou ook denken," viel Frans in, .dal dit de hoofdoorzaak is van dien buitengewomm oploop, en ain u de waarheid la zeggen, i»hot ook de reden waarom ik uitgegaan ben. Het le nu eenmaal zoo hoe grooter het schandaal, des is meer wekl het de nieuwsgierigheid op. Hoe verschrikkelijker het feit is, des te doller loopl het volk samen en lacht om zaken, die een rechtgeaard raensch de tranen uil de oogeo persen. Dat een afgevallen, eer- en godver geten monnik zijn kap afwerpt, het christelijk geloof en zeden verzaakt, de jacobjjaenmuts op het reeds gewijde hoofd zet en de onbeschaamd-

De Eembode | 1892 | | pagina 1